Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια  ακομα οι αγορες  απο το ebay ακομα δεν γινονται...  Μεσω paypal...  Εκανα πριν μερικες μερες  καποιες και θελω να ξανακανω παλι  καποιες   ομως  δεν μπορω... Γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε βρίσκεις άκρη μ' αυτό.Κι εγώ,αγόρασα με κάρτα συμπληρώματα από μιά Αμερικάνικη Εταιρία με κάρτα κανονικά,αλλά δε με άφησε να αγοράσω την ίδια μέρα,από άλλη πάλι Αμερικάνικη Εταιρία,κάποια άλλα συμπληρώματα.Με την ίδια κάρτα.

Το ποσόν ήταν 100€ από τη μιά και άλλα τόσα από την άλλη.

Edit.

Τώρα,ξαναπροσπάθησα,αλλά πριν να βάλω στοιχεία κάρτας,πριν καν μου βάλει την επιλογή κάρτα ή PayPal,μου έβγαλε κόκκινο.

Μπορεί κάποιος να κάνει μία εικασία πως και γιατί το κάνει;Επαναλαμβάνω,μόλις συμπλήρωσα τα στοιχεία μου,(εννοώ όνομα,δ/νση),τα οποία υπήρχαν ήδη εκεί από παλιά,με πέταξε έξω.

Πως κατάλαβε ότι η Τράπεζα μου,θα αρνηθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.Εχω ενα βασικο λογαριασμο paypal οπου εκανα request απο ενα μαιλ μου και εβαζα λεφτα στο balance.Τωρα ειδα οτι δεν δουλευει.Εκανα ενα καινουργιο λογαριασμο paypal αλλα δεν εχω βαλει καποια καρτα.Οταν πηγα να στειλω απο τον παλιο λογαριασμο στον καινουργιο μου εγραψε αυτο το μηνυμα : "Sorry, the recipient doesn’t accept payments using this payment method. Please choose another."Τι θελει να πει?Μηπως πρεπει να βαλω στον καινουργιο λογαριασμο μια καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μέθοδος Request Money λειτουργεί ως συναλλαγή μεταξύ πωλητή και αγοραστή γι' αυτό και έχει προμήθεια.

Έχοντας ανοίξει νέο λογαριασμό, χωρίς να συνδέσεις κάρτα, και θέλοντας να στείλεις χρήματα σ' αυτόν, το paypal τον θεωρεί ως λογαριασμό πωλητή που δεν είναι ολοκληρωμένος και δεν επιτρέπει την πληρωμή.

 

Τον τελευταίο καιρό παρατηρούνται πολλά περιστατικά μπλοκαρίσματος της λειτουργίας αυτής της μεθόδου. Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις τη σκέψη σου και να ακολουθήσεις άλλη μέθοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Request Money στο paypal με καρτα mastercard αναληψης απο εθνικη τραπεζα σταματησε να λειτουργει με αιτιολογια απορριψης απο τη τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Request Money στο paypal με καρτα mastercard αναληψης απο εθνικη τραπεζα σταματησε να λειτουργει με αιτιολογια απορριψης απο τη τραπεζα.

 

Παπαλα η μεθοδος δηλαδη...

 

Κριμα, ηταν καλη οσο κρατησε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να πω πως για την μεθοδο Request Money (απο τον εαυτο σου) εχει μεγαλη σημασια να τηρεις τους βασικους κανονες απόκρυψης της κοινής ταυτοτητας των 2 ανταποκριτων (να μην ειναι ξεκαθαρο πως ζητας απο τον εαυτο σου λεφτα και στελνεις στον εαυτο σου)....δηλαδη απλα να αλλαζεις την ΙΡ σου τυπικα καθε φορα που αλλαζεις λογαρισμο email και paypal..  

 

ετσι εγω εχω 100% επιτυχια (10-15 φορες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να πω πως για την μεθοδο Request Money (απο τον εαυτο σου) εχει μεγαλη σημασια να τηρεις τους βασικους κανονες απόκρυψης της κοινής ταυτοτητας των 2 ανταποκριτων (να μην ειναι ξεκαθαρο πως ζητας απο τον εαυτο σου λεφτα και στελνεις στον εαυτο σου)....δηλαδη απλα να αλλαζεις την ΙΡ σου τυπικα καθε φορα που αλλαζεις λογαρισμο email...  

 

ετσι εγω εχω 100% επιτυχια (10-15 φορες)

 

Ελα, οντως παιζει ακομη? Ανοιγοκλεινεις router? Δινεις αλλο ονομα μετα;

 

Ποτε δεν καταλαβα, πως επαιζε σχεδον σε ολους περυσι, ενω φετος η PP μας εριξε πορτα.

Γιατι;;;; Οτι καναμε περυσι, θα θελαμε να κανουμε και φετος, τιποτε περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο.

 

Και να φανταστεις εγω οτι εδινα το ιδιο ονομα, και στον παραληπτη, φως φαναρι οτι ζητω λεφτα απο τον εαυτο μου....

Νομιζω βεβαια ετσι καναμε ολοι. Δεν ειχα παντως προβλημα το 2015.

 

Αν οντως, με αλλαγη ip, και δηλωνοντας αλλο ονομα, παιζει η request money,

τοτε αυτα θα ειναι τρομερα νεα!!!!!

