Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, 33dag είπε

Μεγαλώσαμε με το «money in the bank». Η τράπεζα είναι ο κουμπαράς μας. Τα λεφτά μας είναι δικά μας και κανείς δεν έχει δικαίωμα να τα ακουμπήσει.

Τι στιγμή που είπε ο ανεκδιήγητος ….. «οι καταθέσεις είναι επένδυση» και επιτέθηκαν στην Κύπρο, τέρμα το ευρώ, τέρμα οι τράπεζες, τέρμα η Ευρώπη, τέρμα η οικονομία.

Αν είναι όποτε γουστάρουν να απειλούν ότι θα τα κλέψουν, δεν γίνεται δουλειά. Αντί όλοι οι Ευρωπαίοι να είναι εξοργισμένοι με τον τρόπο που λειτουργούν οι τράπεζες και το ευρώ, τρωγόμαστε μεταξύ μας.

Όλη η οικονομία περνάει από τις τράπεζες, άρα οι τράπεζες δεν κλείνουν ποτέ και τα λεφτά μας δεν τα ακουμπά κανείς. Αυτό είναι ο μόνος κανόνας που έχει σημασία (για όποιον του αρέσει να μιλάει για κανόνες).

Η αυξανόμενη εξάρτητη από τις τράπεζες και η όλο και μεγαλύτερη πίεση για εξ ολοκλήρου χρήση του ηλεκτρονικού χρήματος καθιστούν ευκόλοτερη τη δήμευση των καταθέσεων μας ανα πάσα στιγμή και για οποιοδήποτε λόγο (π.χ. εφορία, τράπεζα, δήμος κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/8/2019 στις 9:15 ΠΜ, mindreader είπε

Τωρα που τα cc οδευουν στο τελος,

να μην ξεχναμε, οτι απο αυτο εδω το ιστορικο νημα,

ξεκινησε για πρωτη φορα ή νόμιμη παρακαμψη των cc για τους Ελληνες χρηστες,

με τη 'μεθοδο' του request money στο Paypal.

Ηταν η εποχη, που μεσα στον απολυτο διεθνη μας αποκλεισμο, φανηκε η δυναμη της συλλογικης σκεψης μας, και μια αχτιδα φωτος για το μελλον, αναφορικα με τις ηλεκτρονικες μας αγορες απο το εξωτερικο.

:)

 

 

εγω παλι παρεκαμψα τα cc με την neteller. βεβαια δεν ξερω αν ηταν νομιμος τροπος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τωρα που τελειωσαν τα cc, μπορει καποιος να παει σε γκισε και να κανει αναληψη απο λογαριασμο του, ακομη και χιλιαδες ευρω σε μετρητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δηλαδη τωρα που τελειωσαν τα cc, μπορει καποιος να παει σε γκισε και να κανει αναληψη απο λογαριασμο του, ακομη και χιλιαδες ευρω σε μετρητα;

Όχι, γιατί, για την προστασία σου, κάθε τράπεζα έχει βάλει όριο στην ημερήσια ανάληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makfil είπε

Όχι, γιατί, για την προστασία σου, κάθε τράπεζα έχει βάλει όριο στην ημερήσια ανάληψη.

Ποια προστασια μου; Αν παω εγω ο ιδιος ο κατοχος του λογαριασμου αυτοπροσωπως στο γκισε, απο ποιον να με προστατεψει; Απο τον εαυτο μου;

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη τωρα που τελειωσαν τα cc, μπορει καποιος να παει σε γκισε και να κανει αναληψη απο λογαριασμο του, ακομη και χιλιαδες ευρω σε μετρητα;

Στο κισε μπορείς σαφως να πας και να κανεις ανάληψη οτι πόσον θέλεις αρκεί πρώτα να τους το εχεις πει απο την προηγούμενη ημέρα, για να εχουν τα μετρητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ποια προστασια μου; Αν παω εγω ο ιδιος ο κατοχος του λογαριασμου αυτοπροσωπως στο γκισε, απο ποιον να με προστατεψει; Απο τον εαυτο μου;

Εννοούσα ανάληψη με τη χρεωστική σου κάρτα από ΑΤΜ.

Στο κατάστημα μπορείς να σηκώσεις το ποσό που θέλεις, φτάνει να το έχει ο ταμίας.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2019 στις 3:33 ΠΜ, FarCry είπε

εγω παλι παρεκαμψα τα cc με την neteller. βεβαια δεν ξερω αν ηταν νομιμος τροπος....

