Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξερω αυτο που λες...απλα θελω να εχω και balance μεσα οποτε ας δοκιμασει καποιος αλλος με Εθνικη για να ενημερωσει τον κοσμο.

 

Οταν αγοραζω απο το ebay μαλιστα μπορω να επιλεξω αν θα τραβηξει απο το balance ή απο την χρεωστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με χρεωστικη/προπληρωμενη της εθνικης εμενα παντως δεν τη δεχεται,σε αλλα σαιτς,πχ gog τις δεχεται κανονικα.

 

Έχει αναφερθεί 10άδες φορές ως τώρα αλλά δεν έχει γίνει ακόμα κατανοητό όπως φαίνεται...

https://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=1495&mid=634&lang=gr

 

7. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, τη χρεωστική ή/ και την προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο Internet;

Επιτρέπεται η χρήση καρτών (χρεωστικών, πιστωτικών και προπληρωμένων) για διασυνοριακές συναλλαγές χωρίς φυσική παρουσία (π.χ. αγορές μέσω internet από το εξωτερικό), με την εξαίρεση των παρακάτω κατηγοριών:

  • Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης
  • Αγορές οικιακού εξοπλισμού
  • Αγορές ηλεκτρονικών ειδών / εξοπλισμού
  • Αγορές καλλυντικών                                     
  • Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό
  • Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες
  • Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games
  • Αγορές σε κοσμηματοπωλεία
  • Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε υλικό για ενήλικες
  • Υπηρεσίες γνωριμιών

Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις εξωτερικού. 

 

Όποια συναλλαγή  προς το εξωτερικό δεν ανήκει σε μια από τις παραπάνω κατηγορίες που απαγορεύονται, επιτρέπεται.

Το gog που γράφεις, από όσο΄βλέπω πουλάει games.  Δεν απαγορεύεται με βάση την πΝπ αυτή η συναλλαγή, συνεπώς είναι αναμενόμενο η κάρτα σου της Εθνικής (και οποιαδήποτε άλλη Ελληνική κάρτα) να εγκρίνει τη συναλλαγή χωρίς πρόβλημα. Απλά οι περισσότεροι προσπαθούν σε συντριπτικό ποσοστό να αγοράσουν κινητά, θήκες για κινητά, ακουστικά για κινητά, ταμπλέτες, drones και λοιπά ηλεκτρονικά γκατζετάκια, που είναι "απαγορευμένα" είδη και έχει δημιουργηθεί η -λανθασμένη- πεποίθηση ότι δεν περνάνε οι Ελληνικές κάρτες. και αντίστροφα: κάποιοι άλλοι κάνουν μονίμως συναλλαγές που δεν συγκαταλέγονται στις "απαγορευμένες" και διαδίδουν ότι τους περνάνε οι Ελληνικές κάρτες τους χωρίς πρόβλημα (λες και αυτοί είναι πιο έξυπνοι και βρήκαν το "κόλπο" ή τους αγαπάει η τράπεζά τους περισσότερο και τους κάνει το χατήρι). Δεν απαγορεύονται καθολικά οι συναλλαγές Ελληνικών καρτών με το εξωτερικό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ποιες κατηγοριες αφησαν?

 

Συνεχιζουμε λοιπον και κανουμε δουλεια με το paypal ballance.


Το ξερω αυτο που λες...απλα θελω να εχω και balance μεσα οποτε ας δοκιμασει καποιος αλλος με Εθνικη για να ενημερωσει τον κοσμο.

 

Οταν αγοραζω απο το ebay μαλιστα μπορω να επιλεξω αν θα τραβηξει απο το balance ή απο την χρεωστικη.

Πως ακριβως το κανεις αυτο?

Γιατι εγω ξερω οτι αυτοματα το paypal επιλεγει αρχικα το ballance και μετα τραβαει απο την καρτα που εχεις συνδεδεμενη με αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχει αναφερθεί 10άδες φορές ως τώρα αλλά δεν έχει γίνει ακόμα κατανοητό όπως φαίνεται...

 

 

καλμ γιουρ τιτς φιλος,αναφερομουν στο steam που εγραφε ο αλλος φιλος ποιο πανω που πουλαει και αυτο "παιχνιδια",αν διαβαζες το thread 2 σελιδες ποιο πισω ειχα γραψει  για το steam αλλα θες να το παιξεις ιστοριας,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη ποιες κατηγοριες αφησαν?

 

Συνεχιζουμε λοιπον και κανουμε δουλεια με το paypal ballance.

Πως ακριβως το κανεις αυτο?

