Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. 2500€/έτος

3. Το έτος μετράει από την ημέρα εγγραφής

 

thanks.

 

1. 2500€ ειναι το default, ή μπορω να αιτηθω να μεγαλωσει περισσοτερο;

 

2. Υπαρχει τροπος να δω μες το pp, συγκεντρωτικα τι εχω ξοδεψει τον τελευταιο χρονο, με σκοπο να δω τι ετησιο 'υπολοιπο' έχω διαθέσιμο; Ή πρεπει να κρατώ δικο μου 'τεφτερι';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπορείς να ζητήσεις αύξηση αλλά χρειάζεται πιστοποίηση και περισσότερα θα μάθεις στο Resolution Center.

2. Μπορείς να δεις τις κινήσεις σου α) τον τελευταίο μήνα, β) τις τελευταίες 90 μέρες, γ) ένα χρόνο πριν από την τρέχουσα ημερομηνία και δ) τον προηγούμενο χρόνο.

Στην αρχική σελίδα και πάνω από τις τρέχουσες συναλλαγές, πατάς Copleted και, στη νέα σελίδα, πατάς το ημερολόγιο στο start για να εμφανιστούν οι επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο με PayPal, αλλά σχετικό με τα capital.

Όταν μεταφέρεις χρήματα από μία τράπεζα εσωτερικού, σε μία άλλη τράπεζα εσωτερικού (πχ. από Πειραιώς σε Alpha), σε πόσες ημέρες ολοκληρώνεται η μεταφορά, από την μία τράπεζα στην άλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο με PayPal, αλλά σχετικό με τα capital.

Όταν μεταφέρεις χρήματα από μία τράπεζα εσωτερικού, σε μία άλλη τράπεζα εσωτερικού (πχ. από Πειραιώς σε Alpha), σε πόσες ημέρες ολοκληρώνεται η μεταφορά, από την μία τράπεζα στην άλλη;

 

Ότι είπε ο makfil συν ότι πλέον έχουν βάλει(δεν ξέρω αν το χουν όλες) άμεση μεταφορά(10-15 λεπτά) με έξτρα χρέωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπορείς να ζητήσεις αύξηση αλλά χρειάζεται πιστοποίηση και περισσότερα θα μάθεις στο Resolution Center.

2. Μπορείς να δεις τις κινήσεις σου α) τον τελευταίο μήνα, β) τις τελευταίες 90 μέρες, γ) ένα χρόνο πριν από την τρέχουσα ημερομηνία και δ) τον προηγούμενο χρόνο.

Στην αρχική σελίδα και πάνω από τις τρέχουσες συναλλαγές, πατάς Copleted και, στη νέα σελίδα, πατάς το ημερολόγιο στο start για να εμφανιστούν οι επιλογές. 

 

Μπορω να δω εντος το pp, εμφανως, καπου να αναγραφει, το ετησιο οριο μου;

 

Οταν λες 'πιστοποιηση', μηπως εννοεις το ειδος του account? Πχ εχω premiere αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 2500€/έτος

3. Το έτος μετράει από την ημέρα εγγραφής

 

Κάτσε γιατί μπλόκαρα... Τα 2500€ είναι όριο συναλλαγών τελικά ή όριο πίστωσης χρημάτων στο balance; Δηλαδή αν κάποιος δεν είναι verified και θέλει να αγοράσει κάτι που κάνει 3000€ με την κάρτα του με εφάπαξ χρέωση (όπως δουλεύει δηλαδή κανονικά το Paypal) δεν θα μπορέσει και θα του μπλοκάρει το account;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να δω εντος το pp, εμφανως, καπου να αναγραφει, το ετησιο οριο μου;

 

Οταν λες 'πιστοποιηση', μηπως εννοεις το ειδος του account? Πχ εχω premiere αν θυμαμαι καλα.

 

 

 

Κάτω αριστερά γράφει κάπου view your limits ή κάτι τέτοιο. Εκεί δείχνει.

