Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους τελευταίους μήνες έχω κάνει αγορές από Amazon.uk χωρίς πρόβλημα. Πήρα τηλέφωνο την τράπεζα και μου είπαν οτι από τη μεριά τους δεν έχουν μπλοκάρει τη συναλλαγή, κάτι το ποίο δεν πολυπιστεύω, μου είπαν οτι βλέπουν στο σύστημα συναλλαγή με 0$ ενώ το κόστος της αγορά είναι 98,4$ χωρίς τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

1.JPG

 

Δηλαδή αυτή η φωτογραφία είναι για χειροκρότημα?

 

Να υποθέσω ότι στον ελεύθερο χρόνο σου σχεδιάζεις διαστημόπλοια, έρευνες για τη θεραπεία του καρκίνου ή κάτι πιο ταπεινό όπως να πας φαγητό σε ηλικιωμένους οπότε η παραπάνω φωτογραφία σε προσβάλει. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα δεν έκανες αγορά, παρά μόνο απόπειρα αγοράς.

Πώς δοκίμασες να πληρώσεις?

Η ειρωνεία είναι οτι μου ήρθε mail με  confirmation order. Δηλαδή σα να έγινε κανονικά η αγορά.

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εξαφανίστηκες τόσο καιρό;

Πάντως, όποτε απαντάω σε ερωτήματα σχετικά με το Request αναφέρω ότι εσύ μας άνοιξες τα μάτια τότε.

 

Στη συνέχεια, βέβαια, οι περισσότεροι αλλάξαμε μεθόδους και, κυρίως, κάρτες, αλλά η πρωτιά σου παραμένει σ' αυτό το νήμα.

ημουν μπλεγμενος με ηλεκτρονικα καλωδια και οχι μονο !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι στον ελεύθερο χρόνο σου σχεδιάζεις διαστημόπλοια, έρευνες για τη θεραπεία του καρκίνου ή κάτι πιο ταπεινό όπως να πας φαγητό σε ηλικιωμένους οπότε η παραπάνω φωτογραφία σε προσβάλει. Σωστά;

Αν δεν ξέρετε τί επάγγελμα κάνει κάποιος  καλό είναι να αποφεύγετε τέτοια σχόλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη χρεωστική, δε νομίζω οτι μπορώ με άλλο τρόπο στο Amazon.

 

Ελληνική χρεωστική δεν περνάει στο amazon.com. Μόνο στο co.uk και αυτό όχι πάντα από όσο ξέρω. 'Εχουμε capital controls από τις 28/6/2015...

Να υποθέσω ότι στον ελεύθερο χρόνο σου σχεδιάζεις διαστημόπλοια, έρευνες για τη θεραπεία του καρκίνου ή κάτι πιο ταπεινό όπως να πας φαγητό σε ηλικιωμένους οπότε η παραπάνω φωτογραφία σε προσβάλει. Σωστά;

 

Αυτή η φωτό με το τσούρμο από βερμουδάτους αργόσχολους κηφήνες, θα μπορούσε να είναι προσβλητική μόνο για τους ίδιους. Αν βέβαια είχαν αξιοπρέπεια και συναίσθηση της κατάστασής τους. Εμένα απλά με εξοργίζει, το ότι ενώ είναι σε ηλικία για να γυρίσουν τον κόσμο ανάποδα και να προσπαθήσουν να ανατρέψουν το κακό που τους ήρθε, ζουν στην κοσμάρα τους κωλοβαρώντας με το μισθό/σύνταξη του μπαμπά και της μαμάς, κυνηγώντας πόκεμον και γενικά ασχολούμενοι με οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτά που θα έπρεπε να είχαν ως σκοπό ζωής πλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ελληνική χρεωστική δεν περνάει στο amazon.com. Μόνο στο co.uk και αυτό όχι πάντα από όσο ξέρω. 'Εχουμε capital controls από τις 28/6/2015...

