Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την τελευταία μου εργασία με πλήρωσαν 1500€ και τα κατέθεσα στην τράπεζα.

 

Τώρα με βάση τα καινούργια κολπακια με τα cc είναι άμεσα αναληψιμα αυτα ή βγάζω 420€ την βδομάδα;

 

Μήπως ισχύει ή άμεση ανάληψη από κάποιο ποσό και άνω;

 

Άμεσα "αναλήψιμα" είναι, αλλά μόνο από γκισέ από όσο διάβασα. Από ΑΤΜ μπορείς να βγάζεις μόνο 840€/2βδομαδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι μαλακιες γαμω τα cc.

 

Δηλαδή πρέπει να πάω να στηθω σε ουρές και τέτοια. Σπάσιμο!

 

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση φίλε μου.

 

Αφού τα είχες πάρει μετρητά στα χέρια σου, ας μην τα κατέθετες εξαρχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να κάνω φίλε μου; Να έχω 1500€ στο πορτοφόλι μου ή να τα κρυψω σε κανένα στρώμα;

 

Δεν θέλω ν αφήνω μετρητά σπίτι γιατί μία στραβη να γίνει άντε γεια μετα.

 

(Όχι πως στην τράπεζα είσαι 100% ασφαλής αλλά όσο να ναι είναι λίγο πιο σιγουρα,ουτως ή άλλως στον λογαριασμό μου έχω μικροποσα ;) Δεν είμαι κανένας λεφτας ώστε να φοβάμαι bail in και τέτοια ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κανένας λεφτας ώστε να φοβάμαι bail in και τέτοια ;))

Οι λεφτάδες δε φοβούνται bail in, έχουν ήδη θωρακιστεί.

Αυτοί που έχουν τα λίγα έχουν πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μπορει να επιβεβαιωσει κανεις αγορα απο banggood εφαγα ακυρο με eurobank debit..παλι καλα προλαβα πριν κανα διβδομαδο και αγορασα κατι αλλο.μου ειπαν στο τηλ οτι μαλλον εχει μπει σε blacklist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να κάνω φίλε μου; Να έχω 1500€ στο πορτοφόλι μου ή να τα κρυψω σε κανένα στρώμα;

 

Δεν θέλω ν αφήνω μετρητά σπίτι γιατί μία στραβη να γίνει άντε γεια μετα.

 

(Όχι πως στην τράπεζα είσαι 100% ασφαλής αλλά όσο να ναι είναι λίγο πιο σιγουρα,ουτως ή άλλως στον λογαριασμό μου έχω μικροποσα ;) Δεν είμαι κανένας λεφτας ώστε να φοβάμαι bail in και τέτοια ;))

 

Τότε δεν τα χρειάζεσαι άμεσα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Παραμένει η δυνατότητα της ανάληψης 420€/εβδόμαδα από ΑΤΜ. 1500€ ούτε αναλήψεις 4 εβδομάδων δεν είναι. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να τα στείλεις έμβασμα (έστω το χιλιάρικο) σε Leupay ή N26 αν έχεις ή να στα σπάσεις με μεταφορές και σε άλλες τράπεζες που τυχόν έχεις λογαριασμό ώστε να μπορούν να αναληφθούν πολύ ευκολότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μήνα μετά τα cc και έπειτα αγόραζα κανονικά από ebay ότι ήθελα. Μόλις πριν μια εβδομάδα κατάλαβα όμως (και συγγνώμη αν έχει αναφερθεί πολλάκις) ότι αγόραζα επειδή χρησιμοποιούσα την american express.

 

Πριν μια εβδομάδα την έχασα και με τη visa με άφηνε μόνο σε ορισμένους πωλητές (από 10 που δοκίμασα μόνο 1 έγινε δεκτή).

