Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και έτσι να είναι, 36 μέρες να φτάσει είναι πολλές...

Εμενα εφτασε σήμερα ένα πακέτο με china post ordinary (δηλαδη απλό όχι συστημένο) μετά από 29 μέρες από την παραγγελία. Δε θεωρώ μεγάλο το διάστημα αν σκεφτείς ότι τις γιορτές τα Ελληνικά ταχυδρομεία εχουν περισσότερη δουλειά. Εξάλλου πρόσφατα περιέγραψα την εμπειρία μου από τη royal mail που ηταν ιδιαίτερα αρνητική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά σε όλους. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ενεργοποίηση της κάρτας μου στο PAYPAL. Δημιούργησα επιτυχώς για πρώτη φορά εναν λογαριασμό στο Paypal με το email μου και τα λοιπά στοιχειά. Όταν όμως πάω να ενεργοποιήσω την κάρτα, μου λεει...This card is not accepted. Please use a different card. Η καρτα ειναι μια χρεωστικη debit mastercard του ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟΥ μαλλον πριν συγχωνευτεί με την EYROBANK.(Δεν ειμαι και πολύ σίγουρος γιαυτό). Το ανομ/νυμο της καρτας εινα ίδιο με του paypal. Επικοινωνισα  με την τραπεζα και μου ειπαν οτι δεν ειναι μονο για αναληψεις απο ΑΤΜ αλλα και για ηλεκτρονικές αγορές. Με αυτην την καρτα ομως εγω δεν εχω κανει καποια ηλεκτρ. αγορα. Μήπως εχει καποιος κάποια λύση ή εχει αντιμετωπιση το ιδιο πρόβλημα με εμενα? ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά σε όλους. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ενεργοποίηση της κάρτας μου στο PAYPAL. Δημιούργησα επιτυχώς για πρώτη φορά εναν λογαριασμό στο Paypal με το email μου και τα λοιπά στοιχειά. Όταν όμως πάω να ενεργοποιήσω την κάρτα, μου λεει...This card is not accepted. Please use a different card. Η καρτα ειναι μια χρεωστικη debit mastercard του ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟΥ μαλλον πριν συγχωνευτεί με την EYROBANK.(Δεν ειμαι και πολύ σίγουρος γιαυτό). Το ανομ/νυμο της καρτας εινα ίδιο με του paypal. Επικοινωνισα  με την τραπεζα και μου ειπαν οτι δεν ειναι μονο για αναληψεις απο ΑΤΜ αλλα και για ηλεκτρονικές αγορές. Με αυτην την καρτα ομως εγω δεν εχω κανει καποια ηλεκτρ. αγορα. Μήπως εχει καποιος κάποια λύση ή εχει αντιμετωπιση το ιδιο πρόβλημα με εμενα? ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ. 

 

Έχει χρήματα ο λογαριασμός σου;

Ισχύει ακόμη η κάρτα ή έχει λήξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Αγγλικό Αμαζον τί γίνεται, δέχεται κάρτα χρεωστική της Εθνικής (μαστερκαρντ), έχει δοκιμάσει κανείς επιτυχώς τελευταία;

Ναι δέχεται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χρήματα ο λογαριασμός σου;

Ισχύει ακόμη η κάρτα ή έχει λήξει;

Ο λογαριασμός έχει 10€ και λήγει 12/18. Έχω να τον χρησιμοποιήσω περίπου 1,5 χρόνο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός έχει 10€ και λήγει 12/18. Έχω να τον χρησιμοποιήσω περίπου 1,5 χρόνο

 

Μάλλον έχει πέσει σε αδράνεια ο λογαριασμός σου αν όντως έχεις να τον χρησιμοποιήσεις 1,5 χρόνο και δεν μπορεί να γίνει η δοκιμαστική χρέωση για τη σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός έχει 10€ και λήγει 12/18. Έχω να τον χρησιμοποιήσω περίπου 1,5 χρόνο

O Λογαριασμός σου είναι σε αδράνεια. Πρέπει να πας στην τράπεζα να τον ενεργοποιήσεις. Κράτα εκκαθαριστικό, αποδεικτικό μόνιμης διευθυνσης, βεβαιωση μισθοδοσίας αν είσαι μισθωτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Λογαριασμός σου είναι σε αδράνεια. Πρέπει να πας στην τράπεζα να τον ενεργοποιήσεις. Κράτα εκκαθαριστικό, αποδεικτικό μόνιμης διευθυνσης, βεβαιωση μισθοδοσίας αν είσαι μισθωτός.

