Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνεις λάθος ή διάβασες κάτι λάθος.

Με τη σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού στο paypal, μπορείς να στέλνεις εμβάσματα, με προμήθεια 1€ στην τράπεζά σου και, φυσικά, μπορούν να μεταφερθούν σ' αυτόν τα χρήματα που είτε έχεις στείλει εσύ είτε τρίτοι, αν είσαι πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι αν παω να κανω top up το paypal απο eurobank οι χρεωση ειναι 19 ευρω,Διαλεγω ολα τα εξοδα δικα μου γιατι θελω να βαλω ακριβως για την αγορα,κανω κατι λαθος?Ειναι οντως τοσα πολλα?Η τραπεζα της paypal που θελω να στειλω ειναι στην γερμανια εντος ΕΕ?η μας εχουν πεταξει εξω και δεν το ξερω?

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να στειλω στην paypal μου με λιγοτερα εξοδα?Ο τυπος στην τραπεζα μου ειπε απο δω για να μεταφερεις ειναι 15 ευρω ,ονλαιν μου λεει ειναι φθηνοτερα και δοκιμαζω ονλαιν ,και εχει υπολογισε εξοδα και λεει 19,κανω κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη μεθοδο balance πρεπει να ειναι confirmed το account η καρτα η ξερω γω τι αλλο?ειχα δοκιμασει πριν 1-2 δυο μηνες ζητησα να τραβηξει απο 2 λογαριασμους δικους μου (σε δαιφορετικες τραπεζες)κ δν δουλεψε!

θελω να κανω παραγγελια απο εξωτερικο..δοκιμαζω κ με τα στοιχεια της καρτας να γινει πληρωμη επι τοπου παλι τπτ!

τι αλλο μενει να δοκιμασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αν παω να κανω top up το paypal απο eurobank οι χρεωση ειναι 19 ευρω,Διαλεγω ολα τα εξοδα δικα μου γιατι θελω να βαλω ακριβως για την αγορα,κανω κατι λαθος?Ειναι οντως τοσα πολλα?Η τραπεζα της paypal που θελω να στειλω ειναι στην γερμανια εντος ΕΕ?η μας εχουν πεταξει εξω και δεν το ξερω?

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να στειλω στην paypal μου με λιγοτερα εξοδα?Ο τυπος στην τραπεζα μου ειπε απο δω για να μεταφερεις ειναι 15 ευρω ,ονλαιν μου λεει ειναι φθηνοτερα και δοκιμαζω ονλαιν ,και εχει υπολογισε εξοδα και λεει 19,κανω κατι λαθος?

 

Δεν ξέρω αν έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο paypal, ώστε να στέλνεις εμβάσματα στο balance, αλλά, εάν ναι, η διαδικασία είναι απλή και για τη eurobank υπάρχει οδηγός με εικόνες (σελ 504 post #7551) και η προμήθεια είναι 1€ με την ένδειξη SHA (shared).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,τα φωτα σας παρακαλω!!

1)Εχω λογαριασμο paypal και δεν τον εχω "φορτισει" ουτε εχω συνεδεσει καποια καρτα...τι ακριβως γινεται αυτη τη στιγμη??μπορω να κανω top up μεσω της καρτας μου(εννοω να την συνδεσω με το paypal)??και να γινεται,μπορω να πληρωσω στο ebay μεσω του υπολοιπου(balanace);;

2)Εχω εναν φιλο μου στην ελβετια οποιος σπουδαζει και λογω αυτου εχει λογαριασμο σε ελληνικη τραπεζα και μπορει απο εκει ν τραβαει χρηματα...οποτε σκεφτομαι,μπορω εγω να του καταθεσω πχ 100 ευρω αυτος στη συνεχεια μου στελνει στο paypal 100 ευρω κ εγω αυτοματα εχω υπολοιπο 100...απο αυτο λοιπον μπορω να πληρωσω στο ebay??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για να κάνεις αγορές με το paypal, πρέπει να συνδέσεις και να επιβεβαιώσεις κάρτα/ες. Top up γίνεται μόνο είτε με τις μεθόδους Request/Send Money είτε με συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό από τον οποίο μπορείς να στέλνεις εμβάσματα. Μπορείς να κάνεις αναζήτηση σ' αυτό το νήμα με τις αντίστοιχες λέξεις-κλειδιά (Request/Send/ Top Up) και να διαβάσεις τα σχετικά posts και να μάθεις τις μεθόδους. Όταν φορτώσεις το balance με μια από τις μεθόδους μπορείς να αγοράζεις οτιδήποτε και από οποιονδήποτε πωλητή που δέχεται paypal. προσοχή στις προμήθειες κάθε μεθόδου.

