Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Συγγνώμη αν δεν ήταν σαφής η ερώτηση που έκανα. Θέλω να αγοράσω ένα κινητό αξίας 80€ από vickmall, και 2-3 μικρόπραγματα αξίας 40€ από το gearbeast. Μπορώ να κάνω αυτές τις 2 αγορές με prepaid κάρτα Πειραιώς,αν είναι απαραίτητο να δημιουργήσω PayPal λογαριασμό. Σας ευχαριστώ.

Και για τα 2 sites έχω δει ότι παιρνανε κάρτες. Δοκίμασε και δες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

αν κάνω μια αγορά στην gearbest (United Kingdom αποθήκη ), τα εμπορεύματα που υπόκεινται σε ειδικό φόρο ;

Οτιδήποτε έρχεται από εντός ευρωπαϊκής ένωσης δεν περνάει τελωνείο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Δοκίμασα το γνωστό trick με το request money για paypal αλλά δεν δούλεψε (κάρτες prepaid και χρεωστική Πειραιώς). Η prepaid είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό μου στο paypal. Στη συνέχεια δοκίμασα αγορά κατευθείαν από ebay μέσω paypal (όχι balance, αλλά με την prepaid) και μου έγραψε confirmed και ότι το ebay έστειλε μήνυμα στον πωλητή να στείλει το αντικείμενο. Φαντάζομαι η συναλλαγή θα απορριφθεί από την Τράπεζα αύριο το πρωί; Μιλάμε για αγορά από UK ποσού 800,00€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Δοκίμασα το γνωστό trick με το request money για paypal αλλά δεν δούλεψε (κάρτες prepaid και χρεωστική Πειραιώς). Η prepaid είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό μου στο paypal. Στη συνέχεια δοκίμασα αγορά κατευθείαν από ebay μέσω paypal (όχι balance, αλλά με την prepaid) και μου έγραψε confirmed και ότι το ebay έστειλε μήνυμα στον πωλητή να στείλει το αντικείμενο. Φαντάζομαι η συναλλαγή θα απορριφθεί από την Τράπεζα αύριο το πρωί; Μιλάμε για αγορά από UK ποσού 800,00€.

 

Δεν νομίζω. Γιατί να απορριφθεί αύριο το πρωί; Η συναλλαγή σου πέρασε. Πάντως καλό είναι να γράφετε τι "αντικείμενο" είναι αυτό. Κάποιες κατηγορίες επιτρέπονται. Αν δεν θέλετε και είναι τόσο επτασφράγιστο μυστικό, τότε περιττεύει και το post νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω. Γιατί να απορριφθεί αύριο το πρωί; Η συναλλαγή σου πέρασε. Πάντως καλό είναι να γράφετε τι "αντικείμενο" είναι αυτό. Κάποιες κατηγορίες επιτρέπονται. Αν δεν θέλετε και είναι τόσο επτασφράγιστο μυστικό, τότε περιττεύει και το post νομίζω...

Φυσικά και δεν είναι μυστικό απλά δεν θεώρησα σκόπιμο να το αναφέρω. :-)  :-)  Ένα κινητό τηλέφωνο είναι (samsung galaxy edge s7 edge dual sim). :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν είναι μυστικό απλά δεν θεώρησα σκόπιμο να το αναφέρω. :-)  :-)  Ένα κινητό τηλέφωνο είναι (samsung galaxy edge s7 edge dual sim). :-D  :-D  :-D

 

Σαφώς και είναι σκόπιμο να αναφέρουμε το είδος γιατί επιτρέπονται ορισμένα είδη συναλλαγών μόνο. Το κινητό που λες τώρα ότι είναι, δεν θα έπρεπε να έχει περάσει γιατί συγκαταλέγεται στα απαγορευμένα είδη. Είναι όντως περίεργο. Εκτός αν ο πωλητής διατηρεί λογαριασμό και στην Ελλάδα.

 

Σε εμένα πέρασε κανονικά πριν λίγο στο e-bay άγορά μεταχειρισμένου ανταλλακτικού αυτοκινήτου (20 λίρες Αγγλίας) με χρεωστική Mastercard Εθνικής. Νομίζω όμως ότι τα ανταλλακτικά αυτοκινήτων δεν είναι ανάμεσα στα "απαγορευμένα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Δοκίμασα το γνωστό trick με το request money για paypal αλλά δεν δούλεψε (κάρτες prepaid και χρεωστική Πειραιώς). Η prepaid είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό μου στο paypal. Στη συνέχεια δοκίμασα αγορά κατευθείαν από ebay μέσω paypal (όχι balance, αλλά με την prepaid) και μου έγραψε confirmed και ότι το ebay έστειλε μήνυμα στον πωλητή να στείλει το αντικείμενο. Φαντάζομαι η συναλλαγή θα απορριφθεί από την Τράπεζα αύριο το πρωί; Μιλάμε για αγορά από UK ποσού 800,00€.

Νομίζω ότι αν είχε απορριφθεί,θα στο έλεγε αμέσως.Εμένα η δική μου πείρα αυτό λέει.

