Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα . Είχα κάνει σήμερα μια αγορά στο amazon.de μέσω REVOLUT και έκανα ακύρωση της παραγγελίας γιατί είχα κάνει λάθος σε μερικά προϊόντα.Το κόστος των προϊόντων μαζί με τα αποστολικα ήταν 105€. Ακόμα περιμένω να μπουν τα χρήματα από το γερμανικό αλλά πολύ αξιόπιστο μαγαζί -όχι το Amazon -αλλά κάποιο άλλο - στην κάρτα REVOLUT . Έχει κάποιος τέτοια εμπειρία η θα χαθούν τελικά τα χρήματα ;;; Και τελικά μπορεί να γίνει μεταφορά χρημάτων ( δηλ από κάρτα εξωτερικού άλλου κατόχου στην δίκη μου κάρτα REVOLUT η πρέπει να κλαίω από τώρα τα χρήματα ;;;Και τελικά τι πρέπει να κάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επιτελους εγινε το add του bank account μου στο paypal!

 

να ρωτήσω μόνο, μέχρι ποσα χρήματα μπορώ να μεταφέρω τη μέρα?

μπορω σε 1 ημερα να μεταφερω 700ε απο eurobank σε paypal?

 

kai ποσο διαρκει να φανει στο paypal το εμβασμα?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Είχα κάνει σήμερα μια αγορά στο amazon.de μέσω REVOLUT και έκανα ακύρωση της παραγγελίας γιατί είχα κάνει λάθος σε μερικά προϊόντα.Το κόστος των προϊόντων μαζί με τα αποστολικα ήταν 105€. Ακόμα περιμένω να μπουν τα χρήματα από το γερμανικό αλλά πολύ αξιόπιστο μαγαζί -όχι το Amazon -αλλά κάποιο άλλο - στην κάρτα REVOLUT . Έχει κάποιος τέτοια εμπειρία η θα χαθούν τελικά τα χρήματα ;;; Και τελικά μπορεί να γίνει μεταφορά χρημάτων ( δηλ από κάρτα εξωτερικού άλλου κατόχου στην δίκη μου κάρτα REVOLUT η πρέπει να κλαίω από τώρα τα χρήματα ;;;Και τελικά τι πρέπει να κάνω ;

 

Όταν κάνουμε μια οποιαδήποτε αγορά, κράτηση σε ξενοδοχείο κλπ, με κάρτα, τα χρήματα δεσμεύονται στην κάρτα και τραβιούνται όταν ολοκληρωθεί η πράξη, δηλαδή όταν στείλει ο πωλητής το δέμα, στην περίπτωση της αγοράς ή όταν φτάσει ο ενδιαφερόμενος στο ξενοδοχείο και εξοφλήσει το λογαριασμό του κλπ.

 

Η δέσμευση δίνεται για να "κατοχυρώσει" ο πωλητής τα χρήματα. Εάν δεν πραγματοποιηθεί η πράξη, όπως η παραγγελία στην περίπτωσή σου, τα χρήματα θα αποδεσμευτούν μετά από λίγες μέρες

επιτελους εγινε το add του bank account μου στο paypal!

 

να ρωτήσω μόνο, μέχρι ποσα χρήματα μπορώ να μεταφέρω τη μέρα?

μπορω σε 1 ημερα να μεταφερω 700ε απο eurobank σε paypal?

 

kai ποσο διαρκει να φανει στο paypal το εμβασμα?

 

ευχαριστω

 

Το έμβασμα υπόκειται στους αντίστοιχους περιορισμούς και τώρα πλέον στα 1000€/ μήνα και ανά Customer ID, που σημαίνει ότι αν έχεις λογαριασμό και σε άλλη τράπεζα, εκτός από αυτή που συνέδεσες, μπορείς να στείλεις την ίδια μέρα 1000€ από κάθε τράπεζα (με τον περιορισμό, βέβαια, του μηνιαίου της ορίου). Εάν στείλεις έμβασμα και από 2η τράπεζα, ο λογαριασμός (ΙΒΑΝ) θα προστεθεί στους συνδεδεμένους στο paypal.

