Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, θέλει ένας φίλος μου να καταθέσει ποσό των 2000 ευρώ περίπου σε ένα από αυτά τα σάιτ. Υπάρχει δυνατότητα ή περιορίζεται λόγω κάπιταλ κοντρόλς;

 

https://perfectmoney.is/contact.html

https://www.okpay.com/gr-en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, θέλει ένας φίλος μου να καταθέσει ποσό των 2000 ευρώ περίπου σε ένα από αυτά τα σάιτ. Υπάρχει δυνατότητα ή περιορίζεται λόγω κάπιταλ κοντρόλς;

 

https://perfectmoney.is/contact.html

https://www.okpay.com/gr-en/

 

Στο ακριβώς πάνω από το δικό σου ποστ υπάρχει η απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θέλει ένας φίλος μου να καταθέσει ποσό των 2000 ευρώ περίπου σε ένα από αυτά τα σάιτ. Υπάρχει δυνατότητα ή περιορίζεται λόγω κάπιταλ κοντρόλς;

 

https://perfectmoney.is/contact.html

https://www.okpay.com/gr-en/

Μπορει να στειλει απο τον δικο του 1000 και αλλα 1000 απο του πατέρα του ή τελος πάντων ενος γνωστού του, ή και ο ίδιος απο λογαριασμούς του σε δυο διαφορετικές τράπεζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω κανει με revolut αρκετες αγορες και δεν περνανε στο αφορολογητο, γνωριζετε εαν εχουν ανοιξει τα καπιταλ κοντρολ για καρτες Ελλαδας; Εχω μια προπληρωμενη Πειραιως. Περναει σε ολα τα site πλεον; Κυριως για αγορες εξωτερικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά,

 

Αγοράζω από EBAY εδώ και χρόνια, στις 24 Νοεμβρίου τελευταία φορά (από Ιιαπωνία), θέλω να αγοράσω κάτι σήμερα (από Ιαπωνία και πάλι) και δεν μου δέχεται την Κάρτα.

 

Ποσό 110 Ευρώ, Eurobank Mastercard Debit.

 

Παίρνω την Eurobank, και μου την λέει κιόλας ο μάγκας ότι είναι Capital  Controls και απαγορεύεται. Κοιτάω τις 8 κατηγορίες που απαγορεύονται, πουθενά δεν λέει Λούτρινα.

Το θέμα είναι πως είναι άμεση ανάγκη για αγορά. Με %#$#ξανε.

 

Θα τους πάρω το πρωί που θα ανοίξει το αρμόδιο τμήμα και βλέπουμε.

 

 

Τι στο καλό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά,

 

Αγοράζω από EBAY εδώ και χρόνια, στις 24 Νοεμβρίου τελευταία φορά (από Ιιαπωνία), θέλω να αγοράσω κάτι σήμερα (από Ιαπωνία και πάλι) και δεν μου δέχεται την Κάρτα.

 

Ποσό 110 Ευρώ, Eurobank Mastercard Debit.

 

Παίρνω την Eurobank, και μου την λέει κιόλας ο μάγκας ότι είναι Capital  Controls και απαγορεύεται. Κοιτάω τις 8 κατηγορίες που απαγορεύονται, πουθενά δεν λέει Λούτρινα.

Το θέμα είναι πως είναι άμεση ανάγκη για αγορά. Με %#$#ξανε.

 

Θα τους πάρω το πρωί που θα ανοίξει το αρμόδιο τμήμα και βλέπουμε.

 

 

Τι στο καλό???

 

Μπορεί να μην φταίει αυτό που θέλεις να αγοράσεις αλλά είτε ο πωλητής να είναι καταχωρημένος στη Mastercard σε απαγορευμένα είδη είτε η Eurobank έπιασε το μηνιαίο όριό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην φταίει αυτό που θέλεις να αγοράσεις αλλά είτε ο πωλητής να είναι καταχωρημένος στη Mastercard σε απαγορευμένα είδη είτε η Eurobank έπιασε το μηνιαίο όριό της.

 

Οριο η Eurobank?

lol, έχουν spending cap οι τράπεζες συνολικό που αγνοεί το spending cap των καταθετών???

 

Ο Πωλητής plush Dolls και videogames πουλάει. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τράπεζα έχει μηνιαίο όριο για αγορές από το εξωτερικό και εβδομαδιαίο όριο.

Κάθε πωλητής καταχωρείται στον οργανισμό (Visa/Mastercard), με τον οποίο συνεργάζεται, για συγκεκριμένο αντικείμενο πώλησης αλλά μπορεί να πουλάει και άλλα. Ίσως, το βασικό αντικείμενο να είναι στα απαγορευμένα, αλλά ο αγοραστής δεν το γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τράπεζα έχει μηνιαίο όριο για αγορές από το εξωτερικό και εβδομαδιαίο όριο.

