Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, εδώ και 6 μήνες έχω βρει την υγειά μου με τη moneysafe card. Εκτός του 1.5€ το μήνα και το 4% σε κάθε φόρτιση που δεν με νοιάζουν καν αυτά μιας και έχω μια κάρτα που δουλεύει παντού και φορτίζεται πανεύκολα, δεν έχω δει στον αναλυτικό λογαριασμό κάτι επιπλέον αν και προς το παρόν έχω αγοράσει μόνο σε €υρώ. Δεν ξέρω τι γίνεται εάν αγοράσω σε δολάριο αλλά όταν το κάνω θα δω.

 

Εγώ εδώ και μήνες έχω βρει την υγειά μου με την Moneysafe κάνω τις αγορές μου μια χαρά. Και μάλιστα πολλοί απελπισμένοι φίλοι που έχουν κάρτες ελληνικών τραπεζών μου ζητάνε να τους παίρνω πράγματα. Η μόνη μαλακία είναι το πάγιο τέλος 1.50 ευρώ τον μήνα. Κατά τα άλλα κομπλέ.

 

Βγάλτε μια revolut για να γλιτώσετε τις χρεώσεις και τις προμήθειες

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Βγάλτε μια revolut για να γλιτώσετε τις χρεώσεις και τις προμήθειες

 

 

 

Δουλευει με παυπαλ? και ιδιως μπορει να δεxτει χρηματα κατευθειαν απο το paypal (withdraw)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει με παυπαλ? και ιδιως μπορει να δεxτει χρηματα κατευθειαν απο το paypal (withdraw)?

 

 

Συνδέεται στο paypal και μπορείς να αγοράσεις από το εξωτερικό είτε απ' ευθείας είτε μέσω paypal.

 

Είναι σαν προπληρωμένη κάρτα και τη φορτώνεις με έμβασμα αλλά περισσότερες πληροφορίες θα διαβάσεις στον πλήρη οδηγό που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως βλεπω φουλ προωθηση revolut.......   θυμαμαι βριζατε τον braker......

προωθηστε λιγο και την number26 μιας και ειναι η πιο αξιοπιστη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, εδώ και 6 μήνες έχω βρει την υγειά μου με τη moneysafe card. Εκτός του 1.5€ το μήνα και το 4% σε κάθε φόρτιση που δεν με νοιάζουν καν αυτά μιας και έχω μια κάρτα που δουλεύει παντού και φορτίζεται πανεύκολα, δεν έχω δει στον αναλυτικό λογαριασμό κάτι επιπλέον αν και προς το παρόν έχω αγοράσει μόνο σε €υρώ. Δεν ξέρω τι γίνεται εάν αγοράσω σε δολάριο αλλά όταν το κάνω θα δω.

για εμας που δεν θελουμε να στελνουμε εβασματα για τον α-β λογο για δωσε μας λιγες πληροφοριες για την moneysafe, πως την φορτωνουμε χρηματα; επισης περναει σε ολες τις αγορες; το να δινουμε 18 ευρω το χρονο για μια τετοια καρτα δεν ειναι και ασχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, εδώ και 6 μήνες έχω βρει την υγειά μου με τη moneysafe card. Εκτός του 1.5€ το μήνα και το 4% σε κάθε φόρτιση που δεν με νοιάζουν καν αυτά μιας και έχω μια κάρτα που δουλεύει παντού και φορτίζεται πανεύκολα, δεν έχω δει στον αναλυτικό λογαριασμό κάτι επιπλέον αν και προς το παρόν έχω αγοράσει μόνο σε €υρώ. Δεν ξέρω τι γίνεται εάν αγοράσω σε δολάριο αλλά όταν το κάνω θα δω.

 

Ειναι πολυ μεγαλο πλεονεκτημα το αμεσο (για εμενα προσωπικα) και οχι να περιμενεις με εμβασματα σε 1 εργασιμη στην καλυτερη μεχρι 3 εργασιμες στη χειροτερη ή και παραπανω..... Την ειχα στα υποψη την Moneysafe αλλα εχει πολυ υψηλες προμηθειες. Λογικα αν παρεις κατι σε δολλαριο η moneysafe θα κανει τη μετατροπη με δικη της ισοτιμια μαλλον. Γενικως ειναι ακριβη αλλα εχει το συν οτι τη φορτιζεις αμεσα και τη χρησιμοποιεις την ιδια μερα. Εννοειται οτι περναει και αυτη παντου χωρις προβληματα.....

 

 

για εμας που δεν θελουμε να στελνουμε εβασματα για τον α-β λογο για δωσε μας λιγες πληροφοριες για την moneysafe, πως την φορτωνουμε χρηματα; επισης περναει σε ολες τις αγορες; το να δινουμε 18 ευρω το χρονο για μια τετοια καρτα δεν ειναι και ασχημα

 

 

Φορτιζει με κουπονια σε περιπτερα-/καταστηματα που δεχονται φορτιση moneysafe οπως λειτουργουσε παλαιοτερα η paysafe στη χωρα μας. Τουλαχιστον ετσι ειχα διαβασει στην σελιδα τους.

