Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια της διαδικασίας προσθήκης τραπεζικών λογαριασμών στο PayPal, και μετά την ερώτηση στο support, γιατί δεν μπορεί να μπει ο λογαριασμός της Πειραιώς, μου απάντησαν ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την τράπεζα:
 
Thank you for contacting PayPal regarding your bank account.
 
I am pleased my colleague assisted you in adding your local bank account.
 
As per my colleagues previous email when we have tried to reactivate your PIRAEUS BANK  x  ΧΧΧΧ on your PayPal account, it was denied by your PIRAEUS bank.
 
I would recommend you contact the bank in question and speak with their on line services department and they can review the bank account and advise you if it is still available for use.
 
I can assure you that your Alpha Bank x ΥΥΥΥ is available for use to either withdraw money from your PayPal balance, or to add money from this bank to your PayPal balance.
 
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την Πειραιώς, μου είπαν ότι ο λογαριασμός είναι ενεργός και δεν γνωρίζουν γιατί δεν μπορεί να μπει στο PP και ότι για να μου έρθει έμβασμα πρέπει να δώσω IBAN και BIC....  <_< 
 
Θα κάνω και μια προσπάθεια να πάω από ένα κατάστημα, αλλά δεν νομίζω να βγάλω άκρη... Ευτυχώς που μπήκε ο λογαριασμός της Alpha...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια.

Οπως ειχα γραψει ηθελα να κανω μια αγορα απο amazon εβαλα την visa της εθνικης τραπεζας αλλα εφαγα ακυρο.

Εχοντας λογαριασμο στο εξωτερικο (ολλανδια) τοσο καιρο κανω της αγορες μου μεσω paypal διχως προβλημα ομως αυτη τη φορα θελω να αγορασω ενα moto x απο amazon.

Το προβλημα ειναι πως η χρεωστικη που εχω δεν ειναι visa αλλα maestro με αποτελεσμα να μην την παιρνει το amazon.de

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος ωστε να κανω την αγορα απο amazon.de?

Υπαρχει καποια υπηρεσια που να ειναι εμπιστη απο τα μελη του insomnia δουλεμενη και να μη παρει κανα χρονο για να κανω την αγορα;

Ευχαριστω πολυ.

 

Το 1ο που πρέπει να κάνεις είναι να αλλάξεις τη Maestro με MasterCard (πρέπει να βγαίνει άμεσα).

 

Αφού την αλλάξεις, δοκιμάζεις μια και περισσότερες φορές και αν έχεις άλλη/ες κάρτα/ες πάλι τα ίδια.

Άλλοι τρόποι υπάρχουν αρκετοί αλλά θέλουν χρόνο για να μπορείς να αγοράσεις.

 

 

 

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την Πειραιώς, μου είπαν ότι ο λογαριασμός είναι ενεργός και δεν γνωρίζουν γιατί δεν μπορεί να μπει στο PP και ότι για να μου έρθει έμβασμα πρέπει να δώσω IBAN και BIC....  <_<
 
Θα κάνω και μια προσπάθεια να πάω από ένα κατάστημα, αλλά δεν νομίζω να βγάλω άκρη... Ευτυχώς που μπήκε ο λογαριασμός της Alpha...

 

 

Αν θυμάμαι καλά, σου είχα προτείνει να στείλεις έμβασμα από την Alpha και μόλις προχωρήσει να προσπαθήσεις και από το λογαριασμό της Πειραιώς, έστω και αν δεν είναι συνδεδεμένος.

 

Διαπιστώνω ότι δεν το έκανες αλλά, αντίθετα, ψάχνεις να βρεις το λόγο που δεν συνδέεται ο λογαριασμός ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο που πρέπει να κάνεις είναι να αλλάξεις τη Maestro με MasterCard (πρέπει να βγαίνει άμεσα).

 

Αφού την αλλάξεις, δοκιμάζεις μια και περισσότερες φορές και αν έχεις άλλη/ες κάρτα/ες πάλι τα ίδια.

Άλλοι τρόποι υπάρχουν αρκετοί αλλά θέλουν χρόνο για να μπορείς να αγοράσεις.

