Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημέρωση για την τελευταία χαλάρωση των CC

 

Χθες ΚΥ 31/7/16 σήκωσα 840€ από ΑΤΜ της ΕΤΕ ενώ το αντίστοιχο της Eurobank δεν είχε προσαρμοστεί και έδωσε 420€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει κανείς τι είναι αυτό το mail που πήρα,γιατί εγώ δεν  θυμάμαι τι είναι αυτό το Scrill;

  Your credit/debit card (VISΑ  χχχχχχχχχχχχχχ), has been removed from your Skrill account because it has expired. spacer.gifspacer.gifspacer.gif If you wish to add a new credit/debit card to your Skrill account, please visit the "Cards and Bank Accounts" section of your Skrill account, and follow the online instructions. spacer.gifspacer.gifspacer.gif

Thank you for using Skrill,

Το έλεγξα,και πράγματι από σάιτ με όνομα skrill προέρχεται,και τα τελικά 4 τελευταία ψηφία της κάρτας μου, που έχει στην παρένθεση,είναι τα σωστά.

 

 

Ηλεκτρονικό πορτοφόλι είναι. Κάποια στιγμή θα έκανες εγγραφή κι πρόσθεσες την κάρτα σου για τυχόν top up.Απλά η συγκεκριμένη κάρτα σου έχει λήξει πλέον και σε ενημερώνει ότι την διέγραψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψιλό ελυσα το πρόβλημα της αγοράς συμπληρωμάτων διατροφής από το εξωτερικό χρησιμοποιώντας ένα άλλο site. Έκανα πολλές αγορές τουλάχιστον 7 από εκεί και μπορώ να πω ότι ή ποιότητα είναι εξαιρετικη. Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες σχετικά, μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Όλες μου οι παραγγελίες ήταν βέβαια κάτω από 24 δολάρια ώστε να μην υπάρχει θέμα με δασμούς κτλ. Ίσως όμως το όριο να είναι 30 δολάρια απλά δεν το ρισκαρα. Με τις προσφορές που βγάζει ανά εβδομάδα η ξαφνικά για 24 ώρες πήρα π.χ Υαλουρονικο οξυ 120 caps 100mg με 14 δολάρια! Επειδή έχω χρόνια που ασχολουμαι με συμπληρώματα διατροφής θέλω να τονίσω γα αλλη μία φορα την ποιότητα σε κάθε τι που αγορασα. Φαινεται άλλωστε και απο το συστημα αξιολογήσεων που υπάρχει στην ιστοσελίδα.

 

Υπάρχει ένα σύστημα επιβραβευσεων όταν συστήνει κανεις φίλους πιστεύω ότι δεν είναι απαραίτητα κακό το να επιβραβεύει ή εταιρία μελλοντικούς της πελάτες ή πελατες που συστήνουν νέους πελάτες. Απλά έχουμε συνηθίσει πίσω από κάθε τέτοια ενέργεια να φανταζόμαστε χαμηλής ποιότητας προϊόντα κάτι που δεν ισχύει σε αυτήν την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικά είναι 4 ευρώ αλλά αν βάλεις πολλά πράγματα κατι δύσκολο λόγω δασμων πάει 8 ευρώ νομίζω. Εγώ πάντα εμένα στα 4 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψιλό ελυσα το πρόβλημα της αγοράς συμπληρωμάτων διατροφής από το εξωτερικό χρησιμοποιώντας ένα άλλο site. Έκανα πολλές αγορές τουλάχιστον 7 από εκεί και μπορώ να πω ότι ή ποιότητα είναι εξαιρετικη. Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες σχετικά, μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Όλες μου οι παραγγελίες ήταν βέβαια κάτω από 24 δολάρια ώστε να μην υπάρχει θέμα με δασμούς κτλ. Ίσως όμως το όριο να είναι 30 δολάρια απλά δεν το ρισκαρα. Με τις προσφορές που βγάζει ανά εβδομάδα η ξαφνικά για 24 ώρες πήρα π.χ Υαλουρονικο οξυ 120 caps 100mg με 14 δολάρια! Επειδή έχω χρόνια που ασχολουμαι με συμπληρώματα διατροφής θέλω να τονίσω γα αλλη μία φορα την ποιότητα σε κάθε τι που αγορασα. Φαινεται άλλωστε και απο το συστημα αξιολογήσεων που υπάρχει στην ιστοσελίδα.