 

Λες να εδωσες 'νεα ζωη' στην αγαπημενη μας μεθοδο;;;;

Αντε να το ψαξουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να κάνω μια αγορά με paypal και δεν πέρασε. Είπα να μην επιχειρήσω πάλι το request money μια και μου την είχαν δώσει οι προμήθειες. Έκανα έμβασμα στην revolut Παρασκευή μεσημέρι. Δευτέρα απόγευμα μπήκαν τα λεφτά. Καπάκι σύνδεσα την κάρτα στο paypal και πληρωμή. ΄Ολα μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα, οντως παιζει ακομη? Ανοιγοκλεινεις router? Δινεις αλλο ονομα μετα;

 

 

Ποτε δεν καταλαβα, πως επαιζε σχεδον σε ολους περυσι, ενω φετος η PP μας εριξε πορτα.

Γιατι;;;; Οτι καναμε περυσι, θα θελαμε να κανουμε και φετος, τιποτε περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο.

 

Και να φανταστεις εγω οτι εδινα το ιδιο ονομα, και στον παραληπτη, φως φαναρι οτι ζητω λεφτα απο τον εαυτο μου....

Νομιζω βεβαια ετσι καναμε ολοι. Δεν ειχα παντως προβλημα το 2015.

 

Αν οντως, με αλλαγη ip, και δηλωνοντας αλλο ονομα, παιζει η request money,

τοτε αυτα θα ειναι τρομερα νεα!!!!!

 

 

Λες να εδωσες 'νεα ζωη' στην αγαπημενη μας μεθοδο;;;;

Αντε να το ψαξουμε!

εγω αυτο που λεω και αυτο που κανω ειναι οτι αλλαζω μονο την ΙΡ μου καθε φορα που εισερχομαι σε διαφορετικο λογαριασμο...[το email/paypal απο το οποιο "ζηταω" λεφτα εχει τα πραγματικα μου στοιχεια και το 2ο email (απο το οποιο "στελνω" λεφτα) δεν ειναι εχει το πραγματικο μου ονομα, αλλα οι καρτες με τις οποιες πληρωνω τελικα εχουν τα πραγματικα μου στοιχεια....]

 

εγω αυτο που λεω και αυτο που κανω ειναι οτι αλλαζω μονο την ΙΡ μου καθε φορα που εισερχομαι σε διαφορετικο λογαριασμο...[το email/paypal απο το οποιο "ζηταω" λεφτα εχει τα πραγματικα μου στοιχεια και το 2ο email (απο το οποιο "στελνω" λεφτα) δεν ειναι εχει το πραγματικο μου ονομα, αλλα οι καρτες με τις οποιες πληρωνω τελικα εχουν τα πραγματικα μου στοιχεια....]

 

οι καρτες με τις οποιες "στελνω" λεφτα μεσω του 2ου email εχουν τα πραγματικα μου στοιχεια...νομιζω ειναι κατανοητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτο που λεω και αυτο που κανω ειναι οτι αλλαζω μονο την ΙΡ μου καθε φορα που εισερχομαι σε διαφορετικο λογαριασμο...[το email/paypal απο το οποιο "ζηταω" λεφτα εχει τα πραγματικα μου στοιχεια και το 2ο email (απο το οποιο "στελνω" λεφτα) δεν ειναι εχει το πραγματικο μου ονομα, αλλα οι καρτες με τις οποιες πληρωνω τελικα εχουν τα πραγματικα μου στοιχεια....]

οι καρτες με τις οποιες "στελνω" λεφτα μεσω του 2ου email εχουν τα πραγματικα μου στοιχεια...νομιζω ειναι κατανοητο...

 

 

Ομως, αυτος που αιτειται τα χρηματα, ο dedalos91,

ειναι ο ιδιος με τον κάτοχο της κάρτας του πχ Γιώργου, που αν και τον λεμε 'Γιωργο', ειναι γραμενος στην καρτα ο 'dedalos91'.

Το μονο που αλλαζει δηλαδη, ειναι η διαφορετικη ip, οταν ανοιγεις το email του...Γιώργου, που εχει το αιτημα με το pay now;

Καλα τα λεω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Request Money στο paypal με καρτα mastercard αναληψης απο εθνικη τραπεζα σταματησε να λειτουργει με αιτιολογια απορριψης απο τη τραπεζα.

Μία απο τα ίδια...Πήρα και τηλ μήπως παίζει κάτι με την κάρτα, και μου είπαν οτι με απόφαση του υπουργείου οικονομικών, έπεσε κλείδωμα...Περαστικά μας, πάει κι αυτη η λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες το βράδυ,επειδή με πέταξε για μιά ακόμα φορά το σύστημα ενός μαγαζιού στην Αμερική,από το οποίο αγόραζα supplements εδώ και χρόνια,πήρα την Τράπεζα,στο τηλέφωνο με τις κάρτες,και ρώτησα γιατί έγινε αυτό,ενώ σε άλλο μαγαζί ,την ίδια μέρα,έγινε μιά χαρά η πληρωμή.

Με έβαλε λοιπόν και επανέλαβα τη διαδικασία,ενώ παρακολουθούσε στο κομπιούτερ.

Αφού με πέταξε πάλι το σύστημα,η κοπέλα έψαξε να βρει πως ήταν δηλωμένο το μαγαζί,ως προς το είδος των εργασιών του.Τι πουλάει δηλαδή.Βρήκε λοιπόν,ότι είναι δηλωμένο ως "delicatessen and...foods".Kάτι,που εμπίπτει στα απαγορευμένα είδη.

Ενώ το άλλο μαγαζί,ήταν δηλωμένο ως Vitamin store,και γι' αυτό επετράπη η συναλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...