Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβασα αλλου, 'κρουσμα' δεσμευσης χρηματων για 21 μερες, και με τη μεθοδο send money, οχι στο pp account που τα στελνει, αλλα στο pp account που τα δεχεται!!! Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο φυσικα, δεν εχεις balance με χρημα!

 

Για ενημερωστε εδω σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βγαλει

Revolut kai

leupay.Εχω κατεβασει τις εφαρμογες και για τις δυο καρτες αλλα δεν εχω καταφερει εδω και πολυ καιρο

να φορτωσω τις καρτες μεσω Ibank.Το Ibank μου ειναι της Εθνικης.Σε ερωτηση μου σε προισταμενο της Εθνικης σχετικα με Revolut και leupay αλλα και για εμβασμα σε λογαριασμο εξωτερικου μου ειπε πως δεν γινεται μεσω Εθνικης.Γνωριζει καποιος τι πρεπεινα κανω;

Πες του προϊσταμένου οτι δεν κανει ουτε για καθαρίστρια της εθνικής τράπεζας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω μια αποστολή EMS που έφυγε από την Ασία στις 28 Ιανουαρίου. Έχουν περάσει 17 μέρες και το δέμα δε φαίνεται να έχει φτάσει στην Ελλάδα. Τηλεφώνησα στην υπηρεσία εντοπισμού αποστολής και μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα με τον ενδιάμεσο σταθμό στο Άμστερνταμ όπου το δέμα έφτασε στις 30 Ιανουαρίου. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν παρέχουν. Τέτοια καθυστέρηση σε μη εορταστικές περιόδους δε μου έχει ξανατύχει. Τι μπορεί να συμβαίνει στο Άμστερνταμ ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα αλλου, 'κρουσμα' δεσμευσης χρηματων για 21 μερες, και με τη μεθοδο send money, οχι στο pp account που τα στελνει, αλλα στο pp account που τα δεχεται!!! Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο φυσικα, δεν εχεις balance με χρημα!

 

Για ενημερωστε εδω σχετικα.

 

Το επαθα με ενα φιλο που του εστειλα. Μου ειπε οτι του ζητουσε να στειλω tracking number και καλα οτι στελνω καποιο προιον. Τελικα πριν προλαβω να δω τι ακριβως ηταν αυτο και πως το καταφεραμε βρηκε ο φιλος το κουμπι που ακυρωσε τα παντα και τα χρηματα ηρθαν πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια αγορά από aΙiexpress. Μέσω κάρτας δεν γίνεται.

Έχω ποσό στο balance του paypal. Γίνεται με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιήσω το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια αγορά από aΙiexpress. Μέσω κάρτας δεν γίνεται.

Έχω ποσό στο balance του paypal. Γίνεται με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιήσω το paypal?

Όχι. Το Aliexpress δεν δέχεται paypal. Πρέπει να βγάλεις ξένη κάρτα και να πληρώσεις με αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια αγορά από aΙiexpress. Μέσω κάρτας δεν γίνεται.

Έχω ποσό στο balance του paypal. Γίνεται με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιήσω το paypal?

 

Ρώτα τον πωλητή αν δέχεται paypal, το κάνανε κάποια παιδιά και το προχώρησαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και θα ηθελα τη βοηθειά σας..εστειλα εμβασμα 5 ευρω στη revolut μου και μετα απο 2 μερες μπηκαν ΟΚ. στο paypal προσθετω τα στοιχεια της καρτας και μετα μου εβγαλε ενα confirm στη γωνια που οταν το παταω με βγαζει αυτο στην εικονα και με χρεωνει το μικρο ποσο (1.29ευρω), στελνοντας μου τον 4ψηφιο κωδικο (PP****code). μετα απο 2 μερες (λιγο παραπανω απο 48ωρες) παω παλι να πατησω confirm και βγαζει παλι την ιδια οθονη και πατωντας οκ με χρεωσε και 2η φορα. στελνοντας και αλλο 4ψηφιο κωδικο. που θα βαλω τον κωδικο για confirm?

post-311476-0-58714200-1455534968_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και θα ηθελα τη βοηθειά σας..εστειλα εμβασμα 5 ευρω στη revolut μου και μετα απο 2 μερες μπηκαν ΟΚ. στο paypal προσθετω τα στοιχεια της καρτας και μετα μου εβγαλε ενα confirm στη γωνια που οταν το παταω με βγαζει αυτο στην εικονα και με χρεωνει το μικρο ποσο (1.29ευρω), στελνοντας μου τον 4ψηφιο κωδικο (PP****code). μετα απο 2 μερες (λιγο παραπανω απο 48ωρες) παω παλι να πατησω confirm και βγαζει παλι την ιδια οθονη και πατωντας οκ με χρεωσε και 2η φορα. στελνοντας και αλλο 4ψηφιο κωδικο. που θα βαλω τον κωδικο για confirm?

Δε χρειαζόταν 2η φορά confirm.

Δες εδώ τη σωστή διαδικασία στο 3ο post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να κάνω μια αγορά απο το iherb.com χωρις να έχω χρήματα στο paypal balance.

Έχω συνδέσει μια χρεωστική κάρτα και με αυτή έχω κάνει 3-4 αγορές, απο Ελληνικά καταστήματα, στην διάρκεια των capital control.

 

Έκανα την απόπειρα έχοντας διαβάσει οτι σε μερικούς χρήστες και ανάλογα με το κατάστημα/είδος που θέλουν να αγοράσουν, περνά η παραγγελία στο εξωτερικό.

 

Έφαγα άκυρο και στο λογαριασμό μου στο paypal, η συναλλαγή εμφανίζεται ως "pending"

 

order expiration date: 30/04/2016

 

image.jpg

 

image.jpg

 

 

Πήγα στο ΑΤΜ και τσέκαρα και τα χρήματα είναι εκεί, δεν έχει δεσμευτεί τίποτα.

Μάλιστα απο τα 22,50 ευρω που είχα, έκανα ανάληψη τα 20 οπότε ο λογαριασμός έχει μείνει με 2,50 ευρώ.

 

Στο shopping cart του iherb εχω αφαιρέσει τα προιόντα και στο order history η παραγγελία δεν φαίνεται.

 

Το ερώτημα είναι πως μπορώ να αφαιρέσω την πληρωμή απο το paypal.

Θα φαίνεται συνέχεια μέχρι να ακυρωθεί η παραγγελία στις 30 απριλίου?

 

Τους έστειλα μήνυμα αλλά δεν έχω λάβει απάντηση ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να έχει απαντηθεί αυτό που ρωτάω, μπορώ να φορτώσω την revolut απο paypal balance? αν ναι πως μπορώ να το κάνω?

OXI   Μόνο με τραπεζικό έμβασμα και απο άλλη κάρτα εξωτερικού (αν έχεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI   Μόνο με τραπεζικό έμβασμα και απο άλλη κάρτα εξωτερικού (αν έχεις)

εγω τη φορτώνω από piraeus bank κανονικά δεν έχω πρόβλημα, απλός ήθελα να κσερω αν μπορώ απο paypal γιατί έχω χρήματα στο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...