Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πήρες εσύ πχ στα flash deals ένα κινητό 199€ και μετά από 20-30 μέρες θα έρθει και πέσει στο τελωνείο,θα γίνει μια πρόχειρη αναζήτηση και αν το βρούνε στα 300-350€ σε αυτή την τιμή θα υπολογιστεί το ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα τελωνείου είναι λαχείο.

Δέματα με κινητά σταματάνε συνήθως ενώ άλλα περνάνε χωρίς έξοδα.

Αντίθετα, δέματα μικρής αξίας (2-5€) μπορεί να σταματήσουν και να χρεωθούν με το τέλος των 3€ των ΕΛΤΑ.

Αυτο ισχυει στα παντα? Σκεφτομουν να αγορασω καποια ανταλλακτικα αυτ/του μικρου ογκου απο ΙΑπωνια γυρω στο 100αρικο. Αν τελικα μπει φορος ομως μου παει μια η αλλη (σχεδοΝ). Το ιδιο και για σκευασματα κεφαλης (regaine) που παιρνω απο ΗΠΑ. Για ολα αυτα υπαρχει πλεον κινδυνος τελωνειου (παλια δεν υπηρχε θεμα).

Αληθεια στην υπολοιπη ΕΕ τι γινεται με το θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μέσα ΝΟΕ 2016 ξεκίνησε ο δειγματοληπτικός έλεγχος στο τελωνείο και συνεχίζεται.

Σταματάνε συνήθως τα κινητά και χρεώνουν ΦΠΑ και 12€ τέλη ΕΛΤΑ αλλά ακόμη και σε μικρής αξίας αντικείμενα χρεώνουν το τέλος των 3€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

 

μου βγαζει αυτο..

 

εχω λογαριασμο paypal που ειναι συνδεδεμενη μονο η καρτα prepaid της πειραιως...

μετεφερα 2 ευρω απο την χρεωστικη μου στο balance και ηταν κομπλε...ξανακανα το ιδιο μεσω request money για 20,10,50 ευρω και μου βγαζει αυτο το μνμ.... wtf??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

 

μου βγαζει αυτο..

 

εχω λογαριασμο paypal που ειναι συνδεδεμενη μονο η καρτα prepaid της πειραιως...

μετεφερα 2 ευρω απο την χρεωστικη μου στο balance και ηταν κομπλε...ξανακανα το ιδιο μεσω request money για 20,10,50 ευρω και μου βγαζει αυτο το μνμ.... wtf??

Εδω εισαι εκτος θεματος, περαν αυτου σου απαντήσαμε νομιζω στο αλλο θεμα που ρωτας το ιδιο, πες μας τελικα τι θελεις να κανει γιατι δεν εχω καταλάβει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν γράφει 2€ για κάθε εκφόρτιση €, σου κρατάει 2€ για κάθε αγορά ανεξαρτήτως ποσού; Αν η αγορά είναι σε δολλάριο, η χρέωση είναι διαφορετική;

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-reloadable-card

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/winbank-webuy

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γράφει 2€ για κάθε εκφόρτιση €, σου κρατάει 2€ για κάθε αγορά ανεξαρτήτως ποσού; Αν η αγορά είναι σε δολλάριο, η χρέωση είναι διαφορετική;

"Όταν γράφει" ποιό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εισαι εκτος θεματος, περαν αυτου σου απαντήσαμε νομιζω στο αλλο θεμα που ρωτας το ιδιο, πες μας τελικα τι θελεις να κανει γιατι δεν εχω καταλάβει

νομιζω ημουν ξεκαθαρος... απο την χρεωστικη καρτα που ΔΕΝ ειναι συνδεδεμενη με τον λογαριασμο paypal,να μεταφερω λευτα μεσω της λειτουργιας request money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γράφει 2€ για κάθε εκφόρτιση €, σου κρατάει 2€ για κάθε αγορά ανεξαρτήτως ποσού; Αν η αγορά είναι σε δολλάριο, η χρέωση είναι διαφορετική;

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-reloadable-card

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/winbank-webuy

Η εκφόρτιση είναι όταν επιστρεφεις χρήματα απο την προπληρωμενη κάρτα σε τραπεζικό λογαριασμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις αγορές σε χρεώνει μόνο όταν είναι δολλάριο;

Σε χρεωνει σε οποιοδήποτε νόμισμα εκτός ευρω (π.χ λίρες Αγγλίας) μια προμήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Εδώ και καιρό όλες οι αγορές από εξωτερικό πέρναγαν κανονικά πληρώνοντας με κάρτα της Πειραιώς (είτε μέσω paypal είτε απευθείας με κάρτα).

 

Πριν 2 μέρες δοκίμασα να κάνω αγορά από το game.co.uk με πληρωμή μέσω Paypal, και σε 3 προσπάθειες δεν πέρασε καμία φορά η πληρωμή. Μάλιστα δεν φάνηκαν καν οι αποτυχημένες προσπάθειες πληρωμής στο paypal, όπως φαίνονταν παλιότερα με τα capital control.

Επίσης, σήμερα δοκίμασα αγορά από ebay όπου πάλι δεν πέρασε η πληρωμή μέσω paypal.

 

Έχει τύχει σε κανέναν άλλον παρόμοιο πρόβλημα με τις πληρωμές τώρα τελευταία?

Έχει αλλάξει κάτι που μου διαφεύγει?

 

σημείωση: Πριν από περίπου 1 μήνα είχα κάνει κανονικά αγορές με την ίδια κάρτα από game.co.uk και από ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη περίπτωση είναι να έχει φτάσει η Πειραιώς στο μηνιαίο της όριο και 2η να έχει καταγραφεί ο πωλητής στα απαγορευμένα είδη.

Έχει και όριο για τις αγορές προς εξωτερικό μέσω κάρτας η Πειραιώς?

Ξέρω οτι υπάρχει όριο για τα εμβάσματα προς εξωτερικό (π.χ. προς Revolut), εκτός κι αν ειναι το ίδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...