Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

Να ρωτήσω κάτι και εγώ:

Ανξάρτητα από αγορές του εξωτερικού που καταλαβαίνω ότι έχουν θέμα λόγω capital controls, εγώ θέλω να "τραβήξω" χρήματα που θα μου στείλει ένας φίλος από εξωτερικό από το paypal και να τα μεταφέρω στον τραπεζικό μου λογαριασμό.

Υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει η συναλλαγή μου?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν εννοείς ότι ο φίλος σου θα στείλει ένα ποσό στο balance του paypal και εσύ θέλεις να τα μεταφέρεις σε τραπεζικό λογαριασμό (εννοείται ότι έχεις συνδέσει ΙΒΑΝ στο paypal), δεν θα έχεις πρόβλημα λόγω CC αλλά θα χρεωθείς προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος στην τράπεζά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς ότι ο φίλος σου θα στείλει ένα ποσό στο balance του paypal και εσύ θέλεις να τα μεταφέρεις σε τραπεζικό λογαριασμό (εννοείται ότι έχεις συνδέσει ΙΒΑΝ στο paypal), δεν θα έχεις πρόβλημα λόγω CC αλλά θα χρεωθείς προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος στην τράπεζά σου.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Αυτό ακριβώς εννοώ!

Απλά φοβήθηκα ότι δε θα μπορώ να τα τραβήξω.Το ποσό είναι μικρό περίπου 150€ και ναι, έχω ήδη συνδέσει IBAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια προσπαθησα να αγορασω μεσω ebay-paypal  ενα κασπερσκυ απο αγγλια,,  τιποτα.

Μετα απο το "confirm and pay"  μου βγαζει οτι "δυστυχως δεν μπορειτε να πληρωσετε με αυτον το τροπο".

Προσπαθησα απο τρεις διαφορετικους πωλητες, και άλλαξα και τρεις διαφορετικους  λογαριασμους paypal

συνδεδεμενους με χρεωστικη πειραιως. ΤΙΠΟΤΑ.  Ακομη μας βασανιζουν τα ρημαδια τα CC ???

 

Σημερα η συναλλαγη εγινε  με την πρωτη.  Περιεργο πραγμα τα καπιταλ κοντρολς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εβαλα την κυριακη που μας περασε μια χρεωστικη καρτα πειραιως στο paypal και ειχα υπολειπω 4.23 καπου εκει μετα το τραβηγμα των λεφτων απο το paypal για να γινει verify η καρτα εχω 2 κατι κανονικα δεν επρεπε να μου τα ξανα δωσει πισω το paypal η κρατεια και προμηθεια η τραπεζα πειτε μου λιγο γιατι εχω χασει την μπαλα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα επισστρέφει όταν βάλεις στο συγκεκριμένο πεδίο το 4ψήφιο που βρίσκεις στις χρεώσεις της κάρτας.

Εάν έχεις e-banking, τον βλέπεις αμέσως, αλλιώς τηλεφωνείς στην τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να έπιασε η Πειραιώς το όριο στις κάρτες; Μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς εάν έκανε αγορές σήμερα 29/10 με χρεωστική Πειραιώς; Διότι ξαφνικά η κάρτα μου δεν γίνεται δεκτή, ούτε για να στείλω μέσω friends and family. Θεωρώ δηλαδή ότι φταίει η κάρτα και όχι το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να έπιασε η Πειραιώς το όριο στις κάρτες; Μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς εάν έκανε αγορές σήμερα 29/10 με χρεωστική Πειραιώς; Διότι ξαφνικά η κάρτα μου δεν γίνεται δεκτή, ούτε για να στείλω μέσω friends and family. Θεωρώ δηλαδή ότι φταίει η κάρτα και όχι το paypal.

