Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dedalos91 μηπως μπορεις να αναφερεις μια τελευταια τη διαδικασια με το reqeust money γιατι μπερδευτηκα με ολες τις δημοσιευσεις... ΔΕΝ εχω καταλαβει ποτε χρειαζεται η αλλαγη της IP και αν πρεπει να βαλω πιστωτικη στο account που κανει reqeust!? Εχω αυτη τη μαλακια με την ψηφιακη πιστωτικη της εθνικης...

 

Tι εννοεις ψηφιακη πιστωτικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.
Διαδικασία Request Money ή αλλιώς Payment με 100% επιτυχία (για μένα τουλάχιστον)
 
1) Σύνδεση στον λογαριασμό μου paypal (δεν είναι απαραίτητο να έχει συνδεδεμένη κάρτα ή τραπεζικό λογαριασμό) και επιλέγω "Send & Request Payments" 
   > "Request a Payment"
   > εισάγω το 2ο email μου (δεν έχει paypal αυτό το email, δεν είναι απαραίτητο να έχει paypal ή μάλλον καλύτερα να μην έχει εφόσον είναι δικό σας γιατί δύο λογαριασμοί paypal με τα ίδια στοιχεία είναι φάουλ....θα μπορούσε να είναι απλά ένας λογαριασμός email στον οποίο έχετε πρόσβαση) από οπού θα πληρώσω / στείλω τα λεφτά
   > επιλέγω το ποσό σε ευρώ και στέλνω το αίτημα (request payment ή money αλλιώς)
   > κάνω αποσύνδεση από το paypal.
2) Αλλάζω ΙΡ (κλείνω - ανοίγω το modem / router ή μέσα από το μενού του κλείνω - ανοίγω την σύνδεση adsl)
   > καθαρίζω τα cookies από τον browser μου
3) Σύνδεση στο 2ο email
   > ανοίγω το εισερχόμενο μήνυμα του request payment
   > επιλέγω πληρωμή με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα (δεύτερη επιλογή κάτω, δεν επιλέγω να πληρώσω με paypal.....υπόψιν πως είμαι κάποιος άλλος διαφορετικός άνθρωπος από αυτόν που ζητάει χρήματα), η κάρτα μπορεί να είναι και συνδεδεμένη με τον λογαριασμό paypal που ζητάει λεφτά (δεν ξέρω πως αλλά γίνεται)
   > στα στοιχεία επικοινωνίας / email της κάρτας που πληρώνει δίνω ένα 3ο email δικό μου (με ψεύτικα στοιχεία ή κάποιο email στο οποίο έχω πρόσβαση αν θέλω να δω το ενημερωτικό μήνυμα), σε αυτό θα μου έρθει ενημέρωση για την συναλλαγή
   > κάνω αποσύνδεση από το 2o email
4) Αλλάζω ΙΡ (κλείνω - ανοίγω το modem / router ή μέσα από το μενού του κλείνω - ανοίγω την σύνδεση adsl)
   > καθαρίζω τα cookies από τον browser μου.
5) Έγινε η μεταφορά χρημάτων, τέλος
   > αν θέλω να δω τα λεφτά στο balance προχωράω σε σύνδεση στο λογαριασμό μου paypal
 
Σημειώσεις:
- Αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα μετά από διάφορες δοκιμές, βελτιώσεις κτλ. Έχει 100% επιτυχία για μένα, ελπίζω το ίδιο και για όλους εσάς....αν όχι παρακαλώ συγχωρέστε με και ακολουθήστε αυστηρά όλα τα βήματα και αν και πάλι όχι παρακαλώ να αναφέρετε το πρόβλημα και πιστεύω πάλι όλοι μαζί εδώ βοηθώντας ο ένας τον άλλον θα βρούμε μία λύση.....
- Δεν έχω πολλές κάρτες και επομένως δεν το δοκίμασα με όλες (το έχω κάνει πολλές φορές με πιστωτική της Alpha Bank). Δοκιμάστε εσείς με ό,τι έχετε και πείτε μας.
- Μιλάμε πάντα για dynamic IP (όλοι οι οικιακοί χρήστες έχουν dynamic IP που δύναται να αλλάζει, εκτός αν το ζητήσουν διαφορετικά) και όχι για static IP.
- Να γνωρίζετε ότι σε περίπτωση που δεν πετύχει η διαδικασία ή μετανιώσετε, μπορείτε απλά από τον λογαριασμό σας paypal να ακυρώσετε το request payment και να σας επιστραφούν οι αντίστοιχες χρεώσεις.

- Τα συνημμένα screenshots είναι με χρονολογική σειρά. 

.

post-187345-0-98062100-1460010385_thumb.jpg

post-187345-0-14497900-1460010393_thumb.jpg

post-187345-0-41997900-1460010399_thumb.jpg

post-187345-0-29359500-1460010406_thumb.jpg

post-187345-0-00404000-1460010412_thumb.jpg

post-187345-0-65713500-1460010419_thumb.jpg

post-187345-0-92211500-1460010426_thumb.jpg

post-187345-0-83797000-1460010432_thumb.jpg

post-187345-0-42285500-1460010438_thumb.jpg

post-187345-0-41997100-1460010445_thumb.jpg

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dedalos91 ευχαριστουμε.

