Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πως εξασφαλίζεται κανείς όταν θέλει να κάνει αγορές online μεγάλων χρηματικών ποσών (άνω των 2000ευρώ, είτε με Paypal είτε με κάποιο έμβασμα) ότι δεν θα τον κλέψει ο πωλητής, υπάρχει κάποιος τρόπος; Βάζει κανείς όλο το ποσό ή μέρος του ή κατι άλλο; Πρόκειται για Ευρώπη, γιατί εάν ήταν Ασία κλπ. δεν υπήρχε περίπτωση να τους εμπιστευόμουν.

 

Μόνον αυτο σε εξασφαλίζει και δεν εχει σημασία αν ειναι ασια ή ευρωπη, απατεώνες μπορεί να υπάρχουν και ακριβώς δίπλα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Πως εξασφαλίζεται κανείς όταν θέλει να κάνει αγορές online μεγάλων χρηματικών ποσών (άνω των 2000ευρώ, είτε με Paypal είτε με κάποιο έμβασμα) ότι δεν θα τον κλέψει ο πωλητής, υπάρχει κάποιος τρόπος; Βάζει κανείς όλο το ποσό ή μέρος του ή κατι άλλο; Πρόκειται για Ευρώπη, γιατί εάν ήταν Ασία κλπ. δεν υπήρχε περίπτωση να τους εμπιστευόμουν.

 

Εγω εστειλα απο το δευτερο pay pal στο πρωτο χρηματα πριν λιγο και ειναι Pending. Τι παει να πει αυτο?

Εγω εστειλα απο το δευτερο pay pal στο πρωτο χρηματα πριν λιγο και ειναι Pending. Τι παει να πει αυτο?

Θα πανε στο balance μου? ή τα εχασα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την ερώτηση που έκανα στην προηγούμενη σελίδα και μετα απο επικοινωνία στο chat του iherb, η απάντηση τους είναι:

 

 

Το paypal δεν μου έχει απαντήσει ακόμα αλλά να υποθέσω οτι αφού η παραγγελία δεν προχώρησε λόγο capital control και δεν φαίνεται στο shopping cart/order history στο iherb, είναι θέμα ημερών να φύγει το "pending transaction" απο το λογαριασμό μου στο paypal?

 

Το πιθανότερο είναι να μην πέρασε η παραγγελία και να φανεί στο PayPal τις επόμενες μέρες όπως άλλωστε σημειώνει και το iHerb help desk. Ο λόγος είναι πιθανότατα ή απουσία PP balance και η κάρτα έστω και μέσω PP δεν περνάει για να ολοκληρωθεί επιτυχώς η συναλλαγή λόγω CC.Επειδή πήγες μέσω PP (συνδεδεμένη κάρτα) γι αυτό το έβαλε pending αλλοιώς αν πήγαινες εκτός PP κατευθείαν με κάρτα θα "έτρωγες" ένα κατακκόκινο ΑΚΥΡΟ κατευθείαν απο το iHerb.com μιας και ενώ μέχρι πρότινος περνούσαν κάποιες κάρτες (με τη μέθοδο επιλογής USD στην παραγγελία και προμήθειας συναλλάγματος τουλάχιστον σε μένα USD 2.50) αυτό κόπηκε και η μόνη μας ελπίδα απο iHerb.com είναι το PP balance εκτός και παίζουν οι Alpha AMEX κάρτες, δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να μην πέρασε η παραγγελία και να φανεί στο PayPal τις επόμενες μέρες όπως άλλωστε σημειώνει και το iHerb help desk. Ο λόγος είναι πιθανότατα ή απουσία PP balance και η κάρτα έστω και μέσω PP δεν περνάει για να ολοκληρωθεί επιτυχώς η συναλλαγή λόγω CC.Επειδή πήγες μέσω PP (συνδεδεμένη κάρτα) γι αυτό το έβαλε pending αλλοιώς αν πήγαινες εκτός PP κατευθείαν με κάρτα θα "έτρωγες" ένα κατακκόκινο ΑΚΥΡΟ κατευθείαν απο το iHerb.com μιας και ενώ μέχρι πρότινος περνούσαν κάποιες κάρτες (με τη μέθοδο επιλογής USD στην παραγγελία και προμήθεις συναλλάγματος τουλάχιστον σε μένα USD 2.50) αυτό κόπηκε και η μόνη μας ελπίδα απο iHerb.com είναι το PP balance εκτός και παίζουν οι Alpha AMEX κάρτες, δεν το γνωρίζω.

 

Δεν παίζουν οι amex κάρτες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πως εξασφαλίζεται κανείς όταν θέλει να κάνει αγορές online μεγάλων χρηματικών ποσών (άνω των 2000ευρώ, είτε με Paypal είτε με κάποιο έμβασμα) ότι δεν θα τον κλέψει ο πωλητής, υπάρχει κάποιος τρόπος; Βάζει κανείς όλο το ποσό ή μέρος του ή κατι άλλο; Πρόκειται για Ευρώπη, γιατί εάν ήταν Ασία κλπ. δεν υπήρχε περίπτωση να τους εμπιστευόμουν.

