Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία απο τα ίδια...Πήρα και τηλ μήπως παίζει κάτι με την κάρτα, και μου είπαν οτι με απόφαση του υπουργείου οικονομικών, έπεσε κλείδωμα...Περαστικά μας, πάει κι αυτη η λύση...

 

 

Και εσύ πίστεψες αυτό που σου είπαν;

Πόσες φορές πρέπει να το επαναλάβουμε ότι η αγορά με κάρτα είναι λαχείο και ο βασικότερος λόγος είναι η κατηγοριοποίηση κάθε πωλητή;

Χτες το βράδυ,επειδή με πέταξε για μιά ακόμα φορά το σύστημα ενός μαγαζιού στην Αμερική,από το οποίο αγόραζα supplements εδώ και χρόνια,πήρα την Τράπεζα,στο τηλέφωνο με τις κάρτες,και ρώτησα γιατί έγινε αυτό,ενώ σε άλλο μαγαζί ,την ίδια μέρα,έγινε μιά χαρά η πληρωμή.

Με έβαλε λοιπόν και επανέλαβα τη διαδικασία,ενώ παρακολουθούσε στο κομπιούτερ.

Αφού με πέταξε πάλι το σύστημα,η κοπέλα έψαξε να βρει πως ήταν δηλωμένο το μαγαζί,ως προς το είδος των εργασιών του.Τι πουλάει δηλαδή.Βρήκε λοιπόν,ότι είναι δηλωμένο ως "delicatessen and...foods".Kάτι,που εμπίπτει στα απαγορευμένα είδη.

Ενώ το άλλο μαγαζί,ήταν δηλωμένο ως Vitamin store,και γι' αυτό επετράπη η συναλλαγή.

 

 

Έχει ειπωθεί αμέτρητες φορές ότι ο βασικός λόγος απόρριψης μιας κάρτας είναι η κατηγοριοποίηση του πωλητή από κάθε τράπεζα (παίζει και αυτός ο πρόσθετος λόγος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εσύ πίστεψες αυτό που σου είπαν;

Πόσες φορές πρέπει να το επαναλάβουμε ότι η αγορά με κάρτα είναι λαχείο και ο βασικότερος λόγος είναι η κατηγοριοποίηση κάθε πωλητή;

 

 

Έχει ειπωθεί αμέτρητες φορές ότι ο βασικός λόγος απόρριψης μιας κάρτας είναι η κατηγοριοποίηση του πωλητή από κάθε τράπεζα (παίζει και αυτός ο πρόσθετος λόγος).

Εχεις επαφή φίλε μου?? Απο τα cc και μετά εχω κάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 60 αγορές με τον ΙΔΙΟ τρόπο, ενώ τωρα ΔΕΝ. Και μιλάω για μεταφορά χρημάτων σε balance paypal (send payment), μάθε να διαβάζεις. Τόσο τυχερός ήμουν κύριε έξυπνε και τότε περνάγανε όλες δλδ?? 100% επιτυχία ενώ τώρα τπτ?? Τυχαίο έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως, αυτος που αιτειται τα χρηματα, ο dedalos91,

ειναι ο ιδιος με τον κάτοχο της κάρτας του πχ Γιώργου, που αν και τον λεμε 'Γιωργο', ειναι γραμενος στην καρτα ο 'dedalos91'.

Το μονο που αλλαζει δηλαδη, ειναι η διαφορετικη ip, οταν ανοιγεις το email του...Γιώργου, που εχει το αιτημα με το pay now;

Καλα τα λεω;

ναι καλα τα λες, τα ονοματα (του paypal και της καρτας που πληρωνει) ειναι ιδια (και ειναι η διαφορετικη ip, οταν ανοιγεις το κάθε ενα απο τα δυο email), αλλα τι να πω η συναλλαγη πετυχαινει....και μετα απο αυτη την συζητηση θα κανω μια ακομη προσπαθεια και θα επανελθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις επαφή φίλε μου?? Απο τα cc και μετά εχω κάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 60 αγορές με τον ΙΔΙΟ τρόπο, ενώ τωρα ΔΕΝ. Και μιλάω για μεταφορά χρημάτων σε balance paypal (send payment), μάθε να διαβάζεις. Τόσο τυχερός ήμουν κύριε έξυπνε και τότε περνάγανε όλες δλδ?? 100% επιτυχία ενώ τώρα τπτ?? Τυχαίο έτσι?

Ακριβώς όπως στα λέει είναι, ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ και τις 60 φορες. Αυτό λέμε σε κάθε σελίδα.

