Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να κάνεις τραπεζικό έμβασμα στον IBAN που σου λέει, το ποσό που θέλεις να φορτώσεις.

Είτε το κάνεις από το σπίτι εάν έχεις e-banking είτε πας από τα ταμεία της τράπεζας και το κάνεις από κει.

Με e-banking ή χρέωση είναι 1 ευρώ ανά έμβασμα , από τα ταμεία είναι περισσότερα συνήθως 8-10 ευρώ αλλά δεν ξέρω συγκεκριμένα για alpha bank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οταν κάνω κλικ στο ton up μου δίνει κατι στοιχεία και το paypal iban. οπότε σε αυτο το iban  θα υπολογίσω αν θέλω 10 ευρώ να βάλω 11 ευρώ;; Πρέπει να συμπληρώσω κάτι άλλο,  και επιπλέον οταν τα βάλω θα φαίνεται το ονοματεπώνυμο μου εκεί  μετά σε όποιον τα στείλω αυτά τα 11 ευρώ , [εννοώ το ονομα που εχω στον λογαριασμό μου στην τράπεζα];

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1 ευρώ για το έμβασμα στο κρατάει η τράπεζα από μόνη της (στο λέει και στην φόρμα του εμβάσματος πόσα έξοδα θα κρατήσει).

Αν δώσεις εντολή μέσω e-banking για έμβασμα 10 ευρώ η τράπεζα θα πάρει 11 από τον λογαριασμό σου, τουλάχιστον έτσι κάνει η πειραιώς.

Το όνομα του κατόχου του λογαριασμού φαίνεται αυτόματα στο έμβασμα ναι.

Όταν στέλνεις λεφτά σε οποιοδήποτε με PayPal φαίνεται το όνομα που έχεις δηλώσει στο Paypal.

Για να κάνεις top up με εμβασμα στο PayPal πρέπει το όνομα που τους δήλωσες να συμφωνεί με το όνομα κατόχου του λογαριασμού από όπου προέρχεται το έμβασμα, άρα αναγκαστικά πρέπει να τους δώσεις το πραγματικό σου όνομα το οποίο και θα βλέπουν οι αντισυμβαλλόμενοι στις συναλλαγές που κανεις.

Μοναδικός τρόπος να το κρύβεις είναι το business account όπου φαίνεται η επωνυμία της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια τελευταία ερώτηση ο λογαριασμος που εχω ειχε κλείσει και τον άνοιξα πριν 2 μήνες. Είμαι συνιδηκαιούχος σε αυτό , αλλά το όνομά μου φαίνεται πρώτο. θα μπορώ να κάνω την διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

να ενημερώσω ότι, μόλις πραγματοποίησα αγορά από κίνα χρησιμοποιώντας το paypal, με την κάρτα που κάποτε δεν δεχόταν τα cc, το ποσό 270 ευρώ.

 

Τα έχουμε πει αυτά. Υπάρχει και επίσημη ενημέρωση από όλες τις τράπεζες εδώ και ένα μήνα για αυτό. Οι Ελληνικές κάρτες πλέον περνάνε προς το εξωτερικό για τις περισσότερες αγορές που δεν επιτρέπονταν μέχρι τις 3/8/2016. Δεν χρειάζονται κάθε τρεις και λίγο μεμονωμένες -θετικές- αναφορές από καθέναν που κάνει μια αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Μια ερωτηση.Τον Ιανουαριο μου κλειδωσαν το PP λογο υπερβασης οριο αποδοχης χρηματων ως πωλητης.(λογο του κολπου που χρεισημοποιουσαν ολοι)

Απο τοτε δεν το χρεισημοποιησα ξανα.Θελω αυτες τις μερες ομως να το ξαναχρεισιμοποιησω.Περα απο τα στοιχεια (διπλωμα και αποδειξη απο καποια υπηρεσια) Θα χρειαστω καποια αλλο δικαιολογητικο?

