Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ πέρα το διάβασα και γράφει αυτό ακριβώς που είπα:

 

http://creditcardforum.com/blog/american-express-vs-visa/

 

Συμπληρωματικά με το προηγούμενο post, το άρθρο που διάβασες μιλάει γενικά για τις συγκεκριμένες κάρτες στο εξωτερικό και, κυρίως, στην αγορά της Αμερικής.

 

Σ' αυτό το νήμα μιλάμε για την Ελλάδα και τα CC που εφαρμόστηκαν από τον ΙΟΥΛ 2015 (και δεν ξέρουμε πότε και αν θα αρθούν). Στην Ελλάδα, λοιπόν, η Alpha συνεργάζεται με την Amex και εκδίδει και αυτές τις κάρτες, εκτός από τις Visa και MasterCard. Έχουν αναφέρει σ' αυτό το νήμα αρκετοί κάτοχοι αυτών των καρτών (και εγώ μέσα σ' αυτούς) ότι αγορές που δεν πραγματοποιήθηκαν με Visa/MasterCard πέρασαν με τις Amex.

 

Είναι προτιμότερο να αντλείς πληροφόρηση από τις πραγματικές εμπειρίες που καταγράφονται στο νήμα αντί να στηρίζεσαι σε άρθρα που είναι άσχετα με το πρόβλημα που έχουμε στη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμπληρωματικά με το προηγούμενο post, το άρθρο που διάβασες μιλάει γενικά για τις συγκεκριμένες κάρτες στο εξωτερικό και, κυρίως, στην αγορά της Αμερικής.

 

Σ' αυτό το νήμα μιλάμε για την Ελλάδα και τα CC που εφαρμόστηκαν από τον ΙΟΥΛ 2015 (και δεν ξέρουμε πότε και αν θα αρθούν). Στην Ελλάδα, λοιπόν, η Alpha συνεργάζεται με την Amex και εκδίδει και αυτές τις κάρτες, εκτός από τις Visa και MasterCard. Έχουν αναφέρει σ' αυτό το νήμα αρκετοί κάτοχοι αυτών των καρτών (και εγώ μέσα σ' αυτούς) ότι αγορές που δεν πραγματοποιήθηκαν με Visa/MasterCard πέρασαν με τις Amex.

 

Είναι προτιμότερο να αντλείς πληροφόρηση από τις πραγματικές εμπειρίες που καταγράφονται στο νήμα αντί να στηρίζεσαι σε άρθρα που είναι άσχετα με το πρόβλημα που έχουμε στη χώρα.

 

Ωραία απλά δεν ήξερα ότι η μόνο η Alpha έβγαζε amex. Και για αυτό ρώτησα εδώ γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα πάρω μια κατατοπιστική απάντηση. Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνον αυτο σε εξασφαλίζει και δεν εχει σημασία αν ειναι ασια ή ευρωπη, απατεώνες μπορεί να υπάρχουν και ακριβώς δίπλα σου

Ok αλλά εάν π.χ. η αγορά είναι 2000 ευρώ, δεν υπάρχει κάποιο χρηματικό όριο στο οποίο μπορεί να διαχειριστεί το Paypal ή κάποια φραγή στο πλαφόν λόγω CC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok αλλά εάν π.χ. η αγορά είναι 2000 ευρώ, δεν υπάρχει κάποιο χρηματικό όριο στο οποίο μπορεί να διαχειριστεί το Paypal ή κάποια φραγή στο πλαφόν λόγω CC?

Τα εμβασματα εξωτερικου εχουν ανα λογαριασμο οριο 500€ το μηνα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν υπαρχουν capital controls?Μπορω να συνδεσω την καρτα μου στο pay-pal και να τραβαει απο εκει? Τοτε γιατι προσπαθουμε να τα βαλουμε στο balance?

->δεν υπαρχουν capital controls

Μπορω να συνδεσω την καρτα μου στο pay-pal και να τραβάει απο εκει?-> (και ναι και οχι, υπο προϋποθέσεις)

Τοτε γιατι προσπαθουμε να τα βαλουμε στο balance?-> (γιατί υπάρχουν capital controls)

Τα εμβασματα εξωτερικου εχουν ανα λογαριασμο οριο 500€ το μηνα.

Αναλογα πως θα τα στείλεις, αν τα στείλεις με request κλπ μπορείς μεχρι 2500 το χρόνο, μετα ο λογαριασμός μπλοκάρετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal ακόμα δεν έχει απαντήσει, περιμένω να δω τι θα πουν.

Αν μπορείς να με βοηθήσεις σε μια ερώτηση.