 

https://www.moneysafecard.com/points-of-sales/

https://www.moneysafecard.com/faq/

 

Το διαθεσιμο υποθετω ειναι αμεσο για αγορες την ΙΔΙΑ μερα (που κανεις φορτιση) αλλα βεβαια κρατειται καποιο ποσο για τη μηνιαια συνδρομη οπως και το 4%.

 

Δεν γνωριζω τι αλλες χρεωσεις μπορει να εχει.

 

Ας μας τα πει/γραψει και ο vasilis2000 αναλυτικα οποτε το δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κανω εδω μια ερώτηση μην ανοίγω θεμα

 

Υπαρχει μια εταιρεία η

https://www.dpd.com/

 

με την οποια μου εχουν σταλει κάποια πραγματα απο ιταλια.

 

Μήπως ξερει κάποιος σε ποια εταιρεία παραδίδει εδω ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κανω εδω μια ερώτηση μην ανοίγω θεμα

 

Υπαρχει μια εταιρεία η

https://www.dpd.com/

 

με την οποια μου εχουν σταλει κάποια πραγματα απο ιταλια.

 

Μήπως ξερει κάποιος σε ποια εταιρεία παραδίδει εδω ελλαδα

πριν 1 μηνα που ειχα μια παραγγελια και μου το εστειλαν μεσω dpd το παρελαβα μεσω acs...... δε νομιζω να αλλαξε κατι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ανοιξει dispute για ενα προιον που εχω παραγγειλει απο το AliExpress. Ο πωλητης μου ειπε οτι κατι συνεβη κ δεν σταλθηκε η παραγγελια κ μου προτεινε ειτε να με αποζημιωσει πληρως ειτε να μου ξαναστειλει την παραγγελια. Του ειπα οτι θελω να μου την ξαναστειλει. Το θεμα ειναι αλλο, εγω δεν κλεινω το dispute μεχρι να μου δωσει ενα tracking number το οποιο να φανει στο China Post (γτ με αυτο στελνει)? Επισης, αν κλεισω το dispute, μπορω να ανοιξω ξανα για την συγκεκριμενη παραγγελια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ανοιξει dispute για ενα προιον που εχω παραγγειλει απο το AliExpress. Ο πωλητης μου ειπε οτι κατι συνεβη κ δεν σταλθηκε η παραγγελια κ μου προτεινε ειτε να με αποζημιωσει πληρως ειτε να μου ξαναστειλει την παραγγελια. Του ειπα οτι θελω να μου την ξαναστειλει. Το θεμα ειναι αλλο, εγω δεν κλεινω το dispute μεχρι να μου δωσει ενα tracking number το οποιο να φανει στο China Post (γτ με αυτο στελνει)? Επισης, αν κλεισω το dispute, μπορω να ανοιξω ξανα για την συγκεκριμενη παραγγελια?

το καλυτερο θα ηταν να σου δωσει τα χρηματα και το ξαναπαραγγελνεις,,,,,,,   τωρα μπορει να περασει ο χρονος να μην παραλαβεις και να μην μπορεις να ανοιξεις παλι dispute....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κανω εδω μια ερώτηση μην ανοίγω θεμα

 

Υπαρχει μια εταιρεία η

https://www.dpd.com/

 

με την οποια μου εχουν σταλει κάποια πραγματα απο ιταλια.

 

Μήπως ξερει κάποιος σε ποια εταιρεία παραδίδει εδω ελλαδα

 

Μπορείς να δες το tracking εδώ:
και αν είναι με ACS όπως αναφέρεται παραπάνω, μπορείς να πας εδώ και να δοκιμάσεις το tracking number:
αν και μπορεί να αλλάξει μορφή το tracking number, δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις τίποτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα απορρίφθηκε κάρτα πρόσφατα εκεί. Δε βλέπω το λόγο γιατί να μην περνά το Paypal balance από τη στιγμή που παρέχεται το paypal ως επιλογή

 

Ευχαριστώ, θα δοκιμάσω μια από αυτές τις μέρες απλά περιμένω να αλλάξει το status σε ένα συμπλήρωμα από out of stock - coming soon σε In stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα...ένας φίλος μου χρωστάει κάποια χρήματα..λόγω ότι μπορούμε να βγάλουμε μόνο 420 ευρώ την εβδομάδα δεν μπορεί να μου τα δώσει...τα έχει μεν στην τράπεζα αλλά δεν μπορεί να βγάλει γιατί έχει ξεπεράσει το όριο...μπορεί με κάποιο τρόπο να με πληρώσει μέσω κάρτας και να τα λάβω μετρητά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα...ένας φίλος μου χρωστάει κάποια χρήματα..λόγω ότι μπορούμε να βγάλουμε μόνο 420 ευρώ την εβδομάδα δεν μπορεί να μου τα δώσει...τα έχει μεν στην τράπεζα αλλά δεν μπορεί να βγάλει γιατί έχει ξεπεράσει το όριο...μπορεί με κάποιο τρόπο να με πληρώσει μέσω κάρτας και να τα λάβω μετρητά;

Εχει web banking ο φιλος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...