Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, nas91 είπε

Xρειαζομαι μια αμεση απαντηση σας παρακαλω.

Θελω να αγορασω κατι ηλεκτρονικες κονσολες απο ενα τυπο στο Βελγιο,εκτος ebay(τον βρηκα μεσω facebook).

H αξια ειναι γυρω στα 400+ ευρω,και θα πραγματοποιηθει μεσω paypal.

Εχω 2 αποριες.

1)Συμφωνησαμε η πληρωμη να γινει μεσω friends and family(paypal),για να αποφυγουμε προμηθειες και να μου κανει δωρο τα μεταφορικα.Σε περιπτωση που κατι παει στραβα,μπορω να ζητησω refund?Θα ειμαι καλυμενος?Επειδη θα γινει friends and family,θα βγαλω ακρη ή οχι(επειδη θα θεωρηθει φιλικη συναλλαγη)?

2)Εφοσον ειναι Ευρωπη,δε θα υπαρχει φοβος για τελωνειο ετσι?Το βαρος υπολογιζω να ειναι γυρω στα 10 κιλα...

Εαν γνωριζετε,βοηθηστε με για να προχωρησω αμεσα στην αγορα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Η μέθοδος μεταφοράς χρημάτων μέσω του friends & family δεν έχει καμία σχέση με εμπορική συναλλαγή και δεν σε καλύπτει σε καμία περίπτωση, αν οτιδήποτε πάει στραβά.

Αυτός κερδίζει με αυτή την πληρωμή γιατί δεν θα πληρώσει την προμήθεια στο ebay, αλλά εσύ νομίζεις ότι κερδίζεις ουσιαστικά με το να μην πληρώσεις μεταφορικά;

Προσωπικά, δεν θα έκανα ποτέ μια τέτοια συναλλαγή με ένα άγνωστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, makfil είπε

Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις, όμως, είναι ότι οι αγορές σε συνάλλαγμα, δηλαδή σε νόμισμα εκτός €, με χρήματα από το balance, θα γίνονται, αναγκαστικά,  με τηn ισοτιμία του paypal που είναι χειρότερη

Αφηνω να κανει την μετατροπη στο site

15 ώρες πριν, ppetr είπε

Δεν εχεις συνδεσει καρτα?

Τι τα θες αυτα?

Δεν μπορω στο iherb με τις καρτες απο eurobank,alpha,viva που εχω στο paypal ουτε και direct χρεωση λογω capital(delicatessen και τροφιμα).Μιλησα με τα κεντρικα και δεν μπορουν να κανουν κατι.Μου λενε φιλοι για καρτα της Εθνικης που την εχουν χρησιμοποιησει λογω third party(καπως ετσι μου το ειπαν απο τα κεντρικα της Eurobank) αλλα δεν μπαινω στην διαδικασια να βγαλω και αλλη καρτα για 1 φορα το χρονο

Επεξ/σία από kukukali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nas91 είπε

1.εκτος ebay(τον βρηκα μεσω facebook).

2.Συμφωνησαμε η πληρωμη να γινει μεσω friends and family(paypal).

Με τις παραπάνω δύο παραμέτρους, την ξεχνάς ΤΕΛΕΙΩΣ αυτή την αγορά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kukukali είπε

Αφηνω να κανει την μετατροπη στο site

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι, πληρώνοντας  από το balance, συναλλαγή σε συνάλλαγμα, το paypal θα κάνει τη μετατροπή με τη δική του (χειρότερη) ισοτιμία, ανεξάρτητα αν έχεις επιλέξει  να την κάνει  εκείνο ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, makfil είπε

Αυτό που εννοώ είναι ότι, πληρώνοντας  από το balance, συναλλαγή σε συνάλλαγμα, το paypal θα κάνει τη μετατροπή με τη δική του (χειρότερη) ισοτιμία, ανεξάρτητα αν έχεις επιλέξει  να την κάνει  εκείνο ή όχι.

Μάλλον θα ζητησει να πληρωσει σε ευρω στο Iherb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Μάλλον θα ζητησει να πληρωσει σε ευρω στο Iherb

Το post είχε το χαρακτήρα της γενικής και όχι ειδικής ενημέρωσης, για την περίπτωση που δεν το γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, makfil είπε

Το post είχε το χαρακτήρα της γενικής και όχι ειδικής ενημέρωσης, για την περίπτωση που δεν το γνωρίζει.

Ναι το γνωριζω οτι ισχυει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/5/2019 στις 12:38 ΜΜ, kukukali είπε

Δεν μπορω στο iherb με τις καρτες απο eurobank,alpha,viva που εχω στο paypal ουτε και direct χρεωση λογω capital(delicatessen και τροφιμα).Μιλησα με τα κεντρικα και δεν μπορουν να κανουν κατι.Μου λενε φιλοι για καρτα της Εθνικης που την εχουν χρησιμοποιησει λογω third party(καπως ετσι μου το ειπαν απο τα κεντρικα της Eurobank) αλλα δεν μπαινω στην διαδικασια να βγαλω και αλλη καρτα για 1 φορα το χρονο

Δεν περναει η αγορα?

Πρωτη φορα το ακουω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2019 στις 8:34 ΜΜ, ppetr είπε

Δεν περναει η αγορα?

Πρωτη φορα το ακουω αυτο

Και εμένα δεν περνά η paypal στο iherb με κάρτα από Εθνική τράπεζα, όμως όταν χρησιμοποιώ τα στοιχεία της ίδιας κάρτας για αγορά, χωρίς το paypal μεσολαβητή, περνάει μια χαρά.

Go figure που λένε και οι βαρβαρούλιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πάει λοιπόν και αυτο.

Απο1/9 καταργούνται πλήρως τα cc.

Για την ιστορία θυμάμαι εκείνο το καλοκαίρι το 15' (και και οχι μόνο) που καθόμασταν κάθε βράδυ στα ατμς για να βγάλουμε 60 ψοροευρώ

Όνειρο ηταν και πέρασε

Βεβαια κάποιοι άνθρωποι καταστράφηκαν αλλά ποιός δίνει σημασία σε αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τώρα σοβαρά, έχει επανέλθει η εμπιστοσύνη στις ελληνικές τράπεζες ή απλά τελείωσαν οι καταθέσεις οπότε δεν εξυπηρετούν σε κάτι τα c.c?

Μπα δεν τελείωσαν  38-42 δις η κάθε μία έχει καταθέσεις (Απο τις 4 μεγάλες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...