Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, christakos07 είπε

@Anorymous γιατί να μην συνδέσεις τη χρεωστική?

το ιδιο δεν ειναι αφου η χρεωστικη ειναι συνδεδεμενη με τον τραπεζικο λογαριασμό

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν είναι το ίδιο.

Με το balance είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιείς την ασύμφορη ισοτιμία του paypal στις αγορές σε συνάλλαγμα και, φυσικά, αποκλείεις τη χρησιμοποίηση της κάρτας.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω πρόβλημα με κάρτα εθνικής τράπεζας. Δεν μπορώ να κάνω ΚΑΜΜΙΑ διαδικτυακή συναλλαγή (είτε εσωτερικού, είτε εξωτερικού). Υπάρχει χρηματικό ποσό στο λογαριασμό. Επίσης ούτε με paypal περνάει η συναλλαγή. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα αυτή τη στιγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Anorymous είπε

το ιδιο δεν ειναι αφου η χρεωστικη ειναι συνδεδεμενη με τον τραπεζικο λογαριασμό

Το top up ποσού από την τράπεζα στο paypal θα έχει κάποια ταρίφα, την οποία δεν την πληρώνεις στην περίπτωση της χρεωστικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω μια απορία .εκανα μόλις λογαριασμό στο ebay πολύ εύκολα απλα και μονο για να αγοράσω στο μέλλον κάποια πραγματα .αποκλειστικά και μονο για να αγοράσω δεν με ενδιαφέρει να πουλησω τίποτα μέσω ebay .η ερώτηση μου .θα έχω κάποια χρέωση απο το ebay απλα και μονο επειδή έχω λογαριασμό εκεί ;γιατί δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mitsos_The_Great είπε

Παιδιά έχω πρόβλημα με κάρτα εθνικής τράπεζας. Δεν μπορώ να κάνω ΚΑΜΜΙΑ διαδικτυακή συναλλαγή (είτε εσωτερικού, είτε εξωτερικού). Υπάρχει χρηματικό ποσό στο λογαριασμό. Επίσης ούτε με paypal περνάει η συναλλαγή. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα αυτή τη στιγμή;

Οι πιθανές αιτίες είναι είτε ο συγκεκριμένος πωλητής να είναι καταχωρημένος σε απαγορευμένα είδη είτε να΄ξεπερνάς το όριο της κάρτας.

Δοκίμασε, εάν έχεις, με άλλη κάρτα ή σε άλλον πωλητή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να πουλήσω ένα σκάφος στην ταυλάνδη για 7000 ευρώ και μου λέει ο τύπος από εκεί ότι γίνεται μόνο μέσω paypal αλλά πέρα από αυτό ότι πρέπει να του καταθέσω πρώτα εγω 850 ευρώ και μετα να μου καταθέσει αυτος?? :wacko: Λογικά είναι απάτη αλλά πέρα απο αυτό γινεται να γίνει αυτη η συναλλάγη μέσω paypal; Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rafdel είπε

Kαλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να πουλήσω ένα σκάφος στην ταυλάνδη για 7000 ευρώ και μου λέει ο τύπος από εκεί ότι γίνεται μόνο μέσω paypal αλλά πέρα από αυτό ότι πρέπει να του καταθέσω πρώτα εγω 850 ευρώ και μετα να μου καταθέσει αυτος?? :wacko: Λογικά είναι απάτη αλλά πέρα απο αυτό γινεται να γίνει αυτη η συναλλάγη μέσω paypal; Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Σίγουρα είναι απάτη. Μην κάνεις καμιά κατάθεση και μετά ψάχνεσαι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rafdel είπε

Kαλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να πουλήσω ένα σκάφος στην ταυλάνδη για 7000 ευρώ και μου λέει ο τύπος από εκεί ότι γίνεται μόνο μέσω paypal αλλά πέρα από αυτό ότι πρέπει να του καταθέσω πρώτα εγω 850 ευρώ και μετα να μου καταθέσει αυτος?? :wacko: Λογικά είναι απάτη αλλά πέρα απο αυτό γινεται να γίνει αυτη η συναλλάγη μέσω paypal; Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Αληθεια τωρα ?

Μας τρολλαρεις ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rafdel είπε

Kαλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να πουλήσω ένα σκάφος στην ταυλάνδη για 7000 ευρώ και μου λέει ο τύπος από εκεί ότι γίνεται μόνο μέσω paypal αλλά πέρα από αυτό ότι πρέπει να του καταθέσω πρώτα εγω 850 ευρώ και μετα να μου καταθέσει αυτος?? :wacko: Λογικά είναι απάτη αλλά πέρα απο αυτό γινεται να γίνει αυτη η συναλλάγη μέσω paypal; Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Ο τύπος φαίνεται ότι το έχει προχωρήσει αρκετά και ζητάει προκαταβολικά την αμοιβή του αντί εκ των υστέρων, όπως συνηθίζεται σε αυτές τις απάτες.

Διάβασε το σχετικό νήμα της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ, γνωριζει κανεις πως μπορω να κανω αγορες μεσω PAYPAL με

κεφαλαια εξωτερικου? SCRILL η  NETELLER η καποιο αλλο τροπο που να μην

σκονταφτει στo Capital Control?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γρήγορη ερώτηση παιδιά,

Μέχρι πόσο είναι το επιτρεπτό όριο αγοράς μέσω PayPal? Θέλω να κάνω μια αγορά στα 1500 ευρώ περίπου. Λόγο capital control υπάρχει ένα συγκεκριμένο όριο νομίζω, απλά δεν ξέρω πόσο είναι.

Γνωρίζω μόνο ότι το όριο ανάληψης είναι 1800.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από shadowstep00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έως 1000 ευρώ το μήνα μπορείς να στείλεις στο εξωτερικό

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/emvasmata-eksoterikou

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...