Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ που ενηλικιώνομαι σε κάτι μήνες, με τα νέα μέτρα δε μπορώ απλά κι ωραία να ανοίξω έναν λογαριασμό στην x τράπεζα, να βγάλω και μια καρτούλα Revolut για αγορές από εξωτερικό; Υπάρχει κάποιος λόγος γι αυτόν τον περιορισμό;

 

 

Μόνο αν εισαι φοιτητής σε σχολή άλλης πόλης από αυτή της μόνιμης διαμονής σου. Ή αν εργάζεσαι. Αν δεν εργάζεσαι, τυπικά δεν έχεις εισόδημα άρα τι να τον κάνεις το λογαριασμό. Συνδικαιούχο δεν σε έχουν οι γονείς σου σε κάποιον δικό τους ήδη υπάρχοντα λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Και βλέπω πλέον δεν γίνεται ούτε να δηλωθεί συνδικαιούχος σε υπάρχοντα λογαριασμό.

Μακάρι μέχρι τέλη καλοκαιριού να αλλάξει αυτό, ποιος ο λόγος όμως να γίνει εξαρχής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται καποιος φοιτητης συμφωνα με την νεα ΠΝΠ να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο σε τραπεζα που δεν έχει λογαριασμό ενώ διατηρεί τραπεζικούς λογαριασμούς σε άλλα πιστωτικά ιδρύματα ;
 
 
Παρακατω ειναι η ΠΝΠ αλλα δεν το διευκρινιζει ξεκάθαρα.
 

" 6) Επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού όψεως ή καταθέσεως ή η προσθήκη συνδικαιούχου σε υφιστάμενο λογαριασμό, σε πρόσωπα που φέρουν την ιδιότητα του φοιτητή ή σπουδαστή, εφόσον ο τόπος σπουδών είναι διαφορετικός από τον μέχρι τώρα τόπο μόνιμης κατοικίας τους, υπό την προϋπόθεση ότι δεν υφίσταται άλλος διαθέσιμος λογαριασμός στο όνομά τους με την ιδιότητα του δικαιούχου ή συνδικαιούχου. Για την πιστοποίηση της φοιτητικής και σπουδαστικής ιδιότητας, απαιτείται βεβαίωση εγγραφής στο τρέχον εξάμηνο από Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Πανεπιστημιακής ή Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, Κολλέγιο, Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρο Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης ή σχολή επαγγελματικής κατάρτισης ή μαθητείας. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιορισμός κεφαλαίων υπάρχει απ' το περσινό καλοκαίρι όμως, και τόσο καιρό δεν υπήρχε αυτή η απαγόρευση.

 

 

Επειδή, προφανώς δεν γνωρίζεις τα σχετικά με τα CC, αντιγράφω την παρ. 6 του πρώτου άρθρου της πρώτης ΠΝΠ (ΦΕΚ 84/Β/18.7.2015)

 

6. Απαγορεύεται να ανοίγονται νέοι λογαριασμοί όψε−
ως ή καταθετικοί, να προστίθενται συνδικαιούχοι στους
ήδη υφιστάμενους και να ενεργοποιούνται αδρανείς
λογαριασμοί. Στην τελευταία περίπτωση, αναστέλλεται
η προθεσμία του άρθρου 3 του Ν. 4151/2013 (Α΄ 103).
 
Η απαγόρευση, λοιπόν, ισχύει από 18/7/2015 και δεν άλλαξε μέχρι 15/3/2016 που τροποποιήθηκε με υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 684/Β/15.3.2016), αλλά και πάλι δεν επιτρέπει την περίπτωσή σου. 
 
«Απαγορεύεται α) να ανοίγονται νέοι λογαριασμοί όψε−
ως ή καταθετικοί και να προστίθενται συνδικαιούχοι
στους ήδη υφιστάμενους, εφόσον με το ως άνω άνοιγμα
λογαριασμού ή προσθήκη συνδικαιούχου δημιουργείται
νέος κωδικός πελάτη (Customer ID), και β) να ενεργοποι−
ούνται αδρανείς λογαριασμοί. Στην τελευταία περίπτω−
ση, αναστέλλεται η προθεσμία των άρθρων 7 και 8 του
Ν. 4151/2013 (Α΄ 103)».