Μερικές φορές στο Bang good,πέρασε αμέσως,άλλες όμως,μου έλεγε ότι θα γίνει έλεγχος για λόγους ασφαλείας από την Τράπεζα και θα εγκριθεί την επομένη,όπερ και εγένετο.Κι αυτό έγινε 5-6 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν διαθέτει λογαριασμό στην Ελλάδα, αλλά αμφιβάλλω. Τον βρήκα μέσα από e-bay, τελείως άσχετα και επειδή ανταλλάξαμε κάποια μηνύματα για το κινητό, φαντάζομαι αν είχε κάποια σχέση με Ελλάδα θα το έλεγε. Ίσως να άλλαξε κάτι με τα capital controls αν και σήμερα μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της Πειραιώς και μου είπαν ότι ηλεκτρονικές συσκευές δεν περνάνε. Περίεργο. Μήπως ο πωλητής δεν εμφανίζει το προϊόν ως κινητό τηλέφωνο αλλά ως κάτι άλλο που γίνεται αποδεκτό.   


Επίσης ο πωλητής μου είπε ότι θα ταχυδρομήσει το προϊόν αύριο, οπότε φαντάζομαι ότι είδε κανονικά τη συναλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και είναι σκόπιμο να αναφέρουμε το είδος γιατί επιτρέπονται ορισμένα είδη συναλλαγών μόνο. Το κινητό που λες τώρα ότι είναι, δεν θα έπρεπε να έχει περάσει γιατί συγκαταλέγεται στα απαγορευμένα είδη. Είναι όντως περίεργο. Εκτός αν ο πωλητής διατηρεί λογαριασμό και στην Ελλάδα.

 

Σε εμένα πέρασε κανονικά πριν λίγο στο e-bay άγορά μεταχειρισμένου ανταλλακτικού αυτοκινήτου (20 λίρες Αγγλίας) με χρεωστική Mastercard Εθνικής. Νομίζω όμως ότι τα ανταλλακτικά αυτοκινήτων δεν είναι ανάμεσα στα "απαγορευμένα".

 

Το πιθανότερο είναι ότι ο πωλητής έχει καταγραφεί στην τράπεζα ως πωλητής επιτρεπόμενων ειδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι ότι ο πωλητής έχει καταγραφεί στην τράπεζα ως πωλητής επιτρεπόμενων ειδών.

 

Κολοκύθια με τη ρίγανη! :devil:  (Χωρίς παρεξήγηση δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά).

Ενώ λοιπόν πέρασε η χθεσινή μου συναλλαγή προς την Αγγλία για ένα ανταλλακτικό κανονικότατα με τη Mastercard Debit της ΕΤΕ, πριν μισή ώρα σήμερα, απορρίφθηκαν από την ίδια κάρτα πάλι μέσω Paypal, 3 απόπειρες στη σειρά που έκανα για πληρωμή Ελληνικού καταστήματος οπτικών (στη Σύρο) !! (Και τελικά κατέληξα να κάνω μεταφορά στο λογαριασμό του εμπόρου). Πιασ' το αυγό και κούρευτο!

 

Υ.Γ. "Denied by the card issuer" εννοώ, να γυρίζει στην επιλογή άλλης κάρτας το pp, κανονικά όπως συμβαίνει στις αγορές εξωτερικού όταν αποτγχάνουν και όχι, το κατάστημα δεν έχει account στο εξωτερικό ή κάτι παρόμοιο όπως μου απάντησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση, και από μένα, αλλά κάνεις το λάθος να βάζεις στο ίδιο καλάθι τις αγορές από το εξωτερικό με εκείνες από το εσωτερικό.

 

Για τις πρώτες υπάρχουν σαφείς περιορισμοί αλλά και πολλοί λόγοι για τους οποίους δεν περνάει μια (συγκεκριμένη) κάρτα ενώ η απόρριψη πληρωμής του ελληνικού καταστήματος μπορεί να οφείλεται σε εντελώς διαφορετικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ η απόρριψη πληρωμής του ελληνικού καταστήματος μπορεί να οφείλεται σε εντελώς διαφορετικούς λόγους.

 

Όπως; Εννοείται ότι η κάρτα μου δουλεύει κανονικά (χρεωστική είναι όπως είπα) και ο λογαριασμός είχε άφθονο υπόλοιπο από τον οποίο άλλωστε έστειλα και το έμβασμα τελικά. Δεν μου είχε απορριφθεί ποτέ έως σήμερα συναλλαγή με Ελλάδα από το Paypal από το 2004.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη ερώτηση γιατί δε ξέρω, νομίζω ότι κάτι δεν έχω πιάσει.

 

Εγώ που ενηλικιώνομαι σε κάτι μήνες, με τα νέα μέτρα δε μπορώ απλά κι ωραία να ανοίξω έναν λογαριασμό στην x τράπεζα, να βγάλω και μια καρτούλα Revolut για αγορές από εξωτερικό; Υπάρχει κάποιος λόγος γι αυτόν τον περιορισμό;

 

Φαντάζομαι ότι η αύξηση του ορίου εμβάσματος στο εξωτερικό από 500€ σε 1000€ ανά μήνα σημαίνει ότι σιγά σιγά εξομαλύνεται η κατάσταση, τι είναι αυτό τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...