Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατσε κατσε... τις αλλες αγορες που εκανες (τα 700+ ευρω για τον Μάιο) τα εκανες με καταθεση σε εμβασματα στο εξωτερικο;

 

εκτος απο 2 αγορες που "ετυχε" και εγιναν απο ebay κ paypal, αυτο που ελεγα οτι πατουσα αρκετες φορες και καποια στιγμη το δεχτηκε, ολα τα αλλα με εμβασμα.

 

Εβγαλες 10 καρτες και οι 10 αχρηστες, βγαλε μια καρτα εξωτερικου

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/?p=54406119

 

 

Αυτο το λινκ πρεπει να το εχω κανει copy paste σε αυτο και σε αλλα θέματα 100+ φορες, κανένας δεν το βλεπει;

 

 

οχι δε το ειχα ξαναδει. αλλα το βλεπω τωρα, ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ειναι περισσότερο ασφαλές και απο την καρεκλά στην οποία κάθεσαι, γιατι αυτή μπορεί να σπασει

2.Η αποστολή χρημάτων σε συγγενή (που εννοείται οτι εχει παυπαλ) είναι ανέξοδη

 

Γιατί τότε χρησιμοποιούν ολοι τη μέθοδο Request Money αν μπορείς να στείλεις χωρις έξοδα; Κάτι κάπου έχω χάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά κινητού απο το κινεζομαγαζο to2c λέει οτι στελνουν με NL Post και αναγκαστικά δηλώνουν τιμή 20 ευρώ στο πακέτο και οτι πρόκειται για κινητό :mad:   Τι λέτε υπάρχουν πιθανότητες να περάσει "διακριτικά" απο το τελωνείο; Χλωμό το βλέπω  :wacko:  Πέρασαν οι εποχές των gift...

 

Παρεπιπτόντως απο tinydeal EU Warehouse (Γερμανία) έχει αγοράσει κάποιος; Είναι αξιόπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τότε χρησιμοποιούν ολοι τη μέθοδο Request Money αν μπορείς να στείλεις χωρις έξοδα; Κάτι κάπου έχω χάσει..

ήταν η μόνη επιλογή στην αρχή τον cc και όσοι την χρησιμοποιούσαν τότε το κάνουν ακόμα λόγο ότι τους έχει βολέψει(?) και δεν υπάρχει όριο(?) φαντάζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τότε χρησιμοποιούν ολοι τη μέθοδο Request Money αν μπορείς να στείλεις χωρις έξοδα; Κάτι κάπου έχω χάσει..

 

 

Μάλλον έχεις χάσει επεισόδια. Που τους είδες του "ΟΛΟΥΣ";

 

Η μέθοδος Request βοήθησε πολύ, χάρη στον re4male, το καλοκαίρι του 2015 αλλά μετά τα προβλήματα που εμφανίστηκαν από την εφαρμογή των κανόνων του paypal (δέσμευση χρημάτων για 21 μέρες κ.α.) και την υψηλή προμήθεια, η πλειοψηφία των μελών του insomnia στράφηκε σε άλλες λύσεις και συγκεκριμένα στις κάρτες εξωτερικού.

 

Ελάχιστοι εξακολουθούν να χρησιμοποιούν, πλέον, αυτή τη μέθοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρτες εξωτερικου revolut λες..?

Στο παυπαλ ξερεις κανεις πως μπορω να εχω μονιμα το old account view...?

Μονιμα δεν γινετε, ξεχνα τα παλια και προσαρμόσου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν η μόνη επιλογή στην αρχή τον cc και όσοι την χρησιμοποιούσαν τότε το κάνουν ακόμα λόγο ότι τους έχει βολέψει(?) και δεν υπάρχει όριο(?) φαντάζομαι..

 

Υπάρχει όριο και είναι 2500€ το χρόνο για όσους δεν έχουν στείλει έγγραφα.

 

Μονιμα δεν γινετε, ξεχνα τα παλια και προσαρμόσου

 

Το γιατί να πρέπει να "προσαρμοστούν" οι πελάτες σε μια μορφή που είναι δυσνόητη και εντελώς μη πρακτική αντί να ανακαλέσουν αυτή την ανοησία που έφτιαξαν, είναι ένα ερώτημα βέβαια... Αυτό έγινε σίγουρα για να δίνει καλύτερη χρηστικότητα και εμφάνιση σε κινητές συσκευές, αλλά ρε διάολε έχουν το application για αυτό το πράγμα στην τελική! Δεν είναι ανάγκη να γίνει όλο το internet "σούπα" μόνο και μόνο για να μπορούν να σερφάρουν από τις 4-5 ίντσες του κινητού οι πιτσιρικάδες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που η αλλαγη εγινε για καλυτερα παναθεμα τους...

