Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οκ, ευχαριστώ..Απλά δε χρησιμοποιούσα ποτέ τέτοια μη γίνει

καμιά στραβή, ενώ στην άλλη βάζω πάντα μικρά ποσά.

 

Θα κοιτάξω να τη δοκιμάσω τώρα και θα πω τα αποτελέσματα.

 

edit: OK, αυτή έγινε δεκτή!! :-)

 

Your order was placed.

Estimated delivery: Thu, 03 Aug–Sun, 27 Aug

We'll send you a confirmation email soon.

 

Δεν καταλαβαίνω τί πρόβλημα υπάρχει με την άλλη, αφού αλλού τη χρησιμοποιώ κανονικότατα.

Τέλοσπαντων. Θα χρησιμοποιώ τελικά την debit για το ebay.

Να ρωτήσω κατι επ αυτου.

Σίγουρα η χρηση prepaid ειναι πιο ασφαλής μιας κ δν μπορούν να σου κλέψουν ολα σου τα χρήματα.

Όμως και η χρήση της debit δεν ειναι σχεδον 100% ασφαλής?

Ρωτάω γτ βαριέμαι να βγάλω κ αλλη καρτα απο την τράπεζα (prepaid)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρα από το γεγονός ότι οι προπληρωμένες έχουν προμήθειες σε κάθε φόρτιση, οι αγορές μέσω paypal και μάλιστα με κάρτες debit έχουν πολλές ασφαλιστικές δικλείδες, με κυριότερη το ότι δίνεις τα στοιχεία της κάρτας σου μόνο σ' αυτό τον οργανισμό και όχι σε κάθε πωλητή ανά την υφήλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη εχω καιρο να κανω αγορα απο εξωτερικο (1,5 χρονο), τι εχει αλλαξει?


 


Μπορει καποιος με visa ελληνικης τραπεζας να αγορασει ηλεκτρονικη συσκευη αξιας 1500€ απο ευρωπαικο eshop?


 


Αν οχι, τι επιλογες αλλες υπαρχουν? Ενδεχομενως με τραπεζικο εμβασμα σε ευρωπαικη τραπεζα?


 


(paypal απορριπτεται, διοτι ειναι μεγαλη η προμηθεια)


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,5% money request ομως.

 

Αληθεια υπαρχει καποιο οριο σε Money request? (μηνιαιο ή ετησιο)

Aκομα στο money request είσαστε, στειλε εμβασμα 1 ευρω έξοδα της τράπεζας σου ανα έμβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα θεμα με αγορα ενος ρολογιου απο ευρωπαικο καταστημα. Δεν δεχοταν την eurobank prepaid. Στο τηλεφωνου μου ειπαν πως ηταν πολυ μεγαλο το ποσο (500ευρω) και επηρεαζεται απο τα CC. Aμα κανω request money, θα μπορω να κανω την αγορα κανονικα; Δεν θυμαμαι τι παιζει με αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα θεμα με αγορα ενος ρολογιου απο ευρωπαικο καταστημα. Δεν δεχοταν την eurobank prepaid. Στο τηλεφωνου μου ειπαν πως ηταν πολυ μεγαλο το ποσο (500ευρω) και επηρεαζεται απο τα CC. Aμα κανω request money, θα μπορω να κανω την αγορα κανονικα; Δεν θυμαμαι τι παιζει με αυτα.

Οι αγορές από κοσμηματοπωλείο εξωτερικού απαγορεύονται λόγω cc.

Αν φορτίσεις το paypal ή καμία revolut , leupay κτλ μπορείς να κάνεις την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγορές από κοσμηματοπωλείο εξωτερικού απαγορεύονται λόγω cc.

Αν φορτίσεις το paypal ή καμία revolut , leupay κτλ μπορείς να κάνεις την αγορά

Άρα κάνω request money σε ένα δεύτερο μειλ μου, το ανοίγω και βάζω τα στοιχεία της prepaid κανονικά; Δεν παίζει ρόλο που έχω την ίδια κάρτα στο λογαριασμό μου έτσι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα κάνω request money σε ένα δεύτερο μειλ μου, το ανοίγω και βάζω τα στοιχεία της prepaid κανονικά; Δεν παίζει ρόλο που έχω την ίδια κάρτα στο λογαριασμό μου έτσι;

Στείλε έμβασμα να γεμίσεις το PayPal εάν δεν τα τραβάει από την κάρτα απευθείας το PayPal.

Δεν υπάρχει λόγος να χρεωθείς προμήθεια σε τόσο μεγάλο ποσό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο top up στο paypal για να βγαλει τις λεπτομερειες του paypal (payee) ωστε να κανουμε εμβασμα απο ελληνικη τραπεζα, πρεπει να γινει πρωτα link bank account ή δεν χρειαζεται?


αν γινει link bank account, μετα μπορει να στειλει καποιος εμβασμα απο αυτον τον λογαριασμο (τον linked) μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν χρειάζεται να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ) για να στείλεις έμβασμα.

2. Ανεξάρτητα από το αν έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό ή όχι, μπορείς να στείλεις έμβασμα (μέχρι 1000€/μήνα) από οποιαδήποτε τράπεζα έχεις λογαριασμό (και λεφτά, βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν εμφανιζονται τα στοιχεια λογαριασμου παραληπτη (paypal), αν δεν συνδεσεις λογαριασμο.

Αλλοι το αντιμετωπισατε αυτο?

 

Ναι το είχαμε αντιμετωπίσει από αρχές CC. Με το που επιβλήθηκαν τα CC τα PayPal έκλεισε το σύστημα για τους Έλληνες και δεν μπορούσαν να προσθέσουν μόνοι IBAN. Το λύσαμε μετά από επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών. Είτε το πρόσθεσαν αυτοί, είτε σου άνοιγαν για λίγο το σύστημα (2-3 ώρες) ώστε να μπορείς να προσθέσεις μόνος σου IBAN. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο ρωταω: χωρις να εχεις συνδεσει τραπεζικο λογαριασμο, εμφανιζονται τα στοιχεια λογαριασμου παραληπτη (paypal)?

 

Ή αναγκαστικα πρεπει να συνδεσεις πρωτα λογαριασμο?

 

(πλεον σου δινει κανονικα την δυνατοτητα για συνδεση λογαριασμου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...