 

Να την αλλαξω λιγο δυσκολο μιας και αυτη την περιοδο ειμαι Ελλαδα. Επισης απ'οσο εχω διαβασει η ABN AMRO δεν εχει mastercard χρεωστικη μονο visa βγαζει και αυτο σε πιστωτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, σου είχα προτείνει να στείλεις έμβασμα από την Alpha και μόλις προχωρήσει να προσπαθήσεις και από το λογαριασμό της Πειραιώς, έστω και αν δεν είναι συνδεδεμένος.

 

Διαπιστώνω ότι δεν το έκανες αλλά, αντίθετα, ψάχνεις να βρεις το λόγο που δεν συνδέεται ο λογαριασμός ...

 

Καλά θυμάσαι, αλλά τα εμβάσματα θα τα στείλω εντός της εβδομάδας και στους δυο λογαριασμούς. Είχα στείλει μήνυμα στο support του PP για περαιτέρω έρευνα και περίμενα απάντηση την οποία και μόλις έλαβα. Τα βγάζω αυτά τα μηνύματα εδώ μήπως κάποιος ξέρει να μου απαντήσει συγκεκριμένα, και για να αποκτούμε όλοι σιγά-σιγά μια εικόνα για το πώς μπορούμε να κάνουμε τις δουλείες μας και πώς να αντιμετωπίζουμε τέτοιου είδους προβλήματα.

 

Το ίδιο θα κάνω και θα ενημερώσω εδώ στο νήμα για το αποτέλεσμα της αποστολής εμβασμάτων στο PP και από τους δύο λογαριασμούς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο που δεν σου περνάει η Amex, αλλά δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ότι είναι χρεωστική η δικιά σου. Η δικιά μου είναι πιστωτική και περνάει παντού. Δεν ξέρω αν έχουνε γράψει άλλοι εδώ μέσα για χρεωστικές, αλλά λογικά θα έπρεπε να περνάνε και οι χρεωστικές.

 

EDIT

Διάβασα ότι ΔΕΝ τη δέχτηκε, γι’ αυτό και η απάντηση..

Προσωπικά δεν θυμάμαι εδώ μέσα να έχω διαβάσει από χρήστη να μην περνάει Amex, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει και ολόκληρο το νήμα… Νομίζω ότι όλες οι Amex περνάνε σε αγορές εξωτερικού.

 

Αναφέρω την δική μου περίπτωση πριν 3 ημέρες όπου δοκιμάζοντας παραγγελία από hollister με amex alpha δεν πέρασε η αγορά.Ελπίζω ότι ήταν τυχαίο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώντας συγγνώμη για την ενόχληση επαναλαμβάνω το ερώτημα

μήπως έχει κάποιος μια απάντηση.

 

quote

--------

 

Δημοσίευση Χθες, 08:53

 

Καλημέρα σε όλους,

 

Διαβάζοντας αρκετές σελίδες πίσω δεν βρήκα κάποιο σχετικό σχόλιο

έτσι μπαίνω στον πειρασμό να ρωτήσω και αφορά τις αγορές απο iHerb.com

 

Μέχρι τώρα όσες παραγγελίες έκανα η πληρωμή γινόταν μέσω debit mastercard

Eurobank συνδεδεμένη με απλό καταθετικό λογ/σμό (επαρκές υπόλοιπο)

και με τη λεπτομέρεια της επιλογής USD αντί EUR στη ιστοσελίδα της εταιρείας.

 

Προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος EUR. 2.50 κάθε φορά στο ebanking.

 

Χθές στην νέα παραγγελία μου η συναλλαγή δεν ολοκληρώθηκε (card denied)

ενώ απο την ιστοσελίδα iHerb.com είχαν αφαιρθεί όλες οι "παρκαρισμένες" κάρτες

με επιλογη να εισάγω νέα κάρτα και φυσικά είχε προστεθεί η επιλογή PayPal.

 

Η ερώτηση δεν είναι γιατί δεν περνάει η κάρτα που πέρναγε όλες τις προηγούμενες

φορές, η ερώτηση είναι αν έχει κάποιος πληρώσει το iHerb.com με PayPal balance.

