Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρω αυτό που λες, απλά εγώ δεν το βλέπω (με ξαναπετάει στο summary σαν να μη συνέβη τίποτα) όταν πατάω εκεί γιατί έχω κάνει ήδη lift limits εδώ και χρόνια. Από αυτό όμως: "the amount you can send, receive, and withdraw from your PayPal account" καταλαβαίνω ότι εννοεί με το Paypal balance και όχι με πληρωμές μέσω καρτών.

Ακριβως αυτο δεν αφορα αγορές με καρτες που ειναι συνδεμένες σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θελω να αγορασω κατι απο το ebay που κανει 3100 ευρω απο αγγλια.

Αυτο που σκευτομαι να κανω ειναι να στελνω καθε μηνα 1000 ευρω μεσω εμβασματος στο paypal μου μεχρι να μαζεψω τα χρηματα στο paypal.

Θα μπορεσω να κανω την συναλαγη η θα πεσω σε καποιο οριο του paypal ?

Θα εχει καλυψη η συναλαγη απο το paypal ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Makfil, ευχαριστώ. Αρα εισάγω τον ΙΒΑΝ και μετά τους πέρνω τηλέφωνο (0035314369111? είναι για 24/7?) ή τους πέρνω και τους λέω τηλεφωνικά το νούμερο? και τι ακριβώς ζητάνε για επιβεβαίωση?

Επίσης τι προμήθεια υπάρχει?

Ευχαριστώ και πάλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφωνείς και είτε ανοίγουν το σύστημα και εισάγεις τον ΙΒΑΝ είτε τον προσθέτει ο υπάλληλος (υπάρχει και υπάλληλος που μιλάει ελληνικά). 

Για επιβεβαίωση ζητάει το email σου.

Για τη σύνδεση δεν υπάρχει προμήθεια αλλά για να στείλεις έμβασμα χρεώνεσαι 1€ από την τράπεζά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks.

Πάντως πάω μέσα στο Paypal, στο add a bank account, μου εχει το όνομα μου και μου λέει να βάλω το ΙΒΑΝ της τράπεζας για να προχωρήσει.... να δοκιμάσω να το προχωρήσω ή καλύτερα πάρω τηλέφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχική σελίδα και στο More about your account/See how much you can send with Pypal εμφανίζεται η σελίδα Your account limits, στο οποίο αναγράφεται το όριο κάθε μέλους, με την παρατήρηση:

 

For security reasons, initial limits are set on the amount you can send, receive, and withdraw from your PayPal account (δική μου επισήμανση). To lift your limits, select all you want to lift and click the Lift Limits button.

Limits are denominated in your primary currency. If you use a different currency, the limit will be reduced by the primary currency equivalent of the transaction amount.

 

 

Ευχαριστω, τωρα που το ειπες, το βρηκα, και εχει εκει ολες τις πληροφοριες, το οριο μου (2500), remaining, και ποτε μηδενιζει η χρονια.

 

Ερωτηση:

Για να κανει καποιος lift limits, τι απαιτειται;

Τι χρειαζεται; Ειναι δυσκολο; Ζηταει κατι το pp?

Ακριβως αυτο δεν αφορα αγορές με καρτες που ειναι συνδεμένες σε αυτο

 

 

Δηλαδη, με καρτες, δεν υπαρχει καποιο default οριο συναλλαγων απο το pp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω, τωρα που το ειπες, το βρηκα, και εχει εκει ολες τις πληροφοριες, το οριο μου (2500), remaining, και ποτε μηδενιζει η χρονια.

 

Ερωτηση:

Για να κανει καποιος lift limits, τι απαιτειται;

Τι χρειαζεται; Ειναι δυσκολο; Ζηταει κατι το pp?

 

 

Δηλαδη, με καρτες, δεν υπαρχει καποιο default οριο συναλλαγων απο το pp?

Οσο οριο εχει η καρτα, απο το ππ οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδη, με καρτες, δεν υπαρχει καποιο default οριο συναλλαγων απο το pp?

 

Το όριο του paypal αφορά στα χρήματα που διαχειρίζεσαι στο balance και όχι στα χρήματα που τραβάς από τις κάρτες που έχεις συνδέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορεσω να κανω την συναλαγη η θα πεσω σε καποιο οριο του paypal ?

 

Ναι θα πέσεις. Θα σε προειδοποιήσουν μόλις εμβάσεις το 2ο 1000άρικο και θα σου μπλοκάρουν το account μόλις πας να στείλεις και το 3ο και θα σου ζητάνε verification για lift limits. Κάν'το από την αρχή αν θέλεις, αν και δεν σου συνιστώ αυτή τη μέθοδο με το balance.

