Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη για να γινει η συναλλαγη πρεπει να κανω top up αλλιως δεν μπορει να τα παρει κατευθειαν απο την καρτα?

 

Για να λύσεις άμεσα το πρόβλημα, μπορείς να ζητήσεις από φίλο σου να σου στείλει, ανέξοδα, τα απαραίτητα χρήματα από το δικό του balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αν δεν έχεις φίλο να σου στείλει ανέξοδα λεφτά στο balance από το δικό του, όπως σωστά σου πρότεινε ο makfil, υπάρχουν μόνο οι 2 λύσεις που σου ανέφερα παραπάνω.

 

Για να συνδέσεις ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal, επειδή πλέον δεν γίνεται αυτόματα λόγω CC, είτε πρέπει να ανοίξεις ticket και να ζητήσεις να σου τον προσθέσουν αυτοί χειροκίνητα (θα χρειαστούν μερικές μέρες), είτε θα τους πάρεις τηλ. στην Ιρλανδία για να γίνει άμεσα.

 

Για το Request Money, επειδή τελευταία έχουν καταγραφεί παράπονα ότι δεν πιάνει το κόλπο τόσο εύκολα και με τη συχνότητα που έπιανε παλιότερα, ακολούθησε τις ενημερωμένες οδηγίες που γράφτηκαν πριν 3-4 μέρες εδώ. Να θυμάσαι όμως ότι με αυτή την πατέντα, το PayPal κρατάει προμήθεια 3,4% (επί του ποσού) +0,35€, για να φορτίσεις το Balance σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον θα θεωρούσατε τον καλύτερο/ασφαλέστερο τροπο για αγορά αντικειμένου γύρω στα 600€; Έμβασμα στη ρεβολουτ και μετά αγορά μέσω paypal η send money στο PayPal με οτι συνεπάγεται αυτό σε προμήθειες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμβασμα στην Revolut κανε.Εγω εκανα εμβασμα την Πεμπτη και την Δευτερα ηταν μεσα τα χρηματα.Περασα την καρτα στο paypal και εκανα αγορα 600€.Ολα μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον θα θεωρούσατε τον καλύτερο/ασφαλέστερο τροπο για αγορά αντικειμένου γύρω στα 600€; Έμβασμα στη ρεβολουτ και μετά αγορά μέσω paypal η send money στο PayPal με οτι συνεπάγεται αυτό σε προμήθειες;

1. Αν βιάζεσαι revolut με το ρίσκο να μην γίνει αποδεκτή απο το paypal (υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τελευταία βλ. το αντίστοιχο νήμα).

 

2. Αν δεν βιάζεσαι leupay για να εισαι σίγουρος οτι θα συνεργαστεί με το paypal (συν καποια άλλα εξτρα όπως προσωπικό ΙΒΑΝ, φορτιση άμεσα με 1% προμήθεια απο ελληνική mastercard (εκτος εθνικής) βλ. το αντίστοιχο νήμα)

 

3. Αν δεν βιάζεσαι και έχεις διαβατήριο, number26 (λίγο εκνευριστική η διαδικασία πιστοποίησης με video αλλά με προσωπικό ΙΒΑΝ και αποδεκτή απο paypal βλ. το αντίστοιχο νήμα)

 

* Προσωπική επιλογή 2 ή 3, δεν εμπιστεύομαι την revolut για ενα τέτοιο ποσό. Ασταθής γενικά ως υπηρεσία και αν μπλέξεις με το support τους καληνύχτα και έφεξε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gsisr από κάτω σου τον έχεις και μάλιστα για το ιδιο ποσο :-D

Ποιον θα θεωρούσατε τον καλύτερο/ασφαλέστερο τροπο για αγορά αντικειμένου γύρω στα 600€; Έμβασμα στη ρεβολουτ και μετά αγορά μέσω paypal η send money στο PayPal με οτι συνεπάγεται αυτό σε προμήθειες;

Εμβασμα στην Revolut κανε.Εγω εκανα εμβασμα την Πεμπτη και την Δευτερα ηταν μεσα τα χρηματα.Περασα την καρτα στο paypal και εκανα αγορα 600€.Ολα μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα ηταν καλυτερα τοτε να δοκιμασω με το revolut?

Αυτό δεν μπορούμε εμείς να σου το απαντήσουμε.

Σου γράφουμε τι ισχύει κι εσύ θα αποφασίσεις τι σε εξυπηρετεί καλύτερα.

Επομένως, είτε θα πάς στη λύση του PayPal με τα δεδομένα που σου έχουμε παραθέσει, είτε στη λύση κάρτας εξωτερικού (Νumber26, LeuPay, Revolut).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, σκεπτομαι να βγαλω μια καινουρια πιστωτικη αλλα οι πληροφοριες που μου δινουν οι τραπεζες ειναι ασαφεις.

Μου λενε οτι για αγορες απο εξωτερικο ισως μου φανει αχρηστη.

Μια τυπισια σημερα μου ειπε οτι για ρουχα, παπουτσια τα απορριπτουν.

Και για ηλεκτρονικα λεω εγω? και για αυτα ισως μου λεει.

Επειδη τα ισως της, ειναι προβληματικη απαντηση, μπορει καποιος να μου πει μια καρτα πχ Πειραιως, που να αγοραζει μεσω  paypal χωρις προβλημα απο τα γνωστα κινεζομαγαζα με paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί πολλές φορές ότι αγορά με ελληνική κάρτα είτε σκέτη είτε μέσω paypal δεν μπορεί να είναι εξασφαλισμένη με τα CC.

 

Με χρήματα στο balance έχεις περισσότερες πιθανότητες αλλά πρέπει να συνυπολογίσεις ότι 1) σε περίπτωση αγοράς σε συνάλλαγμα η μετατροπή γίνεται υποχρεωτικά με την ασύμφορη ισοτιμία του paypal και 2) δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα.

 

Οι κάρτες εξωτερικού έχουν λύσει πολλά από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε αλλά και αυτές έχουν τα υπέρ και κατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αυτα τα παραπανω τα εχω υποψη μου, ωστοσο επειδη απο δευτερα θα βγαλω πιστωτικη,

μπορει καποιος να μου πει ποια εχει και λειτουργει σε αγορες απο τα γνωστα μαγαζια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αυτα τα παραπανω τα εχω υποψη μου, ωστοσο επειδη απο δευτερα θα βγαλω πιστωτικη,

μπορει καποιος να μου πει ποια εχει και λειτουργει σε αγορες απο τα γνωστα μαγαζια?

Εχω 4 και δεν λειτουργεί καμια με το παυπαλ, εκτος του αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 4 και δεν λειτουργεί καμια με το παυπαλ, εκτος του αμαζον

 

εμμ αυτα θελω να αποφυγω, ελπιζω να βρεθει καποιος που να κανει δουλεια με πιστωτικη  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...