Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αγορά άνω των 2.000 ευρώ με ντόπια πιστωτική σε κατάστημα εξωτερικού λίγο δύσκολο ε;

 

Ποτέ δεν ξέρεις αλλά πρέπει να έχεις ανεβάσει και το όριο της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, αγορά άνω των 2.000 ευρώ με ντόπια πιστωτική σε κατάστημα εξωτερικού λίγο δύσκολο ε;

 

Δεν παίζει κανένα ρόλο το ποσό της αγοράς (αρκεί βέβαια να το επιτρέπουν τα όρια της κάρτας). Σημασία έχει τι αγοράζεις και τι δραστηριότητα έχει δηλωμένη ο πωλητής. Αν το προϊόν/η δραστηριότητα του πωλητή δεν είναι κάποια από τις απαγορευμένες με τα cc (και το όριο αγορών της κάρτας σου επαρκεί) η συναλλαγή θα γίνει δεκτή. Αν όχι, θα απορριφθεί ακόμα και 0,10€ να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ξανά.

Σήμερα ήθελα να προχωρησω στην διαδικασία για verification της τραπεζας, για σύνδεση με λογαριασμό. Πριν πάρω τηλέφωνο όμως ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Α' τρόπος. Εχω ήδη συνδέσει την visa αλλά αγορές γίνονται για συγκεκριμένα πράγματα. Αρα στοπ εδώ.

Β' τρόπος. Θα συνδέσω τον τραπεζικό λογαριασμό με το PP. Κάθε εμβασμα που γίνεται προς PP χρεώνετε 1 ευρώ και αποστολή προς τον λογαριασμό της τράπεζας χρεώνεται με 3-4. Σωστά? Μειονέκτημα ότι οταν δεν ξέρεις τι ποσό θα σου χρειαστεί, θα πρέπει να έχεις δεσμευμένο στο PP.

Γ' τρόπος. Να συνδέσω μια χρεωστική κάρτα τράπεζας? Ετσι θα έχω πρόβλημα με το ποσό? Μέχρι τι ποσό θα μπορώ να μεταφέρω? τι προμήθεια θα υπάρχει σε αυτήν την περίπτωση?

Αρα ο Β' τρόπος ή ο Γ' τρόπος είναι ο πιο καλός, γρήγορος και χωρίς μεγάλες προμήθειες?

Τέλος ανάλογα με τον τρόπο Β' ή Γ' πότε πρέπει να κάνω lift limits?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ξανά.

Σήμερα ήθελα να προχωρησω στην διαδικασία για verification της τραπεζας, για σύνδεση με λογαριασμό. Πριν πάρω τηλέφωνο όμως ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Α' τρόπος. Εχω ήδη συνδέσει την visa αλλά αγορές γίνονται για συγκεκριμένα πράγματα. Αρα στοπ εδώ.

Β' τρόπος. Θα συνδέσω τον τραπεζικό λογαριασμό με το PP. Κάθε εμβασμα που γίνεται προς PP χρεώνετε 1 ευρώ και αποστολή προς τον λογαριασμό της τράπεζας χρεώνεται με 3-4. Σωστά? Μειονέκτημα ότι οταν δεν ξέρεις τι ποσό θα σου χρειαστεί, θα πρέπει να έχεις δεσμευμένο στο PP.

Γ' τρόπος. Να συνδέσω μια χρεωστική κάρτα τράπεζας? Ετσι θα έχω πρόβλημα με το ποσό? Μέχρι τι ποσό θα μπορώ να μεταφέρω? τι προμήθεια θα υπάρχει σε αυτήν την περίπτωση?

Αρα ο Β' τρόπος ή ο Γ' τρόπος είναι ο πιο καλός, γρήγορος και χωρίς μεγάλες προμήθειες?

Τέλος ανάλογα με τον τρόπο Β' ή Γ' πότε πρέπει να κάνω lift limits?

Στον Β ειδικά έπεσες τελείως έξω, είναι ο χειρότερος σε προμήθειες συναλλάγματος

Τώρα ο Α και ο Γ τι διαφορές έχουν; Εγω δεν βλέπω κάποια

 

