Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απορω που παλευετε να πληρωνετε εν μεσω cc, με συνδεδεμενη καρτα με το pp.

Εγω φορτωνω balance, μετα τα cc. Ναι, πριν τα cc ουτε ηξερα τι εστι balance.

Ναι, το pp κρατα προμηθεια. Αλλα οταν θελω να κανω αγορα, την κανω.

Δεν μπαινω στη ρουλέτα αν θα μου κατσει, είτε απο αστοχιες της τραπεζας, είτε μεσω cc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω που παλευετε να πληρωνετε εν μεσω cc, με συνδεδεμενη καρτα με το pp.

Εγω φορτωνω balance, μετα τα cc. Ναι, πριν τα cc ουτε ηξερα τι εστι balance.

Ναι, το pp κρατα προμηθεια. Αλλα οταν θελω να κανω αγορα, την κανω.

Δεν μπαινω στη ρουλέτα αν θα μου κατσει, είτε απο αστοχιες της τραπεζας, είτε μεσω cc.

 

Μάλλον, είσαι ο μόνος από τα μέλη του forum που συνεχίζεις αυτόν τον τρόπο, από τον οποίο περάσαμε όλοι το καλοκαίρι του 2015. Τον παρατήσαμε, όμως, γιατί αφενός αποδείχτηκε προβληματικός, στις σχέσεις μας με το paypal, αφετέρου είναι τελείως ασύμφορος οικονομικά (μεγάλη προμήθεια, αποκλεισμός χρήσης κάρτας κλπ) και πολύ περισσότερο από το καλοκαίρι του 2016 που επιτράπηκε πάλι η χρήση των ελληνικών καρτών.

 

Το να επαναλαμβάνεις συνεχώς ότι εξακολουθείς να χρησιμοποιείς αυτόν τον προβληματικό και ασύμφορο τρόπο δεν βοηθάς τα μέλη του forum αφού η συντριπτική πλειοψηφία (με τη δική σου εξαίρεση) τον έχει εγκαταλείψει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, είσαι ο μόνος από τα μέλη του forum που συνεχίζεις αυτόν τον τρόπο, από τον οποίο περάσαμε όλοι το καλοκαίρι του 2015. Τον παρατήσαμε, όμως, γιατί αφενός αποδείχτηκε προβληματικός, στις σχέσεις μας με το paypal, αφετέρου είναι τελείως ασύμφορος οικονομικά (μεγάλη προμήθεια, αποκλεισμός χρήσης κάρτας κλπ) και πολύ περισσότερο από το καλοκαίρι του 2016 που επιτράπηκε πάλι η χρήση των ελληνικών καρτών.

 

Το να επαναλαμβάνεις συνεχώς ότι εξακολουθείς να χρησιμοποιείς αυτόν τον προβληματικό και ασύμφορο τρόπο δεν βοηθάς τα μέλη του forum αφού η συντριπτική πλειοψηφία (με τη δική σου εξαίρεση) τον έχει εγκαταλείψει.

 

 

Ναι αλλα εγω δεν παραπονιεμαι οτι δεν γινονται οι παραγγελιες μου!

Αλλα παραπονα γενικοτερα για την κατασταση που μας δερνει μπορει να εχω,

αλλα τελικα εστω με αυτο τον τροπο τη δουλεια στο τελος την κανω.

 

Και αν παρατηρησεις, δεν λεω οτι χρησιμοποιω το request money, στο οποιο εμμεσως αναφερεσαι, αλλα στο topup, κατα προτιμηση προσπαθω στις αρχες καθε μηνα.

Εκτακτως βεβαια, μπορει να χρειαστει και κανενα request, αλλα ειχα πχ 1,5 χρονο να το κανω...καλο ειναι που υπαρχει ομως.

Το topup που κανω ειναι ο 'προβληματικος τροπος στη σχεση με το pp'?

 

Παρατηρω μια 'ελαφροτητα' στην προσεγγιση του θεματος, αλλα μετα 'κλαμα' που δεν εγινε η δουλεια...

Σαν να μπλεκεις με τα πιτουρα, αλλα να μη θελεις να σε φανε οι κοτες..

 

Ενω κατα τα λοιπα, αφου καποιοι -σεβαστη η επιλογη τους- επιλεγουν τον τροπο με τη συνδεδεμενη καρτα,

μετα παραπονιουνται οτι δεν γινεται/δεν ολοκληρωθηκε, για τον α/β/γ λογο.

 

Εγω είμαι άραγε αυτος που κανει 'λαθος';;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το topup που κανω ειναι ο 'προβληματικος τροπος στη σχεση με το pp'?

