Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημέρωση απο Πειραιως (19/5/17):

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €1000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.
Κατόπιν τούτου, από σήμερα και μέχρι το τέλος του μήνα (31/05/2017) δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του μηνιαίου ορίου των €1000.
Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

To πρόβλημα των Cc για το σκεφτόμενο κόσμο είναι μηδαμινό μπροστά στα τεράστια προβλήματα της ανεργίας, της φτωχειας και της εξοντωτικής φορολογίας.

 

Δηλαδή επειδή έχουμε ανεργεία, φτώχεια, υψηλούς φόρους δεν έχουν σημασία τα capital controls; Ξέρεις πόσες επιχειρήσεις έκλεισαν λόγω cc επειδή δεν μπορούν να εισάγουν πρώτες ύλες και πρέπει να περνάνε από έγκριση των τραπεζών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή επειδή έχουμε ανεργεία, φτώχεια, υψηλούς φόρους δεν έχουν σημασία τα capital controls; Ξέρεις πόσες επιχειρήσεις έκλεισαν λόγω cc επειδή δεν μπορούν να εισάγουν πρώτες ύλες και πρέπει να περνάνε από έγκριση των τραπεζών.

 

Απάντηση: ελάχιστες. Οι επιχειρήσεις που έκλεισαν στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια με τα capital controls, έκλεισαν λόγω της έξωπραγματικής φορολόγησης, των χρεών που τους φορτώθηκαν και της δραματικής πτώσης της ζήτησης. Αιτιών που δημιουργήθηκαν από το 2010 ακόμα. Τα capital controls ήταν μια συνέπεια των αιτιών που ευθύνονται για το κλείσιμο των επιχειρήσεων και όχι το αίτιο.

Ναι έχει δίκιο ο spartak1 συνεπώς. Η τραγωδία μας είναι αυτά που περιέγραψε. Τα capital controls το σύμπτωμα και όσο υφίσταται, δεν υπάρχει φως στο τούνελ.

 

Και για να το εξηγήσω ακόμα καλύτερα, όταν ο κεντρικός τραπεζίτης της Ελλάδας Στουρνάρας τον 12/2014 έκανε δηλώσεις "η Ελλάδα μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα ρευστότητας", περίμενε κανείς ότι δεν θα ξεκινούσε bank run το οποίο θα οδηγούσε σε capital controls;

Όταν ο τότε γ.γ. δημ. εσόδων Θεοχάρης σαν μιντιακός "μαϊντανός" και οι παρατρεχάμενοί του διαφήμιζαν καθημερινά το πόσο προοδεύσαμε και πόσο εύκολα και "με ένα κλικ" μπορούν πλέον να γίνονται κατασχέσεις από τους τραπεζικούς λογαριασμούς των οφειλετών, περίμενε κανείς ότι οποιοσδήποτε εχέφρων επιχειρηματίας/φορολογούμενος και -εκ των συνθηκών- οφειλέτης δεν θα έσπευδε να τραβήξει ό,τι μπορούσε από τις τράπεζες;

Αν δεν επανέλθει το τραπεζικό απόρρητο και δεν ανακληθεί πλήρως η δυνατότητα του δημοσίου να βάζει το χέρι του και να κατάσχει με συνοπτικές διαδικασίες από τους τραπεζικούς λογαριασμούς, λεφτά στις τράπεζες δεν επιστρέφουν και τα cc δεν πρόκειται να αρθούν ουσιαστικά ποτέ.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η ουσία είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας με τα cc. Ειδικά τον πρώτο καιρό, όσοι θέλαμε να πληρώσουμε hosting έπρεπε να υποχρεωνόμαστε δεξιά κι αριστερά. Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω γιατί θα πάει η συζήτηση στο πολιτικό κι είναι κρίμα να κλειδωθεί ένα thread με 900 σελίδες posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τεράστια ντροπή αυτό που συνεχίζει να γίνεται με τα CC,ταλαιπωρείται ο κόσμος χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο, πλήν ίσως της εξαθλίωσης και του καταπιεσμού που ήθελαν να δείξουν οτι αυτοί κάνουν κουμάντο στίς καθαθέσεις και οτι τα λεφτά σου τελικά δεν μπορείς να τα κάνεις ότι θέλεις !

