Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω απο το ebay οποιαδηποτε ειδοποίηση απο το καμπανακι πανω δεξια?

 

Αλλα οχι τις ειδοποιησεις με μειλς κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σημερινή ανακοίνωση από Πειραιώς:

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €1000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.

Κατόπιν τούτου, μέχρι το τέλος του μήνα δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του μηνιαίου ορίου των €1000.

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως να κάνω Link τραπ. λογαριασμό με paypal για Alpha Bank ή Πειραιώς? Θέλω να μπορώ να κάνω top-up το balance στο paypal αλλά δεν βγάζω άκρη. 

 

Πρόσθεσα το iban στο paypal και μου εμφάνισε 4 στοιχεία (Επωνυμία,Τράπεζα,ΙΒΑΝ,BIC) τα οποία μου ζητά να πάω να τα βάλω στο web banking μου. Το πρόβλημα με την Alpha είναι πως ζητά όνομα και λεπτομερή διεύθυνση δικαιούχου. Τουλάχιστον έτσι μου είπε η κοπέλα από Alpha που επικοινώνησα η οποία η αλήθεια δεν φάνηκε να ξέρει τι της γίνεται. Στη Πειραιώς δεν βρίσκω που μπορώ να προσθέσω αυτά τα στοιχεία παρά μόνο επιλογή για να στείλω έμβασμα όπου εκεί είναι πιο απλά τα πράγματα αλλά τι έμβασμα να στείλω? Αυτό που θέλω ή χρειάζεται ένα τυπικό ποσό πρώτα για επιβεβαίωση όπως γίνεται με τις κάρτες? Στη paypal το μόνο που αναφέρει είναι να προσθέσω τα στοιχεία της στο web banking. Δεν γνωρίζω τι διαδικασία ακολουθεί. Αν έχει κάνει κάποιος σύνδεση λογαριασμού με paypal ας δώσει τα φώτα του.

 

Ο άλλος τρόπος είναι να επιλέξω "send money" σε άλλο λογαριασμό paypal που ήδη έχω, αλλά ούτε αυτή τη διαδικασία γνωρίζω. Πρέπει να έχω balance για να το κάνω ή γίνεται η μεταφορά από τη πιστωτική που έχω συνδεδεμένη? Και αν ισχύει το 2ο, το βλέπει σαν κανονική αγορά ή θα το χρεώσει σαν ανάληψη μετρητών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως να κάνω Link τραπ. λογαριασμό με paypal για Alpha Bank ή Πειραιώς? Θέλω να μπορώ να κάνω top-up το balance στο paypal αλλά δεν βγάζω άκρη. 

 

Πρόσθεσα το iban στο paypal και μου εμφάνισε 4 στοιχεία (Επωνυμία,Τράπεζα,ΙΒΑΝ,BIC) τα οποία μου ζητά να πάω να τα βάλω στο web banking μου. Το πρόβλημα με την Alpha είναι πως ζητά όνομα και λεπτομερή διεύθυνση δικαιούχου. Τουλάχιστον έτσι μου είπε η κοπέλα από Alpha που επικοινώνησα η οποία η αλήθεια δεν φάνηκε να ξέρει τι της γίνεται. Στη Πειραιώς δεν βρίσκω που μπορώ να προσθέσω αυτά τα στοιχεία παρά μόνο επιλογή για να στείλω έμβασμα όπου εκεί είναι πιο απλά τα πράγματα αλλά τι έμβασμα να στείλω? Αυτό που θέλω ή χρειάζεται ένα τυπικό ποσό πρώτα για επιβεβαίωση όπως γίνεται με τις κάρτες? Στη paypal το μόνο που αναφέρει είναι να προσθέσω τα στοιχεία της στο web banking. Δεν γνωρίζω τι διαδικασία ακολουθεί. Αν έχει κάνει κάποιος σύνδεση λογαριασμού με paypal ας δώσει τα φώτα του.

 

Ο άλλος τρόπος είναι να επιλέξω "send money" σε άλλο λογαριασμό paypal που ήδη έχω, αλλά ούτε αυτή τη διαδικασία γνωρίζω. Πρέπει να έχω balance για να το κάνω ή γίνεται η μεταφορά από τη πιστωτική που έχω συνδεδεμένη? Και αν ισχύει το 2ο, το βλέπει σαν κανονική αγορά ή θα το χρεώσει σαν ανάληψη μετρητών?

1.O λογος που θελεις να στείλεις χρηματα στο balance ποιος είναι?

2.Εχεις κάποια ελληνικη καρτα visa mastrer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω visa και μάλιστα συνδεδεμένη στο paypal....ο λόγος όμως είναι πως θέλω να κάνω μια αγορά από Αγγλικό κατάστημα και δεν δέχεται καμία κάρτα και κανένα έμβασμα από Ελλάδα (ούτε μέσω paypal). Η αιτία..(αυτό που είπαν και οι 2 τράπεζες τηλεφωνικά) είναι πως το συγκεκριμένο κατάστημα είναι περασμένο σαν "Εταιρεία Τροφίμων" και δεν έχει αρθεί ο περιορισμός των capital controls για τη συγκεκριμένη κατηγορία. Με άλλα λόγια ότι κάρτα και να συνδέσω στο paypal για να κάνω αγορά απευθείας μέσω αυτής θα τρώει άκυρο εφόσον είναι από Ελλάδα. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με την Alpha αγανάκτησα...και για να αποφύγω να σηκώνω λεφτά από Alpha...να πηγαίνω να κάνω κατάθεση σε Πειραιώς και να συνδέω τραπεζικό λογαριασμό της Πειραιώς με Paypal και και και....αποφάσισα να δοκιμάσω send money απο τον paypal λογαριασμό μου σε έναν δεύτερο λογαριασμό paypal που ήδη έχω σε αχρειστία.