 

Έχω ήδη δρομολογήσει έμβασμα και περιμένω να περάσει στο balance αλλά θα ήθελα

και μια γνώμη απο την πιθανή εμπειρία σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,


Επεξεργασία από SV3BEF, σήμερα, 06:59.

 

-----

unquote

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ζητώντας συγγνώμη για την ενόχληση επαναλαμβάνω το ερώτημα

μήπως έχει κάποιος μια απάντηση.

 

quote

--------

 

Δημοσίευση Χθες, 08:53

 

Καλημέρα σε όλους,

 

Διαβάζοντας αρκετές σελίδες πίσω δεν βρήκα κάποιο σχετικό σχόλιο

έτσι μπαίνω στον πειρασμό να ρωτήσω και αφορά τις αγορές απο iHerb.com

 

Μέχρι τώρα όσες παραγγελίες έκανα η πληρωμή γινόταν μέσω debit mastercard

Eurobank συνδεδεμένη με απλό καταθετικό λογ/σμό (επαρκές υπόλοιπο)

και με τη λεπτομέρεια της επιλογής USD αντί EUR στη ιστοσελίδα της εταιρείας.

 

Προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος EUR. 2.50 κάθε φορά στο ebanking.

 

Χθές στην νέα παραγγελία μου η συναλλαγή δεν ολοκληρώθηκε (card denied)

ενώ απο την ιστοσελίδα iHerb.com είχαν αφαιρθεί όλες οι "παρκαρισμένες" κάρτες

με επιλογη να εισάγω νέα κάρτα και φυσικά είχε προστεθεί η επιλογή PayPal.

 

Η ερώτηση δεν είναι γιατί δεν περνάει η κάρτα που πέρναγε όλες τις προηγούμενες

φορές, η ερώτηση είναι αν έχει κάποιος πληρώσει το iHerb.com με PayPal balance.

 

Έχω ήδη δρομολογήσει έμβασμα και περιμένω να περάσει στο balance αλλά θα ήθελα

και μια γνώμη απο την πιθανή εμπειρία σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Επεξεργασία από SV3BEF, σήμερα, 06:59.

 

-----

unquote

 

 

 

Και σε μένα απορρίφθηκε κάρτα πρόσφατα εκεί. Δε βλέπω το λόγο γιατί να μην περνά το Paypal balance από τη στιγμή που παρέχεται το paypal ως επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το νήμα. Εδώ και κάποιους μήνες κάνω κανονικά αγορές στο ebay με τον γνωστό τρόπο του reguest money. Μήπως έχει αλλάξει κάτι μπας και γλιτώσουμε τις προμήθειες του paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πρώτη φορά γράφω σε αυτό το νήμα. Εδώ και κάποιους μήνες κάνω κανονικά αγορές στο ebay με τον γνωστό τρόπο του reguest money. Μήπως έχει αλλάξει κάτι μπας και γλιτώσουμε τις προμήθειες του paypal;

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/?p=54406119

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ και μήνες έχω βρει την υγειά μου με την Moneysafe κάνω τις αγορές μου μια χαρά. Και μάλιστα πολλοί απελπισμένοι φίλοι που έχουν κάρτες ελληνικών τραπεζών μου ζητάνε να τους παίρνω πράγματα. Η μόνη μαλακία είναι το πάγιο τέλος 1.50 ευρώ τον μήνα. Κατά τα άλλα κομπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, εδώ και 6 μήνες έχω βρει την υγειά μου με τη moneysafe card. Εκτός του 1.5€ το μήνα και το 4% σε κάθε φόρτιση που δεν με νοιάζουν καν αυτά μιας και έχω μια κάρτα που δουλεύει παντού και φορτίζεται πανεύκολα, δεν έχω δει στον αναλυτικό λογαριασμό κάτι επιπλέον αν και προς το παρόν έχω αγοράσει μόνο σε €υρώ. Δεν ξέρω τι γίνεται εάν αγοράσω σε δολάριο αλλά όταν το κάνω θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...