Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎28‎/‎2‎/‎2018 στις 8:00 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Εντάξει ανά δίμηνο, αλλά μπορείς με την μια να στείλεις 2000€?

Ναι εφόσον έχει διαθέσιμα κεφάλαια η τράπεζα τα οποία συνεχίζουν να ανανεώνονται ανά μήνα. Το σημαντικό είναι ότι επιτρέπεται πλέον να ανοιχθεί λογαριασμός ελεύθερα σε οποιαδήποτε τράπεζα. Αυτό και μόνο συνιστά ακόμα σημαντικότερη χαλάρωση. Επίσης έχω ακούσει ότι ετοιμάζονται να έρθουν στην Ελλάδα 3 ή 4 νέες ξένες τράπεζες μέχρι το καλοκαίρι (και είναι και ένας από τους λόγους που προχωράει η χαλάρωση των cc ή ότι είχαν ήδη πληροφόρηση ακριβείας για το χρονοδιάγραμμα της χαλάρωσης).

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τι ισχυει τωρα σε σχεση με το μεγιστο ποσο αναληψης απο ΑΤΜ?

Μεχρι ποιο ποσο μπορω να σηκωσω εντος μιας ημερας, με τους συνεπακολουθους περιορισμους σε επιπεδο βδομαδας/ημερας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Τελικα τι ισχυει τωρα σε σχεση με το μεγιστο ποσο αναληψης απο ΑΤΜ?

Μεχρι ποιο ποσο μπορω να σηκωσω εντος μιας ημερας, με τους συνεπακολουθους περιορισμους σε επιπεδο βδομαδας/ημερας;

2300 ευρω (ανάλογα με τα όρια της καρτας σου. Επικοινωνησε με την τραπεζα σου για αυτα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να κανω μια παραγγελια σημερα  απο ebay μεσω paypal  

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

Δυστυχώς, δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε την πληρωμή σας. Εδώ είναι οι επιλογές σας:

  • Ελέγξτε με μια άλλη μέθοδο PayPal, όπως αυτήν που εμφανίζουμε τώρα.
  • Επιλέξτε μια άλλη επιλογή πληρωμής.

          λεφτα εχω μεσα  ( πειραιως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, rose from hell είπε

προσπαθω να κανω μια παραγγελια σημερα  απο ebay μεσω paypal  

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

Δυστυχώς, δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε την πληρωμή σας. Εδώ είναι οι επιλογές σας:

  • Ελέγξτε με μια άλλη μέθοδο PayPal, όπως αυτήν που εμφανίζουμε τώρα.
  • Επιλέξτε μια άλλη επιλογή πληρωμής.

          λεφτα εχω μεσα  ( πειραιως)

μια σχολικη τσαντα θελω να παρω 

https://www.ebay.com/itm/KPOP-BTS-Backpack-Bangtan-Boys-New-Logo-Bookbag-Shoulder-Bag-SUGA-J-HOPE-JIMIN-V/222584209139?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20131017132637%26meid%3Db24f9dba056f4b48b5102e8fba19b530%26pid%3D100033%26rk%3D1%26rkt%3D1%26mehot%3Dag%26sd%3D222584209139%26itm%3D222584209139&_trksid=p2045573.c100033.m2042

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει σημασία το αντικείμενο που θέλεις να αγοράσεις αλλά πως είναι καταχωρημένος ο πωλητής.

Το πιθανότερο είναι ότι είναι καταχωρημένος σε είδη που απαγορεύονται.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν έχει σημασία το αντικείμενο που θέλεις να αγοράσεις αλλά πως είναι καταχωρημένος ο πωλητής.

Το πιθανότερο είναι ότι είναι καταχωρημένος σε είδη που απαγορεύονται.

δοκιμασα απο απο αλλο   πωλητη και περασε 

ομως δεν μου ηρθε mail απο το paypal     για την αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, έχει περαστεί η αγορά σου.

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχεις αφήσει να κάνει το paypal τη μετατροπή του συναλλάγματος και η ισοτιμία του είναι χειρότερη από εκείνη της τραπέζης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎5‎/‎3‎/‎2018 στις 9:50 ΜΜ, makfil είπε

Άρα, έχει περαστεί η αγορά σου.

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχεις αφήσει να κάνει το paypal τη μετατροπή του συναλλάγματος και η ισοτιμία του είναι χειρότερη από εκείνη της τραπέζης.

Η οποία τράπεζα πλέον ξεκίνησε να "σφάζει" χρεώνοντας >1€/συναλλαγή σε άλλο νόμισμα; 'Οταν λένε "συναλλαγές ePOS" δεν εννοούν και αυτές που κάνουμε μέσω Paypal; Αν ναι τότε δεν τίθεται θέμα πλέον να τους αφήνουμε να κάνουν τη μετατροπή. Αναγκαστικά στο Paypal θα γυρίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθένας κάνει τα κουμάντα του ανάλογα με τον τρόπο που σκέφτεται και την τσέπη του.

Η προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα δεν είναι σημερινή υπόθεση αλλά εφαρμόζεται από χρόνια σε ορισμένες τράπεζες. Εξακολουθούν, όμως, να υπάρχουν τράπεζες που δεν χρεώνουν προμήθεια σε ορισμένες κάρτες, όπως πχ η ΕΤΕ στις πιστωτικές της και, επομένως, υπάρχουν λύσεις για να αποφεύγουμε τις υψηλότερες ισοτιμίες που χρεώνει το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή μου τέθηκε για να ασχοληθούν/ενημερωθούν οι υπόλοιποι που δεν το πήραν χαμπάρι ενδεχομένως. Εμένα δε με νοιάζει έχω τις εξωτερικού και με αυτές αγοράζω σε ξένο νόμισμα πάντα. Κάποιοι όμως δεν έχουν τέτοιες ή δεν έχουν πιστωτικές ΕΤΕ (ούτε εγώ έχω). Ισχύει δηλαδή ότι είναι ePOS συναλλαγές αυτές μέσω Paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...