Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως το λες,το έχω δει  προσωπικά αυτό.

Μία ερώτηση σχετικά με Τελωνείο.

Από την Κίνα,δεν έχω πρόβλημα,αλλά από την Αμερική,δεν ξέρω τι γίνεται, γιατί όλο και περισσότεροι πωλητές,σου βάζουν υποχρεωτικά μαζί με τα μεταφορικά και φόρους,δηλαδή Τελωνείο.

Ξέρει κανείς τι γίνεται με αγορές από την Αμερική,σε σχέση με το Τελωνείο; Είναι στάνταρ η πρακτική,ή είναι θέμα τύχης;

Ρωτάω γιατί κάποια στιγμή,είναι πιθανόν να πάρω ένα φακό μακρυνής δέσμης,και δεν θα ήθελα εκπλήξεις,αν και δεν θα έλθει από μαγαζί,με στάμπες κλπ,αλλά από κάποιον που κάνει μετατροπές. 

 

Από το 2010 έχει δοθεί γραμμή στην Αμερική για προκαταβολή των εξόδων εκτελωνισμού (στην ουσία του ΦΠΑ) και άρχισαν να την εφαρμόζουν οι μεγάλες αλυσίδες και πολυκαταστήματα και σταδιακά προσαρμόζονται περισσότεροι πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από το 2010 έχει δοθεί γραμμή στην Αμερική για προκαταβολή των εξόδων εκτελωνισμού (στην ουσία του ΦΠΑ) και άρχισαν να την εφαρμόζουν οι μεγάλες αλυσίδες και πολυκαταστήματα και σταδιακά προσαρμόζονται περισσότεροι πωλητές.

 

Ενδιαφέρον, δεν το ήξερα, νόμιζα ότι ο "tax" που ζητάνε αφορούσε κάποιους Αμερικάνικους φόρους. Κατάφεραν να την κάνουν την Αμερική σαν τα μούτρα τους οι Ευρωπαίοι με τον -εξοργιστικό και εξ'ορισμού άδικο όπως όλοι οι έμμεσοι φόροι- "ΦΠΑ"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ΙΑΝ 2013 που ανέβασα τον οδηγό για τις αγορές από το εξωτερικό (στην υπογραφή μου) έγραψα στο 1ο κεφάλαιο:

 

Αντίθετα, το αμερικάνικο αλλά και τα υπόλοιπα Amazon όχι μόνο δεν στέλνουν δέματα χωρίς μεταφορικά στην Ελλάδα αλλά το αμερικάνικο, εδώ και 1-1,5 χρόνο, ζητάει την καταβολή, εκτός από την αξία του αντικειμένου και των μεταφορικών του, και ένα πρόσθετο προεκτιμώμενο ποσόν ως import fees για τα γενικά έξοδα εκτελωνισμού και τον ενδεχόμενο δασμό που θα επιβληθούν από το ελληνικό τελωνείο (Λιμάνι, Αεροδρόμιο, Σύνορα), κατά την είσοδο του δέματος στη χώρα. Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με την παρατήρηση του tonypapadovic, το αμερικάνικο εξακολουθεί να έχει ακόμη διαθέσιμη την επιλογή Standard Shipping, οπότε δεν είναι υποχρεωτικό να επιλέξει κάποιος τις επόμενες επιλογές, με τις προπληρώνονται τα import fees (σε όσα προϊόντα στέλνει φυσικά). Για το θέμα αυτό, όμως, που αποδεικνύεται τελικά ωφέλιμο για τους αγοραστές, θα μιλήσουμε εκτενέστερα στο κεφάλαιο “8. Τελωνείο-δασμοί κλπ”.

 

Και, φυσικά, η προείσπραξη των εξόδων (ΦΠΑ) ίσχυε και ισχύει για την Ελλάδα και όχι για τις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ΙΑΝ 2013 που ανέβασα τον οδηγό για τις αγορές από το εξωτερικό (στην υπογραφή μου) έγραψα στο 1ο κεφάλαιο:

 

Αντίθετα, το αμερικάνικο αλλά και τα υπόλοιπα Amazon όχι μόνο δεν στέλνουν δέματα χωρίς μεταφορικά στην Ελλάδα αλλά το αμερικάνικο, εδώ και 1-1,5 χρόνο, ζητάει την καταβολή, εκτός από την αξία του αντικειμένου και των μεταφορικών του, και ένα πρόσθετο προεκτιμώμενο ποσόν ως import fees για τα γενικά έξοδα εκτελωνισμού και τον ενδεχόμενο δασμό που θα επιβληθούν από το ελληνικό τελωνείο (Λιμάνι, Αεροδρόμιο, Σύνορα), κατά την είσοδο του δέματος στη χώρα. Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με την παρατήρηση του tonypapadovic, το αμερικάνικο εξακολουθεί να έχει ακόμη διαθέσιμη την επιλογή Standard Shipping, οπότε δεν είναι υποχρεωτικό να επιλέξει κάποιος τις επόμενες επιλογές, με τις προπληρώνονται τα import fees (σε όσα προϊόντα στέλνει φυσικά). Για το θέμα αυτό, όμως, που αποδεικνύεται τελικά ωφέλιμο για τους αγοραστές, θα μιλήσουμε εκτενέστερα στο κεφάλαιο “8. Τελωνείο-δασμοί κλπ”.