Δυστυχως οι τράπεζες δεν ενημερώνουν για το αν οι κάρτες  τους πιάνουν το όριο. Ενημερώνουν μόνο αν πιαστεί το όριο στα εμβάσματα. Οπότε δε γνωρίζουμε τι μπορεί να φταίει. Θα πρέπει να ξαναδοκιμάσεις  αργότερα σήμερα και αύριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμενα το ιδο σημερα με καρτα Πειραιως. Προχτες αγορασα κανονικα απο aliexpress και σημερα δεν μπορουσα να κανω αγορες.Δεν μου ειχε ξανατυχει να μην μπορω να αγορασω λογω οριου απο την τραπεζα.Οσπου να το καταλαβω ..εριξα  το βρισιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shifty: Παρακαλώ τα φώτα σας.

 

Έχω συνδεδεμένες 2 κάρτες οι οποίες έχουν μέσα χρήματα και οι δύο, αλλά όταν προβαίνω σε κάποια αγορά παρατηρώ ότι τραβάει τυχαία και αυτόματα άλλες φορές από την μία και άλλες φορές από την άλλη χωρίς να μου δίνει νωρίτερα τις δύο παρακάτω επιλογές: 

1) Tο δικαίωμα για checkout επιβεβαίωση πριν την τελική πληρωμή.

2) Την επιλογή να διαλέξω εγώ με ποια από τις 2 κάρτες επιθυμώ να πληρώσω. 

Πιο παλιά έχω την αίσθηση ότι με ρωτούσε νωρίτερα για τα παραπάνω πριν φτάσω στην οριστική πληρωμή. Έχει αλλάξει κάτι? 

Όσο κι αν έχω ψάξει στο google ή στον λογαριασμό μου στο PayPal, δεν βρίσκω που είναι οι επιλογές αυτές.

Γνωρίζει κανείς με ακρίβεια να μου πει στην ιστοσελίδα του PayPal που βρίσκονται αυτές οι 2 ρυθμίσεις ώστε να τις τσεκάρω ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να έπιασε η Πειραιώς το όριο στις κάρτες; Μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς εάν έκανε αγορές σήμερα 29/10 με χρεωστική Πειραιώς; Διότι ξαφνικά η κάρτα μου δεν γίνεται δεκτή, ούτε για να στείλω μέσω friends and family. Θεωρώ δηλαδή ότι φταίει η κάρτα και όχι το paypal.

Το έπιασε το όριο η Πειραιώς. Μπήκα στο winbank σήμερα για να πληρώσω ΕΝΦΙΑ και πέταξε αμέσως ενημέρωση  ότι η τράπεζα έπιασε το όριο για συναλλαγές με το εξωτερικό.

Πάλι καλά τέλος του μήνα, άλλες φορές το έπιανε από μέσα του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά.
 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω την κάρτα μου από την Eurobank στο PayPal, για αγορά συνδρομής στο Netflix.

Θα λειτουργήσει κανονικά, ή θα φάω άκυρο όπως πριν λίγους μήνες;

Ξέρω πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την εν λόγω κάρτα κατευθείαν στο Netflix, αλλά προτιμώ την μυστικότητα τού PayPal.
 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ερώτηση,δεν πιστεύω να γίνεται με τα καταραμένα CC,ένας απο τους λόγους που άλλωστε,στέλναμε σε "μας" χρήματα απο "αλλού"στο Pay pal...

Και μένα μου αρέσει το Pay pal καλύτερα,και αναρωτιέμαι εάν μπορεί απο κει να τραβάει κάποιο ποσό απο το υπόλειπο του για μηνιαία συνδρομή ? Προσωπικά δεν γνωρίζω περισσότερα στο αν κάτι έχει αλλάξει,αν ξέρει κάποιος περισσότερα ας μας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω την κάρτα μου από την Eurobank στο PayPal, για αγορά συνδρομής στο Netflix.

Θα λειτουργήσει κανονικά, ή θα φάω άκυρο όπως πριν λίγους μήνες;

Ξέρω πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την εν λόγω κάρτα κατευθείαν στο Netflix, αλλά προτιμώ την μυστικότητα τού PayPal.

 

Thanks

 

Μπορείς να συνδέσεις την κάρτα σου στο Paypal αλλά η συνδρομή του Netflix δεν ξέρω αν είναι στις απαγορευμένες από τα CC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...