Να πας γρήγορα στο πλησιέστερο Α.Τ. να παραδοθείς!🤣 Περιμένω να διαβάσω τα πάντα πλέον...

Ό,τι ήταν εφικτό να κάνεις εν μέσω cc ήταν και νόμιμο. Για την ακρίβεια η "νομιμότητα" ήταν ευθύνη των τραπεζών/οικονομικών φορέων και όχι των πελατών τους.

Στις 3/9/2019 στις 8:31 ΠΜ, mindreader είπε

Δηλαδη τωρα που τελειωσαν τα cc, μπορει καποιος να παει σε γκισε και να κανει αναληψη απο λογαριασμο του, ακομη και χιλιαδες ευρω σε μετρητα;

Και δεκάδες εκατομμύρια ακόμα αν τα διαθέτει. Απλά ειδοποιείς 1-2 μέρες νωρίτερα για να φροντίσει το κατάστημα να διαθέτει τα απαραίτητα μετρητά (αυτό ίσχυε άλλωστε από πολύ παλιά). 4 χρόνια με capital controls δυστυχώς διαπιστώνω ότι σχεδόν μια "γενιά" γαλουχήθηκε με τους αδιανόητους όρους των capital controls και αδυνατεί να πιστέψει πως είναι κανονικά τα πράγματα. Όπως συνέβη δυστυχώς και με τοους "μισθούς" των ...250€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, theopan είπε

Να πας γρήγορα στο πλησιέστερο Α.Τ. να παραδοθείς!🤣 Περιμένω να διαβάσω τα πάντα πλέον...

Ό,τι ήταν εφικτό να κάνεις εν μέσω cc ήταν και νόμιμο. Για την ακρίβεια η "νομιμότητα" ήταν ευθύνη των τραπεζών/οικονομικών φορέων και όχι των πελατών τους.

Δεν ισχύει υπάρχει ατομική ευθύνη και νομίζω ότι ορίζεται και υποχρεωτική φυλάκιση κάποιων μηνών και χρηματική ποινή 10% της παράβασης.Στην πραγματικότητα εννοείται ότι δεν υπήρξε τέτοιο περιστατικό αλλά γενικά δεν ευθύνονται μόνο τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα.

Από το ΦΕΚ 84 18.07.2015:

Όποιος παραβαίνει τις διατάξεις του παρόντος άρ− θρου τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών (3) μηνών και χρηματική ποινή έως του ενός δεκάτου του ποσού της αντίστοιχης συναλλαγής. Επιπλέον, το πιστωτικό ίδρυμα υποχρεούται να καταγγείλει την σύμβαση εργασίας ή έργου του προσώπου που ευθύνεται για την παράβαση

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2019 στις 11:31 ΠΜ, user2163 είπε

Δεν ισχύει υπάρχει ατομική ευθύνη και νομίζω ότι ορίζεται και υποχρεωτική φυλάκιση κάποιων μηνών και χρηματική ποινή 10% της παράβασης.Στην πραγματικότητα εννοείται ότι δεν υπήρξε τέτοιο περιστατικό αλλά γενικά δεν ευθύνονται μόνο τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα.

Από το ΦΕΚ 84 18.07.2015:

Όποιος παραβαίνει τις διατάξεις του παρόντος άρ− θρου τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών (3) μηνών και χρηματική ποινή έως του ενός δεκάτου του ποσού της αντίστοιχης συναλλαγής. Επιπλέον, το πιστωτικό ίδρυμα υποχρεούται να καταγγείλει την σύμβαση εργασίας ή έργου του προσώπου που ευθύνεται για την παράβαση

Από αυτό και μόνο θα έπρεπε να καταλάβεις ότι το άρθρο αναφέρεται και σε ατομική ευθύνη αλλά τραπεζικού υπαλλήλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, theopan είπε

Από αυτό και μόνο θα έπρεπε να καταλάβεις ότι το άρθρο αναφέρεται και σε ατομική ευθύνη αλλά τραπεζικού υπαλλήλου.

Μόνο τραπεζικού υπαλλήλου;Νόμιζα ότι αναφέρεται και στα φυσικά πρόσωπα που δεν έιναι τραπεζικοί υπάλληλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παίδες σκέφτομαι να κάνω αγορά μιας κάρτας γραφικών από το amazon.de  αλλά επειδή δεν έχω ξανακάνει ποτέ παραγγελίες από το εξωτερικό διστάζω λίγο. Όποιος έχει την καλή διάθεση να μου πει μια γνώμη/συμβουλή ας μου στείλει ένα pm να του πω λεπτομέρεις. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...