 

Παρατηρω μια 'ελαφροτητα' στην προσεγγιση του θεματος, αλλα μετα 'κλαμα' που δεν εγινε η δουλεια...

Σαν να μπλεκεις με τα πιτουρα, αλλα να μη θελεις να σε φανε οι κοτες..

 

 

Ναι έχει δίκιο ο makfil. Απολύτως προβληματικός τρόπος είναι και το topup με έμβασμα. Γιατί πολύ απλά και εκτός της κακής ισοτιμίας που σε ζημιώνει όποτε κάνεις αγορές σε νόμισμα πλην ευρώ, εκτός του ότι χαραμίζει αναγκαστικά balance για το οποίο ξόδεψες από το διαθέσιμο που έχεις στην τράπεζα για έμβασμα, έχει πεπερασμένο όριο φόρτισης πριν σου ζητήσει ταυτοποίηση το Paypal (εφόσον δεν την έχεις κάνει μέχρι σήμερα). Τα προβλήματα των αγορών από το εξωτερικό είναι λυμένα. Εγώ προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα από τον Αύγουστο του 2015. Όποιος δεν θέλει να ακολουθήσει τις σωστές λύσεις, αναμενόμενο είναι να γκρινιάζει λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εγω δεν παραπονιεμαι οτι δεν γινονται οι παραγγελιες μου!

Αλλα παραπονα γενικοτερα για την κατασταση που μας δερνει μπορει να εχω,

αλλα τελικα εστω με αυτο τον τροπο τη δουλεια στο τελος την κανω.

 

Και αν παρατηρησεις, δεν λεω οτι χρησιμοποιω το request money, στο οποιο εμμεσως αναφερεσαι, αλλα στο topup, κατα προτιμηση προσπαθω στις αρχες καθε μηνα.

Εκτακτως βεβαια, μπορει να χρειαστει και κανενα request, αλλα ειχα πχ 1,5 χρονο να το κανω...καλο ειναι που υπαρχει ομως.

Το topup που κανω ειναι ο 'προβληματικος τροπος στη σχεση με το pp'?

 

Παρατηρω μια 'ελαφροτητα' στην προσεγγιση του θεματος, αλλα μετα 'κλαμα' που δεν εγινε η δουλεια...

Σαν να μπλεκεις με τα πιτουρα, αλλα να μη θελεις να σε φανε οι κοτες..

 

Ενω κατα τα λοιπα, αφου καποιοι -σεβαστη η επιλογη τους- επιλεγουν τον τροπο με τη συνδεδεμενη καρτα,

μετα παραπονιουνται οτι δεν γινεται/δεν ολοκληρωθηκε, για τον α/β/γ λογο.

 

Εγω είμαι άραγε αυτος που κανει 'λαθος';;;;

 

Σε κανένα post δεν αναφέρθηκα στη μέθοδο request, που πρόσθεσες εκ των υστέρων στο δικό σου, αλλά στα πολλά αρνητικά που έχει το φόρτωμα του balance, για τα οποία το εγκατέλειψαν τα περισσότερα μέλη (εκτός από εσένα).

 

Εν πάση περιπτώσει, συνέχισε με τον τρόπο που "νομιζεις" ότι σε εξυπηρετεί αλλά δεν χρειάζεται τόση επανάληψη αφού βλέπεις ότι δεν συμμερίζεται άλλος αυτές τις απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, είσαι ο μόνος από τα μέλη του forum που συνεχίζεις αυτόν τον τρόπο, από τον οποίο περάσαμε όλοι το καλοκαίρι του 2015. Τον παρατήσαμε, όμως, γιατί αφενός αποδείχτηκε προβληματικός, στις σχέσεις μας με το paypal, αφετέρου είναι τελείως ασύμφορος οικονομικά (μεγάλη προμήθεια, αποκλεισμός χρήσης κάρτας κλπ) και πολύ περισσότερο από το καλοκαίρι του 2016 που επιτράπηκε πάλι η χρήση των ελληνικών καρτών.

αυτος ο τροπος προσφερει ομως ενα πλεονεκτημα (θελω να) πιστευω*:

σε περιπτωσεις που δεν επιτρεπονται συναλλαγες μεσω paypal (και το πιστευετε ή οχι, υπαρχουν ακομα τετοιες περιπτωσεις,

προσφατα χρειαστηκε να γραφτω στην revolut για να πληρωσω μια υπηρεσια) ή ακομα και για το μελλον και την περιπτωση οπου απαγορευτουν ξανα, αυτοι που εχουν balance στο paypal ισως εχουν ενα πλεονεκτημα

και λεω ισως γιατι (θελω να) πιστευω οπως εγραψα παραπανω οτι δεν θα λειτουργει σαν το συστημα της skrill,

η οποια εχει δυο κατηγοριες οταν κανεις top up: gambling/non gambling,

top up για gambling με ελληνικη καρτα εννοειται οτι σου απαγορευει να κανεις,

μπορεις να κανεις top up μονο για non-gambling,

η ειρωνια ειναι πως αν κανεις top up με αλλη καρτα μετα για gambling,

σου "διαχωριζει" το υπολοιπο (χωρις να στο λεει/δειχνει) κι

ενω εχεις κανει top up, δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τα χρηματα που εκανες πρωτα top up

για gambling!!! απιστευτο!

