Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα

παιδια ξερω οτι μπορει να εχει απαντηθει αλλα στις τελευταιες σελιδες που διαβασα δεν καταλαβα ακριβως τι παιζει.

 

τελικα τι γινεται με τις αγορές εξωτερικού?

με εμβασμα μπορώ να στείλω περισσότερα από 500 ευρώ στο εξωτερικό. τον Μαϊο πχ. οι αγορές που έκανα ξεπέρασαν τα 700 ευρώ (όχι μια αγορά και όχι μαζική αγορά, διάφορα προϊοντα σε διαφορες ημέρες).

 

από ebay καθε τοσο μπαινω, παταω να παρω κατι (2 ευρω αγορά) κ μου βγαζει οτι δεν γινεται. το κανω συχνα γιατι καμια φορα το δεχεται, χωρις να μου δινει να καταλαβω τι φταιει. 

το paypal τα ιδια, κ αυτο αν πατησω αρκετες φορες για την αγορα, καμια φορα, μια στο τοσο, μπορει να την δεχτει αλλα το συνηθες ειναι να μου πει οτι δε μπορει να πραγματοποιηθει η συναλλαγη.

 

ο λογαριασμος μου ειναι στην Πειραιως και εχω παει ηδη στην Τραπεζα να ρωτησω αλλα εκεινοι μου λενε οτι να ναι. πραγματικα ο υπαλληλος της τραπεζας δεν εχει την παραμικρη ιδεα. τελος παντων εβγαλα οτι καρτα μπορουσα να βγαλω απο την τραπεζα (εκτος απο πιστωτικη) που να εχει σχεση με τον λογαριασμο μου. webuy, electron και 2 ακομη αν δε κανω λαθος. εβαλα σε ολες 5 ευρω κ τις συνδεσα στο paypal.

 

παλι με καμια απο αυτες δε μπορεσα να κανω αγορα. παραπανω που αναφερω οτι ετυχε 1-2 φορες να δεχτει την καρτα μου και το paypal και το ebay εγινε με την κανονικη καρτα (VISA αναληψης) που εχω, και οχι με τις αλλες που εβγαλα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με αλλαγες ip, με την νεα εμπλουτισμενη μεθοδο του dedalos91, λειτουργει παντα, οπως λενε.

Χωρις αλλαγες ip, υπαρχει σοβαρο ρισκο πια, να μην πετυχει.

 

Οταν λες να μην πετυχει, πως ακριβως θα καταλαβει κανείς οτι δεν πετυχε? Εννοω δεν θα εμφανιστει στο balance πχ ποτέ το ποσό ή θα βγαλει καποιο μηνυμα λαθους(που?) κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες να μην πετυχει, πως ακριβως θα καταλαβει κανείς οτι δεν πετυχε? Εννοω δεν θα εμφανιστει στο balance πχ ποτέ το ποσό ή θα βγαλει καποιο μηνυμα λαθους(που?) κλπ?

 

Δεν μου εχει τυχει.

Οπως και να χει, αν δεν κατσει καλα, χρηματα στο balance δεν θα πανε, ανεξαρτητα που θα χτυπησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ebay καθε τοσο μπαινω, παταω να παρω κατι (2 ευρω αγορά) κ μου βγαζει οτι δεν γινεται. το κανω συχνα γιατι καμια φορα το δεχεται, χωρις να μου δινει να καταλαβω τι φταιει. 

το paypal τα ιδια, κ αυτο αν πατησω αρκετες φορες για την αγορα, καμια φορα, μια στο τοσο, μπορει να την δεχτει αλλα το συνηθες ειναι να μου πει οτι δε μπορει να πραγματοποιηθει η συναλλαγη.

 

Στην ιδια αγορα (δηλαδη απο τον ιδιο πωλητη και το ιδιο προιον) αν δοκιμασεις πολλες φορες καμια φορα την δεχεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιδια αγορα (δηλαδη απο τον ιδιο πωλητη και το ιδιο προιον) αν δοκιμασεις πολλες φορες καμια φορα την δεχεται;

 

ακριβως αυτο!

μαλιστα το προϊον παραμενει στο καλαθι μου, αφου δεν μπορω να το αγορασω και οταν μπαινω το βλεπω οτι ειναι εκει κ περιμενει πληρωμη. παταω 2-3 κ δε κανει τιποτα, την τεταρτη φορα το δεχεται.

 

το εκανα σε 2 προϊοντα, δε μου το εχει ξαναδεχτει ουτε ειμαι πολυ φαν του να μπαινω στο καλαθι μου κ να κανω απειρες προσπαθειες μπας και....

 

αυτο με την αλλαγη IP παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το paypal σε εσας δουλευει? εγω οτι εχω προσπαθησει να κανω εκει παντα μου λεει οτι δε μπορω. το εχω εγκαταλειψει εντελως, απο την αλλη ειναι καποιες αγορες που δεν δεχονται εμβασμα, μονο paypal.

 

επειδη το θεμα εχει φτασει στις 800+ σελιδες μπορει να γινει καποια σούμα σε άλλο θέμα? δλδ ένα γενικο πορισμα μεχρι σημερα τι ισχυει και τι οχι? γιατι οσο διαβαζω τοσο ποιο πολυ μπερδευομαι.

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το paypal σε εσας δουλευει? εγω οτι εχω προσπαθησει να κανω εκει παντα μου λεει οτι δε μπορω. το εχω εγκαταλειψει εντελως, απο την αλλη ειναι καποιες αγορες που δεν δεχονται εμβασμα, μονο paypal.

