Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

 

Είμαι lurker αρκετό καιρό αλλά έκανα εγγραφή για να σας πω ότι και εγώ με εθνική mastercard, έχω από σήμερα το ίδιο πρόβλημα με το paypal. Επίσης σε site που αγόραζα κατευθείαν πριν 1 βδομάδα κανονικά, σήμερα βγάζει Card declined. Πήρα τηλέφωνο την εθνική αλλά δεν ήξεραν τι συμβαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στο forum.

 

Είμαι lurker αρκετό καιρό αλλά έκανα εγγραφή για να σας πω ότι και εγώ με εθνική mastercard, έχω από σήμερα το ίδιο πρόβλημα με το paypal. Επίσης σε site που αγόραζα κατευθείαν πριν 1 βδομάδα κανονικά, σήμερα βγάζει Card declined. Πήρα τηλέφωνο την εθνική αλλά δεν ήξεραν τι συμβαίνει.

Να πάρεις το τμήμα καρτών στο τηλ. και να ρωτήσεις να σου πουν ως τι είναι δηλωμένο στην Τράπεζα το συγκεκριμένο σάιτ.Από κει θα καταλάβεις γιατί σε έκοψε.

Αμα θέλεις,γράψε το κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά νέα.

Πήρα τηλέφωνο και είπαν ότι οι συναλλαγές που προσπάθησα δεν έγιναν λόγω τεχνικού προβλήματος και δεν τις μπλόκαραν τα capital control. Σε ένα άλλο site που δοκίμασα και δεν γινόταν ούτε προηγουμένως να αγοράσω, μου είπαν ότι μπλόκαρε λόγω capital control. Άρα φαντάζομαι θα επιλυθεί άμεσα.

 

EDIT: Η συναλλαγή που μπλόκαρε μου είπε ότι ήταν σε κατηγορία xsola ή κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μολις εκανα (δεν θελω να αγορασω κατι το εκανα μονο για να σας δειξω πως δουλευει αν προσεξετε) αυτο που περιεγραψα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-744?do=findComment&comment=54736668

κι εδω

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-745?do=findComment&comment=54737159

με απολυτη επιτυχια ,.....

και απλως να πω πως μολις τελειωσει η πληρωμη ξανααλλαζω ΙΡ (δηλαδη να φαινεται τυπικα πως δεν ειναι το ιδιο PC και ο ιδιος ανθρωπος)

και

επισης κατα την πληρωμη στα στοιχεια της καρτας οπου θελει ενα email επικοινωνιας βαζω ενα 3ο πραγματικο email δικο μου με ψευτικο ονομα..(δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο αυτο...αλλα ετσι το κανω και δουλευει)...

και

να πω πως πληρωσα (οπως παντα) με μια απο τις καρτες που εχω συνδεδεμενες στον μοναδικο paypal λογαριασμο μου, που βλεπετε..

 

 

 

Εξηγεις λιγο;

- Οταν γινει η πληρωμη με το 'pay now', ποιο το νοημα νεας αλλαγης ip?

- Δηλαδη, στη φορμα του pay now, αν και 'προηλθε' απο το λινκ που καταφθασε στο 2ο email σου, εσυ πας εκει μετα και δηλωνεις ενα 3ο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-αυτο που ειπα ειναι πως οταν τελειωσει η πληρωμη αλλαζω ΙΡ για να μπω παλι στο paypal (να δω το ποσο)...

-και ναι δηλωνω 3ο email....

αλλα γενικως δεν μπορω να εξηγήσω τι ακριβως συμβαινει και οπως προειπα δεν ξερω αν ειναι απαραίτητα καποια βηματα, αν θελετε δοκιμαστε και εφοσον πετυχει μην εφαρμοζετε τα περιττα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αρνηση ειναι απο την τραπεζα οσο αφορα την εθνικη για το money request δεν παιζει πλεον και σε καμια περιπτωση αλλαγης ip λογαριασμων κ.λ.π Επιτυχης προσπαθεια (με μικροτερο κοστος μονο 1 ευρω ανα συναλλαγη) εγινε χτες με εμβασμα απο το ebanking της εθνικης προς paypal. Τα χρηματα φανηκαν σημερα στο paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αρνηση ειναι απο την τραπεζα οσο αφορα την εθνικη για το money request δεν παιζει πλεον και σε καμια περιπτωση αλλαγης ip λογαριασμων κ.λ.π Επιτυχης προσπαθεια (με μικροτερο κοστος μονο 1 ευρω ανα συναλλαγη) εγινε χτες με εμβασμα απο το ebanking της εθνικης προς paypal. Τα χρηματα φανηκαν σημερα στο paypal.

δεν παιζει πλεον ? τοτε τι σημαινει αυτο?

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-745?do=findComment&comment=54737575

λεω ψεματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην παρεξηγουμαστε χωρις λογο!ο rey7 νομιζω αναφεροταν στις μεθοδους request money και send money.αυτες οι μεθοδοι δεν αποτελουσαν λαχειο.λαχειο ηταν οταν προσπαθουσες να κανεις αγορα απευθειας δηλώνοντας την καρτα.παντως πριν 20 μερες εκανα send money κανονικα με enter visa της alpha bank.αν ισχυει οτι την μπλοκαρανε αυτη την διαδικασια κριμα γιατι μας εξυπηρετουσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις αγόρασα από Deal Extreme μέσω PayPal, με τα χρήματα να βρίσκονται στην κάρτα (ΟΧΙ στο balance). Από ebay συνεχίζει να μην μου επιτρέπει αγορές.

