Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθεια αγοράς 606€ με χρεωστική Πειραιώς σήμερα από oneplus.net, έφαγα άκυρο. Και από PayPal τα ίδια.



Θα πάρω αύριο την Πειραιώς να τους ρωτήσω τι παίζει, και να διασταυρώσω αυτό που γράψατε εδώ, ότι πλέον οι χρεωστικές για αγορές εξωτερικού θέλουν δήλωση.

 

Η καρτα σου 99% εχει οριο ημερησιων αγορων 600€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπάθεια αγοράς 606€ με χρεωστική Πειραιώς σήμερα από oneplus.net, έφαγα άκυρο. Και από PayPal τα ίδια.

 

Θα πάρω αύριο την Πειραιώς να τους ρωτήσω τι παίζει, και να διασταυρώσω αυτό που γράψατε εδώ, ότι πλέον οι χρεωστικές για αγορές εξωτερικού θέλουν δήλωση.

Για αγορά μέσω Internet δεν θέλουν δήλωση, δήλωση θέλουν για χρήση με φυσική παρουσία , αν εμφανιστεί πχ σε pos ή atm στην Γαλλία η κάρτα σου
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενημέρωση ενδιαφερομένων, η αγορά χρησιμοποιώντας Amex με πλεόνασμα + πιστωτικό όριο κάρτας έγινε κανονικά από eBay με PayPal!

Bingo !!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και 'γώ ρε παιδιά εάν έχετε την καλοσύνη? :)

Κανονικός λογαριασμός Paypal, στ' όνομά μου κλπ, έχω μέσα (verified) πιστωτική και λογαριασμό τράπεζας. Μου έστειλαν ενα email πριν λίγο λέγοντας μου ότι έχω ξεπεράσει (ή ότι πλησιάζω ίσως? Το μπέρδεψα) τα 1800 euro και είμαι κοντά στο όριο που θα κάνει τον λογαριασμό μου limited και ότι πρέπει να κάνω 'resolve'. Μπήκα λοιπόν, μου ζήτησε η/νία γέννησης, φωτογραφία και απόδειξη κατοικίας, όπερ και έστειλα.

 

Δε θα ρωτήσω αν έκανα καλά ή όχι μιας και επιλογή δεν είχα, χρειάζομαι την Paypal.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως κάνουν το 'verification' στην Paypal και τί τυχόν συνεπάγεται για μένα.. λόγου χάρη εφορία ας πούμε? Εάν είναι κάτι που πρέπει να γνωρίζω, παρακαλώ τα φώτα σας.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ρωτήσω αν έκανα καλά ή όχι μιας και επιλογή δεν είχα, χρειάζομαι την Paypal.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως κάνουν το 'verification' στην Paypal και τί τυχόν συνεπάγεται για μένα.. λόγου χάρη εφορία ας πούμε? Εάν είναι κάτι που πρέπει να γνωρίζω, παρακαλώ τα φώτα σας.

 

Ευχαριστώ!

Δεν είχες καμία άλλη επιλογή. Κρατάνε τα στοιχεία που σου ζητάνε και τους στέλνεις όπως κάνει οποιαδήποτε τράπεζα. Δεν γίνεται να είσαι ανώνυμος (άσε που ήδη δεν ήσουν από τη στιγμή που είχες συνδέσει κάρτες). Αν χρειαστεί ποτέ και ζητήσει πληροφορίες η εφορία θα τις παρέχουν. Αν δεν μπαίνουν "μαύρα" λεφτά στον Paypal λογαριασμό σου ανεξέλεγκτα δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αν μπαίνουν ενδέχεται να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπαίνουν "μαύρα" λεφτά στον Paypal λογαριασμό σου

 

Μακάρι να'μπαιναν, αλλά πού τέτοια τύχη..

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας έχω μια απορία μπορώ να αγοράσω με χρεωστική κάτι από το ebay αν όχι μπορώ με paypal και αν ναι πως βάζω την χρεωστική μου μέσα στην paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχες καμία άλλη επιλογή. Κρατάνε τα στοιχεία που σου ζητάνε και τους στέλνεις όπως κάνει οποιαδήποτε τράπεζα. Δεν γίνεται να είσαι ανώνυμος (άσε που ήδη δεν ήσουν από τη στιγμή που είχες συνδέσει κάρτες). Αν χρειαστεί ποτέ και ζητήσει πληροφορίες η εφορία θα τις παρέχουν. Αν δεν μπαίνουν "μαύρα" λεφτά στον Paypal λογαριασμό σου ανεξέλεγκτα δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αν μπαίνουν ενδέχεται να έχεις.

Η paypal δεν μπορει να ξερει και δεν την ενδιαφερει αν ειναι μαυρα ή ασπρα ή κιτρινα .

Το θεμα μπορει να προκυψει απο την στιγμη που εξαγωνται τα χρηματα απο την paypal σε ελληνικο τραεζικο λογαριασμο και η Ελληνικη τραπεζα δωσει αυτα τα στοιχεια εισερχομενων εμβασματων στην εφορια.

Γιατι και το πως ο καθενας ξερει και μπορει να κρινει επι προσωπικου εαν τιθετε θεμα επικυνδυνοτητας ..

Κανενας δεν μπορει να δωσει καταλληλη συμβουλη μεσα απο το ινσομνια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η paypal δεν μπορει να ξερει και δεν την ενδιαφερει αν ειναι μαυρα ή ασπρα ή κιτρινα .

