Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχουν χαθει μωρε συστημενα? απλα αμα τα στελνεις χυμα, παιρνεις και το ρισκο αυτο

 

μη με τρελενεις τωρα

 

Για τις καθυστερήσεις μιλάω μωρέ! Εσένα μπορεί να σου φαίνεται φυσιολογικό να κάνει 2 μήνες να έρθει συστημένο πακέτο, εγώ το θεωρώ απλώς απαράδεκτο από οπουδήποτε στον κόσμο και να εστάλη! Ας σοβαρευτούμε λιγάκι. Προφανώς υπάρχει πρόβλημα, είναι αναμφισβήτητο πλέον και μάλιστα σοβαρότατο! Οτιδήποτε αποκλίνει τόσο πολύ από την κανονικότητα (ό,τι ίσχυε τα προηγούμενα χρόνια) παραπέμπει σε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτοι ανεφεραν οτι εκτος απο τις καθυστερησεις, δεν φτανουν και καθολου εδω.

 

και ξαναλεω πως την παλευει το mymemory.co.uk και το συγκεκριμενο καταστημα εχει προβλημα? το οποιο δεν ειναι και τοσο γνωστο οσο το αλλο

 

 

για μενα μλκιες τουμπανα

Επεξ/σία από FarCry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς πρόβλημα με το Amazon.co.uk;

 

3 φορές μου ακύρωσαν ένα pre-order, μίλησα με την τράπεζα (Εθνική αν βοηθάει) αλλά θέμα δεν υπάρχει και δεν βλέπουν καν κάποια προσπάθεια ή κάτι από το amazon. (ίσως επειδή είναι pre-order οπότε δεν χρεώνουν την κάρτα)

 

Μίλησα στο chat του Amazon και μου είπαν κάτι για το international team και ότι θα μου απαντήσουν σε 24-48 ώρες (αυτό έγινε εχθές). Σήμερα μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να δουν τι φταίει και να μιλήσω με την τράπεζα ή να κοιτάξω ξανά τα στοιχεία μου αν είναι σωστά. -_-

Τους είχα πει (στο chat εχθές) ότι μίλησα με την τράπεζα και μου είπαν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Το περίεργο είναι ότι μπόρεσα να κάνω το pre-order χωρίς κανένα πρόβλημα στο Amazon.fr (χωρίς να αλλάξω κάτι στα στοιχεία που έχω βάλει), τι φταίει με το Amazon.co.uk δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς πρόβλημα με το Amazon.co.uk;

 

3 φορές μου ακύρωσαν ένα pre-order, μίλησα με την τράπεζα (Εθνική αν βοηθάει) αλλά θέμα δεν υπάρχει και δεν βλέπουν καν κάποια προσπάθεια ή κάτι από το amazon. (ίσως επειδή είναι pre-order οπότε δεν χρεώνουν την κάρτα)

 

Μίλησα στο chat του Amazon και μου είπαν κάτι για το international team και ότι θα μου απαντήσουν σε 24-48 ώρες (αυτό έγινε εχθές). Σήμερα μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να δουν τι φταίει και να μιλήσω με την τράπεζα ή να κοιτάξω ξανά τα στοιχεία μου αν είναι σωστά. -_-

Τους είχα πει (στο chat εχθές) ότι μίλησα με την τράπεζα και μου είπαν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Το περίεργο είναι ότι μπόρεσα να κάνω το pre-order χωρίς κανένα πρόβλημα στο Amazon.fr (χωρίς να αλλάξω κάτι στα στοιχεία που έχω βάλει), τι φταίει με το Amazon.co.uk δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Γενικά το amazon.co.uk έχει πολλά προβλήματα. Πέρα από αυτό που λες, έχει και άλλα προβλήματα όπως πχ δεν μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία, δεν μπορείς να αλλάξεις το shipping e.t.c

 

Σε άλλα amazon δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Αυτη την στιγμή εχω αρκετά χρήματα μέσα στον λογαριασμό μου στο PayPal. Αν κάποιος χρειάζεται χρήματα για να κάνει κάποια αγορά, μπορώ να του βάλω στο PayPal του!

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες ήθελα να αγοράσω κάτι πράγματα και δεν έπαιρνε την κάρτα της Εθνικής στο amazon.co.uk

Μετά απο 2-3 φορές νευρίασα και χρησιμοποίησα την κάρτα την Κύπρου και έφαγα και την προμήθεια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω εδώ μια και έχει κίνηση και ίσως αφορά αρκετούς. Σε 2 αγορές μου από το Gearbest την περασμένη Παρασκευή (μέσω Paypal και ξένων -αν και δεν έχει σημασία- καρτών με νόμισμα ευρώ) διαπίστωσα ότι έχοντας γυρισμένο το νόμισμα σε ΕUR (στις ρυθμίσεις του GB), χρεώθηκα τελικά σε ευρώ και όχι σε δολλάρια όπως συνέβαινε παλιότερα. Άρα μάλλον έχουν αλλάξει τα πράγματα και ο κανόνας "όλα τα κινεζομάγαζα τιμολογούν σε δολλάριο ανεξαρτήτως νομίσματος που επιλέγουμε να δείχνουν" έχει αποκτήσει περισσότερες εξαιρέσεις.

 

Υ.Γ. Α και τηρήθηκε φυσικά η πολύ ευνοϊκή ισοτιμία (υπέρ του ευρώ) που συνήθως λέμε ότι δείχνουν αυτά τα μαγαζιά. 12,99$ μου τα χρέωσε 11,76€. Δηλαδή πιο απλά, βγήκα κερδισμένος έχοντας την τιμή σε ευρώ παρά αν την γύριζα σε δολλάριο. Δεν ξέρω αν είναι προσωρινό ή μόνιμο, πάντως έχετέ το υπόψη σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται παραγγελια και πληρωμη μεσω paypal. μετα απο μερικες ωρες ζηταω ακυρωση παραγγελιας και refund. γινεται κανονικα η ακυρωση αλλα το customer service μου λεει οτι παιρνει αρκετες μερες μεχρι να γινει processed το refund στο paypal. εχουν περασει 14 μερες, να αρχισω να ανησυχω ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται παραγγελια και πληρωμη μεσω paypal. μετα απο μερικες ωρες ζηταω ακυρωση παραγγελιας και refund. γινεται κανονικα η ακυρωση αλλα το customer service μου λεει οτι παιρνει αρκετες μερες μεχρι να γινει processed το refund στο paypal. εχουν περασει 14 μερες, να αρχισω να ανησυχω ή οχι?

 

 

Σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν γίνεται refund, αφού τα χρήματα δεν πήγαν ποτέ στον πωλητή.

Με την παραγγελία, ο πωλητής δεσμεύει τα χρήματα και όταν στέλνει το δέμα τα τραβάει.

Απλά, η διαδικασία αποδέσμευσης παίρνει μερικές μέρες και οι 14 είναι οριακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αγορες απο itunes/appstore γίνονται με χρεωστική πειραιώς?

Το προιόν κοστίζει περίπου 200 ευρώ.

 

 

 Καλησπέρα, με προπληρωμένη μπορείς.

Με τις χρεωστικές της ΠΕΙΡΑΙΩΣ δε ξέρω τι γίνετε γιατί γράφει mastercard αλλά τελευταία δεν αναγνωρίζετε στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα, με προπληρωμένη μπορείς.

Με τις χρεωστικές της ΠΕΙΡΑΙΩΣ δε ξέρω τι γίνετε γιατί γράφει mastercard αλλά τελευταία δεν αναγνωρίζετε στο εξωτερικό.

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Προπληρωμένη απο οποιαδήποτε τράπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...