Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και περιπου ποσο κανει να μεταφερθουν τα χρηματα απο pp στον λογαριασμο της leupay;; η ειναι αμεσο επιτοπου;

 

 

Δεν γνωρίζω το χρόνο για την leupay αλλά χρήματα που μετέφερα από το balance σε τραπεζικό λογαριασμό (Alpha) πιστώθηκαν μετά από 4 εργάσιμες και με προμήθεια της τράπεζας 3€  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Stonecityboys

Eγω τον λογαριασμο μου leupay πρωτη φορα θα βαλω χρηματα με αυτον τον τροπο

Εχω 100 ευρω στο paypal και συνδεσα το iban της leupay στο paypal και θα τα μεταφερω εκει.

 

 

Οσο για τις υπολοιπες ερωτησεις σου καλυτερα να σ απαντησουν τα παιδια εδω μεσα με σιγουρια να μην σ πω καμια ανακρίβεια.

(Εγω στο paypal εχω της alpha bank visa)

Δεν γνωρίζω το χρόνο για την leupay αλλά χρήματα που μετέφερα από το balance σε τραπεζικό λογαριασμό (Alpha) πιστώθηκαν μετά από 4 εργάσιμες και με προμήθεια της τράπεζας 3€ :mad:

Αχα...οποτε παιζει προμηθεια...μαλιστα.. αντε να δουμε αν θα τις μειωσουν ποτε τα κορακια των τραπεζων..

 

(Μηπως απο καποιο ποσο και πανω παιζει προμηθεια η για ολα τα ποσα; (εγω ενα ταπεινο 100αρικο θα μεταφερω..εσυ μετεφερες πολλα και σε χρεωσε 3 ευρω :P :p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμήθεια ήταν της τράπεζας για τη μεταφορά ποσού 102,58€ που το θεωρεί ως εισερχόμενο έμβασμα !!!

 

Μπορεί η leupay να μην έχει αυτές τις χρεώσεις, δεν γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσους λογαριασμούς τράπεζας (ΙΒΑΝ) μπορώ να βάλω στο Paypal;
Μπορώ να βάλω δύο για να κάνω topup από δύο διαφορετικούς λογαριασμούς;
 
Το IBAN χρησιμεύει για να μπορούμε να κάνουμε topup στο paypal, το οποίο δέχεται μόνο δικό μας λογαριασμό, και για να μπορούμε να κάνουμε withdraw, να τραβήξουμε δηλαδή τα λεφτά που έχουμε διαθέσιμα στο balance από φόρτωμα ή πωλήσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να συνδέσεις όσους θέλεις.

 

Ο τραπεζικός λογαριασμός (ΙΒΑΝ) χρησιμεύει αφενός για top up του balance αφετέρου για μεταφορά (ανάληψη) χρημάτων από το balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους, εχω μπερδευτει λιγο με τις αγορες μεσω pp.

 

Πριν απο καποιες μερες παρειγγειλα κατι θηκες απο ebay χωρις να εχω χρηματα στην pp αλλα στον τραπεζικο λογαριασμο της τραπεζας και σημερα που ηθελα να κανω μια αλλη αγορα δεν μ αφηνει κ μου βγαζει οτι δεν δεχτηκε την καρτα .

 

Τι συμβαίνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτησεις φιλε,

 

Πως γεμιζεις τον λογαργιασμο σου leupay

Ποια καρτα απο visa/master περναει για το pp?

Εχεις κρατησεις στην μεταφορα απο/προς τον λογαριασμο και στο γεμισμα?

οι απαντησεις υπαρχουν στο σχετικο νημα της leupay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους, εχω μπερδευτει λιγο με τις αγορες μεσω pp.

 

Πριν απο καποιες μερες παρειγγειλα κατι θηκες απο ebay χωρις να εχω χρηματα στην pp αλλα στον τραπεζικο λογαριασμο της τραπεζας και σημερα που ηθελα να κανω μια αλλη αγορα δεν μ αφηνει κ μου βγαζει οτι δεν δεχτηκε την καρτα .

 

Τι συμβαίνει ?

Τί συμβαίνει; Capital Controls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά!  :)

Θέλω να αγοράσω κάποια ηλεκτρονικά είδη από κατάστημα στην Αγγλία, ωστόσο είδα ότι κάποια είδη απαγορεύονται από τα cc (ρούχα, καλλυντικά, κοσμήματα,...) συμπεριλαμβανομένων και αυτών. Παίζει να έχω κάποιο πρόβλημα εφόσον η παραγγελία γίνει αποδεκτή από το κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού, λοιπόν, δεν είχες συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό για να κάνεις withdraw, δηλαδή ανάληψη (μεταφορά) των χρημάτων που είχες στο balance στον τραπεζικό σου λογαριασμό (αυτό σημαίνει withdraw), τότε κάτι άλλο εννοείς με τη λέξη αυτή και, ειδικά, τι εννοείς με το "μια χαρα δουλευε το withdraw, αργουσε λιγες μερες(4-5) αλλα τα λεφτα πηγαιναν στο λογαριασμο τραπεζης που εχω συνδεδεμενη στο paypal acc μου".