ελπιζω να μην δουλευει ετσι και το paypal.. λογικα οχι δηλαδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κανενα προβλημα σε μενα με Paypal και συνδεδεμένες καρτες ΕΤΕ Mastercard & Alpha Electron Visa..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα σε μενα με Paypal και συνδεδεμένες καρτες ΕΤΕ Mastercard & Alpha Electron Visa..

Εμένα PayPal με κάρτα Πειραιώς για αγορά από banggood πέρασε πριν από λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πρέπει να πληρώσω για εστίες στην Κίνα στην εικόνα μπορείτε να δείτε και τα στοιχεία που μου δίνουν μπορώ να πληρώσω μέσω paypsl.

http://m.ebay.com/itm/New-Ultimate-37-in-1-Sensor-Modules-Kit-for-Arduino-MCU-Education-User-/161908420107?hash=item25b27e6e0b%3Ag%3AQm0AAOSwnipWYBGm&_trkparms=pageci%253A8167357a-1a2b-11e7-8beb-74dbd1808179%257Cparentrq%253A3f51dd9715b0a7868978ea3cfffbf8a5%257Ciid%253A4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχει δίκιο ο makfil. Απολύτως προβληματικός τρόπος είναι και το topup με έμβασμα. Γιατί πολύ απλά και εκτός της κακής ισοτιμίας που σε ζημιώνει όποτε κάνεις αγορές σε νόμισμα πλην ευρώ, εκτός του ότι χαραμίζει αναγκαστικά balance για το οποίο ξόδεψες από το διαθέσιμο που έχεις στην τράπεζα για έμβασμα, έχει πεπερασμένο όριο φόρτισης πριν σου ζητήσει ταυτοποίηση το Paypal (εφόσον δεν την έχεις κάνει μέχρι σήμερα). Τα προβλήματα των αγορών από το εξωτερικό είναι λυμένα. Εγώ προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα από τον Αύγουστο του 2015. Όποιος δεν θέλει να ακολουθήσει τις σωστές λύσεις, αναμενόμενο είναι να γκρινιάζει λοιπόν.

 

Κοιτα, τελικα το σωστο ειναι ισως υποκειμενικο.

Τις καρτες εξωτερικου που κατα κορον εχουν προταθει, με αλλες μανουβρες και ψιλοπροβληματα μετα απο λιγο, εγω το θεωρω οχι ενδεδειγμενη λυση.

 

Κακη ισοτιμια paypal? Δεκτο. Ειναι ο τροπος που ουσιαστικα 'κερδιζει' απο εσενα, ειναι ουσιαστικα η 'προμηθεια' του. Ναι, δεν μου αρεσει, αλλα υπαρχει κανεις που να προσφερει υπηρεσιες στο τσαμπα;

Και αν δεν εχει καποια αλλη λυση 'κακη ισοτιμια', θα εχει κατι αλλο να χρεωνει.

 

Οσο για το πεπερασμενο οριο φορτισης του pp που λες, εννοεις αν το account ειναι professional ή όπως αλλιως λενε την αναβαθμιση απο τον απλο λογαριασμο; Αν δεν με γελα η μνημη μου, γιατι ειμαι χρονια χρηστης, το εχω ηδη κανει. Και οποιος ασχολειται πολυ με τις online αγορες, πιστευω οτι πρεπει καποια στιγμη να ασχοληθει και να το κανει, μπροστα του θα το βρει...το pp καλως ή κακως ειναι το απολυτο στανταρντ, και ολες οι αλλες εμμεσες λυσεις ειναι συνηθως περιστασιακες...

 

Εμενα προσωπικα το pp topup και εναλλακτικα στο worst case scenario το request money, με εχουν καλυψει πληρως μεχρι ωρας.

 

Οποιος θελει, ας επικαιροποιησει εδω τους εναλλακτικους τροπους παρακαμψης των cc σημερα, επειτα απο τοση συμπυκνωμενη εμπειρια 2 ετων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, τελικα το σωστο ειναι ισως υποκειμενικο.