 

2. Μπορεί ο φίλος σου να σου στείλει χρήματα στο balance με τη μέθοδο Send Money. Το ποσό που θα μπει στο Balance θα είναι μειωμένο κατά 3,40+0,35=3,75€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας! θελω να πραγματοποιησω αγορα απο αμερικανικο σαιτ αξιας 40 ευρω περιπου με καρτα χρεωστικη πειραιως.θα μπορεσω να κανω την αγορα μεσω του λογαριασμου μου στο paypal? αν οχι μπορω να μεταφερω τα χρηματα μεσω winbank σε αγγλικη τραπεζα στην οποια διατηρω λογαριασμο και να πληρωσω απο εκει?εχω μπερδευτει με ολα αυτα.οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη.ευχαριστω εκ των προτερων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας! θελω να πραγματοποιησω αγορα απο αμερικανικο σαιτ αξιας 40 ευρω περιπου με καρτα χρεωστικη πειραιως.θα μπορεσω να κανω την αγορα μεσω του λογαριασμου μου στο paypal? αν οχι μπορω να μεταφερω τα χρηματα μεσω winbank σε αγγλικη τραπεζα στην οποια διατηρω λογαριασμο και να πληρωσω απο εκει?εχω μπερδευτει με ολα αυτα.οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη.ευχαριστω εκ των προτερων. 

 

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει αν τελικά θα περάσει η συναλλαγή. Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ.

 

Αν δεν περάσει, μπορείς πολύ εύκολα να στείλεις με έμβασμα τα χρήματα στον αγγλικό σου λογαριασμό μέσω winbank και να κάνεις μέσω αυτού την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kate_c

 

Η αγορά με κάρτα είναι λαχείο, για πολλούς λόγους.

Εάν έχεις χρήματα στο εξωτερικό, και μπορείς να πληρώσεις από εκεί, δεν έχεις κανένα περιορισμό αγορών.

Μπορείς να στείλεις έμβασμα μέχρι 500€/μήνα στην αγγλική τράπεζα.

 

 

Edit

Ταυτόχρονη ανάρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ο λογαριασμος του εξωτερικου μπορει να προστεθει στο paypal που ηδη εχω σωστα?ελπιζω να μην χρειαστει δευτερος λογαριασμος απλα για να προσθεσω τον ξενο.και μιας και η χρεωση για εμβασμα ειναι μονο 1 ευρω μαλλον θα κανω την αγορα κατευθειαν απο την ξενη καρτα και βλεπουμε. ελπιζω να δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για να κάνεις αγορές με το paypal, πρέπει να συνδέσεις και να επιβεβαιώσεις κάρτα/ες. Top up γίνεται μόνο είτε με τις μεθόδους Request/Send Money είτε με συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό από τον οποίο μπορείς να στέλνεις εμβάσματα. Μπορείς να κάνεις αναζήτηση σ' αυτό το νήμα με τις αντίστοιχες λέξεις-κλειδιά (Request/Send/ Top Up) και να διαβάσεις τα σχετικά posts και να μάθεις τις μεθόδους. Όταν φορτώσεις το balance με μια από τις μεθόδους μπορείς να αγοράζεις οτιδήποτε και από οποιονδήποτε πωλητή που δέχεται paypal. προσοχή στις προμήθειες κάθε μεθόδου.

 

2. Μπορεί ο φίλος σου να σου στείλει χρήματα στο balance με τη μέθοδο Send Money. Το ποσό που θα μπει στο Balance θα είναι μειωμένο κατά 3,40+0,35=3,75€.

 

Οταν λες να φορτισω τ paypal μου με την μεθοδο request send money,θα πρεπει ο λογαριασμος που στελνει ν ειναι συνδεδεμενος με καρτα??σωστα?γιατι εγω δεν εχω συνδεσει ποτε paypal με καρτα/λογαριασμο οποτε μαλλον θα πρεπει ν βρω καποιον να μου στειλει. Επισης για τις προμηθειες μπορεις ν με γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ο λογαριασμος του εξωτερικου μπορει να προστεθει στο paypal που ηδη εχω σωστα?ελπιζω να μην χρειαστει δευτερος λογαριασμος απλα για να προσθεσω τον ξενο.και μιας και η χρεωση για εμβασμα ειναι μονο 1 ευρω μαλλον θα κανω την αγορα κατευθειαν απο την ξενη καρτα και βλεπουμε. ελπιζω να δουλεψει.

 

 

Ο τραπεζικός λογαριασμός του εξωτερικού μπορεί να προστεθεί στο λογαριασμό που έχεις στο paypal (χρειάζεται μια διαδικασία) και εάν είναι σε άλλο νόμισμα (πχ λίρες) μπορείς να χρησιμοποιείς το ξένο νόμισμα για εμβάσματα, αν θέλεις.

 

Αφού, όμως, έχεις ξένη κάρτα, τη χρησιμοποιείς και βλέπεις στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες να φορτισω τ paypal μου με την μεθοδο request send money,θα πρεπει ο λογαριασμος που στελνει ν ειναι συνδεδεμενος με καρτα??σωστα?γιατι εγω δεν εχω συνδεσει ποτε paypal με καρτα/λογαριασμο οποτε μαλλον θα πρεπει ν βρω καποιον να μου στειλει. Επισης για τις προμηθειες μπορεις ν με γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

 

 

Εάν ο φίλος σου έχει paypal, μπορεί να σου στείλει χρήματα αλλά πρέπει να έχει συνδεδεμένη μια οποιαδήποτε κάρτα, μέσω της οποίας θα σου τα στείλει στο balance. Μ' αυτή τη μέθοδο η προμήθεια του paypal είναι 3,4%+0,35€.

 

Εάν έχει μόνο λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα (εννοείς στην Ελλάδα) μπορεί να σου στείλει χρήματα αλλά πρέπει να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο paypal, και αυτό θέλει μια διαδικασία που έχω περιγράψει στη σελ. 594 #8897.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...