Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Alpha Bank εχει και αυτος Alpha Bank εχω και εγω. Γιατι να γινεται στον εναν καισ τον αλλο οχι?

Επιλεκτικο ειναι το συστημα?

 

 

 

Μετα απο ενα διαστημα μηδενιζει και μπορει να ξαναεξαγαγει αλλο ενα μεγαλο ποσο για το επομενο διαστημα? 

Και αν η αγορα μου πεσει σε εκεινο το διαστημα που εχει περιθωριο εξαγωγης τοτε θα "ειμαι τυχερος" και θα μπορεσω να αγορασω?

 

 

Φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει με τις αγορές με κάρτα από τον ΙΟΥΛ 2015 αλλά και δεν έχεις διαβάσει αυτό το νήμα που επαναλαμβάνεται συνέχεια ότι οι αγορές με  κάρτα είναι λαχείο.

 

Θα περιγράψω αυτό που συνέβη πριν από λίγο σε μια παραγγελία μου στη γαλλική αμαζόνα.

Επιλέγω το αντικείμενο και πληρώνω με την πιστωτική της ΕΤΕ. Έρχεται η επιβεβαίωση από την αμαζόνα αλλά διαπιστώνω ότι ο πωλητής βρίσκεται στην Κίνα και όχι στη Γαλλία, όπως νόμιζα. Ακυρώνω αμέσως την παραγγελία, ήρθε το επιβεβαιωτικό της ακύρωσης, και βρίσκω άλλο παρόμοιο αντικείμενο με πολύ γρήγορη παράδοση και το παραγγέλνω με πληρωμή από την ίδια κάρτα (ΕΤΕ). Ήρθε επιβεβαιωτικό της παραγγελίας και λίγο αργότερα νέο, με απόρριψη της εντολής πληρωμής από την ΕΤΕ (!!!).

 

Αν κατάλαβες καλά, μέσα σε λίγα λεπτά, πέρασε από την ΕΤΕ η πρώτη εντολή πληρωμής και, στη συνέχεια, απορρίφθηκε η 2η εντολή. 

 

Η αγορά πραγματοποιήθηκε, φυσικά, με άλλη κάρτα (Alpha/Amex Debit) που έχω συνδεδεμένη, για παρόμοιες περιπτώσεις, αφού έχει αποδειχθεί η πιο αξιόπιστη από τις ελληνικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσω PP φιλε προσπαθουσες να κανει την αγορα ή δινοντας τον αριθμος της καρτας σου?

Σε ευχαριστω παντως που το ξεκαθαρισες!

 

Εσυ πως το εξηγεις ομως? Τυχη ητανε ή σε απεριψαν επειδη καταλαβαν πηγες να κανεις 2η στο κααπακι συναλλαγη απο ΕΤΕ και ετσι δεν θα εμενα διαθεσιμο εξαγωγης κεφαλαιων για αλλους πιθανους αγοραστες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paypal και Amazon δεν είναι συμβατές έννοιες.

 

Στο διάστημα των 8,5 μηνών που έχουν περάσει, έχουν αναφερθεί πολλοί λόγοι για την απόρριψη πληρωμής με κάρτα και μπορείς να τους διαβάσεις με λίγη αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπουργείο οικονομικών εισηγειται αύξηση στα 1000 ευρω/μήνα  των εμβασμάτων στο εξωτερικό.

 

http://www.kathimerini.gr/848718/article/oikonomia/epixeirhseis/diplasiazetai-to-orio-gia-ta-emvasmata-pros-to-e3wteriko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπουργείο οικονομικών εισηγειται αύξηση στα 1000 ευρω/μήνα των εμβασμάτων στο εξωτερικό.

 

http://www.kathimerini.gr/848718/article/oikonomia/epixeirhseis/diplasiazetai-to-orio-gia-ta-emvasmata-pros-to-e3wteriko

Από τη μια λέει ότι όλοι τραβάνε το μάξιμουμ κάθε βδομάδα στα ατμ, και από την άλλη σκέπτονται να αυξήσουν τα εμβάσματα. Θέλουν να τινάξουν τις τράπεζες στον αέρα μια ώρα αρχύτερα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπουργείο οικονομικών εισηγειται αύξηση στα 1000 ευρω/μήνα  των εμβασμάτων στο εξωτερικό.