 

Το υπουργέίο δεν ξέρει καν τί είναι το paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνει κανεις οτι μιλάω για ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΟΣΟΥ ΣΕ PAYPAL ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ SEND MONEY??? Που κολλάει ρε παίδες το παραμύθι με την κατηγοριοποίηση κάθε πωλητή, διαβάζετε τι γράφω ή έχετε μια τσίχλα για όλα??? Στέλνω χρήματα ΣΕ ΕΜΕΝΑ!  Η ΙΔΙΑ η κοπέλα που μίλησα στο τηλέφωνο μου εξηγησε πως πριν μερικές μέρες αυτο ήταν ΔΥΝΑΤΟΝ να γίνετε (όπως και το έκανα) και ΤΩΡΑ κλείδωσε (όπως και το διαπίστωσα), καταλάβατε η μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις επαφή φίλε μου?? Απο τα cc και μετά εχω κάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 60 αγορές με τον ΙΔΙΟ τρόπο, ενώ τωρα ΔΕΝ. Και μιλάω για μεταφορά χρημάτων σε balance paypal (send payment), μάθε να διαβάζεις. Τόσο τυχερός ήμουν κύριε έξυπνε και τότε περνάγανε όλες δλδ?? 100% επιτυχία ενώ τώρα τπτ?? Τυχαίο έτσι?

 

Δηλαδή, εσύ θέλεις να μας πεις ότι έχεις επαφή με την πραγματικότητα προσπαθώντας να μας πείσεις ότι έπεσε κλείδωμα στις μεθόδους Request/Send Money (αποκλειστικότητας paypal), με απόφαση του υπουργείου Οικονομικών, όπως ισχυρίζεσαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που μεχρι τώρα μπορούσα, ενω τώρα οχι, δηλαδή για εσένα τι σημαίνει, οτι ήλθαν τα Νεφελιμ?

 

Αν θες να λύσεις το πρόβλημά σου, λύσεις υπάρχουν και συζητούνται. Προφανώς όμως δεν θέλεις και κοιτάς είτε να κλάφτείς (με τι αποτέλεσμα άραγε; Θα λυθεί έτσι το πρόβλημά σου; ) ή να την "πεις" -ενώ στην πράξη μόνο γελοιοποιήσε- σε όσους προσπαθούν να σε βοηθήσουν. Κάτσε να κλαψουρίζεις μέχρι να ...δουλέψει το send money στο Paypal ενώ κάποιες 100άδες άλλους δεν μας αφορά πλέον το θέμα "capital controls". Συνέχισε έτσι αν έτσι νομίζεις...

Καλύτερα για όλους μας.Τα διαθέσιμα κεφάλαια προς το εξωτερικό είναι εξαιρετικά "σφιχτά". Αν αρχίσει κι η κουτσή Μαρία να κάνει συναλλαγές με έξω θα έχουμε θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο την στιγμή που μεχρι τώρα μπορούσα, ενω τώρα οχι, δηλαδή για εσένα τι σημαίνει, οτι ήλθαν τα Νεφελιμ?

 

 

Σίγουρα όχι αυτά που υποστηρίζεις και σίγουρα ναι, λόγοι που έχουν να κάνουν με το PAYPAL, αποκλειστικά και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις επαφή φίλε μου?? Απο τα cc και μετά εχω κάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 60 αγορές με τον ΙΔΙΟ τρόπο, ενώ τωρα ΔΕΝ. Και μιλάω για μεταφορά χρημάτων σε balance paypal (send payment), μάθε να διαβάζεις. Τόσο τυχερός ήμουν κύριε έξυπνε και τότε περνάγανε όλες δλδ?? 100% επιτυχία ενώ τώρα τπτ?? Τυχαίο έτσι?

Το 100% απού που βρέθηκε? Αν στις 61 προσπάθειες περάσαν οι 60 τότε μιλάμε για ποσοστό κάπου στο 98% (βαριέμαι να ανειξω το calculator για αυτον τον λόγο) και είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις 1 αποτυχημένη προσπάθεια. Ή μέθοδος request-send δεν είναι ούτε αξιόπιστη ούτε ή σωστή. Οπότε ώρες κάποια άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνει κανεις οτι μιλάω για ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΟΣΟΥ ΣΕ PAYPAL ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ SEND MONEY??? Που κολλάει ρε παίδες το παραμύθι με την κατηγοριοποίηση κάθε πωλητή, διαβάζετε τι γράφω ή έχετε μια τσίχλα για όλα??? Στέλνω χρήματα ΣΕ ΕΜΕΝΑ! Η ΙΔΙΑ η κοπέλα που μίλησα στο τηλέφωνο μου εξηγησε πως πριν μερικές μέρες αυτο ήταν ΔΥΝΑΤΟΝ να γίνετε (όπως και το έκανα) και ΤΩΡΑ κλείδωσε (όπως και το διαπίστωσα), καταλάβατε η μπα?

Εμ δεν ξέρεις, εμ την λες και στους άλλους. Σου είπαμε τυχαία γινότανε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να λύσεις το πρόβλημά σου, λύσεις υπάρχουν και συζητούνται. Προφανώς όμως δεν θέλεις και κοιτάς είτε να κλάφτείς (με τι αποτέλεσμα άραγε; Θα λυθεί έτσι το πρόβλημά σου; ) ή να την "πεις" -ενώ στην πράξη μόνο γελοιοποιήσε- σε όσους προσπαθούν να σε βοηθήσουν. Κάτσε να κλαψουρίζεις μέχρι να ...δουλέψει το send money στο Paypal ενώ κάποιες 100άδες άλλους δεν μας αφορά πλέον το θέμα "capital controls". Συνέχισε έτσι αν έτσι νομίζεις...