Μιλαμε πλεον για 'Request money' v.2016 !

Καπως, με καποιο τροπο, τετοια σημαντικα και περιεκτικα ποστ, επρεπε να 'καρφιτσωνονται' καπου, ως sticky.

Υπαρχει καποιος που να ξερει πως μπορει να γινει αυτο;;;;

 

---

 

dedalos91 μηπως δοκιμασες αν η εν λογω διαδικασια λειτουργει κανονικα με την χρεωστικη της Εθνικης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία ότι και να θέλω να πάρω απο το ebay δεν περνάει απευθείας με τις 2 κάρτες μου μέσω paypal. Τους προηγούμενους μήνες όλο και κάποια περνούσαν. Ας είναι καλά η revolut!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Εκανα μια αγορά κινητού απο vickmall και βλέπω πως η τράπεζα κράτησε προμήθεια συναλλάγματος 4 και κάτι ευρώ. Λάθος μου που εκανα την πληρωμή όπως ήταν, σε δολάρια; Θα μπορούσα να την είχα αποφύγει αν πλήρωνα σε ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Εκανα μια αγορά κινητού απο vickmall και βλέπω πως η τράπεζα κράτησε προμήθεια συναλλάγματος 4 και κάτι ευρώ. Λάθος μου που εκανα την πληρωμή όπως ήταν, σε δολάρια; Θα μπορούσα να την είχα αποφύγει αν πλήρωνα σε ευρώ;

 

Δεν αποφασίζεις εσύ σε τι νόμισμα θα πληρώσεις. Ό,τι ζητάει ο πωλητής πληρώνεται. Το μόνο που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να διαλέξεις αν θα κάνει τη συναλλαγματική μετατροπή το Paypal ή η τράπεζα της κάρτας σου. Εκτός αν ο εν λόγω πωλητής (vickmall) δέχεται πληρωμές και σε Ευρώ (δεν είμαι σίγουρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Εκανα μια αγορά κινητού απο vickmall και βλέπω πως η τράπεζα κράτησε προμήθεια συναλλάγματος 4 και κάτι ευρώ. Λάθος μου που εκανα την πληρωμή όπως ήταν, σε δολάρια; Θα μπορούσα να την είχα αποφύγει αν πλήρωνα σε ευρώ;

η αγορά με ποιον τρόπο έγινε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Εκανα μια αγορά κινητού απο vickmall και βλέπω πως η τράπεζα κράτησε προμήθεια συναλλάγματος 4 και κάτι ευρώ. Λάθος μου που εκανα την πληρωμή όπως ήταν, σε δολάρια; Θα μπορούσα να την είχα αποφύγει αν πλήρωνα σε ευρώ;

 

Εκτός από την ισοτιμία, για τη μετατροπή συναλλάγματος, οι τράπεζες, εκτός της ΕΤΕ, κρατάνε και προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα που είναι διαφορετική σε κάθε τράπεζα.

 

Διάβασε τα τιμολόγιά τους για να μάθεις τις χρεώσεις. Μπορείς να βρεις τα τελευταία τιμολόγια στο αντίστοιχο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ρυθμίσει απο τον λογαριασμό μου paypal, να γίνεται η μετατροπή απο την τραπεζα.Αν είχα χρησιμοποιήσει revolut δεν θα είχα χρεωθεί προμήθεια συναλλάγματος παρα μονο το 1 ευρώ για να στείλω το εμβασμα στην κάρτα;

Πάντως ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση.

η αγορά με ποιον τρόπο έγινε ;

Παράλειψή μου που δεν το ανεφερα. Η αγορά έγινε με χρεωστική Πειραιώς η οποία είναι συνδεδεμένη στον λογαριασμό μου paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άλλο θέμα το 1€ που κοστίζει το έμβασμα από την ελληνική τράπεζα στη Revolut και άλλο η προμήθεια που χρεώνει κάθε τράπεζα στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, όταν χρησιμοποιείς τις κάρτες της. Με το τιμολόγιο της Πειραιώς, χρεώνεται προμήθεια στις συναλλαγές με τις πιστωτικές της αλλά δεν γνωρίζω αν χρεώνεται και στις χρεωστικές (δεν έχω λογαριασμό σ' αυτή την τράπεζα).

 

Φυσικά, με τη Revolut, δεν χρεώνεσαι αυτή την προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια έχω συνδέσει τον λογαριασμο μου της paypal με της τραπεζας.

 

πως μπορω να στειλω εμβασμα με κοστος 1ευρω?

 

Μπηκα σε ενα μενου της paypal που ελεγε top up και βρηκα ενα ΙΒΑΝ και swift code της paypal σε μια τραπεζα στη Γερμανια.

 

Να στειλω εκει το εμβασμα? Και πως θα ξερουν οτι ειναι απο μενα σκεφτομαι?

 

Θα περασει εμβασμα στη Γερμανια?

 

Τους εχω ρωτησει στο help αλλα εδω κ 2 μερες δεν απαντανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...