 

Απορίες: Μου βγάζει 2 επιλογές: 1) Pay for goods και 2) Pay or Send money to a friend.

Εκτιμώ πως επιλέγω το 2ο...βάζω mail και ποσό και ύστερα μου εμφανίζει την κάρτα απο την οποία έχω επιλέξει πως θα γίνει η αποστολή χρημάτων. Και εδώ έχω τον δισταγμό....η κάρτα είναι πιστωτική...(δεν έχω συνδέσει χρεωστική ή κάτι άλλο) εάν ολοκληρώσω αυτή τη κίνηση η τράπεζα θα το εκλάβει σαν αγορά ή σαν ανάληψη μετρητών? Ρωτώ γιατί απ'όσο θυμάμαι οι αναλήψεις απο πιστωτικές υπερτοκίζονται :unsure: ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με την Alpha αγανάκτησα...και για να αποφύγω να σηκώνω λεφτά από Alpha...να πηγαίνω να κάνω κατάθεση σε Πειραιώς και να συνδέω τραπεζικό λογαριασμό της Πειραιώς με Paypal και και και....αποφάσισα να δοκιμάσω send money απο τον paypal λογαριασμό μου σε έναν δεύτερο λογαριασμό paypal που ήδη έχω σε αχρειστία.

 

Απορίες: Μου βγάζει 2 επιλογές: 1) Pay for goods και 2) Pay or Send money to a friend.

Εκτιμώ πως επιλέγω το 2ο...βάζω mail και ποσό και ύστερα μου εμφανίζει την κάρτα απο την οποία έχω επιλέξει πως θα γίνει η αποστολή χρημάτων. Και εδώ έχω τον δισταγμό....η κάρτα είναι πιστωτική...(δεν έχω συνδέσει χρεωστική ή κάτι άλλο) εάν ολοκληρώσω αυτή τη κίνηση η τράπεζα θα το εκλάβει σαν αγορά ή σαν ανάληψη μετρητών? Ρωτώ γιατί απ'όσο θυμάμαι οι αναλήψεις απο πιστωτικές υπερτοκίζονται :unsure: ....

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία περαιτέρω σύνδεση λογαριασμού στο Paypal. Αν έχεις συνδέσει έναν ήδη, έχεις τα στοιχεία για να πάει το έμβασμα. Δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένος και ο λογαριασμός από τον όποιο τελικά θα στείλεις. Κάνε κατάθεση λεφτά σε ένα Online ΑΤΜ (για να μπουν άμεσα-πολλά αν όχι τα περισσότερα και στην Πειραιώς είναι τέτοια πλέον) στο λογαριασμό σου στην Πειραιώς αν δεν έχεις υπόλοιπο και κάνε το έμβασμά σου από την Πειραιώς προς το Paypal και τελείωσες.

Όσο για το ως τι "εκλαμβάνει" την κίνηση με την πιστωτική προς το Paypal η τράπεζα, ασφαλώς και αποτελεί πληρωμή/αγορά αυτή. Ανάληψη είναι μόνο το να πάρεις στο χέρι σου μετρητό. Και κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως δεν είναι εφικτό με τις πιστωτικές από τότε που επιβλήθηκαν τα capital controls. Δεν σου συνίστώ ούτως ή άλλως να χρησιμοποιήσεις αυτή τη μέθοδο όμως για πολλούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας,εκανα μια παραγγελια απο bay απο Hong Kong πριν 2 μερες,αλλα το προιον δεν εχει tracking number...Aυτο που θελω να ρωτησω ειναι:οταν ερθει ελλαδα και το παρει η ελληνικη μεταφορικη για να το φερει σπιτι μου,θα ενημερωθω εγω απο την μεταφορικη με ιμειλ για την ημερα παραδοσης,όπως ενημερωθηκα(με ιμειλ παλι) ότι το δέμα έχει πάει σε κατάσταση shipped ? Γιατι αν δεν ενημερωθω πως θα ξερω ποτε θα ερθει για να ειμαι σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς ότι το δέμα ταξιδεύει με ταχυδρομείο και έχει διαστάσεις έως Α4, δεν θα πάρεις καμία ειδοποίηση, αλλά θα το αφήσει ο ταχυδρόμος στο σπίτι σου. Εάν έχει μεγαλύτερες διαστάσεις θα σου αφήσει ειδοποιητήριο για να το παραλάβεις από το Γραφείο της περιοχής σου.

 

Δεν γράφεις, βέβαια, και την αξία του περιεχομένου γιατί παίζει και η περίπτωση τελωνείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά σήμερα μού πέρασε αγορά από Ebay μέσω Paypal με χρέωση στην MasterCard χρεωστική της Εθνικής Τράπεζας...πρόσφατα που είχα δοκιμάσει δεν είχε περάσει η συναλλα΄γη...

 

...και τελείως τυχαία το έκανα, το ebay./paypal διάλεξε μόνο του αυτή τη κάρτα κι εγώ δεν το έλεγξα πριν εγκρίνω την αγορά...και μετά είδα ότι χρεώθηκε η Εθνική.

 

Καλό να το ξέρουμε σε έκτακτες αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...