 

 

 

Κάτσε γιατί μπλόκαρα... Τα 2500€ είναι όριο συναλλαγών τελικά ή όριο πίστωσης χρημάτων στο balance; Δηλαδή αν κάποιος δεν είναι verified και θέλει να αγοράσει κάτι που κάνει 3000€ με την κάρτα του με εφάπαξ χρέωση (όπως δουλεύει δηλαδή κανονικά το Paypal) δεν θα μπορέσει και θα του μπλοκάρει το account;

 

 

Στην αρχική σελίδα και στο More about your account/See how much you can send with Pypal εμφανίζεται η σελίδα Your account limits, στο οποίο αναγράφεται το όριο κάθε μέλους, με την παρατήρηση:

 

For security reasons, initial limits are set on the amount you can send, receive, and withdraw from your PayPal account (δική μου επισήμανση). To lift your limits, select all you want to lift and click the Lift Limits button.

Limits are denominated in your primary currency. If you use a different currency, the limit will be reduced by the primary currency equivalent of the transaction amount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχική σελίδα και στο More about your account/See how much you can send with Pypal εμφανίζεται η σελίδα Your account limits, στο οποίο αναγράφεται το όριο κάθε μέλους, με την παρατήρηση:

 

For security reasons, initial limits are set on the amount you can send, receive, and withdraw from your PayPal account (δική μου επισήμανση). To lift your limits, select all you want to lift and click the Lift Limits button.

Limits are denominated in your primary currency. If you use a different currency, the limit will be reduced by the primary currency equivalent of the transaction amount.

 

Το ξέρω αυτό που λες, απλά εγώ δεν το βλέπω (με ξαναπετάει στο summary σαν να μη συνέβη τίποτα) όταν πατάω εκεί γιατί έχω κάνει ήδη lift limits εδώ και χρόνια. Από αυτό όμως: "the amount you can send, receive, and withdraw from your PayPal account" καταλαβαίνω ότι εννοεί με το Paypal balance και όχι με πληρωμές μέσω καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια. προσπαθησα να φορτισω για πρωτη φορα την ρεβολουτ (βαριομουν να αλλαξω σε αγγλίκα, σορυ) απο την πειραιως και μου εβγαλε αυτο

συναλλαγή σας απέτυχε. Υπέρβαση ορίου εντολών μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό

τι συμβαινει ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μετα το money request, θα ήθελα να δοκιμάσω και την μέθοδο εμβάσματος με το PP.

1. Πάμε στο wallet και επιλέγουμε  + back account. (H τράπεζα είναι πειρεώς)

2. Bάζουμε το ΙΒΑΝ (ζητάει και τους κωδικούς από το web-banking? )

3. Στέλνουμε κάποια χαρτιά π.χ. ταυτότητα? πέρνουμε τηλέφωνο ή γίνεται αυτόματα η προσθήκη?

4. Οταν πιστοποιηθούμε θα έχουμε ένα "ιδεατό" ΙΒΑΝ που θα μπορούμε μέσω web-bank να στέλνουμε έμβασμα 1000/μήνα? Προμήθεια 1Ε/συναλλαγή?

5. Μπορούμε να προσθέσουμε και 2 τράπεζες?

6. Κάποια άλλη πληροφορία αν πρέπει να ποσέζω κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προσθέσεις, για πρώτη φορά, ΙΒΑΝ στο paypal, πρέπει είτε να τηλεφωνήσεις (άμεσο αποτέλεσμα) είτε να στείλεις μήνυμα με τον ΙΒΑΝ που θέλεις να συνδέσεις.

Θα εμφανιστούν στο λογαριασμό σου όλα τα σχετικά στοιχεία για αποστολή εμβάσματος.

Μετά την αποστολή του 1ου εμβάσματος από το συνδεδεμένο λογαριασμό, μπορείς να στείλεις α από άλλη τράπεζα και θα προστεθεί ο ΙΒΑΝ ή μπορείς να τον προσθέσεις εσύ.

Η Πειραιώς πιάνει το μηνιαίο όριό της γύρω στις 15 κάθε μηνός, οπότε πρέπει να ενεργείς ανάλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...