 

 

Αυτή η φωτό με το τσούρμο από βερμουδάτους αργόσχολους κηφήνες, θα μπορούσε να είναι προσβλητική μόνο για τους ίδιους. Αν βέβαια είχαν αξιοπρέπεια και συναίσθηση της κατάστασής τους. Εμένα απλά με εξοργίζει, το ότι ενώ είναι σε ηλικία για να γυρίσουν τον κόσμο ανάποδα και να προσπαθήσουν να ανατρέψουν το κακό που τους ήρθε, ζουν στην κοσμάρα τους κωλοβαρώντας με το μισθό/σύνταξη του μπαμπά και της μαμάς, κυνηγώντας πόκεμον και γενικά ασχολούμενοι με οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτά που θα έπρεπε να είχαν ως σκοπό ζωής πλέον.

Και εσυ πως το ξέρεις ότι ασχολούνται μόνο με αυτό;

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε και σε περίοδο διακοπών...

Πως επίσης είναι προσβλητικό να ασχολείσαι με κάτι που σου αρέσει;

Θεωρεις π.χ και το να κάθεσαι να σχεδιάζεις προσβλητικό ή το να κάνεις βελονάκι; Ή ικεμπάνα; Ή οτιδήποτε που σου αρέσει και σε διασκεδάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοκιμάζεις με ελληνική χρεωστική δεν έχεις πολλές ελπίδες, λόγω cc.

Oποτε εχω παρει απο amazon uk και amazon de δεν εχω φαει ποτε πορτα με χρεωστικη

 

Βεβαια απο το δικο μου μικρο δειγμα δεν μπορουν να εξαχθουν ασφαλη συμπερασματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι στον ελεύθερο χρόνο σου σχεδιάζεις διαστημόπλοια, έρευνες για τη θεραπεία του καρκίνου ή κάτι πιο ταπεινό όπως να πας φαγητό σε ηλικιωμένους οπότε η παραπάνω φωτογραφία σε προσβάλει. Σωστά;

Δεν έχω και πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο (δουλεύω σε Γεροντολογική Κλινική και καταλαβαίνεις), αν είχα όμως δεν ξέρω αν θα έκανα τον space engineer, τον samaritan ή κάτι παρόμοιο (μάλλον όχι) σίγουρα όμως ο ελεύθερος χρόνος μου δεν θα ήταν τόσο πολύς και προ πάντων τόσο για πέταμα για να κάνω ημερίδες ή / και ολονυχτίες στο Μοναστηράκι και στο Σύνταγμα κυνηγώντας μ' ένα κινητό τηλέφωνο σαν δεν το λέω...Gremlins ή ...Casper's που μου έστειλαν για ευνόητους λόγους κάποιοι (που δουλεύουν πριν από 'μένα για 'μένα) από την...Λαπωνία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Ενω με την Leupay στέλνεις λεφτα απο την χρεωστική σου,  στον λογαριασμο σου στο leupay wallet και τα εχεις αμέσως το επομενο δεπτερολεπτο και κανεις την αγορα με paypal η κατευθείαν απο την εικονικη καρτα. και δεν  περιμένουμε 2-3 εργασιμες ημερες thn revolut.

 

Καλησπέρα,

Αυτή η  μεταφορά έχει κάποια χρέωση; Χρεώνεσαι δηλαδή όπως όταν κάνεις το ίδιο στο PayPal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια απο οταν ανακάλυψα την leupay δεν ξανα ασχολήθηκα με την revolut.

θες πχ να αγορασεις κατι και ειναι Παρασκευη Βραδυ , Αν εχεις revolut και δεν εχει κλείσει και  το οριο στα εμβασματα απο την τραπεζα σου ,  τα χρήματα θα μπουν στην καλύτερη τριτη- τεταρτη (υπαρχουν και περιπτώσεις που εχουν αργήσει και περισσότερες μερες)για να μπορείς να κανεις την αγορα !

 

Ενω με την Leupay στέλνεις λεφτα απο την χρεωστική σου,  στον λογαριασμο σου στο leupay wallet και τα εχεις αμέσως το επομενο δεπτερολεπτο και κανεις την αγορα με paypal η κατευθείαν απο την εικονικη καρτα. και δεν  περιμένουμε 2-3 εργασιμες ημερες thn revolut.

Υπάρχει γραμμένος κάπου, ο τρόπος που μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αυτή η  μεταφορά έχει κάποια χρέωση; Χρεώνεσαι δηλαδή όπως όταν κάνεις το ίδιο στο PayPal;

1% αν χρησιμοποιήσεις χρεωστική (mastercard εκτός εθνικής) και 2% για πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...