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται καποιος φοιτητης συμφωνα με την νεα ΠΝΠ να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο σε τραπεζα που δεν έχει λογαριασμό ενώ διατηρεί τραπεζικούς λογαριασμούς σε άλλα πιστωτικά ιδρύματα ;
 
 
Παρακατω ειναι η ΠΝΠ αλλα δεν το διευκρινιζει ξεκάθαρα.
 

" 6) Επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού όψεως ή καταθέσεως ή η προσθήκη συνδικαιούχου σε υφιστάμενο λογαριασμό, σε πρόσωπα που φέρουν την ιδιότητα του φοιτητή ή σπουδαστή, εφόσον ο τόπος σπουδών είναι διαφορετικός από τον μέχρι τώρα τόπο μόνιμης κατοικίας τους, υπό την προϋπόθεση ότι δεν υφίσταται άλλος διαθέσιμος λογαριασμός στο όνομά τους με την ιδιότητα του δικαιούχου ή συνδικαιούχου. Για την πιστοποίηση της φοιτητικής και σπουδαστικής ιδιότητας, απαιτείται βεβαίωση εγγραφής στο τρέχον εξάμηνο από Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Πανεπιστημιακής ή Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, Κολλέγιο, Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρο Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης ή σχολή επαγγελματικής κατάρτισης ή μαθητείας. "

 

 

Το διευκρινίζει ξεκάθαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι μέχρι τέλη καλοκαιριού να αλλάξει αυτό, ποιος ο λόγος όμως να γίνει εξαρχής;

 

Ο λόγος είναι ότι αν επιτρεπόταν -δεν επιτρεπόταν από την 1η μέρα δεν το ήξερες απλά-, θα μπορούσαν να φύγουν από τις τράπεζες πολύ μεγαλύτερα κεφάλαια μέσω "σπασίματος" καταθέσεων σε πολλές διαφορετικές τράπεζες και εμβασμάτων και αναλήψεων από συνδικαιούχους καθώς οι περιορισμοί είναι ανά πελάτη και τράπεζα.

Πολύ "αγωνία" βλέπω πάντως τις τελευταίες μέρες από "υποψήφιους ενηλίκους" για τα τραπεζικά θέματα. Κοιτάξτε -σας το εύχομαι- να βρείτε τρόπο να έχετε εισόδημα και αφήστε τα αυτά για μετά. Από μια μεριά είναι θετικό να μην έχεις τραπεζικούς λογαριασμούς γιατί με τα μέχρι τώρα ισχύοντα π.χ. λίγα Ευρώ τόκοι ενεργοποιούν τεκμήρια και φορολογείσαι ανελέητα ακόμα και ούτε 1€ εισόδημα να μην έχεις... Και με τις τράπεζες και τους λογαριασμούς δεν παίζουμε. Οι καταθέσεις και οι αναλήψεις με "απροσδιόριστης" προέλευσης -ακόμα και ο μπαμπάς σου να σου τα δίνει κανονικά υπάγονται σε φόρο γονικής παροχής μετρητών- δεν είναι τόσο ακίνδυνες πλέον. Προσοχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη επιτυχης αγορα απο ebay με χρεωστικη, αλλα επιτυχης πριν 10 μερες... τελικα πρωτες μερες του μηνα και πρωινές ωρες αυξανουν τις πιθανοτητες...νομιζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα 

 

Δεν ξερω εαν εχω τοποθετησει σωστα το θεμα μου , οποτε οι διαχειριστες να βοηθησουν 

 

Θα ηθελα τα φωτα σας εαν μπορειτε.

 

Σημερα διεγραψα τον πρωτο μου λογαριασμο απο paypal οπως και την προπληρωμενη mastercard την οποια ειχα δηλωσει

και μου την ειχε δεχτει με πολλες προσπαθειες(δεν την δεχοταν).