 

Μην ξεχνάς ότι στέλνουμε το έμβασμα με την ένδειξη SHA, δηλαδή με προμήθεια 1€ στην τράπεζα. Τα χρήματα φαίνονται σε 2-3 εργάσιμες, ανάλογα την ώρα που τα στέλνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα, τωρα, αρνηθηκαν, στην Εθνικη, μεταφορα απο ισχυοντα λογαριασμό, σε IBAN LeuPay. Ειναι θεμα τραπεζας η επεσα σε μ@λ@κ@ ταμια???

Μάλλον έχουν εξαντλησει το όριο για τον μήνα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μπορείς να μεταφέρεις σαν ιδιώτης πάντα απο έναν λογαριασμό σε έναν άλλον τον μήνα γνωρίζει κανείς ? (Μιλάμε για εντός Ελλάδος πάντα )Πχ έστω πως υπάρχουν 10χιλιάδες στόν λογαριασμό του πατέρα,πόσα θα μπορεί να μεταφέρει στόν λογαριασμό του γιού του η κάποιου άλλου γενικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μπορείς να μεταφέρεις σαν ιδιώτης πάντα απο έναν λογαριασμό σε έναν άλλον τον μήνα γνωρίζει κανείς ? (Μιλάμε για εντός Ελλάδος πάντα )Πχ έστω πως υπάρχουν 10χιλιάδες στόν λογαριασμό του πατέρα,πόσα θα μπορεί να μεταφέρει στόν λογαριασμό του γιού του η κάποιου άλλου γενικα ?

 

Εάν εννοείς στην περίοδο τ ων CC, έχω κάνει μεταφορές ποσών μέχρι 10000 από μια τράπεζα σε άλλη χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα, τωρα, αρνηθηκαν, στην Εθνικη, μεταφορα απο ισχυοντα λογαριασμό, σε IBAN LeuPay.  Ειναι θεμα τραπεζας η επεσα σε μ@λ@κ@ ταμια???

 

Μάλλον το 2ο. Δεν μπορούσε να περάσει το ΙΒΑΝ του Leupay ίσως. Να μη στέλνεις από ταμείο όμως έχει μεγάλη προμήθεια.

 

Μάλλον έχουν εξαντλησει το όριο για τον μήνα.

 

Όπως είχα γράψει 1-2 μηνύματα πίσω, χθες τη νύχτα έστειλα από ΕΤΕ μέσω i-bank εγκρίθηκε κανονικά και εκτελέστηκε σήμερα το πρωί. Τώρα αν ήμουν από τους τελευταίους που πρόλαβα τι να σου πω...

 

Πόσο μπορείς να μεταφέρεις σαν ιδιώτης πάντα απο έναν λογαριασμό σε έναν άλλον τον μήνα γνωρίζει κανείς ? (Μιλάμε για εντός Ελλάδος πάντα )Πχ έστω πως υπάρχουν 10χιλιάδες στόν λογαριασμό του πατέρα,πόσα θα μπορεί να μεταφέρει στόν λογαριασμό του γιού του η κάποιου άλλου γενικα ?

 

Πολλά. 12.000€ ημερήσιο όριο έχει by default νομίζω στην Πειραιώς για λογαριασμό σε άλλη Ελληνική τράπεζα, το οποίο ανεβαίνει αν ζητηθεί. Για εντός της ίδιας τράπεζας λογαριασμούς αν θυμάμαι καλά είναι 10 εκατ. Ευρώ (ημερήσιο και πάλι) και αυτό μάλλον επίσης πρέπει να ανεβαίνει. Πρακτικά δεν υπάρχει όριο και είναι λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα χρήματα μέσω paypal για να παραγγείλω από sports direct ακολουθώντας αυτήν τη διαδικασία:

 

http://www.insomnia.gr/topic/579289-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5-paypal-ebay-%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-request-money/    

 

και τώρα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 7 ημέρες για να μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό στο paypal. προς το παρόν βρίσκονται σε μια φάση "pending".. Σύμφωνα με το παρακάτω μήνυμα που μου στέλνει το paypal στο transaction details πως μπορεί ο αγοραστής να επιβεβαιώσει ότι το "αντικείμενο" του έχει σταλθεί έτσι ώστε να προχωρήσει και η διαδικασία γρηγορότερα?

"If your buyer confirms that the item was delivered and doesn't report any problems with it, you may get your funds sooner. If there are problems with the order, the funds would remain in the pending balance until the issue is resolved, which may take longer than 21 days."

