Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως δεν έχεις παρακολουθήσει το νήμα από την αρχή και δεν έχεις διαβάσει όσα έχουν γραφτεί για το συγκεκριμένο θέμα.

Οι πηγές πληροφοριών είναι σ' αυτό το νήμα και οι βασικοί παράγοντες είναι αφενός οι περιορισμοί που ορίστηκαν και τροποποιήθηκαν με τις ΠΝΠ και τις υπουργικές αποφάσεις, όχι μόνον στα επιτρεπόμενα είδη αλλά και στα όρια των τραπεζών, αφετέρου οι τράπεζες με τις κατηγοριοποιήσεις που έχουν κάνει στους πωλητές.

 

Γι' αυτό το λόγο δεν είναι δυνατόν να υπάρξει η "καθαρή, εμπεριστατωμένη και ευκολοχώνευτη απάντηση" στο ερώτημα "πως μπορώ να κάνω σίγουρη αγορά από το εξωτερικό, με μια ελληνική κάρτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη αν δεν γίνομαι κατανοητός και που επεξεργάζομαι τα post μου....το ερώτημα στο οποίο αναφερόμουν είναι "(πως καποιες συναλλαγες paypal περνουν και καποιες οχι ακομα και ιδιων πωλητων και ειδων)", αλλά δεν πειράζει...μην το μπερδεύουμε το πράγμα....απλά σκεφτόμουν γράφοντας, τίποτε παραπάνω και όλα καλά...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν δεν γίνομαι κατανοητός και που επεξεργάζομαι τα post μου....το ερώτημα στο οποίο αναφερόμουν είναι "(πως καποιες συναλλαγες paypal περνουν και καποιες οχι ακομα και ιδιων πωλητων και ειδων)", αλλά δεν πειράζει...μην το μπερδεύουμε το πράγμα....απλά σκεφτόμουν γράφοντας, τίποτε παραπάνω και όλα καλά...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Δεν υπάρχουν αγορες με παυπαλ που αλλες να περνάνε και άλλες οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθειας μεσω paypal χωρις πατεντες revolut/request money, ακομα και οι μικροαγορες μπκοαρονται? Αν θελω να αγορασω κανα πληκτρολογιο, περιφεριακο μικροαντικειμενο κατω των 100 ευρω θα περασει η πληρωμη?

Νικο για τέτοιες αγορές μιλάω, με συνδεδεμένη ελληνική κάρτα και χωρίς balance , την μια γίνονται με επιτυχία όπως σε μένα χθες και την άλλη φορά όχι...που όπως λέγαμε πριν είναι "λαχείο" ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν αγορες με παυπαλ που αλλες να περνάνε και άλλες οχι

Mιά χαρά περνάνε.Οσες θέλουν βέβαια. :-)

Εγώ πχ,πλήρωσα μιά τρακοσάρα τη μία φορά,για μία αγορά από το Ισραήλ,και κάποια 2,5€,την άλλη,για ένα μπιχλιμπίδι από την Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γενικευμένες τοποθετήσεις του τύπου "δεν υπάρχουν αγορές με paypal που άλλες περνάνε και άλλες όχι" είναι λανθασμένες, ειδικά, στην περίοδο των CC, αφού έτσι τσουβαλιάζονται οι αγορές αφενός με balance αφετέρου με κάρτες.

 

Είναι γνωστό ότι οι αγορές με balance περνάνε σε όσους πωλητές δέχονται paypal, ενώ στη 2η περίπτωση (με κάρτες) διακρίνονται δύο υποπεριπτώσεις α) με ελληνικές κάρτες και β) με κάρτες εξωτερικού και οι μεν πρώτες έχει αποδειχθεί, με πάρα πολλά παραδείγματα, ότι "φαίνεται να είναι λαχείο" ενώ οι δεύτερες περνάνε σε μεγάλο ποσοστό, αν και έχουν καταγραφεί λίγες αντίθετες περιπτώσεις.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, πηγα για πρωτη φορα να μεταφερω εμβασμα 53 ευρω στη ρεβολουτ μεσω winbank πειραιως για πρωτη φορα και μου εβγαλε το  μηνυμα ''η συναλλαγη σας απετυχε . υπερβαση οριου μεταφορας πιστωσης στο εξωτερικο ''  . Ποιο ειναι το ανωτερο οριο ή τι αλλος παραγοντας μποερει να με περιοριζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ' όσο κατάλαβα υπάρχει μηνιαίο όριο για τον κάθε Έλληνα πολίτη ξεχωριστά και για την κάθε ελληνική τράπεζα ξεχωριστά....