 

http://www.kathimerini.gr/848718/article/oikonomia/epixeirhseis/diplasiazetai-to-orio-gia-ta-emvasmata-pros-to-e3wteriko

 

Μακάρι να τα αυξήσουν. Δεν θα αφήσω ούτε λεπτό εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσω PP φιλε προσπαθουσες να κανει την αγορα ή δινοντας τον αριθμος της καρτας σου?

Σε ευχαριστω παντως που το ξεκαθαρισες!

 

Εσυ πως το εξηγεις ομως? Τυχη ητανε ή σε απεριψαν επειδη καταλαβαν πηγες να κανεις 2η στο κααπακι συναλλαγη απο ΕΤΕ και ετσι δεν θα εμενα διαθεσιμο εξαγωγης κεφαλαιων για αλλους πιθανους αγοραστες?

Την Παρασκευή έκανα μια αγορά απο κινέζικο site. Προσπαθώ με Visa Alpha, τρώω άκυρο.

Προσπαθώ με visa Eurobank μεσω paypal, τρώω άκυρο.

Ξαναπροσπαθώ με την ίδια κάρτα εκτός paypal, πέρασε κανονικά.

Τί να πείς ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ελω να κανω μια αγορα στο internet απο πορτογαλια με προπληρωμενη καρτα. Μπορω να κανω την αγορα η δεν θα περασει λογω capital controls;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ελω να κανω μια αγορα στο internet απο πορτογαλια με προπληρωμενη καρτα. Μπορω να κανω την αγορα η δεν θα περασει λογω capital controls;

δοκιμασε να πεις και εμας, κανεις δε ξερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βγαλει

Revolut kai

leupay.Εχω κατεβασει τις εφαρμογες και για τις δυο καρτες αλλα δεν εχω καταφερει εδω και πολυ καιρο

να φορτωσω τις καρτες μεσω Ibank.Το Ibank μου ειναι της Εθνικης.Σε ερωτηση μου σε προισταμενο της Εθνικης σχετικα με Revolut και leupay αλλα και για εμβασμα σε λογαριασμο εξωτερικου μου ειπε πως δεν γινεται μεσω Εθνικης.Γνωριζει καποιος τι πρεπεινα κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βγαλει

Revolut kai

leupay.Εχω κατεβασει τις εφαρμογες και για τις δυο καρτες αλλα δεν εχω καταφερει εδω και πολυ καιρο

να φορτωσω τις καρτες μεσω Ibank.Το Ibank μου ειναι της Εθνικης.Σε ερωτηση μου σε προισταμενο της Εθνικης σχετικα με Revolut και leupay αλλα και για εμβασμα σε λογαριασμο εξωτερικου μου ειπε πως δεν γινεται μεσω Εθνικης.Γνωριζει καποιος τι πρεπεινα κανω;

-Για  εμβασμα απο εθνικη σε revolut 
Σελιδα νηματος 1, δημοσιευση αριθμος 2
 
 
-Για  εμβασμα απο εθνικη σε leupay 
Σελιδα νηματος 43, δημοσιευση αριθμος 638 και 639
και σελιδα νηματος 44, δημοσιευση αριθμος 648
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ. Έχει χιλιοειπωθεί.

Μόνο αν δοκιμάσεις θα μάθεις.

 

 

Και συμπληρώνω:

 

Εάν περάσει μια κάρτα σε κάποιον πωλητή, δεν σημαίνει ότι θα περάσει 1) η ίδια στον ίδιο, λίγο αργότερα, 2) η ίδια σε άλλον, 3) .... και κάθε πιθανός συνδυασμός κάρτας και πωλητή.

 

Πρέπει να το καταλάβουμε επιτέλους και να μην επαναλαμβάνουμε τις ίδιες ερωτήσεις σε κάθε σελίδα αυτού του νήματος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...