 

σημειώνω πως έχω δηλώσει και την παραγγελία ώς order processed από την πλευρά μου..

 

επίσης αφού έκανα το πρώτο money request και έστειλα χρήματα στο λογαριασμό μου με μια κάρτα, όταν προσπάθησα να ξανακάνω money request από τον ίδιο λογαριασμό  και να τα περάσω με την ίδια κάρτα που τα έβαλα και την πρώτη φορά, δε με άφησε να χρησιμοποιήσω την ίδια κάρτα για να στείλω τα χρήματα.. ξαναδοκίμασα σβήνοντας το ιστορικό και τα cookies, αλλά τίποτα..γιατί συμβαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή το paypal είχε και έχει αυτή τη διαδικασία για συναλλαγές μεταξύ αγοραστή και πωλητή και εμείς ανακαλύψαμε (χάρις στιον re4male) ότι με αυτή τη διαδικασία μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τους περιορισμούς των CC.

 

Φαίνεται ότι το paypal έχει καταλάβει ότι η διαδικασία αυτή "φοριέται" πολύ, για να μην πω υπερβολικά, σε συγκεκριμένους λογαριασμούς και αφενός άρχισαν να εφαρμόζουν τη δέσμευαση των χρημάτων για 21 μέρες, για την περίπτωση πιθανής υπαναχώρησης (!!!), αφετέρου, τελευταία, τον αποκλεισμό αυτής της δυνατότητας.

 

Από αυτά τα γεγονότα, αλλά και τα υπόλοιπα μειονεκτήματα της αγοράς με χρήματα στο balance, πολλοί χρήστες αυτής της μεθόδου γύρισαν στις κάρτες εξωτερικού που έχουν μεν και αυτές μειονεκτήματα αλλά όχι τόσο πολλά και σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα χρήματα μέσω paypal για να παραγγείλω από sports direct ακολουθώντας αυτήν τη διαδικασία:

 

http://www.insomnia.gr/topic/579289-αγορές-με-paypal-ebay-μέθοδος-request-money/    

 

και τώρα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 7 ημέρες για να μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό στο paypal. προς το παρόν βρίσκονται σε μια φάση "pending".. Σύμφωνα με το παρακάτω μήνυμα που μου στέλνει το paypal στο transaction details πως μπορεί ο αγοραστής να επιβεβαιώσει ότι το "αντικείμενο" του έχει σταλθεί έτσι ώστε να προχωρήσει και η διαδικασία γρηγορότερα?

"If your buyer confirms that the item was delivered and doesn't report any problems with it, you may get your funds sooner. If there are problems with the order, the funds would remain in the pending balance until the issue is resolved, which may take longer than 21 days."

 

σημειώνω πως έχω δηλώσει και την παραγγελία ώς order processed από την πλευρά μου..

 

επίσης αφού έκανα το πρώτο money request και έστειλα χρήματα στο λογαριασμό μου με μια κάρτα, όταν προσπάθησα να ξανακάνω money request από τον ίδιο λογαριασμό  και να τα περάσω με την ίδια κάρτα που τα έβαλα και την πρώτη φορά, δε με άφησε να χρησιμοποιήσω την ίδια κάρτα για να στείλω τα χρήματα.. ξαναδοκίμασα σβήνοντας το ιστορικό και τα cookies, αλλά τίποτα..γιατί συμβαίνει αυτό?

Την δεύτερη φορά υπαρχει τρόπος να την ξεπεράσει αλλάζοντας ip, κάπου εδω στο φορουμ υπάρχει αναλυτικά η διαδικασία αλλά τώρα είμαι από κινητό, επιφυλάσσομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει θέμα με την Πειραιώς για αποστολή εμβάσματος στο εξωτερικό; Μου ήρθε αυτό το μήνυμα:

 

"Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €1.000, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/04/2016. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τι μήνυμα σου βγάζει το wibank δεν καλύπτεσαι; Ακόμα κι αν δεν έχεις δει τις ...167 φορές που έχει ρωτηθεί το ίδιο πράγμα τις τελευταίες 15 μέρες θα έπρεπε να καλυφθείς. Ναι, έχουν τελειώσει τα διαθέσιμα για έμβασμα της Πειραιώς για το μήνα Απρίλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...