Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ σκέφτηκα το εξής.Περίμενε να πάει 28 ο μήνας  και  λίγο πριν απ' τα μεσάνυχτα στείλτου τα μισά και λίγο μετά τα μεσάνυχτα,που αλλάζει ο μήνας, στείλτου και τα υπόλοιπα.Αφού συνεννοηθείς με την Τράπεζα αν μπορεί να γίνει,αλλά και με τον πωλητή.

 

 

Δεν παίζει αυτό που λες για τα εμβάσματα, γιατί κάθε Τράπεζα υποβάλλεται κι αυτή σε Capital Control και έχει κάποιο μηνιαίο χρηματικό όριο που μπορεί να στείλει στο εξωτερικό. Συνήθως το όριο αυτό έχει εξαντληθεί μέχρι τις 20 κάθε μήνα (μην σου πω μέχρι και τις 15 κάθε μήνα). Είναι τσεκαρισμένο γιατί στέλνω χρήματα στον μικρό που σπουδάζει εξωτερικό.

Αν δέχεται σπαστή πληρωμή μπορείς να πληρώσεις από δύο τράπεζες ή να βρεις κάποιον γνωστό σου που έχει λογ/σμό στην ίδια τράπεζα με εσένα, ώστε να του μεταφέρεις χρήματα για να τα στείλει αυτός (με αιτιολογία ότι εξοφλεί μέρος της δικής σου οφειλής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν παίζει αυτό που λες για τα εμβάσματα, γιατί κάθε Τράπεζα υποβάλλεται κι αυτή σε Capital Control και έχει κάποιο μηνιαίο χρηματικό όριο που μπορεί να στείλει στο εξωτερικό. Συνήθως το όριο αυτό έχει εξαντληθεί μέχρι τις 20 κάθε μήνα (μην σου πω μέχρι και τις 15 κάθε μήνα). Είναι τσεκαρισμένο γιατί στέλνω χρήματα στον μικρό που σπουδάζει εξωτερικό.

Αν δέχεται σπαστή πληρωμή μπορείς να πληρώσεις από δύο τράπεζες ή να βρεις κάποιον γνωστό σου που έχει λογ/σμό στην ίδια τράπεζα με εσένα, ώστε να του μεταφέρεις χρήματα για να τα στείλει αυτός (με αιτιολογία ότι εξοφλεί μέρος της δικής σου οφειλής).

 

Τελικά θα γίνει μέσω δύο διαφορετικών λογαριασμών από την ίδια τράπεζα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Περιμένω την απάντηση του Άγγλου αν δέχεται για να στείλω τα εμβάσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα γίνει μέσω δύο διαφορετικών λογαριασμών από την ίδια τράπεζα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Περιμένω την απάντηση του Άγγλου αν δέχεται για να στείλω τα εμβάσματα. 

Απλά θα πρέπει οι λογαριασμοί να μην ανήκουν στο ίδιο φυσικό πρόσωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια
Αγοράζω από ebay τα 5 τελευταια χρονια με τουλάχιστον 1500 αγορές μέχρι στιγμής . Η ερώτηση μου είναι εάν έχετε παρατηρήσει καθυστέρηση παραλαβής τον τελευταίο καιρό . Πχ την εβδομάδα που μας πέρασε έλαβα δεματακια με σφραγίδα ταχυδρομείου (Κίνα) 27/11/2016.......Έχω σε αναμονή παραλαβής τουλάχιστον 15 δέματα από την αρχή του 2017. Έχει κάποιος φίλος το ίδιο πρόβλημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον συμβαίνει, αυτό που συζητείται εδώ και λιγο καιρό στο φορουμ.

 

Σταματούν για δειγματοληπτικους ελέγχους τελωνειο καποια δεματάκια και προφανώς αργούν όλα-υποθέτω.

 

Κι εγώ μια απ'τα ίδια. Γενικα απο 11/16 και ένθεν αργούν χαρακτηριστικά! μάλιστα για 1η φορά στα χρονικά δέμα, δεν ήρθε ποτέ :( (διοτι θεωρώ πως μετά απο 4 μήνες, μαλλον δε θα ρθει!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για ποσό των 1700 Ευρώ περίπου.

Δηλαδή λές ότι μπορεί να τον πληρώσω με έμβασμα από 2 διαφορετικές τράπεζες?