 

Κατσε κατσε... τις αλλες αγορες που εκανες (τα 700+ ευρω για τον Μάιο) τα εκανες με καταθεση σε εμβασματα στο εξωτερικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως σήμερα κάτι συμβαίνει με το Paypal !  Προσπάθησα πριν απο λίγο δυο φορές να αγοράσω απο vickmall με Leupay κάρτα και μετά με Revolut και αρνούνταν να κάνει την συναλλαγή  :mad: Περίεργο; Κάποιος άλλος που έπαθε το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλα μια καρτα πειραιως στην κυπρο και τωρα απο εδω οταν παω να στειλω λεφτα μου ειπαν οτι δεν ειναι ιδια η τραπεζα με αυτη της κυπρου και οτι πρεπει να πληρωσω εμβασμα 18 ευρο.    με την καρτα alphabank λογαριασμο καταθεσεων εκανα μερικες αγορες και τωρα δεν μπορω πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα

παιδια ξερω οτι μπορει να εχει απαντηθει αλλα στις τελευταιες σελιδες που διαβασα δεν καταλαβα ακριβως τι παιζει.

 

τελικα τι γινεται με τις αγορές εξωτερικού?

με εμβασμα μπορώ να στείλω περισσότερα από 500 ευρώ στο εξωτερικό. τον Μαϊο πχ. οι αγορές που έκανα ξεπέρασαν τα 700 ευρώ (όχι μια αγορά και όχι μαζική αγορά, διάφορα προϊοντα σε διαφορες ημέρες).

 

από ebay καθε τοσο μπαινω, παταω να παρω κατι (2 ευρω αγορά) κ μου βγαζει οτι δεν γινεται. το κανω συχνα γιατι καμια φορα το δεχεται, χωρις να μου δινει να καταλαβω τι φταιει. 

το paypal τα ιδια, κ αυτο αν πατησω αρκετες φορες για την αγορα, καμια φορα, μια στο τοσο, μπορει να την δεχτει αλλα το συνηθες ειναι να μου πει οτι δε μπορει να πραγματοποιηθει η συναλλαγη.

 

ο λογαριασμος μου ειναι στην Πειραιως και εχω παει ηδη στην Τραπεζα να ρωτησω αλλα εκεινοι μου λενε οτι να ναι. πραγματικα ο υπαλληλος της τραπεζας δεν εχει την παραμικρη ιδεα. τελος παντων εβγαλα οτι καρτα μπορουσα να βγαλω απο την τραπεζα (εκτος απο πιστωτικη) που να εχει σχεση με τον λογαριασμο μου. webuy, electron και 2 ακομη αν δε κανω λαθος. εβαλα σε ολες 5 ευρω κ τις συνδεσα στο paypal.

 

παλι με καμια απο αυτες δε μπορεσα να κανω αγορα. παραπανω που αναφερω οτι ετυχε 1-2 φορες να δεχτει την καρτα μου και το paypal και το ebay εγινε με την κανονικη καρτα (VISA αναληψης) που εχω, και οχι με τις αλλες που εβγαλα. 

Εβγαλες 10 καρτες και οι 10 αχρηστες, βγαλε μια καρτα εξωτερικου

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/?p=54406119

 

 

Αυτο το λινκ πρεπει να το εχω κανει copy paste σε αυτο και σε αλλα θέματα 100+ φορες, κανένας δεν το βλεπει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλες 10 καρτες και οι 10 αχρηστες, βγαλε μια καρτα εξωτερικου

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/?p=54406119

 

 

Αυτο το λινκ πρεπει να το εχω κανει copy paste σε αυτο και σε αλλα θέματα 100+ φορες, κανένας δεν το βλεπει;

 

 

Ε κάνε και κανένα άλλο link κι εσύ για ποικιλία! Μονοκούκι τη Revolut πια... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη εχω αυτη βάζω, τις αλλες δεν τις γνωρίζω

Μου θυμίζει το σλόγκαν "...Χλωρίνη Klinex αυτή ξέρετε αυτήν εμπιστεύεστε.."   :-D  :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο ασφαλής είναι η σύνδεση λογαριασμού με paypal δίνοντας το ΙΒΑΝ?

Ρωτάω γιατι μέχρι πριν τα cc είχα προπληρωμενη και τον τελευταιο χρόνο χρησιμοποιώ το request money αλλα αυτό το 0.35 + 3.5% μου φαινεται πολύ.

Επίσης τρόπος χωρίς τα έξτρα εξοδα δεν υπάρχει πχ αν θελεις να στειλεις χρηματα σε συγγενη το paypal δεν επιτρέπει χωρις κάποιο αντίτιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Πόσο ασφαλής είναι η σύνδεση λογαριασμού με paypal δίνοντας το ΙΒΑΝ?

Ρωτάω γιατι μέχρι πριν τα cc είχα προπληρωμενη και τον τελευταιο χρόνο χρησιμοποιώ το request money αλλα αυτό το 0.35 + 3.5% μου φαινεται πολύ.

Επίσης τρόπος χωρίς τα έξτρα εξοδα δεν υπάρχει πχ 2.αν θελεις να στειλεις χρηματα σε συγγενη το paypal δεν επιτρέπει χωρις κάποιο αντίτιμο?

1.Ειναι περισσότερο ασφαλές και απο την καρεκλά στην οποία κάθεσαι, γιατι αυτή μπορεί να σπασει

2.Η αποστολή χρημάτων σε συγγενή (που εννοείται οτι εχει παυπαλ) είναι ανέξοδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...