Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα.. θέλω να αγοράσω ενα ζευγαρι ασυρματα ακουστικα απο το amazon.co.uk.. εχω μονο προπληρωμενη και χρεωστικη της πειραιως.. Δυστυχως με paypal μια φορα που δοκιμασα για request money κλπ, κατεληξα να δεσμευτουν τα χρηματα μου για 21 ημερες. απο τοτε εχω κακη εμπειρια και το αποφευγω καλως η κακως.. Εχω διαβασει τα παντα περι revolut και με τρωει να κανω εναν λογαριασμο. 

μπορω να κανω απευθειας αγορα απο amazon με τις καρτες πειραιως που εχω, ή τελικα ηρθε το πληρωμα του χρονου και για μενα για revolut; Δεν θελω να ρισκαρω να παω τραπεζα να φορτωσω την προπληρωμενη και να μην τη δεχεται και μετα να παιδευομαι με μεταφορες χρηματων κλπ κλπ..

 

Ευχαριστω πολυ και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη αν παρομοια ή και ιδια ερωτηση εχει (χιλιο)απαντηθει σε προηγουμενο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιο ειναι πλεον το μηνιαιο οριο χρηματων που μπορουμε να στειλουμε ή αγορασουμε πραγματα απο το εξωτερικο?
 
Και αν φτασουμε αυτο το οριο μετα δεν μπορουμε να αγορασουμε αλλα προιοντα απο το εξωτερικο αν δεν περασει ο μηνας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα.. θέλω να αγοράσω ενα ζευγαρι ασυρματα ακουστικα απο το amazon.co.uk.. εχω μονο προπληρωμενη και χρεωστικη της πειραιως.. Δυστυχως με paypal μια φορα που δοκιμασα για request money κλπ, κατεληξα να δεσμευτουν τα χρηματα μου για 21 ημερες. απο τοτε εχω κακη εμπειρια και το αποφευγω καλως η κακως.. Εχω διαβασει τα παντα περι revolut και με τρωει να κανω εναν λογαριασμο. 

μπορω να κανω απευθειας αγορα απο amazon με τις καρτες πειραιως που εχω, ή τελικα ηρθε το πληρωμα του χρονου και για μενα για revolut; Δεν θελω να ρισκαρω να παω τραπεζα να φορτωσω την προπληρωμενη και να μην τη δεχεται και μετα να παιδευομαι με μεταφορες χρηματων κλπ κλπ..

 

Ευχαριστω πολυ και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη αν παρομοια ή και ιδια ερωτηση εχει (χιλιο)απαντηθει σε προηγουμενο ποστ.

 

Κατ' αρχάς, η αμαζόνα δεν δέχεται paypal.

Μπορείς να δοκιμάσεις με μια κάρτα (χρεωστική) και αν δεν τη δεχτεί, δοκιμάζεις με την άλλη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% θα περάσει τελωνείο επειδή είναι άνω των 2 κιλών.

 

Πάντα τα δέματα με βάρος περνανε,ειδικα αν είναι από εταιρίες κούριερ αυξάνεται ραγδαία η πιθανότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαφορετικό της EMS είναι ότι εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ, στα οποία η διαδικασία εκτελωνισμού είναι διαφορετική από εκείνη των εταιρειών courier.

 

Έχουν καταγραφεί στο forum πολλές περιπτώσεις εισαγωγής δεμάτων με EMS στα οποία τα περισσότερα έχουν σταματήσει στο τελωνείο και άλλα όχι. Αυτά, όμως, δεν μπορούν να αποτελέσουν κανόνα είτε τς μίας είτε της άλλης πλευράς, ενώ, αντίθετα, για την εισαγωγή δέματος με courier είμαστε βέβαιοι για τη στάση στο τελωνείο και τα υπέρογκα έξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε με ΕΜS ας πούμε είναι 50% πιθανότητες να περάσει τελωνείο και 50% όχι.

 

Και πάλι δεν συμφαιρει νομίζω...

 

Πάντως αυτό με το τελωνείο μεγάλο μανίκι αν έχεις να κάνει παραγγελία που έχει κάποιο βάρος ή σχετικο όγκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν για άλλους αν εχει σταματήσει, για μενα πάντως δεν περναει τελωνείο, ίσως γιατι παραδίδει στα ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...