Το καλύτερο τρόπο δεν τον περιγράφεις καν και είναι οι κάρτες εξωτερικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια χρεωστική κάρτα από την Πειραιώς, στις 23/05 έκανα κατάθεση 90ε και υπόλοιπο μετά την κατάθεση 120,77. Στις 2/6 έκανα μια αγορά αξίας 9,83ε. Σήμερα προσπάθησα να κάνω μια αγορά αξίας 72ε όντας 100% σίγουρος ότι έχω περίπου 110e. Η αγορά δεν μπορούσε να πραγματοποιηθεί, ύστερα προσπάθησα να κάνω μια άλλη αγορά αξίας 24ε η οποία πραγματοποιήθηκε. Επειδή οι αγορές έχουν να κάνουν με εισιτήρια κλπ και βιάζομαι πήγα ως την τράπεζα. Είδα το υπόλοιπο/κινήσεις και μου δείχνει ότι έχω λογιστικό υπόλοιπο 110,94 και διαθέσιμο υπόλοιπο 45,32. Τι στην ευχή συμβαίνει; Ξέρω τη διαφορά μεταξύ λογιστικού και διαθέσιμου υπολοίπου επομένως μου φαίνεται πολύ παράλογο να υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο υπολοίπων, αλλά ακόμα κι αν υπάρχει θα έπρεπε να είναι ακριβώς 24ε, όσο δηλαδή το ύψος της αγοράς που έκανα σήμερα. Ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal που εδρευει; Αν θες να κανεις αναληψη Balance σε τραπεζα Ελλαδας θεωρειται εμβασμα απο εξωτερικο; Ποσο χρεωνεσαι σε Ελληνικη τραπεζα να τα σηκωσεις;

 

Επισης στις πληρωμες κραταει καμμια προμηθεια; Αν πχ σου στειλει καποιος 10 ευρω σε λογαριασμο paypal αυτο κραταει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Το paypal που εδρευει; Αν θες να κανεις αναληψη Balance σε τραπεζα Ελλαδας θεωρειται εμβασμα απο εξωτερικο; Ποσο χρεωνεσαι σε Ελληνικη τραπεζα να τα σηκωσεις;

 

2.Επισης στις πληρωμες κραταει καμμια προμηθεια; Αν πχ σου στειλει καποιος 10 ευρω σε λογαριασμο paypal αυτο κραταει κατι

1. 3-4 ευρω για εισερχόμενο έμβασμα, ανάλογα την τράπεζα και δεν εχει σχέση που εδρεύει και απο την ΕΤΕ στα Πατήσια να στείλεις έμβασμα ακριβώς δίπλα 50μ στην ΠΕΙΡ  το ιδιο θα σου κρατήσουν

2.Αλλο να σου στείλει κάποιος χρήματα και αλλο να σε πληρώσει, το πρώτο ειναι δωρεάν το αλλο εχει fee

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Β ειδικά έπεσες τελείως έξω, είναι ο χειρότερος σε προμήθειες συναλλάγματος.

Δηλ. μπορείς να μου πεις π.χ. θέλω να στείλω 100 ευρώ, τι κρατήσεις έχω? και τι ακριβώς εννοείς ως προμήθεια συναλλάγματος?

Τώρα ο Α και ο Γ τι διαφορές έχουν; Εγω δεν βλέπω κάποια

Αυτό ρωτάω. Αν υπάρχει κάποια διαφορά ή κάτι άλλο.

Το καλύτερο τρόπο δεν τον περιγράφεις καν και είναι οι κάρτες εξωτερικού.

Ωραία. Μπορείς να μας πεις τον τρόπο απόκτησης και τις προμήθειες τους, για να δούμε ότι όντως είναι οι καλύτερες?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το καλύτερο τρόπο δεν τον περιγράφεις καν και είναι οι κάρτες εξωτερικού.

Ωραία. Μπορείς να μας πεις τον τρόπο απόκτησης και τις προμήθειες τους, για να δούμε ότι όντως είναι οι καλύτερες?

Ευχαριστώ.

 

Μην τα περιμένετε όλα στο πιάτο. :mad:  Ο άνθρωπος σου είπε κάτι για κάρτες εξωτερικού (Υποθέτω αναφέρεται στις Revolut,Leupay,Number26-προς το παρόν δεν δέχεται εγγραφές απο Ελλάδα) δεν μπορείς να το ψάξεις μόνος σου στο forum ;  Θα καθίσει να σου αναλύσει τα συν και τα πλην της κάθε μιας ;  Ελεος...Τι απαιτήσεις είναι αυτές; "Seek and you shall find..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στον Β ειδικά έπεσες τελείως έξω, είναι ο χειρότερος σε προμήθειες συναλλάγματος.

Δηλ. μπορείς να μου πεις π.χ. θέλω να στείλω 100 ευρώ, τι κρατήσεις έχω? και τι ακριβώς εννοείς ως προμήθεια συναλλάγματος?

Τώρα ο Α και ο Γ τι διαφορές έχουν; Εγω δεν βλέπω κάποια

Αυτό ρωτάω. Αν υπάρχει κάποια διαφορά ή κάτι άλλο.

