Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

 

Ήθελα μια βοηθεια , αν ειμαι στο σωστό thread.

 

Μπορω να αγοράσω laptop απο το λογαριασμό μου eBay, απο πωλητή στηναμερικη , και να αποσταλεί στο ξάδερφο μου στην Αμερική ? (ώστε να μου το φέρει αυτός οταν ερθει ) ?

 

Οι πωλητες παντα στελνουν στη διευθυνση που ειναι δηλωμενη στο paypal του αγοραστη

Η δικια σου διευθυνση ειναι ελλαδα οποτε θα το στειλουν ελλαδα

Αν τους ζορισεις να το στειλουν σε διευθυνση αλλη απο την δικια σου τοτε χανουν σαν πωλητες το seller protection

Αν ειναι χαζοι θα δεχτουν να το στειλουν σε αλλη διευθυνση...στειλε τους ενα email και ρωτα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

καλησπέρα, εκανα μεταφορα απο ενα paypal σε ενα αλλο για να κανω αγορα μεσω ebay.

και μου βγαζει αυτο το μήνυμα με το που ανοιγω το προφιλ μου:

 

1) Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions.

 

 

και 2) στο υπολοιπο μου λεει:  

 

Pending Balance
 

Currency : Euro

Balance Type Amount Funds availability €47.95 EUR Total pending balance €47.95 EUR
  1. Funds availability
Funds availability

Money from payments you've received is being temporarily held in a pending balance. To learn more, please read our Funds availability details.

Below, you'll see a list of payments that make up your pending balance. Please process these orders right away and keep an open line of communication with your customers.

<< March March >>

Transactions affecting your available balance Type To/From Name/Email Date Status Details Gross Fee Net Amount Release Date Payment Received From george nikolaidis Apr 8, 2016 Completed Details €50.00 EUR -€2.05 EUR €47.95 EUR Apr 29, 2016

 

 

 

 

 

υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα? τι γινετε?????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε σε μένα περνάει η Πειραιώς αλλά και άλλες Ελληνικές. Ο λόγος είναι φυσικά τα cc. Η revolut περνάει κανονικά πάντως

 

 

μα δε καταταλαβες. εκανα παλιοτερα αγορα απο iherb με capital controls. δεν ειχα θεμα δηλαδη. τωρα ξαφνικα εγινε αυτο!

αλλαξε κατι ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικος ρε παιδια τι γινεται με αγορες απο ebay? εχω χαθει μεσα σε τοσα διαφορετικα ποστ...υπαρχει λογαριασμος paypal που ειναι συνδεδεμενος με την καρτα στην πειραιως...αγορες κανω κανονικα η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

καλησπέρα, εκανα μεταφορα απο ενα paypal σε ενα αλλο για να κανω αγορα μεσω ebay.

και μου βγαζει αυτο το μήνυμα με το που ανοιγω το προφιλ μου:

 

1) Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions.

 

 

και 2) στο υπολοιπο μου λεει:  

 

Pending Balance
 

Currency : Euro

Balance Type Amount Funds availability €47.95 EUR Total pending balance €47.95 EUR
  1. Funds availability
Funds availability

Money from payments you've received is being temporarily held in a pending balance. To learn more, please read our Funds availability details.

Below, you'll see a list of payments that make up your pending balance. Please process these orders right away and keep an open line of communication with your customers.

<< March March >>

Transactions affecting your available balance Type To/From Name/Email Date Status Details Gross Fee Net Amount Release Date Payment Received From george nikolaidis Apr 8, 2016 Completed Details €50.00 EUR -€2.05 EUR €47.95 EUR Apr 29, 2016

 

 

 

 

 

υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα? τι γινετε?????

 

 

Το θεωρει σαν να πουλησες κατι και για θεμα προστασιας του "αγοραστη" στα κραταει 21 μερες.

Επικοινωνισε με το paypal να τους εξηγησεις για να στα κανουν release.

Το ειχε παθει και ο αδερφος μου οταν εκανε request money για να φορτωνει το balance.

Καλυτερα να στελνεις εμβασμα αν θες να φορτωσεις το balance σου.

τελικος ρε παιδια τι γινεται με αγορες απο ebay? εχω χαθει μεσα σε τοσα διαφορετικα ποστ...υπαρχει λογαριασμος paypal που ειναι συνδεδεμενος με την καρτα στην πειραιως...αγορες κανω κανονικα η οχι?

Δεν εχει σχεση η καρτα σε ποια τραπεζα ειναι..