Αν είναι σε αδράνεια ο λογαριασμός, θα μπορούσα να κάνω ενημέρωση της κάρτας σε ΑΤΜ; Ενημέρωση πάντως γίνεται κανονικά.

Μάλλον έχει πέσει σε αδράνεια ο λογαριασμός σου αν όντως έχεις να τον χρησιμοποιήσεις 1,5 χρόνο και δεν μπορεί να γίνει η δοκιμαστική χρέωση για τη σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι σε αδράνεια ο λογαριασμός, θα μπορούσα να κάνω ενημέρωση της κάρτας σε ΑΤΜ; Ενημέρωση πάντως γίνεται κανονικά.

Παρε τηλέφωνο στην τράπεζα και ρώτα να δεις τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι σε αδράνεια ο λογαριασμός, θα μπορούσα να κάνω ενημέρωση της κάρτας σε ΑΤΜ; Ενημέρωση πάντως γίνεται κανονικά.

 

Κανονικά βλέπεις υπόλοιπα από ΑΤΜ. Πληρωμές/αναλήψεις δεν μπορείς να κάνεις από αδρανείς λογαριασμούς. Δοκίμασε να στείλεις μέσω ebanking ένα μικρό ποσό 1€ π.χ. από άλλον λογαριασμό της ίδιας τράπεζας (αν έχεις). Έχω ενεργοποιήσει αδρανή λογαριασμό μου στην Πειραιώς με αυτόν τον τρόπο εγώ πρόσφατα. Δεν ξέρω αν γίνεται στη Eurobank όμως. Αλλιώς πήγαινε σε ένα κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά βλέπεις υπόλοιπα από ΑΤΜ. Πληρωμές/αναλήψεις δεν μπορείς να κάνεις από αδρανείς λογαριασμούς. Δοκίμασε να στείλεις μέσω ebanking ένα μικρό ποσό 1€ π.χ. από άλλον λογαριασμό της ίδιας τράπεζας (αν έχεις). Έχω ενεργοποιήσει αδρανή λογαριασμό μου στην Πειραιώς με αυτόν τον τρόπο εγώ πρόσφατα. Δεν ξέρω αν γίνεται στη Eurobank όμως. Αλλιώς πήγαινε σε ένα κατάστημα.

Δε γίνεται αυτό στη eurobank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται αυτό στη eurobank

 

 

Κανονικά βλέπεις υπόλοιπα από ΑΤΜ. Πληρωμές/αναλήψεις δεν μπορείς να κάνεις από αδρανείς λογαριασμούς. Δοκίμασε να στείλεις μέσω ebanking ένα μικρό ποσό 1€ π.χ. από άλλον λογαριασμό της ίδιας τράπεζας (αν έχεις). Έχω ενεργοποιήσει αδρανή λογαριασμό μου στην Πειραιώς με αυτόν τον τρόπο εγώ πρόσφατα. Δεν ξέρω αν γίνεται στη Eurobank όμως. Αλλιώς πήγαινε σε ένα κατάστημα.

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας. Θα επικοινωνήσω με την τράπεζα.Όπως και να'χει όταν ενημερωθώ θα πω και σε εσάς τι τελικά έχει συμβεί,εστί ενημερωτικά για να ξέρετε. Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

θελω να κανω μια παραγγελία απο gearbest και επειδη δεν εχω paypal και πρεπει να γινει η παραγγελια αμεσα, η πληρωμη μεσω χρεωστικης καρτας(Εθνικης-mastercard) ειναι ασφαλεις? ξερω οτι στα περισσοτερα απλα χρειαζεται να εχει το https με την κλειδαρια και ειμαι κομπλε... αλλα το εχει δοκιμασει κανεις ειναι safe ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...