 

Η κάρτα είναι χρεωστική Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις αγόρασα από Deal Extreme μέσω PayPal, με τα χρήματα να βρίσκονται στην κάρτα (ΟΧΙ στο balance). Από ebay συνεχίζει να μην μου επιτρέπει αγορές.

 

Η κάρτα είναι χρεωστική Πειραιώς.

 

Αγορές από DX έχει αναφερθεί ότι περνάνε. Άλλο το DX κι άλλο κάποιοι άλλοι πωλητές στο ebay. Έχει σημασία τι δραστηριότητα δηλώνει το κάθε μαγαζί και αν είναι ανάμεσα στις επιτρεπόμενες λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην παρεξηγουμαστε χωρις λογο!ο rey7 νομιζω αναφεροταν στις μεθοδους request money και send money.αυτες οι μεθοδοι δεν αποτελουσαν λαχειο.λαχειο ηταν οταν προσπαθουσες να κανεις αγορα απευθειας δηλώνοντας την καρτα.παντως πριν 20 μερες εκανα send money κανονικα με enter visa της alpha bank.αν ισχυει οτι την μπλοκαρανε αυτη την διαδικασια κριμα γιατι μας εξυπηρετουσε.

ΑΥΤΟ ακριβώς φίλε μου, τουλάχιστον κατάλαβε κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μολις εκανα (δεν θελω να αγορασω κατι το εκανα μονο για να σας δειξω πως δουλευει αν προσεξετε) αυτο που περιεγραψα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/page-744#entry54736668

κι εδω

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/page-745#entry54737159

με απολυτη επιτυχια ,.....

και απλως να πω πως μολις τελειωσει η πληρωμη ξανααλλαζω ΙΡ (δηλαδη να φαινεται τυπικα πως δεν ειναι το ιδιο PC και ο ιδιος ανθρωπος) πριν παω στο paypal για να δω το ποσο..

και

επισης κατα την πληρωμη στα στοιχεια της καρτας οπου θελει ενα email επικοινωνιας βαζω ενα 3ο πραγματικο email (1ο το paypal που ζηταει, 2ο αυτο που πληρωνει) δικο μου με ψευτικο ονομα..(δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο αυτο...αλλα ετσι το κανω και δουλευει)...

και

να πω πως πληρωσα (οπως παντα) με μια απο τις καρτες που εχω συνδεδεμενες στον μοναδικο paypal λογαριασμο μου, που βλεπετε..

w811rl.jpg

και εφόσον μερικοί δεν πείθονται, παρακαλώ αν θέλετε δείτε και μερικά ακόμα screen shots από αυτό το request money..

(κλικ παρακάτω "Show" ή "Εμφαν" για να τα δειτε)

 

 

2qkikhe.jpg

2q2po9c.jpg

2yvpg81.jpg

2pq0xdx.jpg

ab2trr.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζει καποιος, τι γινεται οταν ΔΕΝ πετυχει (πλεον...) το request money?

Σου δεσμευει τα λεφτα, σου μπλοκαρει κατι;

(να ξερω και το worst case scenario)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζει καποιος, τι γινεται οταν ΔΕΝ πετυχει (πλεον...) το request money?

Σου δεσμευει τα λεφτα, σου μπλοκαρει κατι;

(να ξερω και το worst case scenario)

δοκιμασε αυτο που λεω παραπανω με προσοχη και θα πετυχει....

και εαν κατι παει στραβα μιας και θελεις το χειροτερο...θα πας απο το paypal σου και θα κανεις ακυρωση στην συγκεκριμενη συναλλαγη σου (στο request money) και θα σου επιστραφουν τα λεφτα μετα απο μερικες μερες...αυτο.

 

ps

mentora99 σε παρακαλω αν θελεις να προσεξεις που αλλαξα λιγο το post μου το οποιο παραθετεις παραπανω και ελπιζω να σε βοηθησει ... οπως και να 'χει εδω ειμαι (αν οχι τωρα θα σε δω αργοτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινας μια αντιπαραθεση που σιγουρα δεν τη θελεις και δεν εχει νοημα. Κανεις δεν ειπε κανενα ψευτη και αυτοματα κατηγορεις εμενα. Διαβασε προσεκτικα γραφω εθνικη τραπεζα δεν μιλαω γενικα. Επισης αν καποιος εχει περασμενο λογαριασμο στο paypal (και να μην εχει υπαρχει λυση) κοστιζει πολυ λιγοτερο απο το money request που και εγω χρησιμοποιουσα για πολυ καιρο. Μονο 1 ευρω ανα συναλλαγη και το paypal δεν κραταει τιποτα σε αντιθεση με το money request με το γνωστο 3,4% και 0,8-1,0 ευρω απο τη τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...