Εγω φορτωνω το balance με εμβασμα και αγοραζω χωρις προβλημα οτι θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλητες παντα στελνουν στη διευθυνση που ειναι δηλωμενη στο paypal του αγοραστη

Η δικια σου διευθυνση ειναι ελλαδα οποτε θα το στειλουν ελλαδα

Αν τους ζορισεις να το στειλουν σε διευθυνση αλλη απο την δικια σου τοτε χανουν σαν πωλητες το seller protection

Αν ειναι χαζοι θα δεχτουν να το στειλουν σε αλλη διευθυνση...στειλε τους ενα email και ρωτα το.

Μπορείς να προσθέσεις και άλλη διεύθυνση στο paypal.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια αλλη απορια αν μπορει να με βοηθησει καποιος...ας πουμε οτι κανω top up το paypal μου με την πιστωτικη καρτα μου της alpha bank,μετα μπορω να κανω withdraw αυτα τα χρηματα σε λογαριασμο συνδεδεμενο με το paypal της πειραιως η εθνικης κτλπ?και αν ναι...υπαρχει καποιο οριο που μπορω να κανω top up η withdraw γιατι σκεφτομαι για ποσο ανω των 2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια αλλη απορια αν μπορει να με βοηθησει καποιος...ας πουμε οτι κανω top up το paypal μου με την πιστωτικη καρτα μου της alpha bank,μετα μπορω να κανω withdraw αυτα τα χρηματα σε λογαριασμο συνδεδεμενο με το paypal της πειραιως η εθνικης κτλπ?και αν ναι...υπαρχει καποιο οριο που μπορω να κανω top up η withdraw γιατι σκεφτομαι για ποσο ανω των 2000

Μπορείς αλλά έχει όριο 2500€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που θα βρω ποια πραγματα απαγορευονται??

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/88158/capital-controls-ti-isxyei-gia-agores-me-karta-apo-to-eksoteriko

 

Λίγο ψάξιμο στο google δεν βλάπτει...

 

Σε ευχαριστω πολυ,αυτο το ποσο ειναι και για top up και για withdraw το ιδιο να φανταστω

 

Top up μόνο συνδέοντας την κάρτα σου σε άλλο (2ο) paypal account και είναι αμφίβολο κι αν θα πετύχει. Από το ίδιο account δεν γίνεται να φορτώσεις balance από συνδεδεμένη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια αλλη απορια αν μπορει να με βοηθησει καποιος...ας πουμε οτι κανω top up το paypal μου με την πιστωτικη καρτα μου της alpha bank,μετα μπορω να κανω withdraw αυτα τα χρηματα σε λογαριασμο συνδεδεμενο με το paypal της πειραιως η εθνικης κτλπ?και αν ναι...υπαρχει καποιο οριο που μπορω να κανω top up η withdraw γιατι σκεφτομαι για ποσο ανω των 2000

Επιπλέον σε αυτά που σου απάντησαν ήδη, αν πράγματι έχεις παραπάνω από έναν τραπεζικό λογαριασμό συνδεδεμένο στο PayPal, πριν κάνεις το withdraw, τσέκαρε τις χρεώσεις που υπάρχουν για τα εισερχόμενα εμβάσματα στην κάθε μία τράπεζα ξεχωριστά, για να αποφασίσεις σε ποια σε συμφέρει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια αλλη απορια αν μπορει να με βοηθησει καποιος...ας πουμε οτι κανω top up το paypal μου με την πιστωτικη καρτα μου της alpha bank,μετα μπορω να κανω withdraw αυτα τα χρηματα σε λογαριασμο συνδεδεμενο με το paypal της πειραιως η εθνικης κτλπ?και αν ναι...υπαρχει καποιο οριο που μπορω να κανω top up η withdraw γιατι σκεφτομαι για ποσο ανω των 2000

 

 

Top up κάνουμε με έμβασμα από τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ) που έχουμε συνδέσει στο paypal και σ' αυτό το λογαριασμό μπορούμε να κάνουμε ανάληψη των χρημάτων που έχουμε στο balance. Σημειωτέον ότι για τα χρήματα που θα στείλεις στον ΙΒΑΝ θα πληρώσεις προμήθεια στην τράπεζά σου σαν εισερχόμενο έμβασμα.

 

Έχεις συνδέσει ΙΒΑΝ στο paypal;

Ρωτάω γιατί από τη μια γράφεις για top up από πιστωτική κάρτα της Alpha και από την άλλη να κάνεις ανάληψη σε λογαριασμό Πειραιώς ή ΕΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...