Καποιος γνωστος μου που απλα τον ειχαν ειδοποιησει οτι πλησιαζει το οριο(χωρις να το υπερβει και να του κλειδωσουν το λογαριασμο) και εστειλε τα στοιχεια του μου ειπε οτι αναγκαστηκε να παει στα ΚΕΠ και για καποιο αλλο χαρτι.

 

Επισης παιζει κανα "προστημο" λογο κλειδωματος ή που το αφησα τοσο καιρο?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Μια ερωτηση.Τον Ιανουαριο μου κλειδωσαν το PP λογο υπερβασης οριο αποδοχης χρηματων ως πωλητης.(λογο του κολπου που χρεισημοποιουσαν ολοι)

Απο τοτε δεν το χρεισημοποιησα ξανα.Θελω αυτες τις μερες ομως να το ξαναχρεισιμοποιησω.Περα απο τα στοιχεια (διπλωμα και αποδειξη απο καποια υπηρεσια) Θα χρειαστω καποια αλλο δικαιολογητικο?

Καποιος γνωστος μου που απλα τον ειχαν ειδοποιησει οτι πλησιαζει το οριο(χωρις να το υπερβει και να του κλειδωσουν το λογαριασμο) και εστειλε τα στοιχεια του μου ειπε οτι αναγκαστηκε να παει στα ΚΕΠ και για καποιο αλλο χαρτι.

 

Επισης παιζει κανα "προστημο" λογο κλειδωματος ή που το αφησα τοσο καιρο?

 

Ευχαριστω.

 

Τι "πρόστιμο" να παίζει; Δεν είναι εφορία το paypal... Το δίπλωμα οδήγησης δεν ξέρω αν θα γίνει αποδεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα συγνώμη που ξαναρωτάω, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό που σας είπα, [εννοώ που είμαι συνιδικαιύχος]. Μήπως ξέρει κάποιος;

Eυχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτό το οτι ήταν κλειστός; λές να ρωτησω ;

Ευχαριστώ .

 

Για να παίρνεις απαντήσεις, πρέπει να κάνεις ακριβείς ερωτήσεις. Τι σημαίνει ο λογαριασμός "ήταν κλειστός"; Όταν κλείνει ένας λογαριασμός κατόπιν ενεργειών του κατόχου του, έκλεισε, πάει τέλος. Αν εννοείς είχε μπει σε αδράνεια τότε εφόσον τον ξαναέκανες ενεργό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν παρέμενε αδρανής πολύ απλά δεν θα μπορούσες να κάνεις κινήσεις. Και αυτό που γράφτηκε περί ακριβώς των ίδιων στοιχείων σε paypal και λογαριασμό δεν είναι ακριβές. Το Paypal δεν λειτουργεί σαν τη revolut. Μπορείς να στείλεις έμβασμα από λογαριασμό που είσαι και 2ο και 3ο όνομα ή ακόμα και από λογαριασμό που ανήκει σε άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ στην revolut πρέπει ο λογαριασμός να έχει μόνο το όνομά σου; είσαι σίγουρος για αυτό που λέες για το όνομα΄, γιατί στο paypal λέει οτι πρέπει να είναι το ίδιο όνομα με το account στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έκανα μια αγορά από το Αμερικάνικο amazon πληρώνωντας με χρεωστική Visa Πειραιως ομως απορρίφθηκε απο το amazon, και στη συνέχεια πλήρωσα με χρεωστική Mastercard Εθνικής. Μπαίνοντας στο winbank παρατήρησα οτι η Πειραιώς μου δέσμευσε τα χρήματα της άγορας σαν να πλήρωσα με τη κάρτα της. Αυτά τα χρήματα θα επιστραφούν πίσω στη κάρτα;

Ευχαριστώ.

Υπάρχει πιθανότητα την επόμενη μέρα πό αυτή της απόρριψης, να ολοκληρωθεί κανονική η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...