Γιατι εγω ξερω οτι αυτοματα το paypal επιλεγει αρχικα το ballance και μετα τραβαει απο την καρτα που εχεις συνδεδεμενη με αυτο.

Και εγω αυτο νομιζα αρχικα αλλα στη πορεια το ειδα και αυτο.

 

Οταν παω να αγορασω κατι στο ebay το βαζω μεσα στο basket.

 

Μετα οταν παω να πληρωσω πανω πανω αριστερα μου εχει ενα δυο κουτακια...το ενα λεει να τραβηξει απο το balance και το αλλο απο την χρεωστικη

 

Οταν πηγα να αγορασω απο το steam ομως μου εβγαλε μονο αγορα απο paypal balance 

 

Επισης τωρα πηγα να παρω κατι απο ebay.de και δεν με αφηνε να επιλεξω πως θα πληρωσω....στο ebay.uk φαινεται οτι δεν ειχα το ιδιο προβλημα.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλμ γιουρ τιτς φιλος,αναφερομουν στο steam που εγραφε ο αλλος φιλος ποιο πανω που πουλαει και αυτο "παιχνιδια",αν διαβαζες το thread 2 σελιδες ποιο πισω ειχα γραψει  για το steam αλλα θες να το παιξεις ιστοριας,,,,,,

 

Να ανοίξεις τα στραβά σου και να μάθεις να διαβάζεις. Κι εσύ και τα παρόμοια τρολάκια με τα 1-2, 5 και 10 μηνύματα που βλέπουν φως και μπαίνουν και επιμένουν στις ίδιες βλακείες συνεχώς. Καλύτερα "ιστορίας" παρά ανόητος σαν κι εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω ποσό σε € στο Paypal Balance.

Υπάρχει τρόπος να αγοράσω κάτι που είναι σε GBP αλλά να μην χρησιμοποιήσω την ισοτιμία του Paypal που είναι αρκετά κακή ή είναι πλέον κλειδωμένο αφού τα χρήματα είναι στο Balance σε €?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω ποσό σε € στο Paypal Balance.

Υπάρχει τρόπος να αγοράσω κάτι που είναι σε GBP αλλά να μην χρησιμοποιήσω την ισοτιμία του Paypal που είναι αρκετά κακή ή είναι πλέον κλειδωμένο αφού τα χρήματα είναι στο Balance σε €?

Οχι δεν υπαρχει τροπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαριέσαι την διαδικασία και το ποσό που κερδίζεις από την ισοτιμία είναι μεγαλύτερο από τα fees μπορείς να κάνεις μεταφορά του balance σε τραπεζικό λογαριασμό εδώ και μετά έμβασμα σε revolut ή κάτι συναφές ώστε να κάνεις εκεί την αλλαγή σε δολάρια και να πεις στο paypal να τραβήξει από εκεί χωρίς conversion.

Εναλλακτικά εάν είναι κανένα ebay ίσως μπορείς να πεις στον έμπορο να σου στείλει τιμολόγιο σε ευρώ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά τις 12:00 που αλλάζει ημερολογιακά ο μήνας μπορώ να στείλω έμβασμα στο εξωτερικό μέσω web banking της Εθνικής τράπεζας;

η θα περιμένω μέχρι αύριο το πρωί ;

 

Δοκίμασα προχθές και μου έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να αλλάξει ο μήνας για να προχωρήσω στην συναλλαγή .

 

update Το δοκίμασα στις 00:42 και η συναλλαγή έγινε κανονικά :shifty:

Επεξ/σία από yiannis71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το amazon δεν δεχεται paypal μπορουμε να αγορασουμε κατι απο εκει και αν ναι πως?

Από αμαζον αγοράζεις και με ελληνικές κάρτες

 

Προσπάθησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι είναι αυτό το mail που πήρα,γιατί εγώ δεν  θυμάμαι τι είναι αυτό το Scrill;

  Your credit/debit card (VISΑ  χχχχχχχχχχχχχχ), has been removed from your Skrill account because it has expired. spacer.gif spacer.gif spacer.gif If you wish to add a new credit/debit card to your Skrill account, please visit the "Cards and Bank Accounts" section of your Skrill account, and follow the online instructions. spacer.gif spacer.gif spacer.gif

Thank you for using Skrill,

Το έλεγξα,και πράγματι από σάιτ με όνομα skrill προέρχεται,και τα τελικά 4 τελευταία ψηφία της κάρτας μου, που έχει στην παρένθεση,είναι τα σωστά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...