Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω το θρεντ της καρδιάς μας για να ρίξω κι εγώ την ερώτησή μου.

 

Γενικά εχω καταφέρει τα τελευταία χρόνια να αποφεύγω τους περιορισμους σε paypal/cc για αγορες εξωτερικού, ειτε βάζοντας χρήματα στο balance μου, σπαζωντας πληρωμές σε περισσοτερες καρτες κλπ.

 

Τον προηγουμενο μηνα, σπαζοντας σε 3 δόσεις ποσο 1250 ευρω (250 με μεταφορα σε λογαριασμο, 150 σε μια καρτα πεηπαλ και τα υπολοιπα μονοκοπανια σε 2η καρτα πεηπαλ παλι) εκανα αγορά κανονικά.

 

Αυτό που εχω απορια ειναι το εξης: θεωρητικά, αν δεν εχει χτυπησει το μηνιαιο οριο εμβασματων η τραπεζα (πειραιως), μπορω ουσιαστικά να χρεωσω την πιστωτική μου μεχρι και 1000 ευρω σε μια αγορά, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για σας,Να κανω μια ερωτηση κανω σηνεχεια αγορες με χρηση paypal με την μεθοδο request money και ως τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα αλλα σημερα προσπαθω να κανω μια αγορα σε ενα ευρωπαικο eshop και μου ζηταει να κανω verified διαμεσου λογαριασμου τραπεζεις ειναι εφικτο αυτο με τα CC?Ευχαριστω

 

Ποιος στο ζητάει το παυπαλ; Όπως και να έχει τι σχέση έχουν τα cc με τον verified του λογαριασμού σου

 

Καλησπερίζω το θρεντ της καρδιάς μας για να ρίξω κι εγώ την ερώτησή μου.

Γενικά εχω καταφέρει τα τελευταία χρόνια να αποφεύγω τους περιορισμους σε paypal/cc για αγορες εξωτερικού, ειτε βάζοντας χρήματα στο balance μου, σπαζωντας πληρωμές σε περισσοτερες καρτες κλπ.

Τον προηγουμενο μηνα, σπαζοντας σε 3 δόσεις ποσο 1250 ευρω (250 με μεταφορα σε λογαριασμο, 150 σε μια καρτα πεηπαλ και τα υπολοιπα μονοκοπανια σε 2η καρτα πεηπαλ παλι) εκανα αγορά κανονικά.

Αυτό που εχω απορια ειναι το εξης: θεωρητικά, αν δεν εχει χτυπησει το μηνιαιο οριο εμβασματων η τραπεζα (πειραιως), μπορω ουσιαστικά να χρεωσω την πιστωτική μου μεχρι και 1000 ευρω σε μια αγορά, σωστα;

Θεωρητικά ναι, αλλά οι κάρτες πέρα απο τα όρια που εχεις βάλει πχ 1000 ευρώ τον μήνα έχουν και ημερήσιο όριο, αν όλα αυτά είναι στα 1000 ευρώ και έχει αποθέματα και η τράπεζα, τοτε ναι η συναλλαγή θα είναι επιτυχής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εχω απορια ειναι το εξης: θεωρητικά, αν δεν εχει χτυπησει το μηνιαιο οριο εμβασματων η τραπεζα (πειραιως), μπορω ουσιαστικά να χρεωσω την πιστωτική μου μεχρι και 1000 ευρω σε μια αγορά, σωστα;

 

Όχι. Δεν έχει καμία σχέση το διαθέσιμο μηνιαίο όριο εμβασμάτων με το μηνιαίο όριο χρήσης καρτών προς το εξωτερικό. Είναι διαφορετικά πράγματα. Μέχρι όσο θες -και όσο όριο έχει η κάρτα σου- τη χρεώνεις αρκεί να έχει συνολικά διαθέσιμα η τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Δεν έχει καμία σχέση το διαθέσιμο μηνιαίο όριο εμβασμάτων με το μηνιαίο όριο χρήσης καρτών προς το εξωτερικό. Είναι διαφορετικά πράγματα. Μέχρι όσο θες -και όσο όριο έχει η κάρτα σου- τη χρεώνεις αρκεί να έχει συνολικά διαθέσιμα η τράπεζα.