 

Στην σελίδα μου στο iherb, το καλάθι αγορών είναι άδειο, αφού αφαίρεσα τα προιόντα μετά την αποτυχία να περάσει η πληρωμή.

Επίσης στο order history του iherb, η χθεσινή μου απόπειρα δεν φαίνεται σαν cancelled ή pending ή οτιδήποτε άλλο.

Υποθέτω επειδή αφαίρεσα τα προιόντα απο το καλάθι.

 

image.jpg

 

Η ερώτηση μου είναι, το paypal θα προσπαθεί να κάνει reorder την παραγγελία μέχρι να περάσει ή να βρει χρήματα στο balance/καρτα ή έγινε μια φορά η απόπειρα και αυτό το "pending transaction" δεν πρέπει να με απασχολεί μέχρι να φύγει μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα?

 

Αν δεις τα screen απο το προηγούμενο post μου

 

Εδώ είμαστε και πάλι,

 

Αν η παραγγελία είχε ολοκληρωθεί το καλάθι θα είχε αδειάσει απο μόνο του και όχι χειροκίνητα.

 

Αν η παραγγελία είχε ολοκληρωθεί  θα φαινόταν στο order history και θα παρακολουθούσες

το γνωστό βηματισμό μέχρι την ταχυδρόμηση.

Πιθανότατα στο iHerb.com δεν ολοκληρώθηκε επιτυχώς, απλά στο PayPal έμεινε Pending

για λίγες μέρες και σου προτείνω να περιμένεις να αλλάξει το status.

 

Δεν ξέρω αν το PayPal θα ξαναπροσπαθήσει (ας απαντήσει κάποιος άλλος).

 

 

Δεν κλαίς τίποτε χρήματα αφού απ΄ότι ο ίδιος διαπίσωσες δεν "τραβήχτηκαν" ακόμη απο την

κάρτα σου. Ελπίζω να τα έχεις ακόμη στην κάρτα σου.

 

Το pending δεν υποδηλώνει απαραίτητα ακύρωση, αυτό που δημιουργεί ανησυχία είναι ότι

στην Ελλάδα έχουμε capital controls και δεν ξέρω αν θα περάσει τελικά η συναλλαγή με την κάρτα.

 

Δες το πιο κάτω παλαιό μήνυμα που βρήκα σχετικά.

 

Αν δεν απαντώ στη σωστή κατεύθυνση να με συγχωρείς, τόσοι διαβάζουν, ας βοηθήσει κάποιος..

 

 

 

QUOTE

======

 

Hi ImThaR3alest, and welcome to the Community!

 

 

 

I'd be happy to offer some clarification about pending orders, and about funding.

 

 

If you have an order in your transaction history listed as pending, that means that you've authorized the payment, and the merchant is fulfilling the order. Once the order is fulfilled, the authorized funds will be charged to the funding method agreed to when the order was placed.

 

 

 

When placing the order, your payment details are listed awaiting your confirmation. It shows you what the source will be for the payment (balance, card, bank, PayPal credit, etc) and allows you to select the backup payment source if it is an Instant Transfer.

 

 

 

If you select a card for the payment source, it will show that the entire amount is coming from the card if the balance is insufficient to pay the entire amount. It is not possible to do split funding when a third-party credit source is used. If you use a bank for the payment source, it will show that part of the payment is coming from the balance, and anything over the amount in the balance is coming from the bank. Then the card set as the backup funding method is listed, but not charged unless there is a problem with the bank funding.

 

 

 

Once you review the details and confirm the payment, the funding method that you approved is designated for that transaction or order. If you made a mistake and did not recognize it until after you clicked to complete the payment, you may contact the merchant and request that they cancel and refund, and allow you to remake the payment. Typically, this will mean that any temporary sale prices will not be available, unless the merchant wants to invoice you separately.

 

 

 

I hope this helps clarify!