 

Υπάρχει ένα σύστημα επιβραβευσεων όταν συστήνει κανεις φίλους πιστεύω ότι δεν είναι απαραίτητα κακό το να επιβραβεύει ή εταιρία μελλοντικούς της πελάτες ή πελατες που συστήνουν νέους πελάτες. Απλά έχουμε συνηθίσει πίσω από κάθε τέτοια ενέργεια να φανταζόμαστε χαμηλής ποιότητας προϊόντα κάτι που δεν ισχύει σε αυτήν την περίπτωση.

Εγώ έχω φέρει τέτοια από το Αμέρικα,για πάρα πολλά χρόνια.Το ποσόν κάθε φορά ήταν γύρω στα 100 δολλάρια χωρίς τα μεταφορικά,που ήταν 19 Δολάρια,και ποτέ δεν πλήρωσα Τελωνείο.Ποτέ.

Με τα cc όμως,δεν μπορώ να φέρω με την κάρτα ή το PayPal,και μόνον ένα μαγαζί είναι ανοιχτό,αλλά έχει αρχίσει και βάζει κάτι απίστευτα μεταφορικά,οπότε προτίμησα αυτή τη φορά και  πήρα μερικά  από την Ελλάδα,από ενα Φαρμακείο που είχε τιμές πολυ κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί 10άδες φορές ως τώρα αλλά δεν έχει γίνει ακόμα κατανοητό όπως φαίνεται...

https://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=1495&mid=634&lang=gr

 

 

Όποια συναλλαγή  προς το εξωτερικό δεν ανήκει σε μια από τις παραπάνω κατηγορίες που απαγορεύονται, επιτρέπεται.

Το gog που γράφεις, από όσο΄βλέπω πουλάει games.  Δεν απαγορεύεται με βάση την πΝπ αυτή η συναλλαγή, συνεπώς είναι αναμενόμενο η κάρτα σου της Εθνικής (και οποιαδήποτε άλλη Ελληνική κάρτα) να εγκρίνει τη συναλλαγή χωρίς πρόβλημα. Απλά οι περισσότεροι προσπαθούν σε συντριπτικό ποσοστό να αγοράσουν κινητά, θήκες για κινητά, ακουστικά για κινητά, ταμπλέτες, drones και λοιπά ηλεκτρονικά γκατζετάκια, που είναι "απαγορευμένα" είδη και έχει δημιουργηθεί η -λανθασμένη- πεποίθηση ότι δεν περνάνε οι Ελληνικές κάρτες. και αντίστροφα: κάποιοι άλλοι κάνουν μονίμως συναλλαγές που δεν συγκαταλέγονται στις "απαγορευμένες" και διαδίδουν ότι τους περνάνε οι Ελληνικές κάρτες τους χωρίς πρόβλημα (λες και αυτοί είναι πιο έξυπνοι και βρήκαν το "κόλπο" ή τους αγαπάει η τράπεζά τους περισσότερο και τους κάνει το χατήρι). Δεν απαγορεύονται καθολικά οι συναλλαγές Ελληνικών καρτών με το εξωτερικό!

Καλημέρα

 

Νομίζω ότι αυτό που αναφέρεις δεν είναι απολύτως ακριβές.

Δηλαδή μπορεί να μην μου επιτρέπει την συναλλαγή όχι λόγω του προιόντος που αγοράζω (μη απαγορευμένο) αλλά λόγω της κύριας δραστηριότητας του εμπόρου (απαγορευμένη). Δεν μπορώ να δηλαδή να αγοράσω ένα βιβλίο (επιτρεπόμενο) από μία επιχείρηση που κατα κύριο λόγω πουλάει ηλεκτρονικά. Δεν έχω καταλάβει βέβαία πως καθορίζεται αυτό . Ούτε και είμαι και απόλυτα σίγουρος για αυτό που αναφέρω. Μιλάω εμπειρικά.