Κάθε πωλητής καταχωρείται στον οργανισμό (Visa/Mastercard), με τον οποίο συνεργάζεται, για συγκεκριμένο αντικείμενο πώλησης αλλά μπορεί να πουλάει και άλλα. Ίσως, το βασικό αντικείμενο να είναι στα απαγορευμένα, αλλά ο αγοραστής δεν το γνωρίζει.

 

Μόλις τελείωσα το τηλέφωνο με μία εκπρόσωπο της Eurobank.

 

Με ενημερώσανπως ο συγκεκριμένος (Ιάπωνας) έμπορος ο οποίος πουλάει videogames & merchandice για videogames, έχει δηλωθεί από την Τράπεζα της Ελλάδος ως "Έμπορος Έργων Τέχνης", και λόγω των Capital Controls, δνε επιτρεπεται η αγορά τους από το εξωτερικό.

 

WTF ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝΑΚΙ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα δύο φορές ότι έχει καταχωρηθεί με άλλο αντικείμενο από αυτό που θέλεις να αγοράσεις

Το ζουμί είναι πως μας την φέρανε. Δυστυχώς μόνο από αυτόν βρίσκω αυτό που ήθελα σε τιμή κάτω των 200 Ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝΑΚΙ....

 

Το σχέδιο δράσης των capital controls να είσαι βέβαιος ότι δεν φτιάχτηκε εκείνο το Σαββατοκύριακο του Ιουνίου του 2015 από τους "Ελλαδιστανάκιους" υπουργούς.

 Ήταν καιρό άρτια μελετημένο και σοφά οργανωμένο και ήρθε "φορετό" από τους "θεσμούς" την κατάλληλη στιγμή. Και για λόγους μάλλον όπως γίνεται εμφανές πια (λοταρίες για το πλαστικό χρήμα, κατασχέσεις -μπλοκαρισμένων ουσιαστικά καταθέσεων- λογαριασμών "με το πάτημα ενός κουμπιού" κ.α.) κατά βάση εντελώς διαφορετικούς από το "μην αδειάσουν οι τράπεζες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχέδιο δράσης των capital controls να είσαι βέβαιος ότι δεν φτιάχτηκε εκείνο το Σαββατοκύριακο του Ιουνίου του 2015 από τους "Ελλαδιστανάκιους" υπουργούς.

 Ήταν καιρό άρτια μελετημένο και σοφά οργανωμένο και ήρθε "φορετό" από τους "θεσμούς" την κατάλληλη στιγμή. Και για λόγους μάλλον όπως γίνεται εμφανές πια (λοταρίες για το πλαστικό χρήμα, κατασχέσεις -μπλοκαρισμένων ουσιαστικά καταθέσεων- λογαριασμών "με το πάτημα ενός κουμπιού" κ.α.) κατά βάση εντελώς διαφορετικούς από το "μην αδειάσουν οι τράπεζες".

 

100% έχεις δίκιο. Φαίνεται ξεκάθαρα πλέον. Κατάσταση ομηρίας στις περιουσίες μας (όσα ψηφία και αν έχουν, ακόμα και...δύο ψηφία) και απαγόρευση ελεύθερης προμήθειας αγαθών που υπάγονται στο ελεύθερο εμπόριο παγκοσμίως σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες. Χρωστάς δεν χρωστάς.

 

Λαμόγια, και μετά θέλετε να αποδιδω και το ΦΠΑ. Ε ΠΟΤΕ. Και να μου κρατάει το ΙΚΑ 220 Ευρώ. ΓΙΑΤΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμόγια, και μετά θέλετε να αποδιδω και το ΦΠΑ. Ε ΠΟΤΕ. Και να μου κρατάει το ΙΚΑ 220 Ευρώ. ΓΙΑΤΙ?

Διότι έτσι επιτάσσει το, εν εξελίξει, σχέδιο μετακύλισης της ιδιωτικής περιουσίας στους δανειστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχέδιο δράσης των capital controls να είσαι βέβαιος ότι δεν φτιάχτηκε εκείνο το Σαββατοκύριακο του Ιουνίου του 2015 από τους "Ελλαδιστανάκιους" υπουργούς.

 Ήταν καιρό άρτια μελετημένο και σοφά οργανωμένο και ήρθε "φορετό" από τους "θεσμούς" την κατάλληλη στιγμή. Και για λόγους μάλλον όπως γίνεται εμφανές πια (λοταρίες για το πλαστικό χρήμα, κατασχέσεις -μπλοκαρισμένων ουσιαστικά καταθέσεων- λογαριασμών "με το πάτημα ενός κουμπιού" κ.α.) κατά βάση εντελώς διαφορετικούς από το "μην αδειάσουν οι τράπεζες".

Ο,τι πείτε κ....Πισσαρίδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...