Ναι δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα αφού υπάρχει ανεργία παράνομη μετανάστευση κλπ όμως δημιουργεί σε πολύ κόσμο και σε ΟΛΟΥΣ τους επαγγελματίες-εργαζόμενους (οσοι ακόμα έχουν δουλειά) μαγαζια ,επιχειρήσεις κλπ Μεγάλα προβλήματα.

Πλήν βέβαοα του οτι είναι παράνομο 100% να μην μπορείς να πάρεις τα ΔΙΚΑ σου χρήματα απο εκεί που τα εδωσες να σου τα φυλάνε,είμαστε πραγματικά η μόνη χώρα με τέτοιου είδους CC για τόση χρονική διάρκεια

Tο θέμα που με ανησυχεί ιδιαίτερα είναι πως κάποιοι πανηλίθιοι,λένε πως ακόμα θα περιμένουν να βάλει ο κόσμος και άλλα χρήματα σε Τράπεζες για να χαλαρώσουν,η να αρθούν τα CC !

Αν δεν αρθούν,δεν υπάρχει περίπτωση ο κόσμος να εχει επιστοσύνη ώστε να ξαναβάλει τα όποια χρήματα (ακόμα και να έχει κάτι στήν άκρη) σε τράπεζα οταν ξέρει οτι μπορούν να του τα μπλοκάρουν η ακόμα και να του κλέψουν ενα ποσοστό απο αυτά !(Κούρεμα..)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To πρόβλημα των Cc για το σκεφτόμενο κόσμο είναι μηδαμινό μπροστά στα τεράστια προβλήματα της ανεργίας, της φτωχειας και της εξοντωτικής φορολογίας.

 το θεμα ειναι οτι πολλους αυτα δεν τους αγγιξαν και ουτε τους αγγιζουν τωρα,μην περιμενεις απο καποιον που δεν πεινασε ποτε να σκεφτεται αυτους που ψαχνουν στους καδους για φαγητο για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν επανέλθει το τραπεζικό απόρρητο και δεν ανακληθεί πλήρως η δυνατότητα του δημοσίου να βάζει το χέρι του και να κατάσχει με συνοπτικές διαδικασίες από τους τραπεζικούς λογαριασμούς, λεφτά στις τράπεζες δεν επιστρέφουν και τα cc δεν πρόκειται να αρθούν ουσιαστικά ποτέ.

 

 

αυτο δεν προκειται να γινει γιατι καταστρατηγείται η πρωτη αρχη της ευρωζωνης.

 

ελευθερη διακινηση χρηματων

 

για το ποτε μιλαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν προκειται να γινει γιατι καταστρατηγείται η πρωτη αρχη της ευρωζωνης.

 

ελευθερη διακινηση χρηματων

 

για το ποτε μιλαω

 

Τα πάντα έχουν καταστρατηγηθεί τα τελευταία χρόνια. Από το Σύνταγμα μέχρι τις "αρχές" της Ευρωζώνης και δεν συνέβη και τίποτα σπουδαίο. Να είσαι βέβαιος λοιπόν ότι δε υπάρχει ελπίδα να επανέλθουμε ξανά ποτέ στην κατάσταση της 27ης Ιουνίου 2015. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος πια να γίνει. Είτε οι μέρες μας στην Ευρωζώνη είναι μετρημένες, είτε οι μέρες της Ευρωζώνης είμαι μετρημένες.