 

Πότε την πήγατε τη συζήτηση στα εμβάσματα και για ποιόν λόγο; Με κάρτα δεν είπες ότι μπορείς να πληρώσεις; Αν ναι, περιττεύουν όλα τα περί μηνιαίων ορίων ανά άτομο κλπ. Αν έχει αρκετό πιστωτικό όριο η κάρτα σου κι αν δεν έχουν εξαντληθεί τα μηνιαία διαθέσιμα της τράπεζας προς το εξωτερικό όταν ρίξεις την αγορά, ούτε προτιμολόγια χρειάζεται να πας σε καμιά τράπεζα ούτε τίποτα. Κάνε απλά την αγορά σου πληρώνοντας με την κάρτα.

Τα προτιμολόγια δεν αφορούν ιδιώτες παρά εισαγωγείς που πρέπει να πληρώσουν μεγάλα ποσά προς το εξωτερικό μέσω εμβασμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση...Εδω και 2-3 μερες δεν μου δεχεται αγορες το paypal στο Ebay...μου ζηταει να βαλω αλλη καρτα.Απο Allixpress κανω κανονικα αγορες οποτε δεν φταιει η καρτα.Το Paypal που επικοινωνησα μου ειπαν πως δεν υπαρχει προβλημα στον λογαριασμο μου στο Paypal...Wtf???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έβγαλα την προπληρωμένη webuy mastercard από την Πειραιώς και την φόρτωσα με χρήματα, δεν μπορώ να κάνω όμως αγορές ούτε από ebay ούτε από aliexpres. Μήπως επειδή έχει τελειώσει το μηνιινοαίο όριο εμβασμάτων στο εξωτερικό δεν αφήνει για αγορές? Μέχρι πρότινος με χρεωστική της Εθνικής ψώνιζα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έβγαλα την προπληρωμένη webuy mastercard από την Πειραιώς και την φόρτωσα με χρήματα, δεν μπορώ να κάνω όμως αγορές ούτε από ebay ούτε από aliexpres. Μήπως επειδή έχει τελειώσει το μηνιινοαίο όριο εμβασμάτων στο εξωτερικό δεν αφήνει για αγορές? Μέχρι πρότινος με χρεωστική της Εθνικής ψώνιζα κανονικά.

Προχθές αγόρασα ένα φτηνόπραμα $11,00 από Banggood με την πιστωτική της Eurobank μέσω PayPal και πέρασε αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έβγαλα την προπληρωμένη webuy mastercard από την Πειραιώς και την φόρτωσα με χρήματα, δεν μπορώ να κάνω όμως αγορές ούτε από ebay ούτε από aliexpres. Μήπως επειδή έχει τελειώσει το μηνιινοαίο όριο εμβασμάτων στο εξωτερικό δεν αφήνει για αγορές? Μέχρι πρότινος με χρεωστική της Εθνικής ψώνιζα κανονικά.

 

Η Πειραιώς ανακοίνωσε ότι έφτασε στο όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πειραιώς ανακοίνωσε ότι έφτασε στο όριο

Το ξέρω, αλλά έχει αντίκτυπο και στις αγορές στο εξωτερικό αυτό? Το όριο δλδ των εμβασμάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τράπεζα έχει ένα όριο αποστολής χρημάτων στο εξωτερικό.

Εάν το πιάσει, όπως η Πειραιώς κάθε μήνα, δεν μπορεί να στείλει άλλα είτε είναι έμβασμα είτε για αγορά κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, αλλά έχει αντίκτυπο και στις αγορές στο εξωτερικό αυτό? Το όριο δλδ των εμβασμάτων?

 

Όχι άμεσα. Τα όρια για εμβάσματα από τους καταθέτες και τα όρια για χρέωση των καρτών μια τράπεζας είναι διαφορετικά (και διακριτά) με υψηλότερο το 2ο. Όταν όμως εξαντλείται το 1ο όριο (αυτό για τα εμβάσματα το οποίο ενημερωνόμαστε πότε συμβαίνει) είναι ένδειξη ότι μπορεί να έχει εξαντληθεί και το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εστω οτι ειμαι ταξιδι σε ευρωπαικη χωρα με ευρω (πχ γερμανια), υπαρχει περιπτωση αν εξαντληθει το παραπανω οριο,

να μην μπορω να χρησιμοποιησω την πιστωτικη/χρεωστικη σε συναλλαγες?

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...