Τον διεγραψα διοτι διαπιστωσα πως το ονοματεπωνυμο που ειχα στην προπληρωμενη ηταν διαφορετικο απο το ονομα λογαριασμου που ειχα δωσει στην paypal, π.χ η προπληρωμενη ανηκει στον Νικολαος Παπαδοπουλο, ενω στο paypal ημουν εγγεγραμμενος σαν Παπαδοπουλος Νικολαος. Πιστεψα πως αυτος ηταν ο λογος για αποτυχημενα request money απο αλλο λογαριασμο paypal.με αποτελεσμα να εχω χρεωθει στην paypal με πανω απο 15 ευρω (0,92) αποτελεσμα προσπαθειων για αγορα απ  E-bay.

 

Το θεμα ειναι πως δημιουργησα ενα νεο λογαριασμο "σωστο" αυτη την φορα δινοντας τα νεα στοιχεια ακριβως οπως την προπληρωμενη. Ομως οσες προσπαθειες και αν εκανα να περασω την mastercard στον λογαριασμο που βγαζει το μηνυμα 

"

Sorry, but that credit card can't be linked to additional PayPal accounts. Please link a different credit card."

Μηπως χρειαζονται καποιες μερες να διαγραφει πληρως η καρτα μου απο τον παλιο λογαριασμο?

 

Συγνωμη για το μακροσκελες αλλα εχω απογοητευτει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα

 

Δεν ξερω εαν εχω τοποθετησει σωστα το θεμα μου , οποτε οι διαχειριστες να βοηθησουν

 

Θα ηθελα τα φωτα σας εαν μπορειτε.

 

Σημερα διεγραψα τον πρωτο μου λογαριασμο απο paypal οπως και την προπληρωμενη mastercard την οποια ειχα δηλωσει

και μου την ειχε δεχτει με πολλες προσπαθειες(δεν την δεχοταν).

Τον διεγραψα διοτι διαπιστωσα πως το ονοματεπωνυμο που ειχα στην προπληρωμενη ηταν διαφορετικο απο το ονομα λογαριασμου που ειχα δωσει στην paypal, π.χ η προπληρωμενη ανηκει στον Νικολαος Παπαδοπουλο, ενω στο paypal ημουν εγγεγραμμενος σαν Παπαδοπουλος Νικολαος. Πιστεψα πως αυτος ηταν ο λογος για αποτυχημενα request money απο αλλο λογαριασμο paypal.με αποτελεσμα να εχω χρεωθει στην paypal με πανω απο 15 ευρω (0,92) αποτελεσμα προσπαθειων για αγορα απ E-bay.

 

Το θεμα ειναι πως δημιουργησα ενα νεο λογαριασμο "σωστο" αυτη την φορα δινοντας τα νεα στοιχεια ακριβως οπως την προπληρωμενη. Ομως οσες προσπαθειες και αν εκανα να περασω την mastercard στον λογαριασμο που βγαζει το μηνυμα

"

Sorry, but that credit card can't be linked to additional PayPal accounts. Please link a different credit card."

Μηπως χρειαζονται καποιες μερες να διαγραφει πληρως η καρτα μου απο τον παλιο λογαριασμο?

 

Συγνωμη για το μακροσκελες αλλα εχω απογοητευτει

Αφού έχεις κάνει ήδη link τη κάρτα, δεν μπορείς να την κάνεις link σε άλλο account.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις κάνει ήδη link τη κάρτα, δεν μπορείς να την κάνεις link σε άλλο account.

Μα εχω διαγραψει το προγουμενο account οπως επισης και την mastercard που ανηκε σε αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μα εχω διαγραψει το προγουμενο account οπως επισης και την mastercard που ανηκε σε αυτον

Δεν έχει σημασία. Η κάρτα έχει γίνει linked και το paypal το αναγνωρίζει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να την είχες αφαιρέσει πρώτα.

Αυτο ειπα... Την διεγραψα και μετα διεγραψα το account. Υπαρχει καποια λυση? Με το e-mail δεν βγαινει ακρη να παρω το τηλ που αναφερουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...