Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω μία ερώτηση και ζητώ συγνώμη αν έχει ξαναπαντηθεί.

Αν μου στείλουν λεφτά από το εξωτερικό στον τραπεζικό μου λογαριασμό, μπορώ να κάνω ανάληψη εως 840 ευρώ το δεκαπενθήμερο που ισχύει σύμφωνα με τις τελευταίες αλλαγές στα capital controls;

Ή ισχύει το παρακάτω;

 

"Ποσά που πιστώνονται στον τραπεζικό μου λογαριασμό από το εξωτερικό μπορούν να μεταφερθούν εκ νέου στο εξωτερικό;

Ναί, στο σύνολό τους. Ωστόσο, δεν επιτρέπεται η ανάληψη με μετρητά του συνόλου του μεταφερόμενου από το εξωτερικό χρηματικού ποσού. Η ανάληψη μπορεί να γίνεται έως του ποσοστού 30% συνολικά για χρηματικά ποσά τα οποία μεταφέρονται, μετά την 22/7/2016, από την αλλοδαπή με μεταφορά πίστωσης, με διαδικασία που έχει οριστεί από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακριβώς πάνω από το δικό σου μήνυμα δεν το διάβασες; Πόσες φορές να το επαναλάβουμε; Δεν χρεώνει προμήθεια η ΕΤΕ.

Εχεις απολυτο δικιο ειχα συνδεθει απο το κινητο χθες και δεν εψαξα καθολου τι ειχε προηγηθει..! Σε ευχαριστω..! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω μία ερώτηση και ζητώ συγνώμη αν έχει ξαναπαντηθεί.

Αν μου στείλουν λεφτά από το εξωτερικό στον τραπεζικό μου λογαριασμό, μπορώ να κάνω ανάληψη εως 840 ευρώ το δεκαπενθήμερο που ισχύει σύμφωνα με τις τελευταίες αλλαγές στα capital controls;

Ή ισχύει το παρακάτω;

 

"Ποσά που πιστώνονται στον τραπεζικό μου λογαριασμό από το εξωτερικό μπορούν να μεταφερθούν εκ νέου στο εξωτερικό;

Ναί, στο σύνολό τους. Ωστόσο, δεν επιτρέπεται η ανάληψη με μετρητά του συνόλου του μεταφερόμενου από το εξωτερικό χρηματικού ποσού. Η ανάληψη μπορεί να γίνεται έως του ποσοστού 30% συνολικά για χρηματικά ποσά τα οποία μεταφέρονται, μετά την 22/7/2016, από την αλλοδαπή με μεταφορά πίστωσης, με διαδικασία που έχει οριστεί από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών."

 

Ισχύει το 2ο (με βάση το δελτίο της ΕΕΤ 5/8/2016).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει το 2ο (με βάση το δελτίο της ΕΕΤ 5/8/2016).

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Να υποθέσω ότι τα υπόλοιπα χρήματα μπορώ να τα κρατήσω στο λογαριασμό μου και να τα βγάλω με την άρση των capital controls;

Ή εννοεί ότι μπορώ να βγαζω 30% την ημέρα από το ποσό που θα μου καταθέσουν;

Έχω μπερδευτεί :P

Επεξ/σία από kostas_07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύνολο των χρημάτων που έχουν πιστωθεί στον τραπεζικό σου λογαριασμό από το εξωτερικό μπορείς να τα μεταφέρεις και πάλι στο εξωτερικό αλλά ανάληψη μπορείς να κάνεις μόνο το 30% των χρημάτων που έχουν μεταφερθεί μετά την 22/7/2016, με διαδικασία που έχει οριστεί.

 

Τα υπόλοιπα μπορείς να τα σηκώσεις με 420€/βδομάδα.  Για τις λεπτομέρειες πρέπει να ρωτήσεις την τράπεζά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύνολο των χρημάτων που έχουν πιστωθεί στον τραπεζικό σου λογαριασμό από το εξωτερικό μπορείς να τα μεταφέρεις και πάλι στο εξωτερικό αλλά ανάληψη μπορείς να κάνεις μόνο το 30% των χρημάτων που έχουν μεταφερθεί μετά την 22/7/2016, με διαδικασία που έχει οριστεί.

 

Τα υπόλοιπα μπορείς να τα σηκώσεις με 420€/βδομάδα.  Για τις λεπτομέρειες πρέπει να ρωτήσεις την τράπεζά σου.

 

Με διαφώτισες πλήρως.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εχει κανει κανείς επιτυχημένη αγορά με την εικονική webuy πειραιώς αυτη τη περίοδο ;

 Σήμερα και μέσω Paypal, καθώς και ATTICA pre-paid απευθείας και με Paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνωμη αν εχει επαναληφθει η ερωτηση..

Με χρεωστικη της εθνικης(maestro) γινεται να κανω παραγγελια απο εξωτερικο και συγκεκριμενα απο sportsdirect;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς να μπορώ να κάνω αγορά με χρεωστική κάρτα της εθνικής τράπεζας από το banggood;

και αν ναι τι θα πρέπει να προσέξω;

 

Σε πόσα νήματα έχεις γράψει την ίδια ερώτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος.

Τα ίδια και τα ίδια.

 

Ρε παιδιά κάντε τον κόπο να διαβάζετε λίγο μην το θέλετε έτοιμο μασημενο.

 

872 σελίδες που κανονικά είναι 200 και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόσα νήματα έχεις γράψει την ίδια ερώτηση;

Θα πω καμιά κουβέντα,γιατί για ορισμένες ερωτήσεις δεν χρειάζεται να απαντήσει κανείς,από τη στιγμή που η απάντηση δίδεται από μόνη της μόλις βάλεις την καρτα και δοκιμάσεις.Αν περνάει,περνάει,αλλιώς κόβεται.Δεν πρόκειται να εμφανιστεί κανείς με καμιά μαχαίρα.

Αλλο πράγμα ιο ερωτήσεις με τις περίεργες κάρτες τύπου revolut.Εκεί μπαίνει θέμα κατανόησης και κανείς δεν μπορεί να πει κάτι γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...