Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη εχω κανει με revolut αρκετες αγορες και δεν περνανε στο αφορολογητο, γνωριζετε εαν εχουν ανοιξει τα καπιταλ κοντρολ για καρτες Ελλαδας; Εχω μια προπληρωμενη Πειραιως. Περναει σε ολα τα site πλεον; Κυριως για αγορες εξωτερικου.

 

Σημερα εκανα και αιτηση για Prepaid απο alpha bank. Ειναι καλυτερη απο την Πειραιως πιστευετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη εχω κανει με revolut αρκετες αγορες και δεν περνανε στο αφορολογητο, γνωριζετε εαν εχουν ανοιξει τα καπιταλ κοντρολ για καρτες Ελλαδας; Εχω μια προπληρωμενη Πειραιως. Περναει σε ολα τα site πλεον; Κυριως για αγορες εξωτερικου.

 

Σημερα εκανα και αιτηση για Prepaid απο alpha bank. Ειναι καλυτερη απο την Πειραιως πιστευετε;

Εγώ εδώ και πόσο καιρό, αγοράζω κανονικά με χρεωστική Πειραιώς από ebay, banggood και Aliexpress. Και χωρίς το "κόλπο" με το balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να αγοράσω σήμερα ένα laptop από amazon.de και στο web banking βλέπω ότι μου έχει εμφανίσει την συναλλαγή ως 'σε εκκρεμότητα' και το ποσό είναι μόνο 1 ευρώ.Είναι κάποιο πρόβλημα που σχετίζεται με τα capital control;Η κάρτα είναι amex της alpha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasgr86 είπε

Προσπάθησα να αγοράσω σήμερα ένα laptop από amazon.de και στο web banking βλέπω ότι μου έχει εμφανίσει την συναλλαγή ως 'σε εκκρεμότητα' και το ποσό είναι μόνο 1 ευρώ.Είναι κάποιο πρόβλημα που σχετίζεται με τα capital control;Η κάρτα είναι amex της alpha.

Είναι δοκιμαστική χρέωση για να ελέγξουν αν λειτουργεί η κάρτα. Θα χρεώσουν το πλήρες ποσό πριν το στείλουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αν καποιος εχει λογαριασμο πειραιως και χρεωστικη καρτα πειραιως και κανει αγορα απο ιντερνετ με τη καρτα η τραπεζα στελνει ενημερωτικο χαρτι η οχι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmayson είπε

Καλησπερα αν καποιος εχει λογαριασμο πειραιως και χρεωστικη καρτα πειραιως και κανει αγορα απο ιντερνετ με τη καρτα η τραπεζα στελνει ενημερωτικο χαρτι η οχι;;

Email δωρεά αν τα έχεις ενεργοποιήσει ή sms αν πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλη χρονια !

προσφατα αγορασα  ενα μεταχειρισμενο δερματινο μπουφαν απο το ebay αλλα  ενω εχω συνδεδεμενη χρεωστικη πειραιως μου δειχνει οτι δεν μπορει να γινει η συναλλαγη.

ρωταω επειδη δεν ξερω :

μηπως μπορω να στειλω τα χρηματα σε αυτον (αγγλια) μεσω του email του που εχει συνδεδεμενο αυτος στο paypal ?   γιατι μεσα στο paypal εχει κατι κατηγοριες για  να στελνεις χρηματα  (for goods, for family κλπ)  και το μονο που σου ζηταει ειναι το ποσό και το email του αλλου χρηστη του paypal.

σας παρακαλω εαν γνωριζετε ενημερωστε με.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανό, ο πωλητής να είναι καταχωρημένος γι απαγορευμένα είδη και γι' αυτό δεν περνάει η κάρτα.

Οι άλλοι τρόποι δεν σε καλύπτουν σε περίπτωση προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα επιτελους συνδεσα paypal με τραπεζα , μου εβγαλε μυνημα οτι θα κανει αυτοματα τις αγορες ακομα και αν  δεν εχει λεφτα μεσα στον λογαριασμο λεφτα.

εγω θελω μονο να μπορω να μεταφερω ενα χ ποσο στο paypal και να αγοραζω μονο με αυτο πως γινετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Anorymous είπε

σημερα επιτελους συνδεσα paypal με τραπεζα , μου εβγαλε μυνημα οτι θα κανει αυτοματα τις αγορες ακομα και αν  δεν εχει λεφτα μεσα στον λογαριασμο λεφτα.

εγω θελω μονο να μπορω να μεταφερω ενα χ ποσο στο paypal και να αγοραζω μονο με αυτο πως γινετε ?

Θα πας topup στο Paypal για να σου δεις το προσωπικο iban σου και σε αυτο θα στείλεις χρήματα απο τον Ελληνικό λογαριασμό στο όνομα σου (και μόνο)

Επεξ/σία από spartak1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Θα πας topup στο Paypal για να σου δεις το προσωπικο iban σου και σε αυτο θα στείλεις χρήματα απο τον Ελληνικό λογαριασμό στο όνομα σου (και μόνο)

λογικα λες το νουμερο που λεει στο PayPal IBAN σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Anorymous είπε

λογικα λες το νουμερο που λεει στο PayPal IBAN σωστα ?

Ενα που ξεκινά με DE και μετα εχει νουμερα

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Anorymous είπε

ναι αυτο ειναι , τι χρεωση εχει ξερεις ?

To paypal δε θα σε χρεωσει για να λάβεις τα χρήματα. Η Ελληνική τράπεζα, αν τα στείλεις μέσω ebanking, θα σε χρεώσει 1 ευρω (επιλογή sha)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...