Ελπιζω τουλαχιστον να μην σταματησει να υπαρχει εστω και η επιλογη old account view.. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά κινητού απο το κινεζομαγαζο to2c λέει οτι στελνουν με NL Post και αναγκαστικά δηλώνουν τιμή 20 ευρώ στο πακέτο και οτι πρόκειται για κινητό :mad:   Τι λέτε υπάρχουν πιθανότητες να περάσει "διακριτικά" απο το τελωνείο; Χλωμό το βλέπω  :wacko:  Πέρασαν οι εποχές των gift...

 

Παρεπιπτόντως απο tinydeal EU Warehouse (Γερμανία) έχει αγοράσει κάποιος; Είναι αξιόπιστο;

Και εγώ το σκέφτομαι πολυ να παραγγείλω από To2c.com και οι επιλογές αποστολής είναι:

 

EU Registered Airmail Free 7 - 20 Days αλλά λέει ότι πρέπει να δηλωθεί σαν κινητό

Singapore Post 10-40 Days

 

και τέλος

Freeshiping

EU Registered Airmail(NL) Free Marked as CellPhone 7 -15 Days.

 

Λογικά διαλέγουμε το τελευταίο;

 

Επίσης βλέπω ότι πολύ το προτειμούν και μπορείς να τους στείλεις μύνημα να σου το ελέγξουν και να σου περάσουν Ελληνικά.

Εμπειρία με τελωνείο κανένας από το κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

 Εχω μια ερωτηση. Μπορει καποιος να πουλησει κατι στο εξωτερικο απο ελλαδα και να χρησιμοποιει ως μεσο συναλλαγης  χρεωστικη καρτα στην Τραπεζα πειραιως? Θελω να πουλησω μερικα αντικειμενα στην ευρωπη μεσω ebay και με χρηση Paypal. Ειναι κατι τετοιο εφικτο? υπαρχουν καποια ορια κλπ? Σας ευχαριστω παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

 

 Εχω μια ερωτηση. Μπορει καποιος να πουλησει κατι στο εξωτερικο απο ελλαδα και να χρησιμοποιει ως μεσο συναλλαγης  χρεωστικη καρτα στην Τραπεζα πειραιως? Θελω να πουλησω μερικα αντικειμενα στην ευρωπη μεσω ebay και με χρηση Paypal. Ειναι κατι τετοιο εφικτο? υπαρχουν καποια ορια κλπ? Σας ευχαριστω παρα πολυ.

 

 

εγω πουλησα στο ebay, πληρωθηκα στο paypal και τραβηξα τα λεφτα στην καρτα μου στην Πειραιως. ολα αυτα περισυ μετα το capital. τα χρηματα που ηρθαν αναγνωριστηκαν σαν νεα χρηματα, νεο κεφαλαιο, καπως ετσι το ειπαν, κ δεν υπάγονται στο capital control. ειδικά πέρισυ οταν ειχαν κλειδωσει στην αρχη οι συναλλαγες με το εξωτερικο, εγω μπορουσα να ψωνιζω κανονικα μεχρι που να τελειωσουν τα λεφτα αυτα.

 

επισης ξερω, απο την δουλεια μου επειδη πληρωνομαστε απο πελατες εξωτερικου, τα λεφτα αυτα που ερχονται ειναι διαθέσιμα προς ανάληψη μεχρι το 10% της αξίας τους. Δλδ αν εσυ παρεις απ εξω 1000 ευρω μπορεις να κανεις αναληψη τα 100 ευρω και δλδ αυτη την βδομαδα να βγαλεις 520 ευρω απο την τραπεζα. 420 της βδομαδας + το 10% των νεων κεφαλαιων. (αυτο ισχυει με την Εθνική και λογικα και με τις αλλες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πουλησα στο ebay, πληρωθηκα στο paypal και τραβηξα τα λεφτα στην καρτα μου στην Πειραιως. ολα αυτα περισυ μετα το capital. τα χρηματα που ηρθαν αναγνωριστηκαν σαν νεα χρηματα, νεο κεφαλαιο, καπως ετσι το ειπαν, κ δεν υπάγονται στο capital control. ειδικά πέρισυ οταν ειχαν κλειδωσει στην αρχη οι συναλλαγες με το εξωτερικο, εγω μπορουσα να ψωνιζω κανονικα μεχρι που να τελειωσουν τα λεφτα αυτα.

 

επισης ξερω, απο την δουλεια μου επειδη πληρωνομαστε απο πελατες εξωτερικου, τα λεφτα αυτα που ερχονται ειναι διαθέσιμα προς ανάληψη μεχρι το 10% της αξίας τους. Δλδ αν εσυ παρεις απ εξω 1000 ευρω μπορεις να κανεις αναληψη τα 100 ευρω και δλδ αυτη την βδομαδα να βγαλεις 520 ευρω απο την τραπεζα. 420 της βδομαδας + το 10% των νεων κεφαλαιων. (αυτο ισχυει με την Εθνική και λογικα και με τις αλλες)

Να μας πεις πω το έκανες αυτο, γιατι αν γίνετε να το κάνουμε και εμεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...