 

=======

UNQUOTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ένας οδηγός που υπήρχε για το πως κάνει κανείς τη σύνδεση του λογαριασμού του με το Paypal, πού βρίσκεται γιατί έχω φάει το thread για να τον βρω! Και επίσης είναι ενημερωμένος ή μπορεί να έχει και βήματα που να μην χρειάζονται;

Στην περίπτωση που θα πρέπει να πληρώσω 2000ευρώ -για την συγκεκριμένη αγορα που θέλω να κάνω- μπορώ να τα βάλω όλα τα λεφτά στο Paypal με τη μία ή μήνα μήνα από 420ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ένας οδηγός που υπήρχε για το πως κάνει κανείς τη σύνδεση του λογαριασμού του με το Paypal, πού βρίσκεται γιατί έχω φάει το thread για να τον βρω! Και επίσης είναι ενημερωμένος ή μπορεί να έχει και βήματα που να μην χρειάζονται;

Στην περίπτωση που θα πρέπει να πληρώσω 2000ευρώ -για την συγκεκριμένη αγορα που θέλω να κάνω- μπορώ να τα βάλω όλα τα λεφτά στο Paypal με τη μία ή μήνα μήνα από 420ευρώ;

Δεν υπαρχει οδηγος, παίρνεις τλφ το ππ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε ένας οδηγός, από χρήστη, που έλεγε τι και πως συνδέει κανείς το τραπεζ λογ. του με το Paybal, κάτι με το IBAN.

Μαλιστα!

 

Δηλαδη το τλφ δεν σου κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία απλά δεν ήξερα ότι η μόνο η Alpha έβγαζε amex. Και για αυτό ρώτησα εδώ γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα πάρω μια κατατοπιστική απάντηση. Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! 

 

Εγώ με Alpha Amex πιστωτική από την αρχή των CC δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στις αγορές μου από εξωτερικό, είτε μέσω PP είτε κατευθείαν. Πρόσφατα πριν από 2 εβδομάδες έκανα και αγορά από eBay μέσω PP χρησιμοποιώντας Mastercard πιστωτική της Alpha ενώ πριν δεν μπορούσα.

 

Έχω μια υποψία ότι πριν η Mastercard δεν πέρναγε λόγο υπέρβασης προσωπικού ορίου της συγκεκριμένης κάρτας, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα να βεβαιωθώ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ένας οδηγός που υπήρχε για το πως κάνει κανείς τη σύνδεση του λογαριασμού του με το Paypal, πού βρίσκεται γιατί έχω φάει το thread για να τον βρω! Και επίσης είναι ενημερωμένος ή μπορεί να έχει και βήματα που να μην χρειάζονται;

Στην περίπτωση που θα πρέπει να πληρώσω 2000ευρώ -για την συγκεκριμένη αγορα που θέλω να κάνω- μπορώ να τα βάλω όλα τα λεφτά στο Paypal με τη μία ή μήνα μήνα από 420ευρώ;

 

 

Πριν από 3 μήνες περίπου, είχα γράψει στο post #8897 σελ 594, τα βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις για να συνδέσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό (ΙΒΑΝ) στο paypal.

 

Τα βήματα αυτά βασίστηκαν τότε στη δική μου εμπειρία μετά από αποτυχημένες προσπάθειες. Στη συνέχεια, όμως, αρκετοί σύνδεσαν τους λογαριασμούς τους είτε επικοινωνώντας τηλεφωνικά είτε στέλνοντας μήνυμα με τον ΙΒΑΝ.

 

Σε ότι αφορά στο ποσό που θέλεις να φορτώσεις, αυτό μπορεί να γίνει με εμβάσματα των 500€ από διαφορετικούς λογαριασμούς σε διαφορετικές τράπεζες, με την προυπόθεση ότι είσαι δικαιούχος ή συνδικαιούχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το θεμα ειναι μεγαλο και αδυνατω να το διαβασω ολο, θελω να αγορασω θηκη τηλεφωνου απο ebay (5 ευρω το πολυ)

εχω δοκιμασει με mastercard εθνικης και visa πειραιως, και οι δυο debit card

το paypal δεν με αφηνει

υπαρχει καποιος αλλος γρηγορος  τροπος να αγορασω θηκη? ή καποιο αλλο μαγαζι ισως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει κανεις; SJ4000 plus wifi blue

Καμερα αγορασμενη απο 219 μονο 150 ολοκαινουργια με το κουτι της τον κωδικο επιβαιβεωσης γνησιοτητας!Ολα τα αξεσουρ,αδιαβροχη θηκη τα παντα!Με wifi αναλυση 1080p(60fps) και 2k(30fps),12 megapixels

Προλαβε το σε χρωμα μπλε!

επειδη το θεμα ειναι μεγαλο και αδυνατω να το διαβασω ολο, θελω να αγορασω θηκη τηλεφωνου απο ebay (5 ευρω το πολυ)

εχω δοκιμασει με mastercard εθνικης και visa πειραιως, και οι δυο debit card

το paypal δεν με αφηνει

υπαρχει καποιος αλλος γρηγορος  τροπος να αγορασω θηκη? ή καποιο αλλο μαγαζι ισως

Ναι απο banngood!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...