 

Σήμερα έλαβα την καινούργια AmEx και αγοράζω πάλι από παντού κανονικότατα. Όσο ζεις μαθαίνεις. Το μόνο κακό είναι ότι δεν δέχονται στο alipay amex αλλά μην τα θέλουμε και όλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μπορει να επιβεβαιωσει κανεις αγορα απο banggood εφαγα ακυρο με eurobank debit..παλι καλα προλαβα πριν κανα διβδομαδο και αγορασα κατι αλλο.μου ειπαν στο τηλ οτι μαλλον εχει μπει σε blacklist

Θα σου προτεινα να βαλεις λεφτα στο paypal ballance σου και να κανεις την αγορα μεσω paypal ειναι πολυ ποιο σιγουρο και το δεχονται αμεσως.

Τουλαχιστον εγω οσες αγορες εχω κανει απο banggood ετσι τις εχω κανει και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να βαλεις λεφτα στο paypal ballance σου και να κανεις την αγορα μεσω paypal ειναι πολυ ποιο σιγουρο και το δεχονται αμεσως.

Τουλαχιστον εγω οσες αγορες εχω κανει απο banggood ετσι τις εχω κανει και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Εγώ,έχω πάρει 27 διαφορετικά  πράγματα από το BG,τους τελευταίους 5 μήνες,με πιστωτική,και μία φορά με έκοψε,αλλά την ξανάβαλα σε 5 λεπτά,και πέρασε.Η τελευταία φορά που αγόρασα,ήταν στις 24 του μηνός.

Edit.

Με έκανες να αγοράσω τώρα για τσεκάρισμα, ένα ψιλολόι των 6€, απο τον BG με την ίδια κάρτα και όλα καλά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την τελευταία μου εργασία με πλήρωσαν 1500€ και τα κατέθεσα στην τράπεζα.

 

Τώρα με βάση τα καινούργια κολπακια με τα cc είναι άμεσα αναληψιμα αυτα ή βγάζω 420€ την βδομάδα;

 

Μήπως ισχύει ή άμεση ανάληψη από κάποιο ποσό και άνω;

 

Έχει δημοσιευτεί μεν η απόφαση του Τσακαλώτου αλλά δεν έχει εκδοθεί, όμως, ακόμη, η διευκρινιστική της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών προς τις τράπεζες για τον τρόπο με τον οποίο θα γίνεται η σχετική διαδικασία.

 

Και, δυστυχώς, είναι πολλά τα προβλήματα εφαρμογής της παρ. 5 της απόφασης, και, συγκεκριμένα, τι εννοεί ο νομοθέτης με τον παρακάτω όρο:

«κα. Αναλήψεις μετρητών έως του ποσοστού του 100% συνολικά, από χρηματικά ποσά τα οποία, μετά τις 22/07/2016, κατατίθενται σε τραπεζικούς λογαριασμούς των δικαιούχων νομικών και φυσικών προσώπων, σε μετρητά, τηρουμένων των διατάξεων της νομοθεσίας για την πρόληψη και καταστολή της νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες και της χρηματοδότησης της τρομοκρατίας».

 

Δηλαδή, δεν έχει ξακαθαριστεί ακόμη τι εννοεί σαν φρέσκο χρήμα, πχ 1) αν σηκώσω τα 840€ και καταθέσω τα 800€, είναι φρέσκο χρήμα; 2) από ποιο ποσό και πάνω πρέπει να αιτιολογήσω την προέλευση του χρήματος; 3) τι θα γίνει με το πόθεν έσχες; και άλλα ....

Και γιατί πρέπει η ανάληψη να γίνεται από το γκισέ, όπως γράφτηκε; Μήπως θα υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ των μικρών και των μεγάλων ποσών;

Πριν τα CC, για να σηκώσεις πχ 50.000€ έπρεπε να ειδοποιήσεις την τράπεζα. Θα ισχύσει το ίδιο και για τα μικρά ποσά;

 

Συμπερασματικά, πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμη, για να διευκρινιστούν όλα αυτά από την ΕΕΤ, όπως γίνεται κάθε φορά μετά την έκδοση παρόμοιας υπουργικής απόφασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...