Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Αν όλες οι επιλογές με αυτές τις επεξηγήσεις έμπαιναν στην αρχή του νήματος, όλα θα ήταν πιο εύκολα..

Άρα, μόνο με κάρτες εξωτερικού, που θα συνδέσεις στο PayPal, μπορείς να κάνεις απευθείας αγορές και πάλι. Τέτοιες κάρτες είναι η LeuPay και η Revolut και υπάρχουν ξεχωριστά topics στο forum που τα αναλύουν όλα διεξοδικά!

Αυτές τις κάρτες μπορώ να τις φορτώνω με έμβασμα από την τράπεζα?

 

. Τέλος, όταν ψωνίζεις μέσω Balance (και όχι μέσω συνδεδεμένων καρτών), υπάρχει όριο στα 2500 ευρώ/έτος και το PayPal μόλις φτάσεις στα 1.800 ζητάει στοιχεία πιστοποίησης για να κάνεις lift limits, αλλιώς σου μπλοκάρει το λογαριασμό.

Οταν τους πάρω τηλέφωνο για σύνδεση με τον τραπεζικό λογαριασμό, μπορώ ταυτόχρονα να ζητήσω και lift limits ή πρέπει να γίνει όταν φτάσω στα 1.800?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα, μόνο με κάρτες εξωτερικού, που θα συνδέσεις στο PayPal, μπορείς να κάνεις απευθείας αγορές και πάλι. Τέτοιες κάρτες είναι η LeuPay και η Revolut και υπάρχουν ξεχωριστά topics στο forum που τα αναλύουν όλα διεξοδικά!

Αυτές τις κάρτες μπορώ να τις φορτώνω με έμβασμα από την τράπεζα?

 

Τέλος, όταν ψωνίζεις μέσω Balance (και όχι μέσω συνδεδεμένων καρτών), υπάρχει όριο στα 2500 ευρώ/έτος και το PayPal μόλις φτάσεις στα 1.800 ζητάει στοιχεία πιστοποίησης για να κάνεις lift limits, αλλιώς σου μπλοκάρει το λογαριασμό.

Οταν τους πάρω τηλέφωνο για σύνδεση με τον τραπεζικό λογαριασμό, μπορώ ταυτόχρονα να ζητήσω και lift limits ή πρέπει να γίνει όταν φτάσω στα 1.800?

Η Revolut φορτίζει μόνο με έμβασμα από την τράπεζα. Η LeuPay φορτίζει τόσο με έμβασμα από την τράπεζα, όσο και με τις χρεωστικές MasterCard των ελληνικών τραπεζών (πλην της Εθνικής Τράπεζας). Στα αντίστοιχα topics υπάρχουν όλες αυτές οι πληροφορίες, οπότε διάβασέ τα για να κατατοπιστείς.

 

Το Lift Limits μπορεί να γίνει οποτεδήποτε το επιθυμείς και μέσα από την αντίστοιχη φόρμα που υπάρχει στο PayPal. Επειδή θα σου ζητήσουν κάποια έγγραφα για να πιστοποιηθείς, θα πρέπει να τους τα στείλεις ηλεκτρονικά, οπότε δεν γίνεται με το τηλ. σ' αυτή την περίπτωση. Αφού όμως έτσι κι αλλιώς θα τους πάρεις για τη σύνδεση του λογαριασμού σου, μπορείς να τους ρωτήσεις και θα σε κατευθύνουν αναλόγως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια χρεωστική κάρτα από την Πειραιώς, στις 23/05 έκανα κατάθεση 90ε και υπόλοιπο μετά την κατάθεση 120,77. Στις 2/6 έκανα μια αγορά αξίας 9,83ε. Σήμερα προσπάθησα να κάνω μια αγορά αξίας 72ε όντας 100% σίγουρος ότι έχω περίπου 110e. Η αγορά δεν μπορούσε να πραγματοποιηθεί, ύστερα προσπάθησα να κάνω μια άλλη αγορά αξίας 24ε η οποία πραγματοποιήθηκε. Επειδή οι αγορές έχουν να κάνουν με εισιτήρια κλπ και βιάζομαι πήγα ως την τράπεζα. Είδα το υπόλοιπο/κινήσεις και μου δείχνει ότι έχω λογιστικό υπόλοιπο 110,94 και διαθέσιμο υπόλοιπο 45,32. Τι στην ευχή συμβαίνει; Ξέρω τη διαφορά μεταξύ λογιστικού και διαθέσιμου υπολοίπου επομένως μου φαίνεται πολύ παράλογο να υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο υπολοίπων, αλλά ακόμα κι αν υπάρχει θα έπρεπε να είναι ακριβώς 24ε, όσο δηλαδή το ύψος της αγοράς που έκανα σήμερα. Ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό;