 

Εγω εστειλα απο το δευτερο pay pal στο πρωτο χρηματα πριν λιγο και ειναι Pending. Τι παει να πει αυτο?

 

Η παράθεση σου στο μνμ του @zoranb και η απάντηση σου που κολλάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εστειλα απο το δευτερο pay pal στο πρωτο χρηματα πριν λιγο και ειναι Pending. Τι παει να πει αυτο? Θα πανε στο balance μου?


Η παράθεση σου στο μνμ του @zoranb και η απάντηση σου που κολλάνε?

Εχεις δικιο δε κολλαει αλλα Δε ξερω πως να το γραφω αυτονομο, παρα μονο αυτο που λεει {απαντηση}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εστειλα απο το δευτερο pay pal στο πρωτο χρηματα πριν λιγο και ειναι Pending. Τι παει να πει αυτο? Θα πανε στο balance μου?

Δες τι λεει το case της μεταφοράς στον λογαριασμό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τι λεει το case της μεταφοράς στον λογαριασμό σου

Money from payments you've received is being temporarily held in a pending balance. To learn more, please read our Funds availability details.

Below, you'll see a list of payments that make up your pending balance. Please process these orders right away and keep an open line of communication with your customers.

 

 

Δες τι λεει το case της μεταφοράς στον λογαριασμό σου

 

 

Δες τι λεει το case της μεταφοράς στον λογαριασμό σου

Money from payments you've received is being temporarily held in a pending balance. To learn more, please read our Funds availability details.

Below, you'll see a list of payments that make up your pending balance. Please process these orders right away and keep an open line of communication with your customers.

 

 

Δες τι λεει το case της μεταφοράς στον λογαριασμό σου.......Καταλαβες τι λεει? Να μου πεις?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να αγοράσω μαζί με ένα φίλο μου από το Bundlestars και οι 2 με paypal. Αυτόν του τα δέχεται κατευθείαν ενώ εμένα δεν λέει να μου τα πάρει. Αυτός έχει American Express και εγώ Visa. Παίζει κάποιο ρόλο η κάρτα ή είναι καθαρά θέμα τύχης όπως λέμε τόσο καιρό? Γιατί κατάφερε να αγοράσει χωρίς errors και από το humble bundle, ενώ ούτε εκεί εγώ είχα κάποια επιτυχία. Γενικά το paypal δεν μου περνάει πουθενά όπου έχω δοκιμάσει (άλλες δοκιμές σε gearbest, steam).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να αγοράσω μαζί με ένα φίλο μου από το Bundlestars και οι 2 με paypal. Αυτόν του τα δέχεται κατευθείαν ενώ εμένα δεν λέει να μου τα πάρει. Αυτός έχει American Express και εγώ Visa. Παίζει κάποιο ρόλο η κάρτα ή είναι καθαρά θέμα τύχης όπως λέμε τόσο καιρό? Γιατί κατάφερε να αγοράσει χωρίς errors και από το humble bundle, ενώ ούτε εκεί εγώ είχα κάποια επιτυχία. Γενικά το paypal δεν μου περνάει πουθενά όπου έχω δοκιμάσει (άλλες δοκιμές σε gearbest, steam).

Οι amex απο paypal περνάνε σε αρκετά περισσότερα sites από ότι η visa

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Money from payments you've received is being temporarily held in a pending balance. To learn more, please read our Funds availability details.

Below, you'll see a list of payments that make up your pending balance. Please process these orders right away and keep an open line of communication with your customers.

 

 

@Εβα

 

Σου λεει λοιπον οτι τα χρήματα που σου εστειλαν στο balance θα μείνουν μπλοκαρισμένα μεχρι να δούμε τι θα κάνουν οι πελάτες σου.

 

αν πατήσει και το λινκ θα σου λεει και πόσες μερες, πιθανόν 21 μέρες μετα θα εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι amex απο paypal περνάνε σε αρκετά περισσότερα sites από ότι η visa

 

Αξίζει δηλαδή να πάω στην τράπεζα και να βγάλω και μια amex για τέτοιες περιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Money from payments you've received is being temporarily held in a pending balance. To learn more, please read our Funds availability details.

Below, you'll see a list of payments that make up your pending balance. Please process these orders right away and keep an open line of communication with your customers.

 

 

@Εβα

 

Σου λεει λοιπον οτι τα χρήματα που σου εστειλαν στο balance θα μείνουν μπλοκαρισμένα μεχρι να δούμε τι θα κάνουν οι πελάτες σου.

 

αν πατήσει και το λινκ θα σου λεει και πόσες μερες, πιθανόν 21 μέρες μετα θα εισαι οκ

Χρειαζεται να κανω κατι εγω, να πατησω τιποτα? ή απλα να περιμενω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...