 

Και, φυσικά, η προείσπραξη των εξόδων (ΦΠΑ) ίσχυε και ισχύει για την Ελλάδα και όχι για τις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ.

Γράφεις,

Και, φυσικά, η προείσπραξη των εξόδων (ΦΠΑ) ίσχυε και ισχύει για την Ελλάδα και όχι για τις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ.

Γιατί ισχύει αυτό,γνωρίζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα!Θελω τα φωτα σας σε κατι μπορει και να εχει απαντηθει αλλα δεν βρηκα κατι!Ενα ξαδερφακι μου κερδισε μια prepaid καρτουλα(visa της Eurobank) απο την δουλεια του και θελει να παρει ενα κινητο απο vickmall!Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει paypal εχω ομως εγω!Μπορω να συνδεσω την καρτα του με το δικο μου paypal και ας μην ειναι τo ιδιo ονομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα!Θελω τα φωτα σας σε κατι μπορει και να εχει απαντηθει αλλα δεν βρηκα κατι!Ενα ξαδερφακι μου κερδισε μια prepaid καρτουλα(visa της Eurobank) απο την δουλεια του και θελει να παρει ενα κινητο απο vickmall!Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει paypal εχω ομως εγω!Μπορω να συνδεσω την καρτα του με το δικο μου paypal και ας μην ειναι τo ιδιo ονομα?

 

Όχι. Να ανοίξει Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραιώς τέλειωσε σήμερα το όριο. Υπομονή μέχρι 1η Απρίλη.

Σήμερα έκανα κανονικά έμβασμα στο Revolut. Όντος το πρόβλημα ήταν το πισττωτικό όριο της Πειραιώς. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν δέχεται.

Ναι, το ξέρω ότι δε δέχεται εδώ και χρόνια που κάνω αγορές. :-D

Απλώς το θυμήθηκα τώρα, πόσο εκνευριστικό είναι, επειδή δε μπορώ να κάνω την αγορά! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα!Θελω τα φωτα σας σε κατι μπορει και να εχει απαντηθει αλλα δεν βρηκα κατι!Ενα ξαδερφακι μου κερδισε μια prepaid καρτουλα(visa της Eurobank) απο την δουλεια του και θελει να παρει ενα κινητο απο vickmall!Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει paypal εχω ομως εγω!Μπορω να συνδεσω την καρτα του με το δικο μου paypal και ας μην ειναι τo ιδιo ονομα?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6641905#post6641905

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το ξέρω ότι δε δέχεται εδώ και χρόνια που κάνω αγορές. :-D

Απλώς το θυμήθηκα τώρα, πόσο εκνευριστικό είναι, επειδή δε μπορώ να κάνω την αγορά! :mad:

Το λέω με την έννοια ότι είναι ανταγωνιστικες εταιρείες, οπότε είναι λογικό να μην δέχεται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή δεν χω ιδέα απο ibank κτλ, υπάρχει κανείς να μου πει 2-3 βασικά? Για παράδειγμα μεχρι τώρα έκανα απλή μια εγγραφή στο i-bank της εθνικής, τι πρέπει να κάνω για σύνδεση του λογαριασμού, αποστολή εμβασμάτων κτλ? Αρκεί η συγκεκριμένη εγγραφή, πρεπει να περάσω απο τράπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή δεν χω ιδέα απο ibank κτλ, υπάρχει κανείς να μου πει 2-3 βασικά? Για παράδειγμα μεχρι τώρα έκανα απλή μια εγγραφή στο i-bank της εθνικής, τι πρέπει να κάνω για σύνδεση του λογαριασμού, αποστολή εμβασμάτων κτλ? Αρκεί η συγκεκριμένη εγγραφή, πρεπει να περάσω απο τράπεζα?

Πρέπει να πας στην Εθνική. Να έχεις ταυτότητα, εκκαθαριστικό εφορίας, έναν λογαριασμό της κινητής τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Χρειάζομαι άμεσα βοήθεια. Προσπάθησα να κάνω παραγγελία από iherb με mastercard Πειραιώς χρεωστική κάρτα, αλλά δεν την δεχόταν ούτε με ευρώ ούτε με δολάρια! Κάνω το κολπάκι με send money να πληρώσω με paypal. Και μου βγάζει να εισάγω κάρτα για να γίνει η πληρωμή. Ενώ υπάρχουν χρήματα στο account balance δεν ξέρω γιατί δεν τα τραβάει από εκεί και θέλει να εισάγω κάρτα!? Πως μπορώ να το κάνω να τραβηξει-πληρώσω από το account balance ? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...