Παιδιά ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το offtopic. @lebron15 προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί σου μέσω μηνύματος για μια αγγελία σου αλλά μου βγάζει μήνυμα λάθους ότι δεν μπορείς να δεχτείς μηνύματα... Μπορείς να το κοιτάξεις; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

***********ΑΚΥΡΟ ΟΛΟ********

 

Μιας και δεν ειχα ορεξη να διαβαζω περι των καινουριων τροπων για να αγορασεις στο ebay μεσω Paypal, εκανα τον παλιο τροπο του να στειλω λεφτα στον εαυτο μου. Ειχε πετυχει αυτος ο τροπος 7 στις 7 φορες στο παρελθον.

Ζητησα λοιπον απο εμενα 100 ευρω μεσω email, μπηκα στο email και εστειλα λοιπον 100 ευρω στο Paypal λογαριασμο μου.

Ολα καλα λεει το paypal, εστειλε το email ταδε 100 ευρω, -100, +100 κλπ κλπ.

 

ΟΜΩΣ στο paypal balance λεει 0 ευρω!!

Οποτε η ερωτηση μου ειναι που πηγαν τα 100 ευρω? :mellow: Και τι μπορω να κανω τωρα?

Αν ρωτησω το paypal τι να κανω ισως μου κλεισουν τον λογαριασμο γιατι αυτο που εκανα δεν μοιαζει και τοσο "νομιμο".

 

 

 

***********ΑΚΥΡΟ ΟΛΟ********

Απλως καθυστερησαν 9 λεπτα να μπουν στο balance μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Πήγα να κάνω αγορά μέσω PayPal και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:"Your recipient doesn't accept payments from this kind of bank or card.Try again" Προσπαθώ ξανά αλλά δεν γίνεται τίποτα.Τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Πήγα να κάνω αγορά μέσω PayPal και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:"Your recipient doesn't accept payments from this kind of bank or card.Try again" Προσπαθώ ξανά αλλά δεν γίνεται τίποτα.Τι μπορεί να φταίει;

Στην ελλαδα μένεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, την τελευταία  ώρα προσπαθώ να κάνω μεταφορά χρημάτων από κάρτα της Πειραιώς και μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα, ενώ η κάρτα έχει χρησιμοποιηθεί αρκετές φορές για τον ίδιο λόγο. Δοκίμασα request, send a payment for goods or services και invoice και παίρνω το ίδιο μήνυμα. Με μια αναζήτηση στο google βρήκα ότι μπορεί να φταίει κάποια ρύθμιση στα seller tool ενώ τα έβαλα όλα να είναι στο αποδεκτό το μήνυμα παραμένει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα. Λοιπόν θέλω να κάνω κάποιες αγορές με PayPal balance αλλά δεν θέλω να γεμισω το λογαριασμό μου από κάποια πιστωτική/ χρεωστική αλλά ούτε κάποια προπληρωμενη από τράπεζα. Υπάρχει άλλος τρόπος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως μετα απο δεκαδες αγορες (με το γνωστο κολπο) μεσω debit και credit cards απο eurobank,απο σημερα λαμβανω το παρακατω μηνυμα λαθους:The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

Επιπλεον δοκιμασα να φτιαξω εναν επιπλεον paypal λογαριασμο αλλα στο STATE δεν υπαρχει η επιλογη GR (GREECE) με αποτελεσμα να μην μπορω να συνεχισω την διαδικασια!!!!

Τι συμβαινει???Μας πεταξαν εξω απο το paypal???Υπαρχει καρτα που να μπορει να στειλει χρηματα στο paypal balance???