Καλύτερα για όλους μας.Τα διαθέσιμα κεφάλαια προς το εξωτερικό είναι εξαιρετικά "σφιχτά". Αν αρχίσει κι η κουτσή Μαρία να κάνει συναλλαγές με έξω θα έχουμε θέμα...

οταν ο αλλος λεει ην εμπειρια του και η πρωτη απαντηση που λαμβανει ειναι απο "στυλ εξυπνακια - ωχου τα ιδια θα λεμε" μην περιμενεις να λαβεις απαντηση σε αλλο yφος. Εαν καποιοι θελουν απλα να το παιξουν εξυπνοι, ας μην το παιζουν μητερες τερεζες, ας αραξουν στην οθονουλα τους.

 

Τωρα για τα γραφικα περι κουτσης Μαριας καλυτερα φιλε μου ασε να ξερω καλυτερα εγω ποσο συχνα κανω αγορες απο εξω, ισως να ξερω καλυτερα την δουλεια μου απο εσενα...

 

Δε μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται το περίεργο όλοι εσεις οι "ειδικοί" να μην αφήνει η συγκεκριμένη τράπεζα να φύγουν χρήματα προς paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι καλα τα λες, τα ονοματα (του paypal και της καρτας που πληρωνει) ειναι ιδια (και ειναι η διαφορετικη ip, οταν ανοιγεις το κάθε ενα απο τα δυο email), αλλα τι να πω η συναλλαγη πετυχαινει....και μετα απο αυτη την συζητηση θα κανω μια ακομη προσπαθεια και θα επανελθω...

λοιπον μολις εκανα (δεν θελω να αγορασω κατι το εκανα μονο για να σας δειξω πως δουλευει αν προσεξετε) αυτο που περιεγραψα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-744?do=findComment&comment=54736668

κι εδω

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-745?do=findComment&comment=54737159

με απολυτη επιτυχια ,.....

και απλως να πω πως μολις τελειωσει η πληρωμη ξανααλλαζω ΙΡ (δηλαδη να φαινεται τυπικα πως δεν ειναι το ιδιο PC και ο ιδιος ανθρωπος) πριν παω στο paypal για να δω το ποσο..

και

επισης κατα την πληρωμη στα στοιχεια της καρτας οπου θελει ενα email επικοινωνιας βαζω ενα 3ο πραγματικο email (1ο το paypal που ζηταει, 2ο αυτο που πληρωνει) δικο μου με ψευτικο ονομα..(δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο αυτο...αλλα ετσι το κανω και δουλευει)...

και

να πω πως πληρωσα (οπως παντα) με μια απο τις καρτες που εχω συνδεδεμενες στον μοναδικο paypal λογαριασμο μου, που βλεπετε..

w811rl.jpg

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dedalos91
 
Έχει πολύ μεγάλη βάση αυτό που κάνεις με τις IP και πολύ πιθανό να είναι μια δικλίδα ασφαλείας που εφαρμόζουν πλέων, οι τράπεζες μάλλον, αλλά μπορεί και το PayPal, αν και πιο πιθανό μου φαίνεται αυτό να γίνετε από τις τράπεζες, με επαλήθευση τις αρχικής IP δημιουργίας του αιτήματος (που λογικά αποστέλλει το PayPal στην τράπεζα κατά το request), γιατί αν κάτι τέτοιο γινόταν από το PayPal, θα σε έκοβε και με αλλαγή IP αν το έκανες από τον ίδιο browser, λόγο cookies, γιατί θα μπορούσε το σύστημα να διαβάσει τα id των  cookies και να δει ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο που ήταν login στο λογαριασμό του πιο πριν.

Επεξ/σία από Nanobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ μεγάλη βάση αυτό που κάνεις με τις IP και πολύ πιθανό να είναι μια δικλίδα ασφαλείας που εφαρμόζουν πλέων, οι τράπεζες μάλλον, αλλά μπορεί και το PayPal, αν και πιο πιθανό μου φαίνεται αυτό να γίνετε από τις τράπεζες, με επαλήθευση τις αρχικής IP δημιουργίας του αιτήματος (που λογικά αποστέλλει το PayPal στην τράπεζα κατά το request), γιατί αν κάτι τέτοιο γινόταν από το PayPal, θα σε έκοβε και με αλλαγή IP αν το έκανες από τον ίδιο browser, λόγο cookies, γιατί θα μπορούσε το σύστημα να διαβάσει τα id των  cookies και να δει ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο που ήταν login στο λογαριασμό του πιο πριν.

καταλαβαινω  τι λες αλλα πρεπει να πω πως ολα τα κανω απο τον ιδιο browser και δεν καθαριζω τα cookies...

επισης αν θυμαμαι καλα στους πολυ καλους οδηγους για την διαδικασια request money που γραφτηκαν σε αυτο thread αναφερεται αυτο που λεω κι εγω με τις αλλαγες ΙΡ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...