Φυσικά το κόλπο με το paypal balance πιάνει πάντα αλλά πληρώνεις προμηθεια στο paypal για να γεμίσεις το balance σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Νομίζω ότι αυτό που αναφέρεις δεν είναι απολύτως ακριβές.

Δηλαδή μπορεί να μην μου επιτρέπει την συναλλαγή όχι λόγω του προιόντος που αγοράζω (μη απαγορευμένο) αλλά λόγω της κύριας δραστηριότητας του εμπόρου (απαγορευμένη). Δεν μπορώ να δηλαδή να αγοράσω ένα βιβλίο (επιτρεπόμενο) από μία επιχείρηση που κατα κύριο λόγω πουλάει ηλεκτρονικά. Δεν έχω καταλάβει βέβαία πως καθορίζεται αυτό . Ούτε και είμαι και απόλυτα σίγουρος για αυτό που αναφέρω. Μιλάω εμπειρικά.

Φυσικά το κόλπο με το paypal balance πιάνει πάντα αλλά πληρώνεις προμηθεια στο paypal για να γεμίσεις το balance σου.

 

 

Δεν το αναφέρω εγώ αυτό που παρέθεσα αλλά οι τράπεζες. Άρα δε μπορεί να αμφισβητηθεί η ακρίβειά του. Έτσι είναι. Εννοείται όμως ότι παίζει ρόλο η δηλωμένη κύρια δραστηριότητα του εμπόρου. Αν αυτός είναι δηλωμένος ως έμπορος ηλεκτρονικών συσκευών και πουλάει και βιβλία, η αγορά βιβλίου από αυτόν μάλλον θα απορριφθεί. Αν συμβαίνει το αντίστροφο πιθανότατα θα εγκριθεί. Για αυτό ακριβώς παρατηρούνται και τα "παράδοξα" που αναφέρουν κάποιοι "εμένα πέρασε η τάδε αγορά". Εκεί λοιπόν εντοπίζεται και το θέμα της "τύχης" για τις αγορές με Ελληνικές κάρτες από το εξωτερικό. Ουσιαστικά δεν πρόκειται για τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωση σχετικα με steam και καρτες εθνικης

 

πριν λιγο δοκιμασα παλι με προπληρωμενη εθνικης σε steam,και αυτη τη φορα λειτουργησε κανονικα,δεν ξερω τι βασκανια ειχε παθει τις προηγουμενες μερες και δεν την περναγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να δοκιμασω να αγορασω απο steam μιας και αδειασα το Paypal balance μου και μπορουσα να τεσταρω τι παιζει με CC

 

Με χρεωστικη Εθνικης δοκιμασα και αγορασα για πρωτη φορα (μετα τα CC) παιχνιδι απο το Steam χωρις να φαω πορτα..αρκετα ευχαριστη εξελιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται σύμφωνα με αυτό http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/epitrepomenes-synallages με ημερομηνία 2/8, επιτρέπονται πλέον οι απαγορευμένες συναλλαγές ηλεκτρονικών ειδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται σύμφωνα με αυτό http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/epitrepomenes-synallages με ημερομηνία 2/8, επιτρέπονται πλέον οι απαγορευμένες συναλλαγές ηλεκτρονικών ειδών.

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση για την τελευταία χαλάρωση των CC

 

Χθες ΚΥ 31/7/16 σήκωσα 840€ από ΑΤΜ της ΕΤΕ ενώ το αντίστοιχο της Eurobank δεν είχε προσαρμοστεί και έδωσε 420€.

Και με τα 840€ δηλαδή π σηκωσες είσαι off για 2 βδομαδες; Δεν θα μπορεσεις να κάνεις άλλη ανάληψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια 

 

να ρωτησω κατι ?

θελω να παραγγειλω κινητο απο Κινα, αλλα επειδη ειναι ψιλομεγαλο ποσο, να αλλαξω καΙ τον τροπο μετατροπης ισοτιμιας του paypal ωστε να μην κραταει παραπανω προμηθεια.

 

μπαινω στο site paypal και απο το balance βρισκω το manage currencies.

εκει εχει

"Select type of currency conversion" οπου μπορω να επιλεξω

Balance Conversion ή Payment Conversion.

 

νομιζω το balance με συμφερει εμενα περισσοτερο.

 

ποια η γνωμησας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...