 

Οκ, καταλαβα παιδια, με καρτα απεριοριστο, το pp δεν βαζει οριο σε αυτο.

 

Εχει κανει καποιος lift limits να μου πει πως γινεται, τι ζηταει?

 

Εγώ έχω κάνει. Φωτοτυπία ταυτότητας/διαβατηρίου, κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί τη διεύθυνσή σου (π.χ. λογαριασμό), και ενδεχομένως κάποιο statement τραπεζικού λογαριασμού ή πιστωτικής κάρτας (αν έχεις συνδεδεμένη). Τα 2 τελευταία παίζουν αναλόγως την περίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα πέσεις. Θα σε προειδοποιήσουν μόλις εμβάσεις το 2ο 1000άρικο και θα σου μπλοκάρουν το account μόλις πας να στείλεις και το 3ο και θα σου ζητάνε verification για lift limits. Κάν'το από την αρχή αν θέλεις, αν και δεν σου συνιστώ αυτή τη μέθοδο με το balance.

 

 

Εγώ έχω κάνει. Φωτοτυπία ταυτότητας/διαβατηρίου, κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί τη διεύθυνσή σου (π.χ. λογαριασμό), και ενδεχομένως κάποιο statement τραπεζικού λογαριασμού ή πιστωτικής κάρτας (αν έχεις συνδεδεμένη). Τα 2 τελευταία παίζουν αναλόγως την περίσταση.

 

 

Τι προτεινεις να κανω καλυτερα ? revolut ?

Το θεμα ειναι οτι αυτο που θελώ υπαρχει στο ebay και θα πληρωσω με paypal για να εχω καλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προτεινεις να κανω καλυτερα ? revolut ?

Το θεμα ειναι οτι αυτο που θελώ υπαρχει στο ebay και θα πληρωσω με paypal για να εχω καλυψη.

 

Ούτε Revolut. Και η Revolut θέλει ταυτοποίηση πριν κάνεις οτιδήποτε γιατί αυτή έχει ακόμα μικρότερο όριο (750€/έτος) και θα σε κλειδώσει αμέσως με το 1ο έμβασμα και παίζει να μην δουλέψει και με το Paypal. Και προσωπικά εγώ δεν της έχω εμπιστοσύνη να της στείλω τόσα λεφτά έστω και για το λίγο διάστημα μέχρι την αγορά. Κάνε lift limits στο Paypal και στείλε εκεί. Ή βγάλε μια Leupay. Απλά το πρόβλημα με αυτή είναι ότι μέχρι να ταυτοποιηθείς και να σου έρθει η κάρτα θα πάρει 20 μέρες-1 μήνα, οπότε μάλλον η καλύτερη και ταχύτερη λύση είναι το έμβασμα στο Paypal αφού κάνεις πρώτα verification.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι . αρχικα οντως σορυ για το συντακτικο εκανα κι αλλες δουλειες ταυτοχρονα....

ευχαριστω πολυ για την απαντηση ,απλα δεν ξερω σε ποσες ημερες θα ταυτοποιηθουν τα στοιχεια . Σε μια παυπαλ που ειχα , εστειλα τα αρχεια με ταυτοτητες κλπ... και ακομη να το φτιαξουν (εχει περασει 1,5 μηνας) 

μαλλον λογικο ειναι αυτο . τεσπα, το οριο οταν αυξηθει νομιζω ειναι 2500ευρω ή υπαρχει και μεγαλυτερο στη συνεχεια??

γιατι για τις αγορες μου δεν μου αρκει :( και ψαχνω μια λυση.....

αν μπορει καποιος που γνωριζει ας μου πει παρακαλω πολυ

-- και κατι ακομη, υπαρχει περιπτωση να συνδεεται η ρεβολουτ με το ebay? ή ουτε καν ? θελει ντε και καλα παυπαλ?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μολις ειδα κατι ...ανεβασα τα αρχεια ( ταυτοτητες, λογαριασμους κλπ) στο παυπαλ ,σε αυτο που ειχε υπερβει το οριο , και γραφει κατι για νομοθεσια της χωρας μας κλπ... ( οτι και καλα γινετε ολο  αυτο με τα ορια ) 

Μηπως...λεω μηπως τη ρεβολουτ δεν την πιανει αυτο ??? (λογο το οτι ειναι ξενη καρτα) 

ας μας διαφωτησει καποιος που χρησιμοποιει ρεβολουτ πολυ συχνα . γιατι και σε βιντεο που εψαξα λεει καποιος οτι σπας τα ορια μεσω της ρεβολουτ . ( απο οτι καταλαβα δηλ....) 

κανω μια υποθεση...μην παρεξηγηθω ! γιατι ειμαι και καπως ασχετη ! απλα το ψαχνω αρκετα λογο αναγκης. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...