Τις καρτες εξωτερικου που κατα κορον εχουν προταθει, με αλλες μανουβρες και ψιλοπροβληματα μετα απο λιγο, εγω το θεωρω οχι ενδεδειγμενη λυση.

 

Κακη ισοτιμια paypal? Δεκτο. Ειναι ο τροπος που ουσιαστικα 'κερδιζει' απο εσενα, ειναι ουσιαστικα η 'προμηθεια' του. Ναι, δεν μου αρεσει, αλλα υπαρχει κανεις που να προσφερει υπηρεσιες στο τσαμπα;

Και αν δεν εχει καποια αλλη λυση 'κακη ισοτιμια', θα εχει κατι αλλο να χρεωνει.

 

Οσο για το πεπερασμενο οριο φορτισης του pp που λες, εννοεις αν το account ειναι professional ή όπως αλλιως λενε την αναβαθμιση απο τον απλο λογαριασμο; Αν δεν με γελα η μνημη μου, γιατι ειμαι χρονια χρηστης, το εχω ηδη κανει. Και οποιος ασχολειται πολυ με τις online αγορες, πιστευω οτι πρεπει καποια στιγμη να ασχοληθει και να το κανει, μπροστα του θα το βρει...το pp καλως ή κακως ειναι το απολυτο στανταρντ, και ολες οι αλλες εμμεσες λυσεις ειναι συνηθως περιστασιακες...

 

Εμενα προσωπικα το pp topup και εναλλακτικα στο worst case scenario το request money, με εχουν καλυψει πληρως μεχρι ωρας.

 

Οποιος θελει, ας επικαιροποιησει εδω τους εναλλακτικους τροπους παρακαμψης των cc σημερα, επειτα απο τοση συμπυκνωμενη εμπειρια 2 ετων.

 

το "τροπο σου" σου τον ξερουν και οι πετρες εδω και 2 χρονια και στην αναγκη θα στειλω απο τον εναν λογαριασμο στον αλλο για να κανω top up. απο την αλλη, εφοσον εδω και τοσο καιρο αυτα τα προβληματα δεν υπαρχουν πια, ειναι ευλογο να θελει να αναφερει καποιος το προβλημα που εμφανιζεται μια συγκεκριμενη μερα, εστω και για την ιστορια. δε θα σου ζητησει την αδεια και απορω γιατι το παιρνεις τοσο πατριωτικα..και οπως ειδες ολοι ειχαν το ιδιο θεμα, αρα κατι επαιζε γενικοτερα. ισως ειχαν μπλοκαρει ολες τις αγορες ωστε να εξυπηρετηθουν πρωτα οι αιτησεις των επιχειρησεων που ειχαν μαζευτει απο το τελος του προηγουμενου μηνα. η whatever

 

για την ιστορια επισης, σημερα περασαν μια χαρα πληρωμες και απο τις 2 τραπεζες

 

τελος, τον περασμενο μηνα, μπηκε φιλος στο ebanking της πειραιως και ειδε ειδοποιηση οτι ειχε πιασει τα 1200 ευρω σε συναλλαγες με το εξωτερικο και πρεπει να περιμενει μεχρι τον επομενο μηνα. με τη διαφορα οτι δεν ειχε κανει καμια αγορα!

στο καπακι πηρε τηλ τη τραπεζα και του ειπαν οτι το στελνουν αυτο το μυνημα σε ολους οταν εχει πιασει το πλαφον η τραπεζα η κατι τετοιο. το θεωρω μεγαλη μαλακια, γιατι πρωτον, ειναι ψεμα και δευτερον, στελνεις τον αλλον στα καγκελα που το πρωτο πραγμα που θα σκεφτει ειναι οτι τον χακαρανε/του κλεψανε τη καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω το φορουμ.

Εχω λογαριασμο στο paypal και θελω να συνδεσω την mastercard μου.

Οταν καταχωρω τα στοιχεια της καρτας και παταω link λαμβανω το εξης μηνυμα ¨This card is not accepted. Please use a different card.".

 

Να ενημερωσω οτι εχω 5 ευρω στην καρτα μου.

Καποιος που αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα και το ελυσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες τι κάρτα (ποιάς τράπεζας/πορτοφολιού) είναι. Επιβεβαίωσε ότι δεν είναι με οποιονδήποτε τρόπο μπλοκαρισμένη/κλειδωμένη/περιορισμένη. Βάλε τα νούμερα ακριβώς όπως σου τα ζητάει το paypal (χωρίς κενά τις 4άδες, 2ψηφιο μηνα/2ψηφιο έτος λήξης, CVV). Θα πρέπει να συνδεθεί. Κάτι από τα προηγούμενα κάνεις λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...