Αστειεύεσαι υποθέτω... Φυσικά και μπορεί και μπορεί να ξέρει και την ενδιαφέρει, γιατί την αναγκάζει πλέον η προσφάτη νομοθεσία να δίνει λόγο αν και όποτε της ζητηθεί! Ανέκαθεν μάλιστα την ενδιέφερε. Για αυτό άλλωστε υπήρχε από παλιά και το όριο των 2000€ πάνω από το οποίο ζητούσε verification. Λίγο πιο χαλαρά είναι τα πράγματα -ως τώρα τουλάχιστον- από πλήρη και κανονική τράπεζα. Αθρόες εισροές ποσών στο balance σημαίνει συναγερμό για personal λογαριασμούς. Για business δεν το συζητώ καν γιατί σε αυτούς δηλώνονται και τα πλήρη στοιχεία της επιχείρησης και φυσικά ο ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειεύεσαι υποθέτω... Φυσικά και μπορεί και μπορεί να ξέρει και την ενδιαφέρει, γιατί την αναγκάζει πλέον η προσφάτη νομοθεσία να δίνει λόγο αν και όποτε της ζητηθεί! Ανέκαθεν μάλιστα την ενδιέφερε. Για αυτό άλλωστε υπήρχε από παλιά και το όριο των 2000€ πάνω από το οποίο ζητούσε verification. Λίγο πιο χαλαρά είναι τα πράγματα -ως τώρα τουλάχιστον- από πλήρη και κανονική τράπεζα. Αθρόες εισροές ποσών στο balance σημαίνει συναγερμό για personal λογαριασμούς. Για business δεν το συζητώ καν γιατί σε αυτούς δηλώνονται και τα πλήρη στοιχεία της επιχείρησης και φυσικά ο ΑΦΜ.

Εαν ο λογαριασμος ειναι verified την paypal δεν την ενδιαφερει .

Ειναι σαν να λεμε πως εαν κανεις πολλες καταθεσεις σε μια τραπεζα εχεις προβλημα ..

Σαφεστατα και μπορεις να εχεις προβλημα εαν σε τυχον ελεγχο δεν μπορεις να δικαιολογησεις τις καταθεσεις .

Η τραπεζα ομως -και ποσο μαλλον η paypal ( η οποια τσιμπαει 4.5% απο τις καταθεσεις ) δεν ειναι ουτε εφορια ουτε εισαγγελικη αρχη ...

 

Ξεκαθαρα το οποιο προβλημα μπορει να υπαρξει τραβωντας τα λ7 απο την ppl και οχι μπαινωντας σε αυτην ...

 

Εκτος αν πουλας ναρκωτικα ή οπλα μεσω paypal βεβαια οπου εκει θα σε τσιμπησει η interpol και οχι βεβαια η εφορια ... ;)

γιατί την αναγκάζει πλέον η προσφάτη νομοθεσία να δίνει λόγο αν και όποτε της ζητηθεί!

Εδω ειναι το κλειδι ..

ΑΝ και ΟΠΟΤΕ ...

Για να δωσει λοιπον θα πρεπει να ζητηθουν.

Για να ζητηθουν θα πρεπει καποιος να ειναι υπολογος ..

Για να ειναι υπολογος καποια μλκια εχει κανει ...

 

Απο μονη της ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ στοιχεια και δεν την ενδιαφερει να δωσει μιας και δεν ειναι αυτος ο ρολος της (και φυσικα οπως ειπα και πριν ΚΟΝΟΜΑΕΙ) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To paypal εχει αλλαξει. Μου εκλεισαν verified λογαριαμο απο το 2007 επειδη δεν μπορερα να δωσω αποδειξεις για 500 περιπου ευρω που δεχτηκα κατα τη διαρκεια του τελευταιου 6μηνου. Τον λογαριασμο τον ειχα κυριως για αγοραπωλησιες στο ebay και ενω τους εξηγησα οτι αυτα τα χρηματα μπηκαν απο υπηρεσιες (ετησια προγραμματα διατροφης και γυμναστικης) που προσεφερα σε ατομα εκτος ebay δεν εκαναν δεκτη ουτε την εφεση και μου τον κλειδωσαν για παντα. Να πω οτι απο αυτον τον λογαριασμο σπανια εκανα withdraw καθως τα χρηματα που εμπαιναν τα ξοδευα για αγορες μεσω papyal ειτε στο ebay ειτε σε αλλες νομιμες επιχειρησεις που ηθελα ομως την ασφαλεια του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To paypal εχει αλλαξει. Μου εκλεισαν verified λογαριαμο απο το 2007 επειδη δεν μπορερα να δωσω αποδειξεις για 500 περιπου ευρω που δεχτηκα κατα τη διαρκεια του τελευταιου 6μηνου. Τον λογαριασμο τον ειχα κυριως για αγοραπωλησιες στο ebay και ενω τους εξηγησα οτι αυτα τα χρηματα μπηκαν απο υπηρεσιες (ετησια προγραμματα διατροφης και γυμναστικης) που προσεφερα σε ατομα εκτος ebay δεν εκαναν δεκτη ουτε την εφεση και μου τον κλειδωσαν για παντα. Να πω οτι απο αυτον τον λογαριασμο σπανια εκανα withdraw καθως τα χρηματα που εμπαιναν τα ξοδευα για αγορες μεσω papyal ειτε στο ebay ειτε σε αλλες νομιμες επιχειρησεις που ηθελα ομως την ασφαλεια του paypal.

 

 

Γιατι θα πρεπει να δωσεις αποδειξεις για χρηματα που ελαβες;

Δηλαδη οταν σου δινουν χρηματα, πρεπει να τους δειχνεις για ποιο λογο τα ελαβες;

Τετοιο πραγμα δεν γινεται ουτε στις τραπεζες!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...