Το καλύτερο τρόπο δεν τον περιγράφεις καν και είναι οι κάρτες εξωτερικού.

Ωραία. Μπορείς να μας πεις τον τρόπο απόκτησης και τις προμήθειες τους, για να δούμε ότι όντως είναι οι καλύτερες?

Ευχαριστώ.

 

To Γ' που περιγράφεις δεν είναι εφικτό. Δεν μπορείς από κάρτα να φορτίσεις το Balance του PayPal. Μόνο να κάνεις αγορές μπορείς κι εφόσον έχουμε CC, με τις ελληνικές κάρτες συμβαίνει αυτό που έγραψες στο Α'.

 

Άρα, μόνο με κάρτες εξωτερικού, που θα συνδέσεις στο PayPal, μπορείς να κάνεις απευθείας αγορές και πάλι. Τέτοιες κάρτες είναι η LeuPay και η Revolut και υπάρχουν ξεχωριστά topics στο forum που τα αναλύουν όλα διεξοδικά!

 

Όταν φορτίζεις το Balance μέσω εμβάσματος από τράπεζα η προμήθεια είναι 1 ευρώ. Όταν το φορτίζεις με την πατέντα/μέθοδο του Request Money η προμήθεια είναι 3.4% + 0.35€ για κάθε φόρτιση. Επιπλέον όταν ψωνίζεις με χρήματα που είναι στο Balance και το αντικείμενο είναι σε άλλη ισοτιμία (π.χ. δολλάρια, λίρες κτλ.) τότε το PayPal κάνει μετατροπή με τη δική του ασύμφορη ισοτιμία, οπότε συνολικά αυξάνεται αρκετά η προμήθεια για τις συναλλαγές με αυτό τον τρόπο. Τέλος, όταν ψωνίζεις μέσω Balance (και όχι μέσω συνδεδεμένων καρτών), υπάρχει όριο στα 2500 ευρώ/έτος και το PayPal μόλις φτάσεις στα 1.800 ζητάει στοιχεία πιστοποίησης για να κάνεις lift limits, αλλιώς σου μπλοκάρει το λογαριασμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω μια βοήθεια όποιος ξέρει. Εχω παραγγείλει μια κάμερα μου ήρθε χαλασμένη και μετα απο λίγες μερες μπήκαμε σε συμφωνία να μου επιστρέψει ενα μικρο ποσο και να κρατήσω την κάμερα εχθές μου είπε μου επέστρεψε το ποσο αλλα δεν μου εχει εμφανιστεί πουθενά τίποτα και τον εχω στείλει μήνυμα πρέπει να Κανω κατι να μου μπούνε τα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 3-4 ευρω για εισερχόμενο έμβασμα, ανάλογα την τράπεζα και δεν εχει σχέση που εδρεύει και απο την ΕΤΕ στα Πατήσια να στείλεις έμβασμα ακριβώς δίπλα 50μ στην ΠΕΙΡ το ιδιο θα σου κρατήσουν

2.Αλλο να σου στείλει κάποιος χρήματα και αλλο να σε πληρώσει, το πρώτο ειναι δωρεάν το αλλο εχει fee

Απλα επειδη το εισερχομενο εμβασμα εξωτερικου πιστευα θα κραταει περισσοτερα. Οποτε συμφερει να περιμενεις να συγκεντρωσεις μεχρι να σταλουν και οχι να τραβας συνεχεια και να χρεωνεσαι τα 4 ευρω.

 

Για airbnb κοιταω οταν σε πληρωνει επισκεπτης. Εκει στα ποσα που λαμβανω θα μου κραταει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πηγα να φτιαξω ενα νεο paypal καθως τον παλιο λογαριασμο τον ειχα σβησει πολυ καιρο πριν και λινκαρα τη χρεωστικη καρτα αλλα λογω αλλαγης του interface δε μπορω να βγαλω ακρη πως την κανω verified! Εχω κανει confirmation το email και εχω δωσει και τη καρτα αλλα δε μου γραφει καπου unverified οπως παλια. Εχει αλλαξει κατι και δε χρειαζεται verification? Και κατι αλλο ειναι απαραιτητο να συνδεσω και τον τραπεζικο λογαριασμο? Παλια τον ειχα και αυτον αλλα τωρα χρειαζεται? Μονο για καμια αγορα θα τη χρησιμοποιησω.

 

Update: ok παιδια βρηκα που την κανω verify για να κανει τη χρεωση με το 1,50. Αν μπορειτε να μου πειτε μονο αν ειναι απαραιτητο να λινκαριστει και ο τραπεζικος λογαριασμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...