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/emvasmata-eksoterikou/emvasma-up-to-1000-euro

δεν ξέρω αν υπάρχει ημερήσιο όριο ανά τράπεζα..... 

 

στην κεντρικη σελιδα του winbank λεει (δεν ξερω αν σε αφορα oikpro)

Ενημέρωση
Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €1.000, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/4/2016. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

 

ας με διορθώσουν οι έχοντες περισσότερη γνώση από μένα που ευτυχώς υπάρχουν εδώ στο insomnia και τους ευχαριστούμε που μας βοηθάνε  ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dedalos91

 

Εάν εννοείς όριο για εμβάσματα, ναι, το μηνιαίο όριο είναι ανά Customer ID που σημαίνει ένα έμβασμα σε κάθε τράπεζα, ανεξάρτητα αν έχει (ο πολίτης) πολλούς λογαριασμούς σ' αυτήν είτε ως δικαιούχος είτε ως συνδικαιούχος.

 

Το όριο είναι μηνιαίο και όχι ημερήσιο (μιλάμε πάντα για εμβάσματα).


Παιδες, πηγα για πρωτη φορα να μεταφερω εμβασμα 53 ευρω στη ρεβολουτ μεσω winbank πειραιως για πρωτη φορα και μου εβγαλε το  μηνυμα ''η συναλλαγη σας απετυχε . υπερβαση οριου μεταφορας πιστωσης στο εξωτερικο ''  . Ποιο ειναι το ανωτερο οριο ή τι αλλος παραγοντας μποερει να με περιοριζει?

 

 

Αν διάβαζες τις τελευταίες σελίδες, θα μάθαινες ότι η Πειραιώς έπιασε το μηνιαίο όριο από την προηγούμενη βδομάδα και δεν μπορεί να εξυπηρετήσει πλέον μέχρι το τέλος του μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks , απλα να τονισω οτι ηταν η Πρωτη φορα που ηθελα να μεταφερω χρηματα στη ρεβολουτ που εγκατεστησα προχτες στο κινητο μου!!! και μαλιστα απο λογαριασμο ουσιαστικα ψιλοαδρανη,μια στο τοσο τον χρησιμοποιω .Γι αυτο παραξενευτηκα που μου εβγαλε μηνυμα για υπερβαση οριου.anyway θα προσπαθησω να  επικοινωσησω με το τμημα εξυπηρετησης

edit. τωρα το ειδα το παραπανω ,λυθηκε η απορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil σε εσένα πήγαινε το "ας με διορθώσουν οι έχοντες περισσότερη γνώση από μένα που ευτυχώς υπάρχουν εδώ στο insomnia και τους ευχαριστούμε που μας βοηθάνε  ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!θελω αμεσα την βοηθεια σας!Σημερα ενας φιλος μου εστειλε κατα λαθος χρηματα στο κλειδωμενο pay pal μου!πως μπορουμε να ακυρωσουμε την συναλαγη?Ειναι επιγον ειναι αρκετα τα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!θελω αμεσα την βοηθεια σας!Σημερα ενας φιλος μου εστειλε κατα λαθος χρηματα στο κλειδωμενο pay pal μου!πως μπορουμε να ακυρωσουμε την συναλαγη?Ειναι επιγον ειναι αρκετα τα χρηματα

φιλε αρχικα θα ελεγα να δει τι δυνατοτητες εχει ο φιλος σου για ακυρωση της συναλλαγης απο τον δικο του λογαριασμο (αν ειχες προσβαση εσυ στον δικο σου θα ηταν ευκολο, δεν θυμαμαι αν απαιτειται και δικια σου ενεργεια για ακυρωση) και επειτα να επικοινωνησει με το support (καλύτερα τηλεφωνικα)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πρόσβαση στον λογαριασμό τι πρέπει να κάνω;δεν αφηνέι να ακυρωσουμε

αφου εχεις προσβαση στον λογαριασμο σου και τα χρηματα μαλλον ειναι στο balance σου, δοκιμασε να τα στειλεις πισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...