Ξερω τι ειναι το withdraw(Στελνεις λεφτα απο το paypal ballance στο τραπεζικο λογαριασμο/καρτα που εχεις συνδεδεμενα στο paypal) και ναι μια χαρα γινοτανε εδω και ποσα χρονια και το ξαναλεω χωρις να εχω συνδεσει ποτε μα ποτε iban.

Ποια ειναι αυτη η καρτα που χρησιμοποιεις συνεχεια για να προσθεσεις λεφτα στο paypal balance και ξαφνικα δεν σου την δεχθηκε το paypal;

 

Και ενα μικρο σχολιο. Χαρα στην υπομονη των χρηστων που εδω και τοσες δημοσιευσεις ασχολουνται, προσπαθωντας να σε βοηθησουν. Προσωπικα, εχω διαβασει τις τελευταιες σελιδες και δεν εχω καταλαβει τι θελεις. Αντιθετα, οι χρηστες που σου απαντησαν σου εχουν εξηγησει τα παντα. Εσυ ομως ακομα ρωτας, ενω εχεις παρει οσες συμβουλες χρειαζονται για να ενεργησεις. Δινεις την εντυπωση πως εμπαιζεις αυτους που σε βοηθουν.

Μηπως θελεις να σου πω ολο τον αριθμο της καρτας?

Θα σε παρακαλεσω απο τη στιγμη που δεν εχεις να προσφερεις κατι στο ζητημα μου να μην επεμβαινεις απο το πουθενα και οχι μονο αυτο αλλα να με ειρωνευεσαι κιολας οτι θελω να δουλεψω τα παιδια λες και ορεξη ειχα να κανω κατι τετοιο.

Μηπως εχεις εσυ ορεξη να ριχνεις φυτιλιες στο ξεκαρφωτω απο το τιποτα και χωρις κανεναν λογο.

Και στο κατω - κατω της γραφης ποιος σε εχρισε δικηγορο κ.τ.λ.?

Απο τη στιγμη που τα παιδια προσπαθουν και τα ευχαριστω παρα πολυ για αυτο να με βοηθησουν με το προβλημα μου χωρις να με ειρωνευονται σαν εσενα που μπηκες σφηνα τοτε εσυ που κολας?

Μετα απο ποση προσπαθεια απο εμενα και απο τηλεφωνικη επικοινωνία με την paypal που με ειχαν παρει τηλ δεν μπορεσαμε στο paypal να συνδεσουμε το iban ελληνικης τραπεζας (alpha bank)

 

Οποτε πηρα το iban του leupay λογαριασμου μου και το εβαλα στο paypal οποτε αν θελω να τραβηξω τα χρηματα απο μεσα στον λογαριασμο μου.

Με το που το εβαλα το δεχθηκε επιτοπου χωρις καμια δευτερη προσπαθεια.

 

Οποτε τωρα δεν χρειαζεται να κανω κατι αλλο; αν θελησω να τραβηξω κατι λεφτα απο το υπολοιπο μου στο paypal θα κατατεθουν στον λογαριασμο μου της leupay ετσι;

Ολος περιεργως κι εμενα alpha bank ειναι και οι δυο καρτες visa(Χρεωστικες που εχω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω τι ειναι το withdraw(Στελνεις λεφτα απο το paypal ballance στο τραπεζικο λογαριασμο/καρτα που εχεις συνδεδεμενα στο paypal) και ναι μια χαρα γινοτανε εδω και ποσα χρονια και το ξαναλεω χωρις να εχω συνδεσει ποτε μα ποτε iban.

Μηπως θελεις να σου πω ολο τον αριθμο της καρτας?

Θα σε παρακαλεσω απο τη στιγμη που δεν εχεις να προσφερεις κατι στο ζητημα μου να μην επεμβαινεις απο το πουθενα και οχι μονο αυτο αλλα να με ειρωνευεσαι κιολας οτι θελω να δουλεψω τα παιδια λες και ορεξη ειχα να κανω κατι τετοιο.

Μηπως εχεις εσυ ορεξη να ριχνεις φυτιλιες στο ξεκαρφωτω απο το τιποτα και χωρις κανεναν λογο.

Και στο κατω - κατω της γραφης ποιος σε εχρισε δικηγορο κ.τ.λ.?

Απο τη στιγμη που τα παιδια προσπαθουν και τα ευχαριστω παρα πολυ για αυτο να με βοηθησουν με το προβλημα μου χωρις να με ειρωνευονται σαν εσενα που μπηκες σφηνα τοτε εσυ που κολας?