 

Αυτό ειναι ενδιαφέρον και δεν το γνώριζα. Δηλαδή, θεωρητικά, μπορώ να στείλω μέσω paypal μονοκοπανιά 1300 ευρώ π.χ. για κάποια αγορά, εφόσον η τράπεζα έχει διαθέσιμα για εξωτερικό μέσα στο μήνα.. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ειναι ενδιαφέρον και δεν το γνώριζα. Δηλαδή, θεωρητικά, μπορώ να στείλω μέσω paypal μονοκοπανιά 1300 ευρώ π.χ. για κάποια αγορά, εφόσον η τράπεζα έχει διαθέσιμα για εξωτερικό μέσα στο μήνα.. Σωστά;

Οχι δεν μπορεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ειναι ενδιαφέρον και δεν το γνώριζα. Δηλαδή, θεωρητικά, μπορώ να στείλω μέσω paypal μονοκοπανιά 1300 ευρώ π.χ. για κάποια αγορά, εφόσον η τράπεζα έχει διαθέσιμα για εξωτερικό μέσα στο μήνα.. Σωστά;

 

Σωστά υπό την προϋπόθεση ότι έχει το ανάλογο όριο και η συνδεδεμένη στο Paypal κάρτα σου.

 

Οχι δεν μπορεις !!!

 

Μπορείς! Και 5000€ αν επιτρέπεται η αγορά και υπό την προϋπόθεση ότι έχει τόσο υψηλό όριο συναλλαγής η κάρτα σου. Μη ξαναγυρνάμε πάλι στα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες καλησπερα,ειμαι σιγουρος οτι εχει χιλιοειπωθει η ερωτηση αλλα επειδει δεν προκειται να ψαξω 900+ σελιδες,εναποθετω την ερωτηση μου εδω.Θέλω να κάνω top up στον λογαριασμο μου και μου λεει Our bank account info has changed.Και απο κατω εχει για την Deutsche Bank,ενα IBAN και το BIC.Ενω εχω "συνδεσει" τον λογαριασμο τραπέζης στο paypal(εθνικη) πως θα κανω μεταφορα μεσω e banking?Ποια καρτέλα πρεπει να επιλεξω και ποια στοιχεία να βάλω?Οταν παω στην καρτελα "μεταφορα χρημάτων" ενω βαζω το IBAN κανονικα και μου εμφανιζει την DB,μετα ρώταει για διευθυνση δικαιουχου.Εχω διαλεξει λαθος καρτελα?Πρεπει να το παω αλλιος?Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τί γίνεται;

Ακόμα δε μπορείς να αγοράσεις από ebay είτε με paypal είτε με κάρτα;

Νόμιζα ότι πια θα είχε διορθωθεί το θέμα!

 

Είχα προσπαθήσει πριν από μήνες, τώρα προσπαθώ πάλι (να αγοράσω από Αγγλία), τίποτα!! :mad:

 

edit: Τώρα είδα αυτό!

http://www.cityportal.gr/articles_det1.asp?article_id=72918

 

οπότε να περιμένουμε να "ανοίξει" το ebay; Άντε, επιτέλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρθρο που παραθετεις λογικα ειναι παναρχαιο.Αγορες απο το εξωτερικο πραγματοποιουνται εδω και παρα πολυ καιρο.

Ρε παιδιά τί γίνεται;

Ακόμα δε μπορείς να αγοράσεις από ebay είτε με paypal είτε με κάρτα;

Νόμιζα ότι πια θα είχε διορθωθεί το θέμα!

 

Είχα προσπαθήσει πριν από μήνες, τώρα προσπαθώ πάλι (να αγοράσω από Αγγλία), τίποτα!! :mad:

 

edit: Τώρα είδα αυτό!

http://www.cityportal.gr/articles_det1.asp?article_id=72918

 

οπότε να περιμένουμε να "ανοίξει" το ebay; Άντε, επιτέλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τώρα το είδα.

Μα το ξέρω ότι αγορές από το εξωτερικό πραγματοποιούνται. και γω ψωνίζω.

Εγώ θέλω να δω τί γίνεται με το ebay.

Όποτε έχω επιχειρήσει να ψωνίσω, δε μου δέχεται.

Ούτε paypal ούτε κάρτα (Πειραιώς προπληρωμένη).

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει;

από amazon και άλλα site ψωνίζω μια χαρά χωρίς πρόβλημα.

Το αρθρο που παραθετεις λογικα ειναι παναρχαιο.Αγορες απο το εξωτερικο πραγματοποιουνται εδω και παρα πολυ καιρο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ebay εχεις δοκιμασει αρκετα προιοντα;; εννοω προιοντα απο διαφορους πωλητες και οχι απο εναν συγκεκριμενο

Ναι, τώρα το είδα.

Μα το ξέρω ότι αγορές από το εξωτερικό πραγματοποιούνται. και γω ψωνίζω.

Εγώ θέλω να δω τί γίνεται με το ebay.

Όποτε έχω επιχειρήσει να ψωνίσω, δε μου δέχεται.

Ούτε paypal ούτε κάρτα (Πειραιώς προπληρωμένη).

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει;

από amazon και άλλα site ψωνίζω μια χαρά χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...