 

Τελικα καταφερα να φτιαξω δευτερο λογαριασμο στο paypal,μαλιστα αναγνωρισε και την viva wallet καρτα μου,ετσι μπορω και παλι να κανω αγορες!!!Οι eurobank καρτες εξακολουθουν να μην αναγνωριζονται ομως!!

Παντως απο οτι καταλαβα,το paypal αντιμετωπιζει τεχνικες δυσκολιες.Ισως τις επομενες ημερες τα πραγματα να φτιαξουν.

Επεξ/σία από nscovria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

***********ΑΚΥΡΟ ΟΛΟ********

 

Μιας και δεν ειχα ορεξη να διαβαζω περι των καινουριων τροπων για να αγορασεις στο ebay μεσω Paypal, εκανα τον παλιο τροπο του να στειλω λεφτα στον εαυτο μου. Ειχε πετυχει αυτος ο τροπος 7 στις 7 φορες στο παρελθον.

Ζητησα λοιπον απο εμενα 100 ευρω μεσω email, μπηκα στο email και εστειλα λοιπον 100 ευρω στο Paypal λογαριασμο μου.

Ολα καλα λεει το paypal, εστειλε το email ταδε 100 ευρω, -100, +100 κλπ κλπ.

 

ΟΜΩΣ στο paypal balance λεει 0 ευρω!!

Οποτε η ερωτηση μου ειναι που πηγαν τα 100 ευρω? :mellow: Και τι μπορω να κανω τωρα?

Αν ρωτησω το paypal τι να κανω ισως μου κλεισουν τον λογαριασμο γιατι αυτο που εκανα δεν μοιαζει και τοσο "νομιμο".

 

 

 

***********ΑΚΥΡΟ ΟΛΟ********

Απλως καθυστερησαν 9 λεπτα να μπουν στο balance μου.

 

Το εκανες με την νεα μεθοδο; Με τις αλλαγες ip?

Μιλαμε για request money παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανες με την νεα μεθοδο; Με τις αλλαγες ip?

Μιλαμε για request money παντα.

 

Οχι με την παλια μεθοδο να ζητησω λεφτα απο τον εαυτο μου μεσω email και χωρις αλλαγη IP.

Γιατι ρωτησες για την αλλαγη IP? Ηταν αναγκαια? Εμενα εγινε(με καρτα VISA Eurobank) χωρις αλλαγη IP ή τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι με την παλια μεθοδο να ζητησω λεφτα απο τον εαυτο μου μεσω email και χωρις αλλαγη IP.

Γιατι ρωτησες για την αλλαγη IP? Ηταν αναγκαια? Εμενα εγινε(με καρτα VISA Eurobank) χωρις αλλαγη IP ή τιποτα αλλο.

 

Με αλλαγες ip, με την νεα εμπλουτισμενη μεθοδο του dedalos91, λειτουργει παντα, οπως λενε.

Χωρις αλλαγες ip, υπαρχει σοβαρο ρισκο πια, να μην πετυχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον, υπαρχει μια καλη αντιμετωπιση της χωρας μας απο την Paypal, κατι ειναι κι αυτο! Βοηθαει βεβαια και το γεγονος οτι ειμαστε και τουριστικη χωρα.

http://www.news.gr/oikonomia/diethnh/article/268219/nea-epohh-stis-aorates-synallages-oles-ston.html

"Αναφορικά με την Ελλάδα, σημειώνει ότι ο όγκος των συναλλαγών μεταξύ των Ελλήνων χρηστών του PayPal αυξάνεται με ταχύτερο ρυθμό, ιδιαίτερα μετά την επιβολή των capital controls πριν ένα περίπου χρόνο. Οι αγορές από την Ελλάδα προς το εξωτερικό βρίσκονται περίπου στα ίδια επίπεδα χρόνο με τον χρόνο, καθώς και οι κινήσεις των ξένων χρηστών με προορισμό την ελληνική αγορά. Λόγω αύξησης της τουριστικής κίνησης αναμένεται ότι φέτος το καλοκαίρι ο όγκος των πληρωμών προς ελληνικούς PayPal λογαριασμούς θα αυξηθεί περαιτέρω."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...