Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, spartak1 είπε

Link and confirm card εκανες; Αν οχι δε θα δεις κωδικο

Ναι κανονικα εχω κανει,απλα μου ζηταει το 4ψηφιο κωδικο που θα βγει στα ινφο της κινησης, απλα εγινε κινηση μονο για ενεργοποιηση του iban κ οχι της καρτας, επισης στις κινησεις οι ενημερωσεις στην εθνικη δεν ειναι το ιδιο με πειραιως, εχω κ αλλο paypal με πειραιως καρτα, κ δεν ειναι αγνωστο το θεμα σε μενα, απλα δεν ηξερα αν εχει αλλη διαδικασια για εθνικη, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις e-banking στην ΕΤΕ, όπου θα μπορούσες να δεις τις χρεώσεις στην κάρτα και στον συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό σου και τον 4ψήφιο κωδικό, που σίγουρα σου έχει στείλει η paypal.

Η διαδικασία είναι η ίδια και όλες τις κάρτες και τράπεζες.

Θα περιμένεις μέχρι τη ΔΕ να ανοίξουν οι τράπεζες, για να ζητήσεις τηλεφωνικά τον κωδικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2018 στις 1:33 ΜΜ, newworld είπε

Πρόσθεσα τραπεζικό λογαριασμό Alphabank στο Paypal και για επιβεβαίωση μου έστειλε 2 μικρά ποσά 0,12 και 0,17.  Η Alphabank με χρέωσε 3 ευρώ σαν έξοδα εντολής.

Είναι σωστό αυτό?

Στείλε ένα email στην Paypal. Και εγώ ξίνισα όταν είδα 6€ (3,00€ + 3,00€) χρέωση για τα δυο εμβάσματα (0,12€ & 0,15€) και τους το είπα. Μετά από λίγο απαντήσανε απολογητικά και μου πίστωσαν 6€ σε ένδειξη καλής πίστης. Και δεν ήταν καν υποχρέωση τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2018 στις 1:39 ΠΜ, Adrian είπε

Στείλε ένα email στην Paypal. Και εγώ ξίνισα όταν είδα 6€ (3,00€ + 3,00€) χρέωση για τα δυο εμβάσματα (0,12€ & 0,15€) και τους το είπα. Μετά από λίγο απαντήσανε απολογητικά και μου πίστωσαν 6€ σε ένδειξη καλής πίστης. Και δεν ήταν καν υποχρέωση τους..

δυστυχώς τα Αγγλικά μου είναι τραγικά, τους έστειλα πάντως ένα μήνυμα που έγραψα με την βοήθεια του Google Translate και να δούμε αν θα μου απαντήσουν. 

Ευχαριστώ Adrian για την βοήθεια σου.

Επεξ/σία από newworld
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:
Το όριο των 1000€ για τα εμβάσματα προς εξωτερικό αφορούν και τις απλές αγορές;

Για να κάνω το ερώτημα πιο συγκεκριμένο:
Αγορά ενός laptop πχ. από το Amazon με αξία μεγαλύτερη των 1000 ευρώ θα κοπεί λόγω του ορίου των 1.000€ ή επειδή είναι αγορά δεν εμπίπτει στον περιορισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ερώτηση:
Το όριο των 1000€ για τα εμβάσματα προς εξωτερικό αφορούν και τις απλές αγορές;

Για να κάνω το ερώτημα πιο συγκεκριμένο:
Αγορά ενός laptop πχ. από το Amazon με αξία μεγαλύτερη των 1000 ευρώ θα κοπεί λόγω του ορίου των 1.000€ ή επειδή είναι αγορά δεν εμπίπτει στον περιορισμό;

To όριο των 1000 ευρω αφορα εμβασματα και όχι αγορες. Αν η κάρτα σου εχει όριο τόσο που να φτανει για την αγορά τότε λογικά θα περάσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Ερώτηση:
Το όριο των 1000€ για τα εμβάσματα προς εξωτερικό αφορούν και τις απλές αγορές;

Για να κάνω το ερώτημα πιο συγκεκριμένο:
Αγορά ενός laptop πχ. από το Amazon με αξία μεγαλύτερη των 1000 ευρώ θα κοπεί λόγω του ορίου των 1.000€ ή επειδή είναι αγορά δεν εμπίπτει στον περιορισμό;

Θα κανεις έμβασμα στο αμαζον?

τα λες λιγο μπερδεμένα, που θελεις να κανεις το έμβασμα και με ποιον τροπο θα πληρωσεις το φορητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δε θα κάνω έμβασμα στο Amazon. Πώς να γινόταν κάτι τέτοιο άλλωστε; Μιλάμε για αγορά από ευρωπαϊκό e-shop με χρεωστική.

Και λέω:
Τα εμβάσματα έχουν όριο 1000€ το μήνα. Η αγορά από το εξωτερικό εμπίπτει στο συνολικό όριο των 1000€ ή πάει ξεχωριστά;

Ο spartak λέει ότι είναι διαφορετικά πράγματα με ξεχωριστά όρια. Πράγμα που θεωρούσα κι εγώ, απλά ήθελα μια επιβεβαίωση.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αγορά με κάρτα έχει όριο αυτό που έχει δώσει η τράπεζα στην κάρτα.

Το έμβασμα είναι άλλο θέμα.

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Όχι δε θα κάνω έμβασμα στο Amazon. Πώς να γινόταν κάτι τέτοιο άλλωστε; Μιλάμε για αγορά από ευρωπαϊκό e-shop με χρεωστική.

Και λέω:
Τα εμβάσματα έχουν όριο 1000€ το μήνα. Η αγορά από το εξωτερικό εμπίπτει στο συνολικό όριο των 1000€ ή πάει ξεχωριστά;

Ο spartak λέει ότι είναι διαφορετικά πράγματα με ξεχωριστά όρια. Πράγμα που θεωρούσα κι εγώ, απλά ήθελα μια επιβεβαίωση.

Ισχυει οτι σου λεει ο spartak τοτε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Τέλος στο μπλοκάρισμα των αγορών με βάση την εντοπιότητα
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/telos-sto-mplokarisma-twn-agorwn-me-vash-thn-entopiothta.5065387.html

Αυτη η εξελιξη θα μας βοηθησει/διευκολυνει καθολου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, η "είδηση" δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το νήμα που την ανάρτησες.

Προφανώς, η συντάκτρια κάτι άλλο βρήκε και το μετέτρεψε σε "άρση του μπλοκαρίσματος", αφού ουδέποτε πωλητής ευρωπαικού καταστήματος αρνήθηκε να πουλήσει, τουλάχιστον σ' εμένα, το αντικείμενο που ήθελα, επειδή βρίσκομαι στην Ελλάδα.

Και αν προσέξεις το σκίτσο που συνοδεύει το άρθρο, θα καταλάβεις ότι αφορά, μάλλον, στη διαφορετική τιμή που, ενδεχομένως, κάποιος πωλητής προσφέρει ένα αντικείμενο στους αγοραστές της χώρας του.

Άρθρο άσχετο με τον τίτλο του και άνευ αντικειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μάλλον δεν είμαι στο κατάλληλο θέμα. Μου ήρθε αυτή η ιδιοποίηση από την εφαρμογή της τράπεζας πειραιώς.

Τι ακριβώς σημαίνει? Ότι για αγορές κάτω τους ενός δολαρίου θα πληρώνουμε ούτως ή άλλως 1 ευρώ συν το ποσό των δολαρίων στην αντιστοιχία του ευρώ. Ευχαριστώ.

 

 

IMG_5306.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...