Ολος περιεργως κι εμενα alpha bank ειναι και οι δυο καρτες visa(Χρεωστικες που εχω)

Δε θα μου απαγορευσεις να εκφρασω τη γνωμη μου. Προσωπικη επιθεση να κανεις σε αλλους. Δε σε εχρισε κανενας δικαστη του τι μπορει να δημοσιευει καποιος. Αυτο ειναι δουλεια συντονιστων και διαχειριστων, Θα το υπομεινεις να διαβαζεις δημοσιευσεις αλλων. Ειτε σου αρεσουν, ειτε δεν σου αρεσουν. Οπως συμβαινει με ολα τα μελη σε ολα τα φορα.
Σου εχουν αναφερει/εξηγησει αλλοι μεχρι τωρα
-μεθοδο request
-μεθοδο send
-μεθοδο εμβασμα σε paypal
-μεθοδο καρτα εξωτερικου
-διαφορα τραπεζικου λογαριασμου και καρτας
Το μονο που απαντας ειναι θες να βαλεις χρηματα
Ουτε την στοιχειωδη ερωτηση ποια ειναι η καρτα που δεν σου περναει αλλο δεν απαντας. Αντι να απαντησεις, με ειρωνευεσαι με αντερωτηση αν θελω τον αριθμο της. Που φυσικα δεν ειναι αυτο που σε ρωτησα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να συνδέσεις όσους θέλεις.

 

Ο τραπεζικός λογαριασμός (ΙΒΑΝ) χρησιμεύει αφενός για top up του balance αφετέρου για μεταφορά (ανάληψη) χρημάτων από το balance.

Ναι αλλα στο top up εκει δεν μπλοκαρετε απο τα capital controls αφου ο τραπεζικος λογιαριαμος που θα βαλεις στο paypal acc ειναι απο Ελλαδα και πλεον δεν μπορουμε να στειλουμε κανενα ευρω στο εξωτερικο και εχουν μπλοκαρει ολες τις Ελληνικες καρτες/τραπεζες.

 

Δε θα μου απαγορευσεις να εκφρασω τη γνωμη μου. Προσωπικη επιθεση να κανεις σε αλλους. Δε σε εχρισε κανενας δικαστη του τι μπορει να δημοσιευει καποιος. Αυτο ειναι δουλεια συντονιστων και διαχειριστων, Θα το υπομεινεις να διαβαζεις δημοσιευσεις αλλων. Ειτε σου αρεσουν, ειτε δεν σου αρεσουν. Οπως συμβαινει με ολα τα μελη σε ολα τα φορα.
Σου εχουν αναφερει/εξηγησει αλλοι μεχρι τωρα
-μεθοδο request
-μεθοδο send
-μεθοδο εμβασμα σε paypal
-μεθοδο καρτα εξωτερικου
-διαφορα τραπεζικου λογαριασμου και καρτας
Το μονο που απαντας ειναι θες να βαλεις χρηματα
Ουτε την στοιχειωδη ερωτηση ποια ειναι η καρτα που δεν σου περναει αλλο δεν απαντας. Αντι να απαντησεις, με ειρωνευεσαι με αντερωτηση αν θελω τον αριθμο της. Που φυσικα δεν ειναι αυτο που σε ρωτησα.

 

 

Αν διαβαζες λιγο τα ποστ μου αντι να τα ειρωνευτεις και να τα χλευασεις θα εβλεπες οτι η δευτερη alpha bank visa που εχω μεχρι προτεινως εβαζα λεφτα στο paypal ballance μια χαρα και ξαφνικα προχτες δεν μου τη δεχτηκε(Και ναι επειδη θα ρωτησεις εννοειτε οτι ειχα λεφτα μεσα).

Να και η αποδηξη οτι δεν εχεις διαβασει κανενα μου ποστ.

 

Τοσο καιρο χρησιμοποιω το paypal χωρις προβλημα αλλα μολης σημερα προσεξα οτι μου εχει

"complete your profile. it's 80%" και στην ουσια μου ζηταει iban και ενω βαζω κανονικα το iban νουμερο της καρτας που εχω βαλει στο paypal δεν το δεχετε

Ξερετε γιατι?

 

 

 

Ακομα και αν εχεις ξεπερασει το οριο των χρηματων το οποιο μπορεις να βγαλεις απο τα atm?

Στη καρτα απο την οποια θα προσπαθησεις να βαλεις λεφτα στο paypal ballance.

 

Εμενα τοτε για ποιο λογο πλεον δεν με αφηνει να βαλω λεφτα απο την ιδια καρτα στο paypal ballance ακομα και αν δεν εχω φτασει το εβδομαδιαίο οριο της καρτας.

 

Υπαρχει περιπτωση μια καρτα που χρησιμοποιεις συνεχεια για να προσθεσεις λεφτα στο paypal ballance ξαφνινα να μην την δεχεται το paypal?

 

Και αν ναι πως μπορω να το διορθωσω αυτο?

sahanaki4 και θα σε παρακαλεσω να το ληξουμε εδω.

Δεν ευννοει κανεναν αυτη η λογομαχια/διαμαχη/ανταλλαγη ειρωνιων κ.τ.λ. που ξεκινησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...