Οι τράπεζες θα γίνουν συντρίμια εντός 3 ημερών από την πλήρη άρση των cc (εννοώ το μπορώ να βγάλω 100.000 € μετρητά αύριο το πρωί όπως συνέβαινε πριν την επιβολή τους). Η μόνη πιθανότητα να γίνει εφικτό κάτι τέτοιο θα ήταν να συμβεί κάτι απίστευτα θετικό (κυριολεκτικά να βρέξει λεφτά από τον ουρανό άνευ όρων) και υπό την προϋπόθεση ότι θα δοθεί και 1 χρόνος περιθώριο μετά από αυτό το "μαγικό" πριν την άρση, ώστε να αποκατασταθεί και η εμπιστοσύνη. Βλέπεις καμία πιθανότητα να συμβεί αυτό το μαγικό; Αν όχι, ξέχνα το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γι αυτό θα σου φάει το κράτος όλα τα λεφτά με φόρους ώστε όταν αρθούν τα cc να μην έχει κανείς πολλά λεφτά να βγάλει από τις τράπεζες. Problem solved :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Προσπαθώ να κάνω ολοκληρώσω μια μικρή αγορά από ένα ξένο site και μου λέει πως η debit mastercard μου απορρίφθηκε ενώ την τελευταία φορά δούλευε κανονικά (Sorry, but your MasterCard x-.... was declined. Please add another debit or credit card to complete your purchase).

 

Μετά σκέφτηκα να δοκιμάσω να κάνω online ανανέωση χρόνου ομιλίας στην Q για να δω αν όντως δεν παίζει καθόλου και μου το δέχτηκε κατευθείαν.

 

Τι μπορεί να φταίει; Παίζει ρόλο που το site είναι ξένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια θεματακια εχω και εγω τελευταια

Καλησπέρα παιδιά.

Προσπαθώ να κάνω ολοκληρώσω μια μικρή αγορά από ένα ξένο site και μου λέει πως η debit mastercard μου απορρίφθηκε ενώ την τελευταία φορά δούλευε κανονικά (Sorry, but your MasterCard x-.... was declined. Please add another debit or credit card to complete your purchase).

 

Μετά σκέφτηκα να δοκιμάσω να κάνω online ανανέωση χρόνου ομιλίας στην Q για να δω αν όντως δεν παίζει καθόλου και μου το δέχτηκε κατευθείαν.

 

Τι μπορεί να φταίει; Παίζει ρόλο που το site είναι ξένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Προσπαθώ να κάνω ολοκληρώσω μια μικρή αγορά από ένα ξένο site και μου λέει πως η debit mastercard μου απορρίφθηκε ενώ την τελευταία φορά δούλευε κανονικά (Sorry, but your MasterCard x-.... was declined. Please add another debit or credit card to complete your purchase).

 

Μετά σκέφτηκα να δοκιμάσω να κάνω online ανανέωση χρόνου ομιλίας στην Q για να δω αν όντως δεν παίζει καθόλου και μου το δέχτηκε κατευθείαν.

 

Τι μπορεί να φταίει; Παίζει ρόλο που το site είναι ξένο;

Παίζει. Θα πρέπει να δοκιμάσεις με άλλη κάρτα. Οταν λες δούλευε εννοείς σε αυτο το site/αγοραστή ή σε άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευε και σε αυτόν. Βασικά δοκίμασα να αγοράσω και από Steam κάποιο game και φαίνεται να δουλεύει μια χαρά, οπότε δεν ξέρω τι συμβαίνει.

 

Μόλις έκανα add και τον τραπεζικό λογαριασμό εκτός από την debit μήπως και τραβήξει από εκεί, αλλά τίποτα...

 

Αν καταφέρω να κάνω top-up ή να μου στείλει κάποιος από το δικό του paypal και έχω balance, άραγε θα μπορώ να πληρώνω από αυτό και δεν θα χρειάζεται η debit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση ΙΒΑΝ έχει στόχο μόνο τη μεταφορά χρημάτων από το balance σ' αυτόν και όχι να τραβήξει χρήματα.

Μην μπλέξεις με balance γιατί έχει αρνητικά (υποχρεωτική ισοτιμία του paypal κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...